İçeriğe git

Gelin Flaş Açık Diyafram Pozlama

Fatih Akbörü

Recommended Posts

1. sorularım performans olarak kararlı ama hesaplı bir tetikleyici lazım

2.ikincisi ise açık diyafram ve flaş ile gelin damat çekimi

gelin damat çekerken d800 ile 24-70 kullanıyorum flaş ile açık diyafram kullanmak istiyorum

şu an itibariyle tetikleyicim yok ama elimde 2 adet s910 var kızıl ötesi özelliği ise güneşli açık havada çalışmıyor...

mecburen birini tepede diğerini modele yakın noktalarda kullanıyorum oda kızıl ötesi çalışırsa

gelin çekerken gelinlik üzerindeki detayları kaybetmeden ama diğer detaylardan da taviz vermeden nasıl çekeriz ince noktalar nelerdir.

pozlama nasıl olmalıdır.

gövde üzerinden pozlamayı düşürünce flaş üzerinde de düşüyormu yoksa onuda ayrıca eksi pozlamayamı alıcaz.

gölge reflektör zaten kullanıyorum gölge büyük kurtarıcı ama bazen gölge olmayabiliyor...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

1. sorularım performans olarak kararlı ama hesaplı bir tetikleyici lazım

Uzun yıllar bununla uğraştım, en son Pocket Wizard TT1 ve TT5 setiyle başağrısından kurtuldum, fiyatı da yüksek maalesef. Şimdilerde Phottix'in buna benzer bir modeli piyasada, ondan daha ucuzu senin derdine deva olmayacaktır.

2.ikincisi ise açık diyafram ve flaş ile gelin damat çekimi

gelin damat çekerken d800 ile 24-70 kullanıyorum flaş ile açık diyafram kullanmak istiyorum: TTL bunun için vardır?

şu an itibariyle tetikleyicim yok ama elimde 2 adet s910 var kızıl ötesi özelliği ise güneşli açık havada çalışmıyor. Her zaman değil; flaş üzerinde yuvarlak bir alıcı göz noktası var, flaşın kafası dönebildiğine göre bu alıcı gözün bulunduğu cepheyi senin bulunduğun yöne doğru çevirerek bir yüzde 80 isabet sağlayabiliyorsun.

mecburen birini tepede diğerini modele yakın noktalarda kullanıyorum oda kızıl ötesi çalışırsa .Bu daha çok belli bir metrajın üzerindeki mesafelerde sorundur. üstte yazdığım noktaya dikkat edersen yine de yüksek başarı sağlar.

gelin çekerken gelinlik üzerindeki detayları kaybetmeden ama diğer detaylardan da taviz vermeden nasıl çekeriz ince noktalar nelerdir Dinamik aralık ve sizin flaş kullanma kabiliyetiniz: D800 günün en geniş dinamik aralığına sahip gövdelerinden biri. Yani gelinlik beyaz, damatlık siyah olunca öyle bas deklanşöre ile bu iş olmuyor, ama bu noktayı kaç tane fotoğrafçı biliyor orası tartışılır. Şimdi, yeterli dinamik aralığına sahip olduğuna göre yapman gereken tek şey flaş kullanım tekniğini geliştirmek. öyle çıplak flaşı direkt çiftlere yönlendirmekle bir sonuç alamazsın. çıplak flaş sadece çiftlerin yüz kısmına "zoom" fonksiyonu ile yönlendirilirse sonuç alınabilir. En güzel iyi bir softbox ile bu flaşı kullanmaktır. Ben Lastolite Easybox kullanıyorum ve bu üründen çok memnunum. Bunun çin muadilleri bolca mevcut, tek eksikleri iç yüzeydeki yansıtıcı kaplama, bunun farkını ancak kullanan hissedebiliyor. Tabii softbox kullanınca güçte bir miktar düşme yaşanır, bunu flaşı + yönde telafi ederek çözersiniz. Eğer softbox imkanı yoksa en azından beyaz şemsiye kullanarak flaşı diffüze etmeyi deneyin. Aksi halde beyaz gelinlikte detay kaybı kaçınılmızdır. Tabii raw çekip doğru yazılımla işlemeyi yazmama gerek yok.

pozlama nasıl olmalıdır. Açık havada bazen dolgu flaşı "BL", genelde normal flaş, hatta biraz gücü artırarak ve softboxu daha çok yüzlere yönlendirerek. çünkü karanlık noktalar göz çukurları, burun altı, çene altı gibi yerlerdir.

gövde üzerinden pozlamayı düşürünce flaş üzerinde de düşüyormu yoksa onuda ayrıca eksi pozlamayamı alıcaz. TTL sistemde flaş bütün komutlara göre hareket eder, bundan dolayı ayrıca bir müdahaleye gerek yoktur. Gövde üzerinden pozlama düşürme yerine flaş üzerinden flaşı - yönde telafi etmeyi de deneyebilirsiniz.

gölge reflektör zaten kullanıyorum gölge büyük kurtarıcı ama bazen gölge olmayabiliyor..."Gölge reflektör" ne demektir bilmiyorum. Gölge olmayan durumlarda, yani o sert ışığın altında istenen performanıs almanız imkansıza yakın. Bu gibi durumlar için tek çare 2x3 metre gibi boyutlarda diffuser panel kullanmaktır. Tabii bunun için de ya sağlam ayaklara ya da en az 2 tane asistana ihtiyaç vardır. Bu diffuseri çiftlerin başının üzerinde tutup gerekli güneş yumuşatmasın sağlayabilirsin.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

gölge reflektör zaten kullanıyorum gölge büyük kurtarıcı ama bazen gölge olmayabiliyor..."Gölge reflektör" ne demektir bilmiyorum. Gölge olmayan durumlarda, yani o sert ışığın altında istenen performanıs almanız imkansıza yakın. Bu gibi durumlar için tek çare 2x3 metre gibi boyutlarda diffuser panel kullanmaktır. Tabii bunun için de ya sağlam ayaklara ya da en az 2 tane asistana ihtiyaç vardır. Bu diffuseri çiftlerin başının üzerinde tutup gerekli güneş yumuşatmasın sağlayabilirsin.

gölge reflektör derken gelicek cevaplara göre git bir ağaç bul gölgede çek anlamında cevap yazılır diye yazdım yada reflektör kullan anlamında :) açık havada güneş altında zaten gelin yada damadın gözünü açması bile mümkün değil ancak güneşe sırtını dönerse ama yinede dediğin gibi abi imkansıza yakın değil bence imkansız

mehmet abi teşekkür ederim ayrıntılı cevabın için

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Evet, bu modelleri kullanıyorum.

Verdiğin linkte iki ayrı flaşı birden kullanabilmek için 2 alıcı ve 1 vericiyi set yapmışlar.

Burada sana bir ipucu vereyim:

Linkteki görselde gördüğün küçük boyutlu ünite sadece verici olarak çalışır. Diğer 2 adet ünite ise hem alıcı ve hem verici olarak çalışır. Bu üniteleri tek tek satın alırken arada 10-20 dolar gibi bir fiyat farkı vardır. Ayrıca küçüt boyutlu verici ünitenin pili her yerde bulunamayan bir pildir. Mantıklı olan büyük boyutlu olan üniteden almaktır, çünkü hem alıcı hem de verici olarak kullanabilirsin.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.