İçeriğe git

Nikon - Canon Fiyat Dengesi

Recommended Posts

Öncelikle bu konu klasik Nikon - Canon karşılaştırma konusu değildir. Zaten bu tür karşılaştırma konularından fazlasıyla bıktı insanlar. Şuan sohbetini açtığım şey biraz daha farklı. Bildiğiniz üzere eskilerden beri Nikon makineleri ve lensleri Canon'a gÖre fiyat olarak daha yüksek olmuştur. Hatta Canon'un bu kadar çok satış yapmasında fiyatlarda çok uygun olmasıda Örnek gÖsterilir. Ancak son yıllarda baktığımızda Özellikle D800 ve 5D Mark 3 makineleri dahil Canon'un çıkardığı bir çok lens ve gÖvde Nikon'un gÖvde ve lenslerinden daha pahalı olmaya başladı. Bu durum pek fark edilmedimi, insanlarmı Önemsemedi bilmiyorum ama benim dikkatimi çekmiş durumda. Uzun bir süre ardından Canon lens ve makinelerinin fiyat olarak biraz daha yüksek olmaya başlamasını neye bağlıyorsunuz ? Yada olaya tertsenmi bakmalıyız ? Nikon mu ucuzladı ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Geçenlerde aynı durumu başka bir konuda bende örneklemiştim , bence de şuan Nikon fiyatları Canon'dan aşağı seviyede ,ama nedenini bende merak ediyorum doğrusu ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

5DMarkIII ve D800 arasındaki fark haricinde fiyatlar çok farklı değil bence. 1Dx-D4s benzer, 70D-D7100 benzer, alt seviyedekiler benzer fiyatlarda. Yeni objektiflerde her markada fiyatlar arttı. 70-200ler benzer fiyatlı, 24-70lerde Canon'unki yeni ve daha iyi olduğu için şimdilik daha pahalı, Nikon'un yeni 24-70'i çıktığında onun da fiyarı 2400$ civarına gelir. 50mm f1.8ler arasında da çok fark yok.

Dikkat edersen genelde daha yeni ve rakibine göre daha iyi olanlar daha pahalı oluyor. Canon 50mm f1.4le Nikon 50mm f1.4G arasında 100$ fiyat farkı var mesela...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Çok yakından gözlemlediğim bir konu değil ama bende Ertan Abi gibi düşünüyorum.

Lensler arasında 50-100$ fark ancak oluyor. Ciddi fark olanlarda ise yeni olan daha pahalı 24-120 f4 deki gibi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

5DMarkIII ve D800 arasındaki fark haricinde fiyatlar çok farklı değil bence. 1Dx-D4s benzer, 70D-D7100 benzer, alt seviyedekiler benzer fiyatlarda. Yeni objektiflerde her markada fiyatlar arttı. 70-200ler benzer fiyatlı, 24-70lerde Canon'unki yeni ve daha iyi olduğu için şimdilik daha pahalı, Nikon'un yeni 24-70'i çıktığında onun da fiyarı 2400$ civarına gelir. 50mm f1.8ler arasında da çok fark yok.

Dikkat edersen genelde daha yeni ve rakibine göre daha iyi olanlar daha pahalı oluyor. Canon 50mm f1.4le Nikon 50mm f1.4G arasında 100$ fiyat farkı var mesela...

özünde öyle belki ama 5D MarkIII yinede D800'den pahalı girdi piyasaya. Canon 1DX'in rakibi ise D4'tü çıktıkları zaman ve 1DX daha pahalıydı. Flaş sistemlerinde bile küçükte olsa 100 liralık bir fark görmek mümkün. Canon ürünleri az farklada olsa daha pahalı Nikon ürünlerinden. Eskiden tam tersiydi. Ya Canon fiyat artırdı yada Nikon fiyat düşürdü. Bir şekilde yer değiştirdiler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Satis rakamlari nasildi acaba. Ben Nikon almadan once cok arastirmistim. Dunya piyasalarinda da Canon'un satis sonrasi desteginden memnuniyet cok yuksekti. Eger piyasa kaybi yasadilarsa, boyle bir politika gelistirmis olabilirler mi?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Nikon desteğinden de çok memnunum. Bence servis ve teknik destek olarak Nikon iyi çalışıyor. Bir çok etkinlik ve tanıtım gerçekleştiriyorlar. Fiyattaki değişimlerin nedeni daha farklı olabilir. Dediğim gibi ya Nikon fiyat düşürdü yada Canon fiyat artırdı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Nikon desteğinden de çok memnunum. Bence servis ve teknik destek olarak Nikon iyi çalışıyor. Bir çok etkinlik ve tanıtım gerçekleştiriyorlar. Fiyattaki değişimlerin nedeni daha farklı olabilir. Dediğim gibi ya Nikon fiyat düşürdü yada Canon fiyat artırdı.

