İçeriğe git

GENİŞ AÇI KESKİN LENS TAVSİYESİ ?

ZeyNEp

Recommended Posts

Merhaba :)

d90 (18-105)kullanıcısıyım, bayadır araştırıyorum ama kullanmadan lens almak için prof. destek almak istiyorum :)

* 70-200 f 2.8 G

* AF-S 28-300mm f/3.5-5.6G ED VR

bu objektiflerin bildiğiniz üzere fiyatlarıda yüksek, ikinci ellerine bakmaktayım...

mumkun oldugunca nikon marka tercih ediyorum.

(konuyu açmadan baya bi düşündüm, özellikle Mehmet abiden çekinerek :ph34r: )

tecrubelerinizden ve bilgilerinizden yararlanmak isterim, iyi haftasonları..... ;)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Geniş açı derken;

Ultra geniş açı lensler; 10-20mm arası

Geniş açı lensler 20-30mm arası

... gibidir. Şimdi siz geniş açı diyip 70-200 den örnek veriyorsunuz.

70-200 de 28-300 de dar açılı lenslerdir. Hadi 28mm geniş sınıfına girsede kimse geniş açı demez.

Yani rakam büyüdükçe açı genişlemiyor, tam aksine rakam küçüldükçe açı genişliyor.

70-200 tele zoom lensdir.

28-300 de tele zoom dur ancak daha çok al/tak/gez/dolaş türüdür.

Ancak kalite olarak 70-200 serisi ile yarışamaz.

Avantajlıdır, 70-200 e nazaran çok daha fazla güzel fotoğraf çekmenize olanak tanır ancak keskin jilet gibi fotoğraf ise o zaman 70-200e bakacaksınız

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

şimdi şöyle , :unsure:

28 - 300 lens her anlamda kullanım kolaylıgı sağlayan keskin lens diye tavsiye ettiler.

aslında benim sormak istediğim geniş açıda hangi lensi daha çok kullanabilirim.

18 - 105 sanırım benim isteklerimi karşılamıyor. (daha keskin net fotograflar elde etmek istiyorum )

harici nikon 50mm 1.8/d aldım yakın çekim, portlerde kullanıyorum güzel sonuçlar elde ediliyor. (tatmin edici şimdilik :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

İsterseniz şu alttaki grafiği bir inceleyin , siz sanırım içinde çok açı barındıran lens ile geniş açı lensi karıştırdınız

urun8gorusacisimg6.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Geniş açı tabirini sanırım siz yanlış anladınız.

Geniş açı denilen lensin açısı dır.

Sanırım siz geniş diye 28mm ile 300mm arasında olmasını geniş diye yorumluyorsunuz.

Geniş zoom aralığı olan lens diyelim biz ona.

Ayrıca keskinlik olarak sadece keskinlik olarak değil hemen hemen her konuda 28-300 ve türevleri (bu denli geniş aralık sunan lensler) 70-200 ler kadar iyi olamazlar.

28-300 ün tek avantajı lens değiştirme zahmeti olmadan geniş, yakın, uzak, dağ, taş, manzara, ev, baraka, kuş, bisiklet, dinazor yani ne görürseniz çekebilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

doğru söylüyorsunuz ben ifade edemedim sanırım geniş açılı fotoğraflar

Sanırım siz geniş diye 28mm ile 300mm arasında olmasını geniş diye yorumluyorsunuz.

Ayrıca keskinlik olarak sadece keskinlik olarak değil hemen hemen her konuda 28-300 ve türevleri (bu denli geniş aralık sunan lensler) 70-200 ler kadar iyi olamazlar.

