İçeriğe git

Uzun Pozlama hk.da

Atilla TANIŞIK

Recommended Posts

merhaba,

uzun pozlama nedir diye sormayacağım ama... aklıma takılan bazı şeyler var...

mesela ND lensler ışığı kısıp gündüz uzun pozlama yapmamıza yarıyor ama ne kadarlık bir lens almamız gerekir... ND2 de var,, ND10 da... baştan ND10 alıp ND2 nin de göreceği işlevi görür mü? ND10 takıp 30 sn pozlasak ND2 deki 10 sn pozlamaya denk gelir mi?

bazı yorumlarda 20dk pozlama yapıldığı 40dk pozlama yapıldığı yazıyor,, bende D7000 var 30" var en fazla bu da 30 sn ye denk geliyor sanırım... bu 20 dk bulb ile mi gerçekleştiriliyor? adam 20 dk uzaktan kumandaya mı basıyor ?

gece çekilen yıldız fotoğraflarında dairesel bir hareket görünüyor? gökyüzü fotoğraflarına baktığımda startrail mi deniyor? bu dairesel hareket neden kaynaklanıyor?

şimdiden cevaplarınız için teşekkürler...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Blub modu ile oluyr zaten bir kere basınca ışık hüzmesi sensöre düşüyor bir daha basınca da ayna kapanıyor ve ışık hüzmesi kesiliyor basılı tutmaya gerek yok yani. Yıldızların o şekil çıkması tamamen dünyanın dönmesinden kaynaklanıyor. örnek olarak gece yıldızlı bir gece tabiki bir uzun pozlama yapın fazla uzun değil bir dakika dahi olsa çekin ve kareye bakın ne göreceksiniz yıldızlar ip gibi çizgi çizmiş. Alacağınız objektifin çapı önemli çünkü filitrelerinizin çapı ne kadarsa ona objekitifn çapı olsun gerçi düşürücüler de var ama orjinal olsa daha iyi olur yani arada ekstra bir bağlantı olmaması daha iyi. Şimdi ND 2 size 2 stop uzun pozlama imkanı sunuyor nd 10 da 10 stop uzun pozlama imkanı sunuyor. Yani ND2 de 2 stoptan sonra uzun pozlama yaparsanız fotoğrafta patlamalar meydana gelecek. Falza uzun pozlayamayacaksınız ama nd10 da 10 top ki baya uzun bir alarık sunacaktır baya bir uzun pozlama yapacaksınızdır. Tabi bu ışığa göre değişecektir uzun pozlamanız mesela normal bir yani filitresiz bir ortamda 1/10 gibi bir değerde fotoğraf çekmeniz gerekirken bir 10 stop duşerseniz baya uzun pozlama olur ama ışığı bol bir ortamda tabiki daha yüksek stop aralığı sunacak nd flitreler denemeniz gerek

Bende çin malı bir nd flitre vardı 2 stop falan durduruyor üstüne bu camlara yapıştrılan flitrelerden çektim bir kaç stop daha geriledi ama tabi ki fotoğrafta kabarcıklı yerler belli oluyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

http://amatordenprofesyonele.blogspot.com.tr/2012/10/uzun-pozlama-icin-8-ipucu.html

Linkte uzun pozlama ile ilgili bilgiler mevcut.İncelemenizi tavsiye ederim.

basimiz-sagolsun-_kRpP.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

merhaba,

uzun pozlama nedir diye sormayacağım ama... aklıma takılan bazı şeyler var...

mesela ND lensler ışığı kısıp gündüz uzun pozlama yapmamıza yarıyor ama ne kadarlık bir lens almamız gerekir... ND2 de var,, ND10 da... baştan ND10 alıp ND2 nin de göreceği işlevi görür mü? ND10 takıp 30 sn pozlasak ND2 deki 10 sn pozlamaya denk gelir mi?

bazı yorumlarda 20dk pozlama yapıldığı 40dk pozlama yapıldığı yazıyor,, bende D7000 var 30" var en fazla bu da 30 sn ye denk geliyor sanırım... bu 20 dk bulb ile mi gerçekleştiriliyor? adam 20 dk uzaktan kumandaya mı basıyor ?

gece çekilen yıldız fotoğraflarında dairesel bir hareket görünüyor? gökyüzü fotoğraflarına baktığımda startrail mi deniyor? bu dairesel hareket neden kaynaklanıyor?

şimdiden cevaplarınız için teşekkürler...

ND1, 3, 5, 10, rakam büyüdükçe camın ne kadar siyah olacağı ve ne kadar az ışık sızdıracağını gösteriyor.

Evet ND10 alırsan en yüksek uzun pozlama değeri elde edersin.

Aslında Nisi ve sanırım BW nin ND11 filtreleride mevcut.

