İçeriğe git

Aranıza yeni katıldım

Mehmet H

Recommended Posts

Merhaba;

Ben de fotoğrafçılıkta yeniyim. bir süredir de sitenizin sessiz takipçilerindenim. Hayyam pasajından ikinci el D7000 kit aldım, kendimce kontrol ettim bir sorun göremedim ama evede amatörce yaptığım ürün çekim çadırında bir kaç fotoğraf çektim ilk çektiklerimde birşey yoktu ama sonra fark ettim ki fotoğraflarda siyah siyah noktacıklar belirmeye başladı. netten ölü piksel hot piksel olayına baktım ama tam benim problemimin karşılığını bulamadım. Siz üsdatlardan yardım rica ediyorum.

Fotoğraf kalitesine teknik detaylara takılmayın lütfen, dediğim gibi çok acemiyim ve yetersiz ekipmanla deneme yapıyorum sadece

Bu ilk çektiğim fotoğraf

post-4773-0-30062900-1399587589_thumb.jp

Bu da son çektiğim

post-4773-0-49807800-1399587620_thumb.jp

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sanırım lensinize ve sensörünüze ehil bir elde iyi bir temizlik yaptırmanız gerekiyor , daha açık diyaframlar da muhtemelen bu lekeler görünmüyordur

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi EXiF denilen bir gerçek var.

1. çektiğiniz kare 8 mayıs 2014 12:09 da makinenizin çektiği 26311. kare

2. çektiğiniz kare ise yine 8 mayıs 12:40 da makinenizin çektiği 26438. kare

30dakika da 130 kare çektiniz ve 26bin görmüş makineden yağmı fışkırdı???

Burada bir mantıksızlık var.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi EXiF denilen bir gerçek var.

1. çektiğiniz kare 8 mayıs 2014 12:09 da makinenizin çektiği 26311. kare

2. çektiğiniz kare ise yine 8 mayıs 12:40 da makinenizin çektiği 26438. kare

30dakika da 130 kare çektiniz ve 26bin görmüş makineden yağmı fışkırdı???

Burada bir mantıksızlık var.

Bende şimdi exife baktım ilk fotoğraf F5 de çekilmiş

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Madem ki Hayyam pasajına gittiniz. Tramvay yolu girişinden yukarı çıkmadan sağa dönün ve alt pasaja inin. Karşınıza çıkan ilk dükkan öZCAN FOTO TEKNİK' e girin. Dükkan sahibi özcan kardeşimize önce selamımı, sonrasında ise sensörün temizlenmesi gerektiğini söyleyin.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Madem ki Hayyam pasajına gittiniz. Tramvay yolu girişinden yukarı çıkmadan sağa dönÜn ve alt pasaja inin. Karşınıza çıkan ilk dÜkkan öZCAN FOTO TEKNİK' e girin. DÜkkan sahibi özcan kardeşimize önce selamımı, sonrasında ise sensörÜn temizlenmesi gerektiğini söyleyin.

İlk fotoğraftaki Roll-On Üzerindeki "BEYAZ LEKELERE SON" ibaresi Ümit beyin verdiği adresten sonra sensördeki "SİYAH LEKELERE SON" olarak değişir inşallah :)))

Aramıza hoş geldiniz

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

yani makinede bir sorun yok. benim acemiliğimden mi diyorsunuz?

Hayır, çekim tekniğinizdeki sorun sensördeki leke sorunundan çok daha fazla diyorum.

çekimdeki amacınız leke varmı yokmu? ise tamam. çünkü diyafram öncelikli modda f/20 yi siz ayarlamışsınız. Dolayısıyla makine 1/2 sn enst. vermiş kii zaten VR kurtarmadığı için titremiş.

Aksi halde bu kadar kısmanıza gerek yok.

Aynı şekilde 1. fotoğrafı da otomatik modda (p) çekmişsiniz. Enstantene kurtarmadığı için makine ISO yu otomatikmen 2500 lere çekmiş. Otomatik ISO azaltma fonksiyonunuz açık olmasına rağmen kurtarmadığı için kumlanma oluşmuş.

Yani elinizdeki ekipmanla o siyah noktalar çıkmadan da fotoğraf çekebilirsiniz.

Size, sensör temizliğinden önce gerekli olanlar;

1-çekim tekniklerini ve makinenizin kullanım klavuzunu iyice okumanız

2-Tripod

3-Işık kaynağı

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hayır, çekim tekniğinizdeki sorun sensördeki leke sorunundan çok daha fazla diyorum.

çekimdeki amacınız leke varmı yokmu? ise tamam. çünkü diyafram öncelikli modda f/20 yi siz ayarlamışsınız. Dolayısıyla makine 1/2 sn enst. vermiş kii zaten VR kurtarmadığı için titremiş.

Aksi halde bu kadar kısmanıza gerek yok.