28-300 ün tek avantajı lens değiştirme zahmeti olmadan geniş, yakın, uzak, dağ, taş, manzara, ev, baraka, kuş, bisiklet, dinazor yani ne görürseniz çekebilirsiniz.

tamamen doğru :mellow:

anlatım bozukluğu olmuş. 70-200 ile çekilen fotograflara baktım mükemmel kaliteliler. tabi mutlaka oynama oluyordur.

peki Geniş zoom aralığı olan lens olarak bi tevsiyeniz varmı?

tamamen bilgi amaçlı soruyorum,forumun objektif kısmında baya dolaştım ama hep faklı konular açılmış, yada ben fark edemedim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

doğru söylüyorsunuz ben ifade edemedim sanırım geniş açılı fotoğraflar

tamamen doğru :mellow:

anlatım bozukluğu olmuş. 70-200 ile çekilen fotograflara baktım mükemmel kaliteliler. tabi mutlaka oynama oluyordur.

peki Geniş zoom aralığı olan lens olarak bi tevsiyeniz varmı?

tamamen bilgi amaçlı soruyorum,forumun objektif kısmında baya dolaştım ama hep faklı konular açılmış, yada ben fark edemedim.

Ben hayatım boyunca hiç 18-105 bile kullanmadım :)

Kullandığım en geniş zoom aralığı olan lens Sigma 17-70 di.

çok memnundum, taki adam akıllı bir lens alana kadar. Ondan sonra imaj kalitesinin ciddi anlamda arttığını görünce öyle zoom aralıklı lenslere bulaşmamaya başladım.

Ertan abi bu görüşüme karşı çıkacaktır, kendince de haklıdır da ama ben lensin aralığı ne kadar artarsa kalitesininde o derece düştüğünü düşünüyorum.

Amaç "fotoğraf kalitesi" ise orta kalitede bir lens, 18-105, 18-200, 28-300 24-105 falan filan son derece yeterli lensler.

Amaç "çekilen karede kalite" ise o zaman 50mm, 85mm, 24-70, 70-200 gibi kaliteli lensler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

doğru :/

Geniş zoom aralığında 28-300 ün başarılı olduğu yazılıp çizilmekte ben şahsen deneyemedim ancak daha kısa zoom aralıklı lenslerle 70-200 gibi veya sabit odaklı 50 mm gibi lenslerin keskinliğine yaklaşması sordur , ama siz tak gez için istiyorsanız uygun olabilir

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben hayatım boyunca hiç 18-105 bile kullanmadım :)

Kullandığım en geniş zoom aralığı olan lens Sigma 17-70 di.

çok memnundum, taki adam akıllı bir lens alana kadar. Ondan sonra imaj kalitesinin ciddi anlamda arttığını görünce öyle zoom aralıklı lenslere bulaşmamaya başladım.

Ertan abi bu görüşüme karşı çıkacaktır, kendince de haklıdır da ama ben lensin aralığı ne kadar artarsa kalitesininde o derece düştüğünü düşünüyorum.

Amaç "fotoğraf kalitesi" ise orta kalitede bir lens, 18-105, 18-200, 28-300 24-105 falan filan son derece yeterli lensler.

Amaç "çekilen karede kalite" ise o zaman 50mm, 85mm, 24-70, 70-200 gibi kaliteli lensler.

sanırım ben de sizin gibi düşünmeye başladıgım için lens arayışındayım 85mm göz önünde bulundurucam (tabi diğer lensleride) hatta deneme şansı saglamam gerek kendime :) çok tşk

yanlız nikon harici marka lenslerin kalite düşüklüğü yaşattığı belirtilmiş forumlarda uygun olmalarıda buna mı baglı acaba ?

objektif ücretleri mebla olarak yüksek oldugundan hani bunu alayım begenmezsem bunuda alırım şansı bırakmıyor malesef.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

sanırım ben de sizin gibi düşünmeye başladıgım için lens arayışındayım 85mm göz önünde bulundurucam (tabi diğer lensleride) hatta deneme şansı saglamam gerek kendime :) çok tşk

yanlız nikon harici marka lenslerin kalite düşüklüğü yaşattığı belirtilmiş forumlarda uygun olmalarıda buna mı baglı acaba ?

objektif ücretleri mebla olarak yüksek oldugundan hani bunu alayım begenmezsem bunuda alırım şansı bırakmıyor malesef.

