İçeriğe git

Nikon D800E 'nin NEF dosyalari

ozkan NALCIOGLU

Recommended Posts

Degerli arkadaslar NEF dosyalarini Adobe Photosop CS6 da acamadim. Ben mi beceremadim yoksa acilmiyor. Bilgisi olan arkadaslarin bilgisine ihtiyac vardir . Tesakkurler

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Photoshop da olsa, Lightroom da olsa D800E için Adobe Camera RAW 7.1 veya daha üstü kurulmak zorundadır.

Photoshop un kendi güncelleme ekranından da aslında bunu download edebilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Camera raw güncellemesi size bir şey ifade etmiyorsa:

ücretsiz yazılım View NX.

ücretli yazılım Capture NX2 versiyon 2.4.4.

Bunlar ilk seçenekler.

Picasa gibi ücretsiz yazılımlar da açabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Capture NX2 versiyon 2.4.4. ile View NX2 arasında fark varmı?

Madem bu soruyu sordunuz, o zaman benim tavsiyem şu olur: Siz önce ücretsiz olan View NX ile bir başlayın bakalım. Nasılsa eliniz alışınca neye ihtiyacınız olduğunu daha iyi öğreneceksiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Fuji S5 Pro sahibi olduğunuz da görüyorum; o halde camera raw olayını halletmiş olmanız lazımdı. Madem öyle bunu güncellemekten geri kalmayın. Ama bir D800 kullanıcısı Capture NX olmadan raw çalışmayı yeğlemez.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Mehmet bey, dogrudur camera raw 7.1 guncelleyerek sorunu cozdum. yeni makine ile birlikte gelen viw NX2 yi inceledim fakat henuz cozemedigim icin gundeme getirmistim. Cunku bugune kadar Photoshop kullaniyordum. ben biraz daha arastirma yapmam lazim. tesekkurler

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 7 ay sonra...

Bu bilginin dayanağı nedir acaba ?

a>

Remzi bey , koydugunuz D 800 E kutusunu gordukten sonra benim de capture NX 2 icin lisans numaram olmasini farkettim . fakat ben kamerayi honkonk' tan aldirmistim ve getiren arkadas kutuyu atmisti, ben bu numarayi nasil elde edebilirim tesekkurler

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

İyi akşamlar arkadaşlar.

Benim de bu Nikon Programları hakkında iki sorum olacaktı. İlk sorum View NX2 de işlem yaptığım fotoğrafları daha sonra Photoshop ta açınca View Nx2 de yaptıklarımı program yok sayıyor. Bu normal mi View NX2 de yaptığım müdehaleleri Camera Raw programında tekrar yapmam gerekiyor. İkinci sorum ise Capture NX-D programı bende ciddi derecede yavaş çalışıyor bu durum normal mi, i7 işlemcili bir bilgisayar kulanıyorum, yada program ayarlarında mı bir sorun var.

Şimdiden çok Teşekkürler

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

İyi akşamlar arkadaşlar.

Benim de bu Nikon Programları hakkında iki sorum olacaktı. İlk sorum View NX2 de işlem yaptığım fotoğrafları daha sonra Photoshop ta açınca View Nx2 de yaptıklarımı program yok sayıyor. Bu normal mi View NX2 de yaptığım müdehaleleri Camera Raw programında tekrar yapmam gerekiyor. İkinci sorum ise Capture NX-D programı bende ciddi derecede yavaş çalışıyor bu durum normal mi, i7 işlemcili bir bilgisayar kulanıyorum, yada program ayarlarında mı bir sorun var.

Şimdiden çok Teşekkürler

Raw ve jpg konusunda biraz daha kaynak okumanız gerekli sanırım. Bunları yüzeysel olarak iyi tanırsanız sorunu çÖzersiniz.

Bu işin normal sıralaması şÖyle olur:

-Makina üzerinde raw çekersiniz.

-Nef dosyasını Capture NX veya View NX ile açarsınız.

-Gerekli düzeltme/müdahaleleri yaparsınız ve dosyayı jpg olarak mümkünse en yüksek kalitede (%100) kaydedersiniz.

-Kaydettiğiniz bu jpg dosyasını photoshop ile açarsınız, gerekli düzenlemeleri yaparsınız ve yine jpg olarak kaydedersiniz.

NX-D için pek çok kullanıcıdan aynı şikayeti duyuyoruz, sanırım bu yazılım henüz tam bir stabilite kazanmadı, bunun için biraz daha zamana/güncellemelere ihtiyaç olabilir. Şimdilik CNX ile devam edebilirsiniz. Zaten NX-D D810 gibi gÖvdeler için zorunluluk; siz CNX ve VNX ile de çalışabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Remzi bey , koydugunuz D 800 E kutusunu gordukten sonra benim de capture NX 2 icin lisans numaram olmasini farkettim . fakat ben kamerayi honkonk' tan aldirmistim ve getiren arkadas kutuyu atmisti, ben bu numarayi nasil elde edebilirim tesekkurler

İsmim Ramiz öncelikle , o kutunun üzerindeki sanmıyorum orjinal lisans numarası olsun temsilidir , bence eğer var ise evraklarınızdan bir kontrol edin derim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.