Yalnız bunun getirisi ışığı az alması olduğu kadar makinenin AF kabiliyetinide düşürür. çünkü zaten ND10 bir filtre takıp vizörden baktığında göreceksin ki gündüz vakti bile ortalık kapkaranlık.

Hali ile makine çoğunlukla AF yapamıyor. Netlemeyi yapıp sonra filtreyi takmak gerekiyor.

20-30-50-500dk lık pozlamalar gece yapılır, gündüz vakti 20-30dk pozlama pek mümkün değil. Bir işe de yaramaz zaten.

Gec çekilen yıldız fotoğraflarında yıldızlar dairesel hareket yaparlar çünkü dünya dönüyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

cevaplarınız için çok teşekkürler

geçen akşam akan su çekmek için çalıştım ancak... nette fotoğraflar var adam duştan akan suyu çekmiş 1/250 ile çekmiş sonra 3" pozlamış su süt gibi ipeksi çıkmış... bende klozetin üstüne sabitledim duşu çekmeye çalıştım,, çamaşır makinesinin üstüne sabitledim lavabodaki musluktan akan suyu çekmeye çalıştım ancak o ipeksi süt gibi akımı yakalayamadım su aynı su :)...

millet şelale çekiyor, nehir, ırmak çekiyor denizi çekiyor dalgalar ipeksi görünüyor... bunun için ne kadar pozlama yapmamız gerekli ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

illa musluktan akan suyla deneyeceğim diyorsanız, suyun bir yere çarpmasını sağlayın. Ama elde edeceğiniz sonuçlar ortamdan ortama değişecektir. Ben ND filtre kullanmadan F/22 ve 1 saniye pozlama yapmışım kurşunlu şelalesi için. Beni tatmin eden bir sonuç elde etmiştim.

dsc0797.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

atilla bey,

Siz hissetmeseniz bile kalp atığını nefes alıp vermeniz vücudunuzu sarsar. gerçi 1/30 parde hızıyla elde fotoğraf çeken kişilere denk gelmiş olsam da benim elde çektiğim en düşük perde hızı 1/60 gibi. siz gene denerken yanınızda üç ayak bulundurun. uzun pozlamanın temel 2 ekipmanı vardır, üçayak ve mümkünse kumanda. kumandanız yoksa makineyi zamanlayıcı modunda kullanabilirsiniz ama muhakkak sabitlemeniz gerekli...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...

merhaba kafama takılan bir detay var. bugün sahilde dolaşıp birşeyler çekmeye çalışırken hava bozdu. (izmirin havası :blink:) yağmur yağmaya başaldı, beraberinde yıldırım çakması oluyordu. daha önce hiç yıldırım fotoğraflama deneyimim olmadı ve ayaküstü elde deneme çekimleri yapamaya çalıştım. iso100 F8 ile seri çekip yakalırım galiba bir şeyler diye düşünürken yanıma bir abi geldi. yıldırımı yakalayabilme konusunda birkaç fikir verdi ve (bu abi yönetmenmiş kendi yapım şirketi var trt için belgeseller çekmiş ve çekiyormuş) bana bulb modunda çekmemi tavsiye etti. bulb modunda ortama 8 saniyelik pozlama iso100 ve bir kaç diyafram denemesi yaptıktan sonra, çok şiddetli bir yıldırım çakmasının olduğu ortalama 6 saniyelik bir pozlama yaptım. (elde) yıldırımın çakmasıyla bitmesi ardından 1 saniye bile geçmeden pozlamayı bitirdim. yakalıdım galiba umuduyla çektiğim fotoğrafa baktığımda şimşek namına birşey yoktu. fotoğrafta bunu durumu anlamadım acaba neyi yanlış yaptım. :( acaba pozlamayı erkenmi bitirdim? dahada deneme fırsatım olmadı yıldırım çakması olmadı bir daha..

- Orçun Edipoğlu tarafından düzenlendi
noktalar virgüller...
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

merhaba kafama takılan bir detay var. bugün sahilde dolaşıp birşeyler çekmeye çalışırken hava bozdu (izmirin havası :blink:) yağmur yağmaya başaldı beraberinde yıldırım çakması oluyordu daha önce hiç yıldırım fotoğraflama deneyimim olmadı ve ayaküstü elde deneme çekimleri yapamaya çalıştım iso100 F8 ile seri çekip yakalırım galiba birşeyler diye düşünürken yanıma bir abi geldi yıldırımı yakalayabilme konusunda birkaç fikir verdi ve (bu abi yönetmenmiş kendi yapım şirketi var trt için belgeseller çekmiş ve çekiyormuş) bana bulb modunda çekmemi tavsiye etti ve bulb modunda ortama 8 saniyelik pozlama iso100 ve bir kaç diyafram denemesi yaptıktan sonra çok şiddetli bir yıldırım çakmasının olduğu ortalama 6 saniyelik bir pozlama yaptım (elde) yıldırımın çakmasıyla bitmesi ardından 1 saniye bile geçmeden pozlamayı bitirdim yakalıdım galiba muduyla çektiğim fotoğrafa baktığımda şimşek namına birşey yoktu fotoğrafta bunu durumu anlamadım acaba neyi yanlış yaptım. :( acaba pozlamayı erkenmi bitirdim? dahada deneme fırsatım olmadı yıldırım çakması olmadı bir daha..

