İçeriğe git

Capture nx2 hakkında

Recommended Posts

Hüseyin bey, hem NX2 hem de NX-D benim için yavaş kalıyor Adobe ürünleri ile kıyasladığımda.

Mehmet hocam, dediklerinize katılıyorum. Her iki yazılımı nispeten güncel MacPro Retina ile denedim. i7 işlemci SSD sürücüleri falan mevcut (şu anda bilgisayarın başında değilim, bilahare donanımına bakarım). Asıl sıkıntı görselin çağrılmasından çok işlenmesi safhasında yaşıyorum. Yani açıp işledim, vazgeçtim, müdahaleyi fazla buldum tekrar daha azını uygulamak istedim, bu evrede program yavaşlıyor. Bu da aklıma sizin de belirtiğiniz gibi programın ara belleği fonksiyonel olarak kullanamadığını getiriyor. Yıllarca Linux dağıtımları ile uğraşmış birinin MacOs X kurulum kütüklerine bakıp hatayı düzeltmesi kolay da, hem hali hazırda lisansladığı Adobe yazılımlarının olması, hem de bir miktar kımıl zararlısı olmamdan dolayı pek de ilgilenmedim konuyla. Hal böyleyken bir de tek sıkıntılı olan benken hiiiiiç ilgilenmedim.

Orçun sırf merak ettiğim için soruyorum. Bir bakar mısın; NX2 mi daha yavaş, yoksa NX-D mi?

Yani şöyle bir deneyebilirsin: Bir fotoğrafı NX-D' de bir işle, sonra aynı fotoğrafı (tabii bozmadan, bir kopya almak suretiyle) ayrıca bir de NX2 de işle bakalım. Hangisi daha yavaş. Sonucu paylaşır mısın?

== Bu arada, hala arab ellerinde misin? == Zaman ayırabilirsen şöyle bir çöl fotoğraflasana.. Ben hep istemişimdir... :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Muhammed abi,

NX-D harbiden yavaş. onu baştan söyleyeyim. NX2 fotoğraf işledikce yavaşlıyor yavaşlıyor yavaşlıyor.

Normal şartlarda bu tip işleme programları (Lightroom, Capture NX2/NX-D, Picassa vs) fotoğrafı işlerken yaptığınız değişiklikleri bir text dosyasında saklıyor. Fotoğrafı çağırdığınızda varsa bu dosyayı arıyor, değişiklikleri okuyup fotoğraf üzerinde uyguluyor. NX2/NX-D bu text dosyalarına ulaşmada, yazmada, değişiklikleri fotoğraf üzerinde uygulamakta zorlanıyor. Haliyle bu da fotoğrafta yaptığınız değişikleri görmek/işlemek bende bir eziyete dönüyor.

Buradaki tespitlerim tamamiyle kişiseldir, ne programı kötülemek ne de bir programı yüceltmek amacındayım. Bence Lightroom/Photoshop bana daha kolay geliyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Muhammed abi,

NX-D harbiden yavaş. onu baştan söyleyeyim. NX2 fotoğraf işledikce yavaşlıyor yavaşlıyor yavaşlıyor.

Normal şartlarda bu tip işleme programları (Lightroom, Capture NX2/NX-D, Picassa vs) fotoğrafı işlerken yaptığınız değişiklikleri bir text dosyasında saklıyor. Fotoğrafı çağırdığınızda varsa bu dosyayı arıyor, değişiklikleri okuyup fotoğraf üzerinde uyguluyor. NX2/NX-D bu text dosyalarına ulaşmada, yazmada, değişiklikleri fotoğraf üzerinde uygulamakta zorlanıyor. Haliyle bu da fotoğrafta yaptığınız değişikleri görmek/işlemek bende bir eziyete dönüyor.

Buradaki tespitlerim tamamiyle kişiseldir, ne programı kötülemek ne de bir programı yüceltmek amacındayım. Bence Lightroom/Photoshop bana daha kolay geliyor.

Bu grafik işleri karışık.. Bir kaç yorum yapmaya niyetlenmiştim, ama konuya tam vakıf olmadığımız için iyisimi susmak.. En iyisi tanıdık bir grafiker arkadaşa (aynı zamanda yazılım konusunda ehil) danışmak..

Zira benim de kafam allak bullak şu an. Bir aralar düzgün çalışan ViewNX2 de NX-D gibi yavaş çalışır oldu.. Tuhaf :)

Ama çok ta tın :D

çünkü ben artık Camera Raw kullanıyorum. Sonra açıyorum photoshopta bir kaç rotuş vs.. işlem tamam :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bende niye yavaş çalışmıyor. Tamam belki bir Adobe programları kadar hızlı olmadığı doğru ama işleme konusunda daha iyi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

NX-D'yi bende bir ara denedim i7 ssd'li Mac'te hantal bir uygulama NX2'ye nazaran.

Son sürüm ligthroom 6 kullanıyorum şimdi eski Sürüm 5'e göre daha hızlı 6.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 4 hafta sonra...

