İçeriğe git

Pentacon Eski Objektif

Recommended Posts

Fotoğrafını yüklediğiniz lensin bağlantı yerini göremiyoruz. Büyük ihtimalle M42 dediğimiz türden bir bağlantıya sahiptir. Bu lensi nikon üzerinde kullanabilmek için M42 dönüştürücü adaptör satın almalısınız. Ebayda 5-10 dolara bulabilirsiniz. Bu adaptör ile lensi tüm fonksiyonlar manuel olmak üzere ve makinanız da M modunda kalmak suretiyle kullanabilirsiniz. Ancak oldukça zor bir kullanım biçimi olacağını unutmayın. Ayrıca bu adaptör ile lensin sonsuza netlemesi mümkün değil; üzerinde ekstra mercek bulunduran daha pahalı tip bir adaptör daha var, bununla sonsuza netleme problemi ortadan kalkıyor ama keskinlik konusunda sıkıntılar olabiliyor.

Listenizde bir D3100 sahibi olduğunuzu görüyorum. Basit adaptörü bi şekilde satın alıp boş zamanınızda bununla uğraşarak deneme yanılma yöntemiyle yeni şeyler öğrenebilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Türkiye'de Pentax çıların kullandığı bir lensti.

Muhtemelen sizdeki de M42 bağlantı şekline sahip. Mehmet Abi'nin dediği gibi 5-10$ lık adaptörler alınıp kullanabilirsiniz.

çok iyi imaj kalitesi olmasada yinede toplamda 5-10$harcıyacağınızı düşünürsek fazlası ile iyi bir lenstir.

Sadece tam anlamı ile manuel olacağından kullanımı zor olacaktır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Cevaplarınız için teşekkür ederim. Zaten makineyi manuel modda kullanıyorum. Makro çekim yapar iken objektifi ters bağladığım için manuel netlik, diyafram gibi şeylere alışığım. Adaptörü alıp bir iki fotoğraf çekmek istiyorum. Tekrardan teşekkürler :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

200mm f4 iyi değer tek sıkıntı sonsuza netlememesi m42 adaptörle makinanızda kullanabilirsiniz pentacon iyidir..

Teşekkür ederim. Peki bu objektif makro mu?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

Keyifli ben keyif alıyorum kullanırken 135mm 2.8im vardı sattım mumla arıyorum 😄 yine alıcam bi tane 135mm f2.8 pentacon 50mm 1.8 vardı duruyo hala nikon 50mm af'lı 1.8 aldım mf lensin tadı yok şimdi pentacon 50mm 1.8i satıyorum af'lıyı kullanıcam mağlum geniş açım yok m42 lensle sonsuza netleme yok nikonlarda bu lenslerle.. Mf lenslerde daha düşük açıları dene keyif alırsın bikaç örnek göstereyim size keyifli lenslerdir

D80 + Hanimar 135mm f2.8

F909128D-3FE0-4F67-834B-0F8152006FEA.jpg

8293D253-0843-44F5-8D71-084E3EF24886.jpg

1.jpg

8.jpg

57C6D560-C934-4401-AF48-AB991E611AD5.jpg

D80 + 50mm f1.8

114.jpg

1FE07431-B1ED-4EDB-B630-0C0253BD0DDA.jpg

DSC_2245fca.jpg

DSC_2254fca.jpg

Buda yine 50mm 1.8 le çekilmiş fotoğraftır hatta yanlış hatırlamıyosam f2.8di

A2DA51A1-EEF0-4E97-90BF-0091898DE4DB.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.