İçeriğe git

Reikan FoCal Pro

Recommended Posts

Beyler şunu bi denermisiniz. Ben nasıl olsa çalışmayacak, bari amele gibi taşımıyayım o kadar şeyi diye almadım kameramı.

Setting de AF Fine tuning i açıp o şekilde PC ye bağlayıp programda denermisiniz.

Bende o özellik kapalıydı hep.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

1.9.5 sürümü Nikon Df bile destekliyormuş.

Hakkatten Nikon Df vardı ne oldu?

Makinenin USB modu PTP olacak falan diyor, mass storage olmayacakmış.

D610 da USB ayarı varmı acaba ayarlarda?

Baktım ben şimdi D610`na hocam USB ile ilgili birşey bulamadım.

Belki pc'ye takıldığında ayarlarda herhangi bir şeçenek aktif olabiliri mi bilemiyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Çözdüm olayı.

Bu yazılımın Nikonlarda Çalışması iÇin MSC moduna geÇmemiz gerekiyor.

Mass Storage Class

D610

D700

D7000

D800

Hepsi sadece MTP/PTP protokellerini destekliyor.

Bizim kameralar Windows Vista, Windows 7 ve muhtemelen 8 de MTP/PTP modunda Çalışıyor.

Windows XP ve öncesinde veya MAC de MSC modunda Çalışabiliyor.

https://support.nikonusa.com/app/answers/detail/a_id/4613/~/mtp,-ptp,-and-msc-transfer-protocols-and-nikon-digital-cameras.

Bu yazılımın tanıtımında da Nikon lar XP desteklemiyor diyor.

Adamların destek sayfasından yazığım problemede cevap vermişler.

The D700 is almost completely automatic with FoCal - the only setting you need to change is the AF Fine Tune setting (see here for more details: http://www.reikan.co.uk/focalweb/index.php/faqs/if-my-camera-runs-in-msc-mode-is-there-any-point-in-using-focal-plus-or-focal-pro/)
D700 neredeyse nasıl otomatik Çalışıyor abi Çıldıracam ya. Alet de MSC modu yok, MSC Çalıştırabileceğim ortamlara destek yok halan full otomatik Çalışır diyor!
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

1.9.5 sürümü Nikon Df bile destekliyormuş.

Hakkatten Nikon Df vardı ne oldu?

Makinenin USB modu PTP olacak falan diyor, mass storage olmayacakmış.

D610 da USB ayarı varmı acaba ayarlarda?

Ben kendisini en son şuara da gördüm :)

10171724_256669811185726_2190238432645462882_n.jpg

10313865_256668464519194_2425247446560639188_n.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

jfqbb.jpg

Şu görüntüyü elde edebilmek için son 24 saattir MAC kurulumu ile uğraştım.

Windows ortamında ne yaptım ne ettimse çalışmıyor.

Haftasonu olduğu içinde destek vermiyorlar. Bakalım p.tesi ne diyecekler windows için.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Windows 7 32bit ingilizce kurdum (SP1 siz).

Hiç bir driver kurmadım zaten laptopumun gerekli herşeyini otomatik tanıyor.

Focal ı kurmayı denedim Net Framwork 4.0 kurulmalı dedi, onu kurdum.

Programı kurdum, lisansı girdim, kamerayı taktım çalıştı. :D

2 gündür onlarca varyasyon denedim, yetmedi laptop iş yerine getirdim burda devam ediyordum en sonunda düzgün çalışan bişey yaptım :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Windows 7 32bit ingilizce kurdum (SP1 siz).

Hiç bir driver kurmadım zaten laptopumun gerekli herşeyini otomatik tanıyor.

Focal ı kurmayı denedim Net Framwork 4.0 kurulmalı dedi, onu kurdum.

Programı kurdum, lisansı girdim, kamerayı taktım çalıştı. :D

temiz w7 kur dediğimde "benim bütün Windowslarım temiz" gibisinden mesaj yazanlara bundan sonra sakalımın fotoğrafını yollayacağım nitekim. :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

temiz w7 kur dediğimde "benim bütün Windowslarım temiz" gibisinden mesaj yazanlara bundan sonra sakalımın fotoğrafını yollayacağım nitekim. :D

Benim windowslarım zaten temizdir evdeki masaüstü PC imde hiç bişey yok.

