İçeriğe git

Nikon D810 26 Haziranda duyurulacak

Recep YAZICI

Recommended Posts

Recep hocam, o halde kullanıcı testlerini ve yorumlarını beklemeye gerek yok, ben sizden haber bekliyorum.

Hatta basar gelirim, testler yaparız, beğenirsem bende alırım :)

Ne iyi olur :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

D7000, D600, D800 hepside yeni gövdeler. Nikon'u Canon'u seçenler tarz ve beğeni dışında ayrıca güvenirlik açısından seçiyorlar. Hatta güvenilirlik artık daha ön planda. çünkü kimse çıkıp 5D Mark 3 ile D800 çok farklı yada 1DX ile D4S çok farklı diyemez. Aralarında fark olsa bile minumum düzede oluyor. Hal böyle olunca özellikle profesyoneller arasında güvenirlik, yar ıyolda kalmama gibi etkenler teknolojiye kıyasla daha ağır basıyor. Peki Nikon son yıllarda bu kadar çok güven sarsarak eski "Nikon Duruşunu" ne kadar gösterebiliyor? Türkiye garantili fiyatları artık pahalı olmaktan öteye giderek hamal parasına döndü. Aşırı yüksek fiyatlar var. Spot olarak makine alan insanlar Nikon'a ne kadar güvenebilir? Canon tarafında da sorunlar oldu ancak bu kadar gündeme gelecek kadar uzun sürmedi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Gökhan Merhaba;

D800 alıp da sorunlu olduğunu iddia eden kullanıcıların, kameraları servislerce incelenip, gerçekten de kameranın sağ ve sol netlemesi arasında bir problem olanlarının, servislerde gerekli ayar/dÜzeltmeler yapılarak kullanıcılara verildikleri ile ilgili bir yazı okumuştum 1 sene öncesinde. Ülkemizde satılan kameraların % 80' i spot olarak yurtdışından getirilerek satıldığı için, problemli D800 alanların bu şekilde bir servis imkanı yok maalesef.

Garantili D800 alanlarda sorun çıkması durumunda, kamera servise gönderilip dÜzeltileceği için bir sorun oluşmadı ama bazı kullanıcılar yeni kamerayı neden servise gönderiyoruz diyebilirler. Herkes kendince haklıdır. Ancak sırf netleme sistemindeki, giderilebilir bir ayar sorunu nedeniyle firmadan kamerayı değiştirme talep edilemez. Edilse bile firma bunu ciddiye almaz. Araba aldığımızda, bir yerinde arıza çıkınca arabayı değiştirmiyorlar. Sadece arızayı gideriyorlar.

D800 high end bir ÜrÜn alan birisine ÜrÜnÜ alınca servise getirin diyemezsiniz.

Bu Ferrari alan birine önce servise mutlaka uğrayın ama demek gibi birşey.

Bir kameranın en önemli hususu netleme fonksiyonudur, onda hata var demek;

Arabanın direksiyonunda bir sıkıntı var siz sağa çevirince araba hafiften sola dönÜyor gibi bişey.

Ama siz önce bir servise uğraın onlar dÜzeltiler!

Böyle bir mantık yok.

Nikon D800 konusunda eline yÜzÜne bulaştırdı mı? Kısa sÜre içinde göreceğiz ancak D600 konusunda bulaştırdı sırf kendi çıkarlarını dÜşÜndÜğÜ için D600 leri D610 ile değiştirmedi.

D610 çıkınca çıkan sesleri bastırmak içinde iyi bari getirin ayna mekanizmanızı değiştireyim dedi.

Nikon o konuda haksızdı. Bunun lamı cimi yok, yani Nikon şu sebepten öyle yaptı bu sebepten böyle yaptı dÜnya Üzerinden hiç bir insan evladı bunu mantıklı bir şekilde izah edemez.

Nikon ayıp etti.

Şimdi D800 konusunda ne yapacaklarını bende merakla izliyorum şahsen.

İnsanlar marka ile kendi aralarında bir bağ oluşturmayı seviyor sonrada kopamıyorlar bende bunu anlamıyorum.

Evlilik değil arkadaş bu, ortada verilen bir söz yemin bişey yok. Nikon yamuk yapıyor, beni korumaktansa kendini koruyorsa daha sorunsuz bir çizgi çizen eşdeğer firma Canon a neden geçmiyeyim.

