İçeriğe git

Zoom lens tavsiyesi

Recommended Posts

öncelikle nikon D5100 kullanıcısıyım 18-105 kit lens kullanıyorum 1,5 senedir..

zoom lens almak istiyorum ama şu 4 lens arasında kararsız kaldım deneyenler varsa tavsiyelerini bekliyorum...

1. Nikon AF-S 55-200mm f/4-5.6G IF-ED VR Lens

2. Nikon AF-S 55-300mm f/3.5-5.6G ED VR Lens

3. Nikon AF-S 70-300mm f/4.5-5.6G IF-ED VR Lens

4. Tamron 70-300mm f/4-5.6 Dİ USD VC

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ne çekeceksiniz. Nikon ile Tamron arasında hiç kalmayın bence nikon tercih ediniz. Ne demiş atalarımız Nikonu aşma Nikondan şaşma :D (Nokia mıydı yoksa o) Diğer husuta ise Mehmet abi ayrıntılı bilgileri yazar. Ama o gelmeden siz ne çekmek istediğinizi yazarsanız size daha yardımcı olunacaktır. Mesela ay fotoğrafı vede potre çekmek istiyorum gibi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bende 70-300 var memnunum ama yukardakilerden 1 stopluk ta olsa diyafram avantajı nedeniyle Nikon AF-S 55-300mm f/3.5-5.6G ED VR Lensi seçerdim diyecem ama sanırım nikonun böyle bir lensi yok :) 3,5-5.6 diyaframlı olarak 18-300 mm ve 28-300 mm lensler var. 100-200 dolar fazla verip 18-300 alırdım. Kullanımda esneklik ve lens tak çıkarla uğraşırken enstantene kaçırma durumu yaşamaz , sensörü bir nebze de olsa tozdan korurdum .

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Diğerlerini kullanmadım ama 70-300 ün 3 versiyonunu da kullandım ( ilk ikisi çöp) ve bugüne kadar kullandığım tüm lensler içersinde F/P oranı en yüksek lens AF-S 70-300 VR dir.

Klasik ''her fotoğrafçının çantasında bulunması gereken lens'' dedikleri aslında 50mm 1.8D değil, bence bu lenstir :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bende 70-300 var memnunum ama yukardakilerden 1 stopluk ta olsa diyafram avantajı nedeniyle Nikon AF-S 55-300mm f/3.5-5.6G ED VR Lensi seçerdim diyecem ama sanırım nikonun böyle bir lensi yok :) 3,5-5.6 diyaframlı olarak 18-300 mm ve 28-300 mm lensler var. 100-200 dolar fazla verip 18-300 alırdım. Kullanımda esneklik ve lens tak çıkarla uğraşırken enstantene kaçırma durumu yaşamaz , sensörü bir nebze de olsa tozdan korurdum .

http://www.bedavashop.com/asp/product/14388/Nikon-AF-S-55-300mm-f-3-5-5-6G-ED-VR-Lens

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

"Zoom" değil de telefoto istiyorsunuz galiba. "Zoom" değişken odaklı objektiflere deniyor, sizdeki 18-105mm de öyle zaten.

Sizin listede şöyle tercih yapardım: 3 > 4 > 2 >= 1

telefoto lensler tam olarak nasıl oluyor? zoom lenslerden farkı ne oluyor? fiyat farkları çok mu?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

telefoto lensler tam olarak nasıl oluyor? zoom lenslerden farkı ne oluyor? fiyat farkları çok mu?

Zoom yapmak yakınlaştırmak demektir. Ancak ne kadar yakınlaştırma? 1x de yakınlaştırmadır, 5x de.

Yani 11-16 bile zoom lenstir. 18-55 de zoom lenstir. 18-105 de...

Telefoto ise uzun menzillidir sniper gibi düşünebilirsiniz :D

Tam olarak kitaptaki tanımını bilmiyorum ama sanırım sabit 200mm bir lens telefoto sınıfında oluyor. 100-300 ise telefoto zoom lenst sınıfında.

Ay fotoğrafı çekecekseniz 300mm civarı lens almanızı tavsiye ederim. Ancak gökyüzü, yıldızlar vs çekecekseniz öyle sanıyorum ki 18mm tarzı geniş açı ama mümkün olan en açık diyaframı veren (F2.8 gibi) lensler daha çok iş görecektir.

Ancak ayı 1 kez çekersiniz, 3 kez çekersiniz 5 kez çekersini hep aynıdır hiç birşey değişmez.

Kimi zaman uğraşınızın karşılığını bile alamazsınız sinir etmeye başlar bu sefer lensi normal kullanmaya başlar ve 300mm kullanmanın zorluklarını yaşarsınız.

55-200 bence en ideal lens.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.