Windows

Photoshop CS6 ve LR6 ile birkaç ufak eklenti

Battlefield 4 ve müzik/video için VLC player.

Şu bilgisayarda bile çalışmıyorsa bir anormallik var demektir.

Ha bu arada eklemeyi unuttum. Focal dan önce Nikon viewNX 2 32bit kurdum.

Niye kurdum bende bilmiyorum ama kurmuşum işte.

Yani windows 7 32bit ingilizce, lazımsa luzümlü parçaların driverlari, nikon viewNX 2 32bit, net framework 4.0 ve son olarak Focal FoCus.

Şuanda başka bir HDD ye Windows 7 x64 bit kuruyorum birde onda deneme yapıcam.

Bu arada kalibrasyon işini falan şuan yapamıyorum, işyerinde uygun ortam yok sadece kablo ile bağlanıp gördü görmedi testi yapıyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kamera şakası gibi ama gerçek.

Şimdi 64bit windows 7 kurdum nvidia ekran kartı driveri dışında hiç birşey kurmadım yine çalışmadı.

Yani windowsun sadece temiz olması yeterli değil. Windowsun sade olması önemli gibi duruyor :D

Yada belki 32/64 bit davasından bir uyumsuzluk var ama iş yerindeki laptop bilgisayarımda 32bit di. Onda da çalışmamıştı...

Neyse şuan akşam olsunda kalibrasyon olayını deneyeyim derdindeyim şuan. Son kaç saattir bu olaya kafa patlatıyorum bilmiyorum!

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Evet beyler windows 7 32bit kurun, USB den kamerayı bağlayın windows direk tanıyacaktır.

Ondan sonra programda görüyor sıkıntı yok.

En azından benim windows ortamında çalıştırabildiğim tek yöntem bu oldu.

Elimde boşta HDD olduğundan onu öyle kurdum, çalışır vaziyete getirdim laptopa takıp kullanıyorum :D

Sizin halen şikayetiniz varmı iade olayını konuşmamı istermisiniz?

Bu arada Orçun abi dust analiz olayından hiç bişey anlamadın mı?

Ben yaptım 131 tane nokta buldum dedi, her diyafram ayarına tıkladığımda ekranda garip garip şekiller renkler çıkıyor.

Tozlar nerde hiç bişey anlamadım :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu arada Orçun abi dust analiz olayından hiç bişey anlamadın mı?

Ben yaptım 131 tane nokta buldum dedi, her diyafram ayarına tıkladığımda ekranda garip garip şekiller renkler çıkıyor.

Tozlar nerde hiç bişey anlamadım :D

pek fırsatım olmadı programı inciğini cıncığını kurcalamaya. Gerekli ortamı bir türlü ayarlayamadım. Hala zoom ve makro objektiflerin nasıl kalibre edileceği konusunda düşünüyorum. Toz analizi şu anda ikinci planda düşündüğüm bir konu açıkçası. çünkü çölde olduğumuz için makinenin içinde zibil gibi toz var, biliyorum. Belki bu gün öğleden sonra izin alıp lokalde çalışabilirim konu üzerinde.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Dün aşırı şiddetli yağış sebebiyle İstanbul'un göbeği Bayrampaşa dan çıkamadık. Su basmış tüm çıkışları!

Akşam 8i geçiyordu eve geldiğimde. Programın AF olayını falan yapmak için iyi ışık lazım gözlemlediğim kadarı ile.

Bir kere netliyor, 2. netlerken ışık yetersiz falan diyor evde de projektör bulundurmadığım için bende tam olarak işimi göremedim.

özellikleri kurcalarken bari toz şeyi ile uğraşayım dedim ondan da pek bişey anlamadım :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Core kurulmuş bir Windows'ta çalışıyor o zaman. Benim denediğim PC ve Laptop 'ta Nikon 'un yazılımları mevcuttu.