Sigma / Tamron / Tokina şuan piyasada bulabileceğiniz lens markaları.

üçününde son derece kaliteli lensleri olduğu gibi 5 para etmez lensleride bulunmaktadır.

Misal Tamron un 17-50 F2.8 lensi çok başarılı bir lensdir ama 18-250 5 para etmezdir (yada 18-270 i bilmiyorum tanımadığım, ilgilenmediğim lensler).

Tokina'nın hemen hemen her lensi fiyat/performans olarak başarılıdır.

Sigma 'nın heleki yeni ART seri lensleri Nikkor lenslerle yarışacak düzeydedir benim gözümde.

Yani diğer markalarında lensleri alınır elbette, alınmaması için bir sebep yok, yeterki ne alacağınızı bilin.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yok beyaa Gökhan, kalite düşüyor ama ortalama bir kullanıcıya yeter kalite oluyor her zaman. Anlatamamışım demek ki derdimi :)

Zeynep, bence siz önce 18-105'ten neden memnun olmadığınızı anlayın. Optik olarak 28-300'ün 18-105'ten bir üstünlüğü yok (telefotodaki odak aralığı hariç, ama dar açıda da dezavantajı var).

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Lens aralığı farkı 3 kattan fazla ise keskinlik ve kalite aynı oranda düşmektedir diye bir bilgi vardı.

Öğrenmek mahiyetinde soruyorum, iyiden kÖtüye(kÖtü değim çamur gibi değil tabiki :) , bir Öncekine gÖre kÖtü) şu tablo doğrumudur:

Prime lens= 0

70/24= 2.92

55/18= 3.06

105/18= 5.83

300/28= 10.71

200/18= 11.11

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Mesela sadece oran olsaydı 18-55lerle 24-70lerin aynı olması lazımdı :) Bu konuyla ilgili yazdığım bir yazı: http://halkboyleistiyor.com/wp/?p=1127

yazınız için tşk,

ben böyle bi sendrom içinde hissemiyorum kendimi :)

sadece iyisininde iyisi olabilecegi gibi hatta olduğu gerçeği gibi düşünürsek :)

güzel sonuçlara ulaşmak istiyorum ;)

fotoğraf çekmenin nasıl bir aşk , sanat olduğu kavramını da katarsak güzel karelere imza atmak istiyorum ilerleyen fotoğraf hayatımda.

Hoşçakalın :rolleyes:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yok beyaa Gökhan, kalite düşüyor ama ortalama bir kullanıcıya yeter kalite oluyor her zaman. Anlatamamışım demek ki derdimi :)

Zeynep, bence siz önce 18-105'ten neden memnun olmadığınızı anlayın. Optik olarak 28-300'ün 18-105'ten bir üstünlüğü yok (telefotodaki odak aralığı hariç, ama dar açıda da dezavantajı var).

Yok ben senin dediğini anlıyorum.

Evet mm aralığı arttıkça lensin görüntü kalitesi düşüyor. Ancak lensin mm aralığı arttıkçada fotoğraf çekme kabiliyeti de artıyor.

Biraz da işini nasıl yapacağını biliyorsan 18-300 ile bile galerilerde yayınlanacak fotoğraflar çekersin.

Fotoğrafçı adama 18-105 veya 18-200 yeterde artar.

Ben şahsen azıcık kendimi becerikli hissetsem tam kare bir makinede 24-105 + 85mm f1.8 falan alır daha da arkama bakmazdım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

sadece iyisininde iyisi olabilecegi gibi hatta olduğu gerçeği gibi düşünürsek :)

güzel sonuçlara ulaşmak istiyorum ;)

fotoğraf çekmenin nasıl bir aşk , sanat olduğu kavramını da katarsak güzel karelere imza atmak istiyorum ilerleyen fotoğraf hayatımda.

