İçeriğe git

Nikon d3100 aşırı gürültü sorunu

Tanju Akyıldız

Recommended Posts

Merhaba abilerim kardeşlerim öyle büyük bir sıkıntım varki günlerdir uğraşıyorum işin içinden çıkamıyorum. Geçen sene kasım ayında d3100 aldım herşey iyi güzel di ve bugün ilk defa video denemesi yapmak istedim videoyu çektim ve bilgisayarda izlediğimde adeta yıkıldım.. Gündüz olduğu halde koyu alanlarda aşırı bir gürültü kumlanma vardı. Youtube dan nikon d3100 ve kit lens ile çekilen örnek videolari izlediğimde daha da hayal kırıklığ yaşadım çünkü acayip net videolar di fakat benim kameram o kadar kötü çekiyor ki anlatamam.. Gece çekimi daha bi beter. lütfen yardımcı olur musunuz şimdiden teşekkürler

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Noise genellikle yüksek ISO değerlerinde görülen bir durumdur. Kullanma Kılavuzunu gözden geçirin veya forumlarda daha önce yazılmış mesajları arayın.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu akşam örnek bir video çekip paylaşacagım arkadaslar

Noise genellikle yüksek ISO değerlerinde görülen bir durumdur. Kullanma Kılavuzunu gözden geçirin veya forumlarda daha önce yazılmış mesajları arayın.

evet biliyorum fakat gündüz video çekimi bile yapsam 100 İSO da yinede noise mevcut

Bence kameranız değil siz kötü çekiyorsunuz

benim elimde olan birşey değil 100 İSO da da çeksem noise dan kurtulamıyorum gündüz bile. gece zaten içler acısı

- Orçun Edipoğlu tarafından düzenlendi
Her mesaja tek tek yanıt yerine bir tek mesajda hepsini yanıtlarsanız daha iyi olur.
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Auto ISO fonksiyonunun kapalı olduğundan emin olun.

Nette gördüğünüz videoların efektsiz olduğuna kimse garanti veremez. Efekt eklentileriyle bir miktar iso gürültüsü azaltılmış olabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Auto ISO fonksiyonunun kapalı olduğundan emin olun.

Nette gördüğünüz videoların efektsiz olduğuna kimse garanti veremez. Efekt eklentileriyle bir miktar iso gürültüsü azaltılmış olabilir.

Evet haklısınız mehmet bey.. evet İsoyu auto da kullanmıyorum

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Örnek? Uzun süre canlı Önizleme ya da video kullanırsan algılayıcı ısınır, belki o yüzden oluyordur ama şu anda bir Örnek gÖrmeden tahmin ediyoruz.

Örnek çekimi yaptım youtube a yuklenmesini beklıyorum

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Örnek? Uzun süre canlı Önizleme ya da video kullanırsan algılayıcı ısınır, belki o yüzden oluyordur ama şu anda bir Örnek gÖrmeden tahmin ediyoruz.

Buyrun ertan bey youtube sıkıntı yarattı buraya yükledim Full HD tam ekran izlediğinizde gÖreceksiniz . Birde youtube da buldugum yıne d3100 ve 18-55 ile çekilen gece çekim videoyu paylaşıyorum benımkı gunduz oldugu halde gürültü kaynıyor fakat diğeri cam gibi...

BU BENIM çEKİMİM

http://www.dailymotion.com/video/x1tb45z_nikon-d3100-video-noise-problem_tech

BUDA BULDUGUM ORNEK çEKİM

Aradaki fark aşikar .. ben gündüz çekim yaptıgım halde berbat bir gÖrüntü :(

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Gündüz çekimi için ben bir sorun göremedim. Tek sorun; Sizin netliği otomatiğe bırakmanız ve kameranın ışık azlığı nedeniyle netliği kaçırması.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

GÜndÜz çekimi için ben bir sorun göremedim. Tek sorun; Sizin netliği otomatiğe bırakmanız ve kameranın ışık azlığı nedeniyle netliği kaçırması.

ben de noise problemi görmedim.

