İçeriğe git

Gece Çekim hk.da

Atilla TANIŞIK

Recommended Posts

merhabalar,

geçenlerde kuzenimin kep töreni vardı... akşamüstüne kadar çekimlerde sıkıntıyok ancak hava karardıkça sıkıntı başladı...

enstantene 1/60 ların altına indikçe titremeye engel olamıyorum... flaş açık ama açık havada pek işe yaramıyor... bir ortam düşünün,, yerden yarım metre yüksekte açık hava sahnesi ve önünde yüzlerce sandalye... ben en öne geçiyorum ama kuzen sürekli hareket halinde...

önce sandalyelerde sınıf sınıf yerlerine geçiyorlar yürüyerek... ardından tek tek sahneye çıkıyorlar diploma alıyorlar.... sınıfın tümü diploma aldımı hepsi aşağı yerine...

ortam hareketli tripod koyacak yer yok... flaş açıyorum ya flaş kuzene yetişmiyor ya da 1 tane çekiyorum ikincisi için beklemem gerekiyor... flaş kuruluyor gibi... hareketli bir an,, sahneye çıkarken çektim öğretmenini öperken kaçırdım... flaşlı çekimde seri olmuyor mu ?

sonuç olarak 100 üzerinde poz çektim ancak hareketliler tam fiyasko...

ne önerirsiniz? konuyu bulamadım ondan başlık daha önce konuşulduysa yönlendirmenizi bekliyorum...

google dan araştırıyorum elbet birçok anlatım var ama yaşanan gibi olmuyor daha pratik bilgilere, deneyiminize ihtiyacım var

şimdiden teşekkürler

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Akşam üstü derken hava tam karardı mı?

Hanig marka/model flaşı kullandınız da sizin hızınıza yetişemedi?

Bir D7000 modeli sahip olduğu iso performansı ile "akşam üstü" durumunda flaşsız bile iş çıkarır diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bir ödül töreninden sanat eserlik fotoğraf çıkmaz zaten hatıra fotoğrafı olur o.

Onunda öyle yüksek kalitede olmasına gerek yok.

iso 1600 hatta 2000 ini zorlayabilirdiniz. Ayrıca karanlıkta fotoğraf çekecekseniz F2.8 hatta daha altına inebilen lens kullanmanız gereklidir.

Birde insanlarda şöyle bir kanı var.

Profesyonel fotoğraf makinesi kullanıyorum her ortamda fotoğraf çekebilirim.

Hayır çekemezsiniz, fotoğrafın temeli ışıktır. Işık olmayan yerde gece görüş özellikli fotoğraf makineniz yoksa bişey çekemezsiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Flaşın markası modeli nedir. Mesela ne kadar uzaktan çekiyorsunuz gelip 100 200 metre öteden çekemeniz biraz zor olacaktır. Kullandığınız objetif nedir. Törenlerde en güzel fotoğraf çekmek bence törenin yapıldığı alana çıkmaktır yada uzak odaklı bir objektifiniz olmalı mesla 300 mm gibi ama onada tripot gerekecektir. Estanteneden çok birazda isoya dayansaydınız daha ışıklı fotoğraf elde edebilirdiniz belki.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

cevaplariçin teşekkürler... nikon D7000 nikkor 18-105 kit lens var 5.6 nın altına inemiyorum zoom yaptığımda... isoyu arttırdım ancak gece pekişe yaramıyor..

ayrıca flaşım yok entegre flaşla iş görmeye çalışıyorum amatör işi yani :) peki herşeyi geçtim gündüz ışığında hızlı çekimde saniyede 7 çekim falan diyor ancak gece 10 saniyede1 fotoğraf çekebiliyorum hazır değil gibi bir uyarı veriyor... bende yeni yeni öğreniyorum cehaletimi bağışlayın :)

tekrar teşekkürler...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

cevaplariçin teşekkürler... nikon D7000 nikkor 18-105 kit lens var 5.6 nın altına inemiyorum zoom yaptığımda... isoyu arttırdım ancak gece pekişe yaramıyor..

ayrıca flaşım yok entegre flaşla iş görmeye çalışıyorum amatör işi yani :) peki herşeyi geçtim gündüz ışığında hızlı çekimde saniyede 7 çekim falan diyor ancak gece 10 saniyede1 fotoğraf çekebiliyorum hazır değil gibi bir uyarı veriyor... bende yeni yeni öğreniyorum cehaletimi bağışlayın :)

tekrar teşekkürler...

Kullandığınız hafıza kartının yazma hızı yeterli değildir. Makina çektiği fotoların karta yazılması için bekliyor sanırım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Atilla bey,

Hemen küçük küçük bilgiler vereyim, aklınızda bulunsun.