Öncelikle uzun pozlamalarda makineyi sabitlemek şart. Diğer yandan pozlamayı erken bitirdiğinizden dolayı şimşek çıkmamıştır diye düşünüyorum

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Öncelikle uzun pozlamalarda makineyi sabitlemek şart. Diğer yandan pozlamayı erken bitirdiğinizden dolayı şimşek çıkmamıştır diye düşünüyorum

Benim elde çekmem tamamiyle gayri ihtiyarı deneme amacıydi tripod dediğiniz gibi şart.

Bende öyle düşünmeye başladım galiba pozlamayı erken bitirdim belki sizinde dediğiniz gibi.

2 yada 3 saniye sonra bitirseydim galiba yıldırımı görebiliridim fotoğrafta.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bir kaç diyafram denemesi yaptıktan sonra çok şiddetli bir yıldırım çakmasının olduğu ortalama 6 saniyelik bir pozlama yaptım (elde) yıldırımın çakmasıyla bitmesi ardından 1 saniye bile geçmeden pozlamayı bitirdim yakalıdım galiba muduyla çektiğim fotoğrafa baktığımda şimşek namına birşey yoktu fotoğrafta bunu durumu anlamadım acaba neyi yanlış yaptım. :( acaba pozlamayı erkenmi bitirdim? dahada deneme fırsatım olmadı yıldırım çakması olmadı bir daha..

Günün hangi saatiydi bu denemeleri yaparken? Bir de şu içinde yıldırım olmayan çektiğiniz yıldırım fotoğrafını buraya eklerseniz bir de ben bakmak isterim. Tahminimce başınıza gelen açık diyafram yüzünden yıldırımı çekmişsiniz ama, yıldırım oluştuğunda sensÖr o kadar çok ışık almış ki siz bunu fark edemiyorsunuz. Birde yazarken noktalama işaretlerine biraz dikkat ederseniz derdinizi daha anlaşılır bir şekilde anlatabilirsiniz...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Günün hangi saatiydi bu denemeleri yaparken? Bir de şu içinde yıldırım olmayan çektiğiniz yıldırım fotoğrafını buraya eklerseniz bir de ben bakmak isterim. Tahminimce başınıza gelen açık diyafram yüzünden yıldırımı çekmişsiniz ama, yıldırım oluştuğunda sensÖr o kadar çok ışık almış ki siz bunu fark edemiyorsunuz. Birde yazarken noktalama işaretlerine biraz dikkat ederseniz derdinizi daha anlaşılır bir şekilde anlatabilirsiniz...

http://i.hizliresim.com/ElLPXZ.jpg

Saat sekiz civarı iso100 ve F8 de çektim bunu hocam.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yıldırım çakmadan önce pozlamaya başlamıştım zaten. Yıldırımı çektiğime eminim sonra çektiğim fotoğrafta görmeyince şaşırdım ve bir anlam veremedim.

Tek takıldığım nokta erken bitirdim galiba pozlamayı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Özgür bey, fotoğraflarınıza baktım. Acaba ben mi yanlış gÖrüyorum diye üzerinde oynamalar yaptım. Fakat ben de bir yıldırıma rastlamadım. Sonra fotoğraflarınıza bakınca aklıma bir şey geldi, ters ışık kullanmışsınız ve yıldırımın uzakta olduğunu sÖylemiştiniz. Acaba sensÖre güneşten fazla ışık geldiği için yıldırımları algılamadı mı makineniz diye düşündüm. Sonra dikkatimi çeken bir konu da acaba gerçekten uzun pozlama yaptınız veya uzun pozlama derken neyi kastediyorsunuz. çünkü gÖrebildiğim kadarı ile dalgalar, tekneler ve bayraklar uzun pozlamada bu kadar keskin olmaz, hele sizin dediğiniz gibi saniyelerce pozlama yapmışsanız ve elde çekmişseniz. EXIF bilgilerine bakayım bari fotoğrafların dedim ama exif bilgileri silinmiş, yani boyut küçültme gibi bir işlem yaptığınızda veya yüklediğiniz web hizmeti bunları temizlemiş. Sonuç olarak benim gÖrdüğüm kadarı ile uzun pozlama yapmamışsınız gibi geldi bana.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.