Ben D700 ile mutluyum, ama bugÜn ya kamerayı bir değiştireyim Üst model bişey alayım desem alacak sorunsuz model yok?? (D3/4 serisi fazla bÜyÜk olduğundan kriterlerime girmiyor.)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Evet, Nikon elbette ayıp etmiştir. Ona söyleyecek sözüm yok. Hiçbir firma sorunlu bir ürünü piyasaya sürmek istemez. Sürdüğünde ise eğer hata bilimsel yollardan kanıtlanmadığı sürece de kolay kolay hatasını kabul etmez ve elindeki stokları eritinceye kadar bekler. Sonrasında ise bu hatanın ortadan kaldırılmış olan modeline bazı iyileştirmeleri de ekleyerek piyasaya çıkarır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Birde bu netleme problemi fiziksel bir sorunmu yoksa yazılımsalmı .. Eğer yazılıksal bir sorun ise 15-20 gÜn kadar önce çıkan yeni Firmware ile giderilmişte olabilir. Tabi ben bunlardan anlamadığım için birşey diyemiyorum :) İleri seviyede ilgili birinin bu testi yapması gerekecektir.

Okuduğum bir yazıya göre sorun, kalibrasyon ve yazılımla ancak yetkili Nikon servislerinde giderilebiliyor. Sadece firmware gÜncellemesi ile çözÜleceğini sanmıyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

D7000, D600, D800 hepside yeni gövdeler. Nikon'u Canon'u seçenler tarz ve beğeni dışında ayrıca güvenirlik açısından seçiyorlar. Hatta güvenilirlik artık daha ön planda. çünkü kimse çıkıp 5D Mark 3 ile D800 çok farklı yada 1DX ile D4S çok farklı diyemez. Aralarında fark olsa bile minumum düzede oluyor. Hal böyle olunca özellikle profesyoneller arasında güvenirlik, yar ıyolda kalmama gibi etkenler teknolojiye kıyasla daha ağır basıyor. Peki Nikon son yıllarda bu kadar çok güven sarsarak eski "Nikon Duruşunu" ne kadar gösterebiliyor? Türkiye garantili fiyatları artık pahalı olmaktan öteye giderek hamal parasına döndü. Aşırı yüksek fiyatlar var. Spot olarak makine alan insanlar Nikon'a ne kadar güvenebilir? Canon tarafında da sorunlar oldu ancak bu kadar gündeme gelecek kadar uzun sürmedi.

Türkiye' de satılan yurt dışı kaynaklı, diğer bir ifadeyle spot kameralara, alacağımız kamerada ortaya çıkacak olası problemin türüne göre güvenilebilir. Benim tercihim; Problem, Nikon servisleri hariç, ekonomik fiyatlar veren piyasadaki tamircilerde çözülebiliyor mu? çözülemiyor mu Eğer basit bir sorun ve Nikon servisler hariç diğer servislerde çözüm bulabiliyorsam spot alırım ama sorun, D800' deki gibi sol tarafı tolerans dışında netleme hatalı ve bu hata sadece yetkili Nikon servislerinde netleme noktalarının yeniden ayarlanıp, kalibre edilerek, yapılan bu ayarların kameranın içindeki bilgisayara yazıldığı (firmware) durumlarda spot kamera almak, ekonomisi iyi olmayan birisi için çılgınlıktır.

Marka konusuna gelirsek, bana göre bu işten para kazananlar için marka değiştirmenin bir zorluğu yok. Para çok. Nikon hata yaptıysa geç başka markaya yada Canon hata yaptıysa geç Nikon'a:). Burada asıl sorun, yıllarca bazı ihtiyaçlarından feragat ederek, Nikon markasına yatırım yapmış ve çok iyi lens ve ekipmanlar edinmiş, bu işi para için yapmayan ama bu işe gönül vermiş kişiler, D800' deki hatadan dolayı diğer markaya çok kolaylıkla geçemez. Çünkü elindeki lensler ve diğer ekipmanları da elden çıkarması gerekir ki, diğer markaya tam olarak geçebilsin.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

D7xxx, D6xx,D5xxx, bütün seriler çıktı hatta makyajlı kasaları bile çıktı ama hala D400 den haber yok...Ne zaman gelecek bu D400 !!!

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

D7xxx, D6xx,D5xxx, bütün seriler Çıktı hatta makyajlı kasaları bile Çıktı ama hala D400 den haber yok...Ne zaman gelecek bu D400 !!!

Canon 7D MArkII'yi bi Çıkarsın ondan sonra netleşir , ama benim Çıkacağına pek umudum yok.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

D7xxx, D6xx,D5xxx, bütün seriler Çıktı hatta makyajlı kasaları bile Çıktı ama hala D400 den haber yok...Ne zaman gelecek bu D400 !!!