Asıl sormak istediğiniz netleme ile alakalı olan sıkıntılar sanırım...

hayır hayır netleme sıkıntısı yok onu bılerek otoya aldım sonra manuele gectım . tırın kasasının arka kısımları noise lu görebiliyorsanız hadi bunuda geçtım verdıgım örnek videoda kişi gece çekimi yapmış ve sıyah alanlarda hiçbir noise yok bu nasıl oluyor aynı videoyu ben cekmıs olsam hiç birşey seçilemezdi.. makındamı problem var algılayıcında falan acaba

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

hayır hayır netleme sıkıntısı yok onu bılerek otoya aldım sonra manuele gectım . tırın kasasının arka kısımları noise lu görebiliyorsanız hadi bunuda geçtım verdıgım örnek videoda kişi gece çekimi yapmış ve sıyah alanlarda hiçbir noise yok bu nasıl oluyor aynı videoyu ben cekmıs olsam hiç birşey seçilemezdi.. makındamı problem var algılayıcında falan acaba

O videolarda muhtemelen efekt ile bir miktar noise azaltma yapılmış olabilir. Sizin çekiminizde bulanık yerlerin noise' li gibi görünmesi bence doğal.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Öncelikle ben de sizin videonuzda noise gÖremedim. Sadece netleme sıkıntılarında oluşan flulaşma var. Aşağıdaki videoya gelince, videonun altında:

Yayınlanma tarihi: 24 Oca 2013

18-55 Kit Lens, no filters

Settings: 720p, 25fps, f/5.6

ISO: 100

Shutter Speed: 1/50

Yazıyor. Yani İso yu sabit 100 olarak tutmuş. Noise olmaması gayet normal.

İçinizin rahat etmesi için sizde İSO yu otomatik seçmek yerine 100'de sabitleyin. Sonra bol ışık alan yerde (pencere karşısı olabilir...) Siyah bir fona manuel netleme yaparak odaklanın. Makinenizi de sabitlemeniz iyi olacaktır. Videonuzu da paylaşırsanız hep beraber noise olup olmadığını gÖrebiliriz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Öncelikle ben de sizin videonuzda noise gÖremedim. Sadece netleme sıkıntılarında oluşan flulaşma var. Aşağıdaki videoya gelince, videonun altında:

Yayınlanma tarihi: 24 Oca 2013

18-55 Kit Lens, no filters

Settings: 720p, 25fps, f/5.6

ISO: 100

Shutter Speed: 1/50

Yazıyor. Yani İso yu sabit 100 olarak tutmuş. Noise olmaması gayet normal.

İçinizin rahat etmesi için sizde İSO yu otomatik seçmek yerine 100'de sabitleyin. Sonra bol ışık alan yerde (pencere karşısı olabilir...) Siyah bir fona manuel netleme yaparak odaklanın. Makinenizi de sabitlemeniz iyi olacaktır. Videonuzu da paylaşırsanız hep beraber noise olup olmadığını gÖrebiliriz.

çok iyi bir fikir bunu en kısa zamanda deneyip buraya yükleycgm
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Çekimler arasında birde şöyle bir fark var.

Siz makro gibi video Çekmişsiniz. O ise genel anlamda geniş alan.

Alın kameranızı iso 100 de (auto iso nun video da kapalı oluğundan emin olarak) gece az ışık olan bir sokakta video Çekin en aÇık diyafrramda F3.5 gibi mesela.

Buna yakın bir sonuÇ elde edeceğiniz muhtemeldir.

Ancak o video da da noise giderici filtreler olduğunu düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Çekimler arasında birde şöyle bir fark var.

Siz makro gibi video Çekmişsiniz. O ise genel anlamda geniş alan.

Alın kameranızı iso 100 de (auto iso nun video da kapalı oluğundan emin olarak) gece az ışık olan bir sokakta video Çekin en aÇık diyafrramda F3.5 gibi mesela.

Buna yakın bir sonuÇ elde edeceğiniz muhtemeldir.

Ancak o video da da noise giderici filtreler olduğunu düşünüyorum.

Yorumlarınız iÇime su serpti makinada problem var sanıyordum Çok sağolun dedıklerınızı denıyıcem

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.