İçeriğe git

D800 Yardım !!!

Burak Güralp

Recommended Posts

Sevmenize sevindim Gökhan bey :)

Dilim döndüğünce, bildiğim kadarı ile aktarmaya çalışıyorum. Kusurum olursa da affola.

Recep bey, teknoloji o kadar hızlı ilerliyor ki, biraz geriye baktığımızda bunu daha iyi anlıyoruz.

''Vayy beee, şunları alır şöyle şöyle yapardık...'' ''Kimin aklına gelirdi ki....'' veya ''Hele bir ..... almıştım ilk çıktığında'' diye başlayan cümleler kurduğumuzdan beri çok zaman geçmedi. Ve aynı cümleleri çok yakın zamanda yine kuracağız.

çok uzak değil, bundan 5 sene önce stüdyosu olan bir arkadaşım D700 almıştı. Tabii o zamanlar DSLR kim? biz kim? ciğere bakar gibi bakıyoruz. D700'de çıkalı 1 sene olmuş, olmamış.

İmrenerek; '' vayy beee'' ile başlayan cümleler kurmuştum ufo görmüş köylü misali. Şimdi bakıyorsun, aradan 5 sene geçmiş, neleeer çıkmış neler. üstüne üslük birde D800'e bahaneler bulup, 70-200'ün köşelerini tartışıyoruz :) vay halimize :)

Yani demem o ki;

10 sene sonrasını ben hayal edemiyorum. 3 boyutlululara 4. boyutmu eklenir, D900 modeli parmak izi okuyup kullancı ayarlarını otomatik mi getirir. Sensöre düşen görüntüyü algılayıp otomatik picture style mı oluşturur. Yoksa makine titrek fotoğrafı algılayıp pixel birleştirmesi yaparak sıfır titrek fotoğraf mı üretir, orasını hayal edemiyorum. Sonu ve sınırı yok bu teknolojinin.

Bekleyip, para harcayıp göreceğiz. :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...

5:4 oranında çekince kaç MP oluyordu? Oranları değiştirebilirsin ama bu sefer de çekim açısı değişiyor. D800'de Canon'daki gibi sRaw yok ne yazık ki.

sRaw desteği olan ilk gövdeymiş Erhan bey.

d4.jpg

d800s.jpg

Nikon will announce a new full frame DSLR camera this summer (I call it D800s, but the name could be different). As previously reported, the new camera will be based on the D800E (without AA filter) and will contain few small updates (similar to the D4->D4s refresh). Here is an updated list of specifications:

• 36MP sensor
  • No AA filter (just like the D800E, this time Nikon will only introduce one model without the AA filter)
  • Improved software to suppress moiré
  • Expeed 4 imaging processor (they may call it Expeed 4a)
  • Higher resolution LCD screen
  • sRAW
  • 4k video is unlikely
  • Same AF improvements like in the D4s
  • Improved low light capabilities: one stop better ISO performance
  • 4 centre autofocus points
  • Built-in GPS
  • No Built-in Wi-Fi
  • 5 fps (6fps with the MB-D12)
  • The new camera will be lighter (compared to the D800/D800E)
  • The price is expected to be higher than the D800E ($3,296.95)
  • The official announcement is expected for June (most likely at the end of June)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaşlar, ben de aranıza katıldım; D800'ü dün satın aldım. Artık ben de bol bol soracam sizlere bu netliği :) Bir şeyler söylemek için çok erken. Şimdilik sadece şunu söyleyebilirim: D3'ten sonra güvenebildiğim ilk gövde. çünkü D3 yanında pek çok APS-C sensörlü makina kullandım, hiçbiri bunun kadar bana güven vermemişti.

İşin zor kısmıyla başladım: Elde 180 mm Sigma makro ile şunu denedim, bu sensörle tripodsuz bu iş imkansız gibi, net alan derinliği ise ayrı bir dert, ben çok beğenmedim bu yaptığım işi şahsen:

post-1343-0-53554100-1400856677_thumb.jp

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaşlar, ben de aranıza katıldım; D800'ü dün satın aldım. Artık ben de bol bol soracam sizlere bu netliği :) Bir şeyler söylemek için çok erken. Şimdilik sadece şunu söyleyebilirim: D3'ten sonra güvenebildiğim ilk gövde. çünkü D3 yanında pek çok APS-C sensörlü makina kullandım, hiçbiri bunun kadar bana güven vermemişti.