Aynı şekilde 1. fotoğrafı da otomatik modda (p) çekmişsiniz. Enstantene kurtarmadığı için makine ISO yu otomatikmen 2500 lere çekmiş. Otomatik ISO azaltma fonksiyonunuz açık olmasına rağmen kurtarmadığı için kumlanma oluşmuş.

Yani elinizdeki ekipmanla o siyah noktalar çıkmadan da fotoğraf çekebilirsiniz.

Size, sensör temizliğinden önce gerekli olanlar;

1-çekim tekniklerini ve makinenizin kullanım klavuzunu iyice okumanız

2-Tripod

3-Işık kaynağı

ilk mesajımda da yazdığım gibi henüz çok yeniyim, hatta evde bulduğum karton kutunun kenarlarını keserek yaptığım ürün çekim çadırını görseniz fotoğrafçılık bu kadar ayağamı düştü diye üzülürsünüz. tripod da olmadığından kitapların üzerine koyarak çektim. henüz iso, enstantane, diyafram ilişkisini çözmeye uğraşıyorum.

1. çekim teknikleri için hem kursa gitmeye başladım hem de kullanma klavuzunu deneme yanılma yöntemiyle okuyorum.

2. tripod da internetten sipariş ettim gelir inşaallah.

3. ışık kaynağına da bir çözüm bulacağız artık.

benim öğrenmeye çalıştığım çekim tekniği kötü eyvallah da makine nin de bir temizliğe ihtiyacı var mı sorusuydu.

bunu da

Madem ki Hayyam pasajına gittiniz. Tramvay yolu girişinden yukarı çıkmadan sağa dönün ve alt pasaja inin. Karşınıza çıkan ilk dükkan öZCAN FOTO TEKNİK' e girin. Dükkan sahibi özcan kardeşimize önce selamımı, sonrasında ise sensörün temizlenmesi gerektiğini söyleyin.

ümit beyin selamıyla halledeceğiz inş.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaşların yazdıkları kafanızı karıştırmış olabilir belki. Ben size özetliyeyim:

1- Makinanız yaklaşık 26 bin çekim yapmış.

2- Itriyat malzemesinin olduğu kare F5 diyafram değerinde çekilmiş, bu değerde sensör üzerindeki tozları görmezsiniz.

3- Yüzüklerin bulunduğu kare F20 diyafram değerinde çekilmiş, bu değerlerde sensör üzerindeki tozları, lekeleri görmeye başlarsınız.

4- 26 bin çekime gelmiş bir D7000 modelinde meşhur şehir efsanesi yağ sıçraması olmaz. Yani bu lekeler yağ zerreciği değil, alışılageldik toz taneleridir.

5- ümit hocanın söylediği gibi işinin ehli bir tamirci/uzman fotoğrafçıya makinanızın sensörünü temizlettiriniz. Bu işlem oldukça hassas bir iş olup herkesin becerebileceği bir iş değildir. En küçük bir hatada sensörünüz zarar görebilir. Sensörü değiştirmek demek, makinanın ne pahalı parçasını değiştirmek demektir.

6- Toz, her ortama rahatlıkla girebilen bir nesnedir. Temizlikten sonra sensörün tekrar kirlenmeyeceğini kimse garanti edemez. Sıklıkla lens değişiminde sensore toz girmesi ihtimali artar. Hiç lens değiştirmeseniz bile yine toz bir yerlerden içeri girecektir; en basit ihtimalle zoom yapan lensinizin içeriye pompaladığı hava ile birlikte!

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ilk mesajımda da yazdığım gibi henüz çok yeniyim, hatta evde bulduğum karton kutunun kenarlarını keserek yaptığım ürün çekim çadırını görseniz fotoğrafçılık bu kadar ayağamı düştü diye üzülürsünüz. tripod da olmadığından kitapların üzerine koyarak çektim. henüz iso, enstantane, diyafram ilişkisini çözmeye uğraşıyorum.

1. çekim teknikleri için hem kursa gitmeye başladım hem de kullanma klavuzunu deneme yanılma yöntemiyle okuyorum.

2. tripod da internetten sipariş ettim gelir inşaallah.

3. ışık kaynağına da bir çözüm bulacağız artık.

benim öğrenmeye çalıştığım çekim tekniği kötü eyvallah da makine nin de bir temizliğe ihtiyacı var mı sorusuydu.

bunu da

ümit beyin selamıyla halledeceğiz inş.

Yukarıda da yazdığım gibi amaç leke varmı yokmu ise, evet temizliğe ihtiyacı var. İlk fotoğrafı da paylaşınca ben neden birisinde var, diğerinde yok gibi algıladım.

O halde doğru yoldasınız. İlk başta bu işe meraklı olmanız zaten çok hızlı kavrayacağınıza delalettir. Birçok arkadaşım var makineleri dolaplarında üzerleri iğne oyası dantellerle örtülü yatıyor.

Nikon ve fotoğraf dünyasına hoşgeldiniz o halde.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.