İçeriğe git

Nikon da manuel lens kullanmak

Recommended Posts

Şu an kullandığım Nikon d 5000 makinama geçenlerde arkadşımda bulunan Nikon 24mm manuel lensi taktım. Fotoğraftaki keskinlik ve kalite mükemmeldi. Ama dikkatimi çeken birşey oldu. Manuel lenste optik vizördeki pozmetre çalışmadı. Yani fotoğrafın pozlamasını pozmetresiz ayarlamak zorunda kalıyorsunuz. Daha önce kullandığım Canon makinalarda böyle birşeyle karşılaşmadığım için belki benim d 5000 de böyle yapıyor diye düşündüm.

Acaba d 5000 harici modellerde de bu olay aynı mı? Yani nikonlarımızı sadece cpu' lu lenslerlemi kullanıcaz ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bir Arkadaşımın Konu'sun soyle bir cevap'ım olmuştu Aklınızda Kalan biryer olursa sorabilirsiniz. tekrar..

Lens'i Örnek vermıssınız ılk once kullanmakda oldugunuz lens'ın tam modelini alabilirmiyiz Tüm Özellikleri ile. Ona Göre Size Cevap Verebiliriz.

Arkadaşımızın dedigi gibi tamamen manuel lensleri kullanabilirsiniz Yani CPU işlemcısı olmayan lensler ıcın A modunda lens'i Makınaya tanıtıp ondan sonra makının lens'i tanıyarak olcum yapıp cekım yapmasını saglayabılırsız..

Ama birde lens'ınız Diyafram bilezigi olmasına ragmen (CPU)işlemci'li lens olmasıda söz konusudur burda ise diyafram degerinizi en kapalı deger (örnek: F22) getirdikden sonra normal bir Lens gibi kullanabilirsiniz..

Burda Önemli olan lens'inizin İşlemcisinin olması veya olmamasıdır..

Saygılar..

2. Bir Cevap Soruna Cevap Olarak Arkadaşın..

Ilk'ını Dogru Anladınız Ancak Soyle bir ayrıntı daha var. Lens'iniz işlemcisiz olsa ve dedıgını A(Diyafram öncelıklı) Modda Kullanabılmenız için bu sever makınanızın non-cpu-lens Özellıgını yanı ıslencıgız lens destegı olması gerekıyor bu menu sayesinde lens'i makınaya netür bir lens oldugu elle manuel olarak soylemıs oluyorsunur...

Eger Makınanızın boyle bir destegı yoksa ise sadece M (Manuel) modda kullanmanız gerekıyor...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

D5000 de kullandığım manuel lens Nikon NIKKOR 28mm/3.5 AIS idi.Sonuçlar mükemmel. Ama manuel modda çekim yapmama rağmen pozometre çalışmadı. Dediğiniz gibi lensi makinaya tanıtma özelliği d5000 de varmıdır bilmiyorum, hiç denemedim çünkü.Bi daha deniyecez artık.Birde Nikonlarda manuel lens ile pozometrelerin d 200 ve üstü modellerde çalıştığını okumuştum.Tabii ki manuel modda. Artık d200, d300 ,d700 ü olan arkadaşlardan da bi cevap bekliyoruz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

D5000 de kullandığım manuel lens Nikon NIKKOR 28mm/3.5 AIS idi.Sonuçlar mükemmel. Ama manuel modda çekim yapmama rağmen pozometre çalışmadı. Dediğiniz gibi lensi makinaya tanıtma özelliği d5000 de varmıdır bilmiyorum, hiç denemedim çünkü.Bi daha deniyecez artık.Birde Nikonlarda manuel lens ile pozometrelerin d 200 ve üstü modellerde çalıştığını okumuştum.Tabii ki manuel modda. Artık d200, d300 ,d700 ü olan arkadaşlardan da bi cevap bekliyoruz.

Anladım işte bahsettiginiz lensler işlemcisiz lens oldugunu içi non-cpu katagorisine gidiyor. Makına lens'ın hangi özelliklere sahip oldugunu (kaç mm veya F değerini) bilemedıgı ıcın calısmıyor. boyle lensleri kullanlabilmek için yani pozometreyi calıstırabılmek için Makınanızın lens'i manuel olarak tanıtabilme özellıgı sahip olması gerekıyor. Bu Özellik Dediginiz Gibi D5000 Yok. D200 D300 D700 ve üstü modellerde bunları ancak börebilirsiniz..

Figure1.jpg

Üstteki Resimed Gördüğünüz gibi D200 Menüsüdür. Non-CPU menusunden lens'inizin açısını ve F degerını girerek makınaya takılı olan lens'ın ne oldugunu soylemiş oluyorsunuz..

Varsa sormak istedıgınız birşey sorabilirsiniz..

Saygılar..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Verdiğiniz bilgiler ve konu hakkındaki detaylı anlatımınız için çok teşekkürler. Demek bizim d 5000'e yol göründü artık. Yada manuel lens kullanmayacaz. Teşekkürler Kemal bey.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben Teşekkür Ederim Herzaman Yardım için burdayız :) Sanırım öyle oldu biraz eğerki manuel kıyamadınız lensler var ise bir makina şart gibi :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.