Benim huyum, aklımın yettiği, gözümün gördüğü konularda eleştiriyi pek eksik etmem. Eğer firmalar müşteriyi kazanıp da parayı o şekilde kazanmak istiyorlarsa, bunu olumlu eleştiri olarak alsınlar ve faydalansınlar diye düşünürüm. Zira hem her şeye rağmen Nikon alan, hem de eksiğini gösteren bir müşterinin kıymetli olması gerekir.

Analog makineden sonra uzun süre fotoğraf merakıma ara vermiştim. önce Nex-6 aynasız ile başladım. Sonra FF için D610 aldım.

Sony'de eleştirebildiğim tek şey, dünya piyasalarında satılan tüm parça ve donanımlarının buradaki resmi Sony distribütörleri tarafından satılmadığıydı.

6D almayı çok düşündüm, zira ISO başarısı ve menülerin kullanım kolaylığı D600/610 ile karşılaştırılmaz bile. Hafif ve küçük. WiFİ'si ise çok güzel bir kolaylık. Ama ben sadece fotoğraf çekmek istemiyorum, teknolojik fleksibilite ve post processing benim için çok önemliydi, o yüzden Nikon aldım. Eğer Canon post processing'de Nikon'a yakın olsaydı, hiç düşünmeden Canon alırdım.

Nikon aldıktan sonra doğal olarak Sony'deki satış sonrası desteği ile Nikon'un durumunu karşılaştırdım ve şaşırarak Nikon'a aşağıdaki maili attım:

Sn. Karfo Karacasulu Müşteri Hizmetleri
"http://www.nikon.com.tr/tr_TR/" adresindeki Nikon Türkiye sitesinin tarafınızdan idame ettirilip ettirilmediğini bilmemekteyim; ancak yeni ürün kaydı yapılamamakta; en alt soldaki iletişim linki de çalışmamakta, " Error 500" hatası vermektedir. Bu yüzden maili size gönderiyorum.
Aldığım ürünü kayıt ettirmem gerekip gerekmediğini öğrenemedim. Ayrıca satış sonrası hizmetlerini göremedim. Bunlar hakkında bilgi ve başvuru adresi rica etrmakteyim.
Ayrıca eğer site tarafınızdan idame ettiriliyorsa yakındığım durumun düzeltilmesi, değilse ayrıca bu hizmetin nereden sağlanabileceği hakkında bilgi verilmesini rica ederim.
İyi çalışmalar dileklerimle.

Cevap olarak ürün kaydına gerek olmadığı ve satış sonrası hizmetlerle ilgili "info@karacasulu"dan bilgi alabileceğimi yazmışlar. :)

Dediğim gibi, bu tür pozitif eleştiriler, müşteri desteği ile yerleşmek isteyen firmalar için oldukça önemli olmalı. Benim ise bunların yanında ne etkinlikten, ne tanıtımdan ne de eğitimden haberim olmadı. Sensör temizliğinin belirli sayıda yapıldığını sağda solda okudum ama "aldığımda verdiğimden daha kirliydi" diye şikayetler de okudum. :) Doğru değilse, kabahatin çoğu, belki de sahayı spekulasyona bırakan distrübütördedir. :) Yani satış sonrası desteği var mı ya da nedir bilmiyorum. Tabii profesyonel ve veya bu işin içinde olan kesimin daha çok haberi oluyordur ama asıl müşteri omurgası, bizim gibi amatörler. Bizi atladıkları anda, pazarı kaybederler. :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Benim huyum, aklımın yettiği, gözümün gördüğü konularda eleştiriyi pek eksik etmem. Eğer firmalar müşteriyi kazanıp da parayı o şekilde kazanmak istiyorlarsa, bunu olumlu eleştiri olarak alsınlar ve faydalansınlar diye düşünürüm. Zira hem her şeye rağmen Nikon alan, hem de eksiğini gösteren bir müşterinin kıymetli olması gerekir.