İşin zor kısmıyla başladım: Elde 180 mm Sigma makro ile şunu denedim, bu sensörle tripodsuz bu iş imkansız gibi, net alan derinliği ise ayrı bir dert, ben çok beğenmedim bu yaptığım işi şahsen:

post-1343-0-53554100-1400856677_thumb.jp

Hayırlı olsun Mehmet hocam , ben kendime güvenemediğim için almamıştım 800'ü :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Birde benim şu SRAW olayına kafam yatmadı , anladığım kadarı ile daha düşük çözünürlükle fotoğraf veriyor yani jpg'in fine,basic vs gibi , RAW çekmedeki esas daha çok ham bilgi almaksa neden böyle bir kırpmaya gidiyoruz ? belki aşırı bir crop yapmamız gerekecek o zaman anlamı kalırmı bunun ? tek nedeni daha az yer kaplayıp daha düşük konfigrasyonlu bilgisayarlarda işlenebilir olmasımıdır ? yada 36mp'in çekim zorluğunu aşmak mı ? o zaman böyle bir gövde alan kişi için lüks olmuş olmaz mı ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Teşekkürler arkadaşlar, daha iyi modellere sizler ulaşırsınız inşaallah.

Ramiz, sanırım detayın kabul edilebilir olduğu durumlar için bu yöntem tercih ediliyor. Sonuçta 36 mp nin durumu belli, buna ihtiyaç olmayan durumlar için ışını kapan fotodiyotlardan tasarruf yoluna gidiliyor sanırım. Ertan hoca daha iyi açıklar durumu aslında: Bu sıklıkta bütün diyotları kullanmak yerine birini kullanıp bir sonrakini pas geçip, üçüncü kullanıp yine bir sonraki pas geçerek elde edilen verinin daha az olmasıyla dosya boyutunda küçültme sağlanıyor olabilir. Burada amaç sensörün tüm yüzeyinin yine kullanılması, yani bir DX modu gibi sensörün sadece orta kısımların kullanılması değil.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ooo hayırlı olsun Mehmet Hocam :) Odağı tutturup titreşimi de hallettin mi, alacağın sonuçlara hayran olacaksın emin ol :) Bir de RAW çekmeyi ihmal etme, ya da beyaz ayarından magenta ile oynayıp doğru rengi bulmaya çalış çünkü fabrika çıktısı JPEGlerde hafif bir morluk var D800'de.

sRaw'u nasıl oluşturduğunu Canon söylemiyor ama tahminen pikselleri birleştiriyor (pixel-binning).

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Geçen hafta Muhammed abi ile muhabbet ederken bende biraz D800 ile oynaşınca benim D700 ün ne kadar çağ dışı olduğunu fark ettim.

D800, o meşhur sağda solda netleme hatası yoksa, (kusurları değil) zorluklarına rağmen şahane bir makine.

Hayırlı olsun Mehmet Abi, bol ışıklı günlerde kullan dicem ama zaten senin pek ışığa ihtiyacın yok, güneş gibi ışık kaynağın var stüdyoda :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Geçen hafta Muhammed abi ile muhabbet ederken bende biraz D800 ile oynaşınca benim D700 ün ne kadar çağ dışı olduğunu fark ettim.

D800, o meşhur sağda solda netleme hatası yoksa, (kusurları değil) zorluklarına rağmen şahane bir makine.

Hayırlı olsun Mehmet Abi, bol ışıklı günlerde kullan dicem ama zaten senin pek ışığa ihtiyacın yok, güneş gibi ışık kaynağın var stüdyoda :D

Sol netleme hatası varsa ( varmış :) ) Yeni Firmware ile düzeltilmiş olabilir. Bilen biri kontrol ediverse :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Gökhan gözlemlediğin farklılıklar neler yazabilirmisin ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Gökhan gözlemlediğin farklılıklar neler yazabilirmisin ?

Gözlemlediğim çok şey yazarımda boş olur, havada kalır.

Yani simit sarayında oturup kurcalayıp ona dayanaraktan şu şöyle bu böyle diye yazıp çizmek yanlış olur.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

sRAW ile ilgili bir yazı var: http://www.rawdigger.com/howtouse/nikon-small-raw-internals

Dediklerine göre Nikon'daki sRaw bildiğin JPEG gibi sıkıştırılmış bilgi, ve sadece 11bit. Canon'daki sRawlar 14bit oluyor, yani sanıyorum Nikon bu sRaw işine biraz daha çalışmalı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

sRAW ile ilgili bir yazı var: http://www.rawdigger...l-raw-internals

Dediklerine göre Nikon'daki sRaw bildiğin JPEG gibi sıkıştırılmış bilgi, ve sadece 11bit. Canon'daki sRawlar 14bit oluyor, yani sanıyorum Nikon bu sRaw işine biraz daha çalışmalı.

Erhan Bey.

Yeni D800 Firmware sonrasında sol netleme vs sorunu ile ilgili bir testiniz oldumu ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.