Nikon D400' ün geleceği yönünde kuvvetli ihtimaller var. Bunun en büyük dayanaklarından birisi Nikon amerika'nın D300s'i satılan kameralar bölümünden arşive kaldırması olarak gösterilebilir. Ancak Çıkacak kameranın adının D400 olması yönünde herhangi bir söylenti şimdilik yok. Söylenti daha Çok adının D9300 olacağı yönünde. Neden 4 rakam dersen?; DX gövdeleri 4 rakamlı ve FX gövdeleri ise 3 rakamlı olarak adlandırmaya karar verdiklerini okumuştum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Canon 7D MArkII'yi bi Çıkarsın ondan sonra netleşir , ama benim Çıkacağına pek umudum yok.

Bence Çıkacak Ramiz bey. Nikon'un yapmak istediği; Canon 7D MarkII' den daha iyi bir kamera yapmak. Canon 7D' de Çift işlemci var ve yeni modelde de muhtemelen Çift işlemci olacak. Çift işlemci, kameraya hız (netleme, saniyedeki Çekim sayısı, daha kısa sürede aÇılma vs) kazandırıyor Bu nedenle 7D Çok hızlıydı. Nikon bu güne kadar üst seviye FX gövdeler de dahil hiÇ Çift işlemci kullanmadı. Tek işlemci kullanarak Çift işlemcili bir kamerayı nasıl geÇeceğini bende merak ediyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

TÜrkiye' de satılan yurt dışı kaynaklı, diğer bir ifadeyle spot kameralara, alacağımız kamerada ortaya çıkacak olası problemin tÜrÜne göre gÜvenilebilir. Benim tercihim; Problem, Nikon servisleri hariç, ekonomik fiyatlar veren piyasadaki tamircilerde çözÜlebiliyor mu? çözÜlemiyor mu Eğer basit bir sorun ve Nikon servisler hariç diğer servislerde çözÜm bulabiliyorsam spot alırım ama sorun, D800' deki gibi sol tarafı tolerans dışında netleme hatalı ve bu hata sadece yetkili Nikon servislerinde netleme noktalarının yeniden ayarlanıp, kalibre edilerek, yapılan bu ayarların kameranın içindeki bilgisayara yazıldığı (firmware) durumlarda spot kamera almak, ekonomisi iyi olmayan birisi için çılgınlıktır.

Marka konusuna gelirsek, bana göre bu işten para kazananlar için marka değiştirmenin bir zorluğu yok. Para çok. Nikon hata yaptıysa geç başka markaya yada Canon hata yaptıysa geç Nikon'a:). Burada asıl sorun, yıllarca bazı ihtiyaçlarından feragat ederek, Nikon markasına yatırım yapmış ve çok iyi lens ve ekipmanlar edinmiş, bu işi para için yapmayan ama bu işe gönÜl vermiş kişiler, D800' deki hatadan dolayı diğer markaya çok kolaylıkla geçemez. çÜnkÜ elindeki lensler ve diğer ekipmanları da elden çıkarması gerekir ki, diğer markaya tam olarak geçebilsin.

Ben anlatmışsınız Alper bey :)

Ayrıca D400 veya adı D1234 her ne olacaksa çıkmak zorunda. Benim tahminimde 7D den sonra çıkacağıdır. Dört gözle bu ÜrÜnÜ bekleyen ornitocu arkadaşlar var. Aksi halde bu kullanıcı grubunda da çok kaybı olacaktır.

Şuan Nikon ornitocular D7000 ve d7100 kullanıyor ama bir D300S in tadını alamıyorlar, herşey pikselle bitmiyor.

Daha önce söylediğim gibi tÜm Nikon kullanıcıları yeni makineleri Üfleyerek yiyecekler, sonuçta kullanıcıların %80 civarı spot cihaz kullanıcısı.

Ama Nikon'un yeni taktiği gÜzel;

Sonu çift sıfırla biten FF ve Üç sıfırla biten DX makineler sorunlu. Nikon enazından bunu çözmÜş ki D9000 yerine D9000 in hatalarının giderildiği D9300 modelini direk çıkartıyor :)

Hatta bunu 9300 Ün tanıtımında kullanır D9000 de Üretim aşamasında gördÜğÜmÜz, tespit ettiğimiz hatalar giderildi. İşte size D9300 :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bence Çıkacak Ramiz bey. Nikon'un yapmak istediği; Canon 7D MarkII' den daha iyi bir kamera yapmak. Canon 7D' de Çift işlemci var ve yeni modelde de muhtemelen Çift işlemci olacak. Çift işlemci, kameraya hız (netleme, saniyedeki Çekim sayısı, daha kısa sÜrede aÇılma vs) kazandırıyor Bu nedenle 7D Çok hızlıydı. Nikon bu gÜne kadar Üst seviye FX gövdeler de dahil hiÇ Çift işlemci kullanmadı. Tek işlemci kullanarak Çift işlemcili bir kamerayı nasıl geÇeceğini bende merak ediyorum.