Göhkan ..KK Bilgilerini yada hesap bilgilerini bana gönderirmisin.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Core derken abi neyi kastettin abi anlamadım ama 64bit olmasın (sanırım onda çalışmıyor) windowsun en düz, hiç bişey yüklenmemiş hali ile çalışıyor sıkıntı yok.

Şükrü Hoca dan da tekrar onay alayım ona göre hesap bilgisi vereceğim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili Gökhan kardeşim geç yazdığım için özür dilerim, bu aralar çok yoğunum. Evdeki dizüstüne yeni gıcır gıcır win7 kurdum. :) Kurulum CD sini kaybetmişim driverlar falan derken inşallah yarın akşamda programı deneyeceğim. Sadece benim için onay beklemene gerek yok. IBAN numaranı özelden gönderirsen havaleni hemen yaparım. Program öyle yada böyle çalışacak başka yolu yok, gerekirse yeni bir PC alınacak :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben twiter dan artık firma sahibimidir, destek ekibindenmidir bilmiyorum birine ulaştım ona saf ayağına yatıyorum olmuyor diye.

Eğer çalıştırma konusunda net bişeyler öğrenebilirsem sizede bilgi vereceğim.

Yalnız şu noktayı atlamayın.

Programın setting kısmında ilk açılan sayfada "upload test result do reikan" gibi bişey var.

Onun yanındaki işareti kaldırın.

Bu adamlar database tutuyorlarmış. Ordan bir programı kaç kişi kullandığını ve benim kullanamıyorum dediğim halde kullandığımı anlarlar :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

64bit miydi?

64bit de bende de çalışmıyor hatta dün video çektim.

Format attım, video kayıt zımbırtısını kurdum, video kayıta başladım focal ı kurdum taktım çalışmadı.

Bakalım ne yanıt verecekler.

Başka bir diskede windows 7 32bit ingilizce kurmuştum o çalışıyor. Nedense onda bir sıkıntı yok.

Aynı işlemleri 64bit de yapıyorum olmuyor.

Hatta windowsumda aynı disk. Netten indirdiğim windows 7 ultimate x64/x86 yani windows da farklı değil ama 64bitde çalışmıyor 32bitde çalışıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Dün banada söylediler güncellendiğini ama eğer görmüyorsa güncellenmiş halide görmeyecektir dediler.

Video çekip gönderdim bakalım dün akşam. Bugün yanıt bekliyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Programın 5. ortağını CanonTürk den 6D sahibi bir arkadaş olarak belirledim.

Lisans sayımız tamdır ve toplam 10 adet değişim hakkımız var.

Yani herkes 2 kez kamera değiştiğinde bu yazılımı kullanmaya devam edebilecek.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Saf temiz 32 bit İng. Win7 pro kurdum sonuç yine hüsran :)

Şükrü hocam, Gökhan ''evreka, evreka'' diye bağırırken şöyle demişti

Ha bu arada eklemeyi unuttum. Focal dan önce Nikon viewNX 2 32bit kurdum.

Niye kurdum bende bilmiyorum ama kurmuşum işte.

Yani windows 7 32bit ingilizce, lazımsa luzümlü parçaların driverlari, nikon viewNX 2 32bit, net framework 4.0 ve son olarak Focal FoCus.

Şöyle bir durum var, şayet Windows makinenizi direkt bağladığınızda tanımlayamıyorsa gidip internete kendi sürücü kütüğünden en uygun sürücüyü bulup yüklemek ister. Yüklediği bu sürücü genellikle universal sürücülerin bir türevi gibi bir şeydir. İşletim sistemi piyasaya çıkmadan ya microsoft tarafından windows tarafından işler hale getirilir ya da üretici firma kısıtlı bir sürücü yazar yeni sistem için.

Bu aşamada viewNX windows üzerindeki sürücü yazılımlarını güncellemiş olabilir. Madem temiz bir sistem kurdunuz bilgisayarınıza birde NIKON'un makineniz ile iletişim kurabileceği bir yazılımını kurun, viewNX sanırım bu iş için en uygunu olacaktır. Belki sorunu bu şekilde çözebilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.