- Nikon AF-S DX Nikkor 18-105mm f/3.5-5.6G ED VR Kullanıyorsunuz sanırım. Burada f/3.5 - 5.6 ifadesi, lensin en düşük diyafram açıklığının 18mm'de 3.5, 105mm'de 5.6 olacağını ifade eder. Dolayısı ile lensin 105mm'de f/5.6'nın altına inmemesi normaldir.

- Gece çekimleri gündüz yapılan çekimlere nazaran biraz daha zahmetlidir. Bunun nedeni ortam ışığının az olması, güneş ışığı gibi homojen bir aydınlatmanın olmamasından kaynaklanır, normaldir.

- Genelde estantane hızı 1/60 altına düştükce ister istemez makinenizde titreme olacaktır. Bunu azaltmak için gövdenizi bir yere yaslayabilir yada aynı silahla nişan alır gibi nefes tutma tekniği uygulayabilirsiniz.

- Fotoğraf makinenizin gece 10 saniyede bir fotoğraf çekmesinin iki temel faktörü olabilir. Birincisi Recep Hocanın da bahsettiği gibi bellek kartınızın yazma hızı ile alakalıdır. İkincisi, şayet makinenizin "uzun pozlamada kumlanma telafisi" gibi bir seçeneği şayet açıksa, makineniz pozlama süresi kadar siyah rank için bekleme yapacaktır. üçüncü seçenek iste bunların ikisinin birden bir araya gelmesidir.

- Genel olarak D7000'nin ISO başarımı gayet iyi derler. Bunun anlamı yüksek ISO değerlerinde makineniz tatminkar sonuçlar verir. Sizin gibi makinenizim perde hızından şikayet ettiğim durumlarda ISO 800'lere kadar düşünmeden kullanırım. O da yetmezse Gökhan arkadaşın da dediği gibi daha yüksek değerlere çıkarım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

- Fotoğraf makinenizin gece 10 saniyede bir fotoğraf çekmesinin iki temel faktörü olabilir. Birincisi Recep Hocanın da bahsettiği gibi bellek kartınızın yazma hızı ile alakalıdır. İkincisi, şayet makinenizin "uzun pozlamada kumlanma telafisi" gibi bir seçeneği şayet açıksa, makineniz pozlama süresi kadar siyah rank için bekleme yapacaktır. üçüncü seçenek iste bunların ikisinin birden bir araya gelmesidir.

uzun pozlamada kumlanma telafisi ya da iso telafi falan gibi bir ayar bulamadım... menüde nerede bilgi verirseniz sevinirim ya da tam adı nedir?

teşekkürler..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

uzun pozlamada kumlanma telafisi ya da iso telafi falan gibi bir ayar bulamadım... menüde nerede bilgi verirseniz sevinirim ya da tam adı nedir?

teşekkürler..

Ayarlar bölümünde kumlanma azaltma diye bir seçenek olmalı. Oradan ayar yapabilirsiniz

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

d7000 yüksek isoları çok rahat kaldırabiliyor elinizdeki lensle ancak ısoya abanılıp çekim yapılabilir flash açıkken seri çekimi dahili flaş ile yapamazsınız.Ancak en mantıklı hali 1.8 dıyaframlı sabit lens alınıp uygun yakınlıktan pozzametre baz alınaraktan iso ayarı yapılıp flashsız cekım yapılır en kesın sonuç ise iyi harici flash alınıp 1,8 dıyaframlı lens ıle şov yaparsın dahılı flash yada 1.8 lens alamıyormusun o zaman türk işi kafa calısdıracaksın sıgara kutusunu alıp içindekı folyoyu tersten koyup dahılı flashın ustune sokaraktan ışık patlamasını az bıse çoğaltıp gitme mesafesını azda olsa uzatabılırsın bırazda ısoya abandınmı o tarz ortamda uygun pozlar yakalayabılırsın ama serı cekım yapamazsın bu sekılde.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...

yeni bir gece çekim sorusu :) üçayak aldık çekimlere başladık ancak netleme konusunda sorun yaşıyorum... gece karanlıkta vizörden netlemede sorun yaşıyorum... autofocus kendine göre netliyor istediğim yer netlenmemiş olabiliyor gelende manzara çektiğimden makinenin ekranı netliği çözmek için küçük kalıyor...

manuel netleme kısmen ama gözlerde bozuk güvenemiyorum...

sizler nasıl bir yol izliyorsunuz?

live view ile mi çekiyorsunuz? vizörden mi bakıyorsunuz ?

şimdiden teşekkürler

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.