Valla yıllardır ne denersem deneyeyim Photomechanic ve Capture NX2 ikilisinden vazgeçemiyorum. Nikon kullandığım ve NEF çektiğim sürecede vazgeçmeyeceğim herhalde.

Uzunca bir süre Lightroom u denedim. Arşivleme için güzel gerçekten ama CC versiyonu ile ile birlikte aylık 17TL ödemeniz gerekiyor. Bu bana hobi kullanımı için biraz fazla geldi.

Fotoğraf arşivimin her cihazdan ulaşılabilir hali için birer 2048px lik jpg kopyalarını (dosya isimlerini değiştirmeden) yeni hizmete giren photos.google.com üzerinde tutuyorum. Böylece telefon, tablet, ios, android, web üzerinden fotoğraflarınıza erişebiliyorsunuz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

sizce lisanslı capture nx2 almaya değer mi? yakında nikon yeni bi nef işleme yazılımı çıkarabilir mi? öyle çok fazla nef işlemiyorum. hatta eskisi gibi çok sık da fotoğraf çekmiyorum ama bir zamanlar capture nx kullanmıştım çok hoşuma gitmişti. en uygun lisanslı capture nx2 nereden alınır?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Profesyonel olarak bu işten para kazanmıyorsanız (bana sorarsanız kazansanız bile) para vermenizi gerektirecek bir durum yok.

Ben bazı avantajları var ama genel olarak vasat görüyorum.

En büyük dezavantajı ücretli veya ücretsiz Photoshop/lightroom için yüzlerce döküman bulabilirsiniz.

Ancak Nikon yazılımları için bir elin parmağını geçmiyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

İngilizce döküman çok hatta capturenx için nikon web sitesi yapmış ama site adresi aklımda değil.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 1 yıl sonra...

Denemek lazım. internetten demosunu indirip deneyebilirsiniz.

- Zülfü Mehmet ÖZÇİFÇİ tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

On 22.11.2016 at 22:12, ozkan NALCIOGLU yazdı:

Değerli arkadaşlar capture nx2 wındows 10 da calışırmı. Teşekkürler

Özkan bey, neden Capture NX 2 yi kullanmak istiyorsunuz, elinizde zaten mevcut mu? Siz Windovs 10 ile denediniz mi?

Bu arada, Nikon Capture NX-D yi ücretsiz kullandırıyor, biliyorsunuz değil mi? 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Atalay bey, elimde capture nx2 varve windows 7 ile kullanıyorum. fakat windows 7 artık güncellemeleri bildiğiniz gibi yapmayacak. bu nedenle  windows 8.1 veya 10 geçmek gerekecek .onun için sormuştum .teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Özkan bey, aslında sorunuzun yanıtı, "hayır desteklemiyor". Zira Nikon, Capture nx2 nin sürümünü W 10 lanse edilmeden önce durdurmuştu. 2015 e ait yazışmalarda "her şeye rağmen bekleyip görelim" temennileri bulabildim. O nedenle size sordum, çalışıyor mu diye. Çoğu kişi de "çalışmasa da olur" olarak nitelemişler. Hatta bir kısmı, dosyaları aktarma, kurtarma yöntemleri önermiş ama pek kullanışlı olmamış. Güncel bir işleme programına geçmeniz en hayırlısı olabilir. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

NX2 bence NXD'ye göre daha becerikli bir yazılım. Hazır sırası gelmişken söyleyeyim NX2 Mac OSX 10.10 sonrası için desteğini durdurmuş durumda. Bir saat içinde sanal bir makine kurup NX2'yi W10 üzerinde deneyebilirim isterseniz. Hatta durun bir deneyeyim ya çalışıp çalışmadığını yazarım ben şimdi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ozkan bey,

Sanal makine üzerine W10 kurdum. Açıkcası Ubuntu ve MAC osX'den sonra çok yavan geldi. Hatta W7 bile estetik kaldı gözümde. Neyse, sonuç olarak W10 üzerinde NX2 gayet güzel kuruldu. hiç bir ince ayar olmadan açtım, Raw çekilmiş bir fotoğrafı işledim. Sıkıntı olmadı yani. 

Ama gene de ihtiyatlı davranıp NX2 makinenizi destekliyor mu bir bakın derim Atalay bey gibi. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

11 dakika önce, ozkan NALCIOGLU yazdı:

NX2 ile Windows 7 çalışıyorum ve hiçbir sorun yaşamadım. Teşekkür ederim 

O zaman W10 üzerinde de çalışacaksınız gibi gözüküyor durum. Kolay gelsin...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Son NX-D win 8 üzerine kurulmadı. Bir önceki versiyonu kuruldu. Ancak Camera RAW a göre hem yavaş hem de fonksiyonelliği zayıf.

Son versiyonun kurulmama nedeni şu, kurmaya kalkınca bilgisayar "dosyalar eksik ya da bozuk" mealinde bir pencere açıyor. Bu da Nikon un yazılıma pek değer vermediğini düşündürüyor. :(

Tapatalk kullanarak iPad aracılığıyla gönderildi

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.