Ümit bey Ümidim yok ama Çıkmasını isterin ŞÜkrÜ beyinde dediği gibi ornitocular bekliyor ve birde fotomuhabirleri var onlarda bekler diye dÜşÜnÜyorum , eğer Çıkarmaz ise bu kitleyi elinden kaÇırması Çok yakın

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hayyamdaki satıcıyı aradım. Dedim D810 ne zaman gelir. 810'mu çıkmış dedi :) 26 sında duyurulacak olduğunu söyledim. Piyasaya çıktıktan 1 hafta sonra TR ye gelir dedi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Geçen CanonTürk de okumuştum 7D Mark II bilmem ne fuarında tanıtılacak "mış".

Her yıl eylül ayında açılan PHOTOKINA fuarında duyurulacak diye biliyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Ümit bey Ümidim yok ama Çıkmasını isterin ŞÜkrÜ beyinde dediği gibi ornitocular bekliyor ve birde fotomuhabirleri var onlarda bekler diye dÜşÜnÜyorum , eğer Çıkarmaz ise bu kitleyi elinden kaÇırması Çok yakın

HiÇbir firma vahşi doğa, kuş ve haber fotoğrafÇılarını kaybetmeyi göze alamaz diye dÜşÜnÜyorum. D7000 ve D7100 Çok iyi gövdeler ama RAW Çekildiğinde, özellikle seri Çekimde tampon bellek yetersizliği nedeniyle olayın en can alıcı noktasında konuyu kaÇırma riskleri yÜzÜnden halen D300s' in tadını veremiyorlar maalesef. Nikon bunu dikkate alacaktır. Yoksa D300s' i satılan kameralardan arşive kaldırmazlar ve Photokina fuarında duyurusu beklenen D9300 Üzerinde Çalışmazlardı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Eğer fotoğraflar gerçekse Nikon radikal bir adım atmadı ve 3. tekerleği eklemedi.

çok değişik bişey olur ve atılacak bir adım gibi görünmüyor bence yakın gelecekde. Sony/Pentax gibi bir çılgının öncü olmazı lazım bence.

Birde şöyle bişey var.

D800 her ne kadar profesyonellere hitap etsede "aa bu en pahalısı bak demek ki en iyisi hadi bunu alalım" diye alışveriş yapan binlerce insan var dünyada.

3 tekerli, onlarca tuşu olan birşeyi bu insanlar kullanamaz. Onlar olmayınca müşteri portföyünün belki de 3de1 ini kaybettin anlamına geliyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

http://nikon.com/new...626_dslr_01.htm

Hayırlı olsun :)

edit:

http://imaging.nikon...neup/dslr/d810/

D600-D610 geçişine benzemiş.

Fark göremiyorum, ya sen? :)

Farkı fiyatı...:)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şuan özelliklerini inceliyorum.

D800 toz temizleme referans foto özelliği için "opsiyonel" olarak satılan Capture NX2 ihtiyacı duyuyormuş.

D810 da bu özellik için Capture NX-D gerekiyormuş. Opsiyonel yazmadığına göre yazılım ücretsiz veriliyor demek ki.

Gelişme sayılır!

Picture Control e flat diye bir seçenek daha eklenmiş.

Sanırım bahsettiğini sRAW özelliği eklenmiş ama sadece 12bit sıkıştırılmamış şekilde.

Q sessiz çekim moduna ek Qc sessiz seri çekim modu eklenmiş.

Hız olarak 1fps her konuda hızlanmış.

iso 25.000 den 50.000 e çıkmış.

FullHD 30p kaliteden 60p kaliteye çıkmışlar.

LCD ebat olarak aynı kalsada kalite olarak iyileştirilmiş.

Kağıt üzerindeki özelliklere bakarsak farklar bunlar.

Kasa ölçüleri birebir aynı. D800 980gr bu 1000gr

Acaba rakam doğrumu? yoksa sırf fark oluşsun diye içine küçük ağırlıklarmı koydular artık bende bilmiyorum.

Tek yorum yapıcam oda "ayıp".

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

O tekeri koymazlar demiştim :) Gökhan o bahsettiğin program şuan zaten beta ücretsiz bence bu bir gelişme değil , sanırım bu sraw özelliği de yok gibi geldi bana

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.