İçeriğe git

Nikon D300 Kumlanma ve Makro Tüpü

Oğuzhan Serdenci

Recommended Posts

Arkadaşlar ben bu D300 de kumlanma olayını nasıl giderebilirim fotoğrafların böyle çıkmasını istemiyorum bide bugün makro tüpü diye bişey aldım 25 liraya hiç bir işe yaramıyor yada ben mi beceremedim :) D300 kullanmayı iyi bilen birisi ile şu konuları bi halletsek :)

Bu resim çok kumlu mesela

post-4597-0-83491700-1399402446_thumb.jp

Bunlar iyi gibi bunlar gibi olmasını istiyorum çektiğim resimlerin canlı renk değerleri çok sıcak olsun istiyorum nasıl yapabilirim

Şimdi diceksiniz bunları kim çekti. Bunlarıda ben çektim ama ışıktan mıdır nedir P modunda güzel çıktı Manuel çekiyorum artık ve kumlanma sinirimi bozdu

resim1_full.jpgarkaplan.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Zaten doğru adrese gitmişsin! Erdoğan Muradoğlu ve Murat Topal'ın yanına git makinanla birlikte!

Temel fotoğraf bilgini geliştirmeden bunun nedenlerini sana anlatsak da anlayamazsın. Selamlarımı da ilet bi zahmet :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kursa başladım Mehmet Hocam tanıştığınızı bilmiyordum perşembe günü selamınızı iletirim. Yinede kursta ki dersler dışında kendim de araştırmak istedim aslında çektiğim çok güzel fotoğraflar da var ben bile hayret ettim bazılarına ama bazende iso yüzünden diye tahmin ediyorum ne kadar doğru bilemem bu kumlanma çok hevesimi kırıyor :(

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Peki hocam burada öyle kocaman parlak ekran yok ama yinede resim böyle. Aslında benim istediğim tek şey gözüm nasıl görüyorsa fotoğrafta da o parlaklıkta çıksın belkide lensim yüzünden sizin kadar profesyonel olmadığım için sebebi ney bilemiyorum 18-70 DX var üstünde

resim14_full.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arkada parlak bir bölge olursa çerçeve içinde aşırı kontrast oluşur, ve sana bakan kişinin yüzü karanlıkta kalacağından kumlanma artar. Dikkat edersen beğendiğin fotoğraflarda kontrast düşük.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Fotoğraflarda düşün noise için iso nunda düşük olması lazım. Kursta bir zahmet artık bunları öğretsinler artık!

Kimi makinede noise 200de başlar, kimisinde 800 de kimisinde 25000 bu verdiğiniz para ile alakalı bir durum.

Ayrıca cektiğiniz fotoğraflarda tek sorun noise değil, bariz AF noktasını da karçırıyorsunuz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

O fotograflar hızlandırılmış kursun ilk dersinden Gokhan.

Dolayısıyla bu tür püf noktalarının boyle hızlı kurslarda irdelenmesi beklenmez.

FRize degerli ustalari bunyesinde barindiran, universiteden ogretim gorevlilerinin de bulundugu resmi bir kurum olup ozel kurslarla alakasi yoktur. Sozkonusu dersler universitenin yerleskesindeki salonlarda verilmektedir, bu imkani her sehirde bulamazsiniz.

Son birkac gundur bu tur Nikon hatalari basliklarinin artmasi sizin de dikkatinizi cekiyor mu? Yok iso basarimi dusuk, yok conan daha iyi video ceker, yok 6D D600 u dover! Neler oluyor Allahaskina?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

O fotograflar hızlandırılmış kursun ilk dersinden Gokhan.

Dolayısıyla bu tür püf noktalarının boyle hızlı kurslarda irdelenmesi beklenmez.

FRize degerli ustalari bunyesinde barindiran, universiteden ogretim gorevlilerinin de bulundugu resmi bir kurum olup ozel kurslarla alakasi yoktur. Sozkonusu dersler universitenin yerleskesindeki salonlarda verilmektedir, bu imkani her sehirde bulamazsiniz.

Son birkac gundur bu tur Nikon hatalari basliklarinin artmasi sizin de dikkatinizi cekiyor mu? Yok iso basarimi dusuk, yok conan daha iyi video ceker, yok 6D D600 u dover! Neler oluyor Allahaskina?

Kursun içeriğini bilmiyorum şimdi basit fotoğrafçı kursu diye düşündüğüm için iso = noise yani bunu bari öğretsinler diye düşündüm :D

Gözümden kaçmıyor değil aynı içerği sahip makineyi suçlayan konular hep.

Sanki tek bir eldenden bir amaç için çıkıyor hissi uyandırdı bende

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

D300 normale göre biraz fazla pozlama yapar derler -0.3 pozlama yaparsanız kontrası yakalarsınız yada image ayarlarından özel ayarda yspabilirsiniz.. D300 daş gibi makinadır 😊

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yaklaşık 2 yıl D300 kullandım, kelepir D300s düştü ve değiştirdim. Halen ciddi projeleri D300s+70-200mm Nano ve D3+24-70mm Nano ikilisiyle yapıyorum. Eğer makinanın bir eksiği olsaydı D3 yanında beni yorardı. Belki flaşsız çalışmak zorunda kaldığım sahne sanatlarında düşük ışık şartlarında bir D3 olamaz ama bu zaten adil bir kıyas değil. Bundan 10 yıl önceki gövdelerle çalışmış insanlar şimdiki teknoloji ürünlerinin kıymetini iyi bilirler.

Sözün özeti, artık kötü makina yok, tıpkı artık kötü araba olmadığı gibi, Sadece kötü şoför var!

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Peki hocam burada öyle kocaman parlak ekran yok ama yinede resim böyle. Aslında benim istediğim tek şey gözüm nasıl görüyorsa fotoğrafta da o parlaklıkta çıksın belkide lensim yüzünden sizin kadar profesyonel olmadığım için sebebi ney bilemiyorum 18-70 DX var üstünde

resim14_full.jpg

Çektiğiniz fotoğrafta ışığınız az kontrasınız doğal olarak soluk bir fotoğraf görüyorsunuz karşınızda.. Çekimlerinizi RAW mı çekiyorsuz yoksa JPEG mi ? Raw varsa atabilirmisiniz buraya ?

Kullandığınız lens için nikonun bu kit lensleri arasında en keskin olduğundan bahsederler lensinize ve makinanızda da bişey olduğunu zannetmiyorum sadece ufak tefek ayarlarla güzel sonuçlar çıkarabilcek gövdeye sahipsiniz..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ya zaten şu konu yanlış anlaşılmış ben makinemden şikayetçi yada makineyi kötülemiyorum aksine çok güzel de işte ben biraz afallıyorum her şeyi manuel makinenin :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.