Fotoğrafı makineler lensler çekmez. insanlar çeker. geri kalan teferruattır. Siz makinenize hakim oldukça daha iyi fotoğraflar çektiğinizi göreceksiniz.

Ben şahsen azıcık kendimi becerikli hissetsem tam kare bir makinede 24-105 + 85mm f1.8 falan alır daha da arkama bakmazdım.

Gökhan ben senin rahat durabileceğine gene de inanmıyorum nedense... :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Fotoğrafı makineler lensler çekmez. insanlar çeker. geri kalan teferruattır. Siz makinenize hakim oldukça daha iyi fotoğraflar çektiğinizi göreceksiniz.

Gökhan ben senin rahat durabileceğine gene de inanmıyorum nedense... :D

Ben kendimi biliyorum abi yani yeteneksiz bir fotoğraf meraklısıyım.

Azıcık gözüm görse biliyorum ki 24-105 fazla fazla yetecek bir lens. E yanına birde 85mm portre lensi eklersin olur biter. Sadece makro merakı yüzünden 100mm üstü bir makro lens alınabilir 150mm gibi onun dışında herşey gereksiz masraf.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben kendimi biliyorum abi yani yeteneksiz bir fotoğraf meraklısıyım.

Azıcık gözüm görse biliyorum ki 24-105 fazla fazla yetecek bir lens. E yanına birde 85mm portre lensi eklersin olur biter. Sadece makro merakı yüzünden 100mm üstü bir makro lens alınabilir 150mm gibi onun dışında herşey gereksiz masraf.

Gökhan sen yeteneksiz değilsin, meraklısın. tamam bu lenslerin tamamını ben sana alacam, sen gene birşeyleri merak edeceksin, şeytan dürtecek, rahat durmayacaksın. Kaç zamandır takip ediyorum, yapma allasen. Tanımadığımız adam olsan neyse de... :D :D :D :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Gökhan sen yeteneksiz değilsin, meraklısın. tamam bu lenslerin tamamını ben sana alacam, sen gene birşeyleri merak edeceksin, şeytan dürtecek, rahat durmayacaksın. Kaç zamandır takip ediyorum, yapma allasen. Tanımadığımız adam olsan neyse de... :D :D :D :D

Ben yeteneksiz meraklıyım :D

Benim merakım bir çok şeye vardır mesela uzaya ama bugüne kadar hiç teleskop almadım.

2 tane lensimi satsam gayet iyi sonuçlar alınabilen bir teleskop alabilirim mesela ama almıyorum.

Ben kendimi ve yapabileceklerimi daha da önemlisi hislerimi çok iyi biliyorum.

X bir kişi sümüklü bir çocuk gördüğü zaman dur bir bokeh vereyim, 3/2 uygulayayım, daha deklanşöre basmadan PS de vereceği efekti kafasında kurarken aynı çocuğu gören ben pisliği bak derim :D :D :D

Yeteneğim ve o yönde eğilimim olsa biliyorum ki 24-105 değil 50mm bile fazlası ile yeterli.

Benim arkadaş vardı D700 aldı lens alacak parası yoktu 200TL lik 50mm f1.8D ile neler çekti çocuk.

Ben D700 ile henüz ahanda bu fotoğraf süper olduğu dediğim bir karem yok.

Ben sadece eğleniyorum, zaman geçiriyorum bu sebepten imkanım olan herşeyi deniyorum. Bu sebepten şuan yeni aldığım Sigma 150mm i kurcalıyorum :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben sadece eğleniyorum, zaman geçiriyorum bu sebepten imkanım olan herşeyi deniyorum. Bu sebepten şuan yeni aldığım Sigma 150mm i kurcalıyorum :D

150mm makro mu o?

Nasılsa satacaksın, satarken bana haber ver... :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.