Analog makineden sonra uzun süre fotoğraf merakıma ara vermiştim. önce Nex-6 aynasız ile başladım. Sonra FF için D610 aldım.

Sony'de eleştirebildiğim tek şey, dünya piyasalarında satılan tüm parça ve donanımlarının buradaki resmi Sony distribütörleri tarafından satılmadığıydı.

6D almayı çok düşündüm, zira ISO başarısı ve menülerin kullanım kolaylığı D600/610 ile karşılaştırılmaz bile. Hafif ve küçük. WiFİ'si ise çok güzel bir kolaylık. Ama ben sadece fotoğraf çekmek istemiyorum, teknolojik fleksibilite ve post processing benim için çok önemliydi, o yüzden Nikon aldım. Eğer Canon post processing'de Nikon'a yakın olsaydı, hiç düşünmeden Canon alırdım.

Nikon aldıktan sonra doğal olarak Sony'deki satış sonrası desteği ile Nikon'un durumunu karşılaştırdım ve şaşırarak Nikon'a aşağıdaki maili attım:

"http://www.nikon.com.tr/tr_TR/" adresindeki Nikon Türkiye sitesinin tarafınızdan idame ettirilip ettirilmediğini bilmemekteyim; ancak yeni ürün kaydı yapılamamakta; en alt soldaki iletişim linki de çalışmamakta, " Error 500" hatası vermektedir. Bu yüzden maili size gönderiyorum.
Aldığım ürünü kayıt ettirmem gerekip gerekmediğini öğrenemedim. Ayrıca satış sonrası hizmetlerini göremedim. Bunlar hakkında bilgi ve başvuru adresi rica etrmakteyim.
Ayrıca eğer site tarafınızdan idame ettiriliyorsa yakındığım durumun düzeltilmesi, değilse ayrıca bu hizmetin nereden sağlanabileceği hakkında bilgi verilmesini rica ederim.

Cevap olarak ürün kaydına gerek olmadığı ve satış sonrası hizmetlerle ilgili "info@karacasulu"dan bilgi alabileceğimi yazmışlar. :)

Dediğim gibi, bu tür pozitif eleştiriler, müşteri desteği ile yerleşmek isteyen firmalar için oldukça önemli olmalı. Benim ise bunların yanında ne etkinlikten, ne tanıtımdan ne de eğitimden haberim olmadı. Sensör temizliğinin belirli sayıda yapıldığını sağda solda okudum ama "aldığımda verdiğimden daha kirliydi" diye şikayetler de okudum. :) Doğru değilse, kabahatin çoğu, belki de sahayı spekulasyona bırakan distrübütördedir. :) Yani satış sonrası desteği var mı ya da nedir bilmiyorum. Tabii profesyonel ve veya bu işin içinde olan kesimin daha çok haberi oluyordur ama asıl müşteri omurgası, bizim gibi amatörler. Bizi atladıkları anda, pazarı kaybederler. :)

Ben o info adresinden kolaylıkla iletişim sağlayabiliyorum gayet hızlı cevaplar geliyor , https://www.facebook.com/turkiye.nikon?fref=ts etkinlikler ise bu facebook grubu üzerinden paylaşılmakta sanırım ara ara rastlıyorum bunlara

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Teknik destek konusunda pek sıkıntı yaşamadım. Sıkıntı yaşayanlarda distrübütörlerin hatalarından sıkıntı yaşamışlardır büyük ihtimal. (özellikle tanıtımlarda yapılan ücretsiz temizleme işlemleri salonun ortasında tozlu yerlerde yapılabiliyor.) Nikon bir çok şehri dolaşıyor. Trabzon'a bile gelip güzel bir organizasyon yaptılar. İstediğimiz lensi, istediğimiz gövdeyi kullanıp özel olarak getirdikleri modele çekim yapmamıza olanak sağladılar. Gün boyu süren bir etkinlikti ve yararlı bir seminer oldu. Ve bu etkinliği Türkiye'nin bir çok noktasında da yaptılar. Yeni etkinlikler ide facebook'taki gruptan paylaşıyorlar. Ancak çoğu İstanbul ve çevresinde olduğu için gitme imkanım pek olmuyor. Yinede Trabzon'da uzun süredir Nikon ve Fujifilm dışında büyük bir etkinlik yapan marka çıkmadı. Eksiklerine rağmen memnunum Nikon desteğinden. :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.