İçeriğe git

Nikon D810 26 Haziranda duyurulacak

Recep YAZICI

Recommended Posts

Fotoğraf makinelerinin Türkiye'de farklı Avrupa'da farklı olduğunu ilk defa duyuyorum. Araba konusunda öyle bir durum var ne yazık ki. Bunda Türk mühendis ve yöneticilerinin de büyük payı var. Kendi vatandaşına daha düşük kaliteli araba satmayı kabul ediyorlar, hatta maliyeti düşürmek için kendileri öneriyorlar bunları.

Fotoğrafta ise Türkiye'ye gelen garantili ürünler Avrupa dağıtıcısından olduğu için Avrupa'daki ürünün aynısı geliyor.

"Türkiye'ye gelen garantili ürünler" ibaresini pas geçiyor arkadaşların bir çoğu.

Dükkan garantisi diye bir mefhum uydurulmuş, malın nerden geldiği belli değil, öTV'en muzdarip kullanıcı bu mallara yöneliyor, ben bunun daha ağırlıklı olarak "refurbished" ürünler olduğunu tahmin ediyorum, sonra bu ürünler üzerinden marka karalamasına gidiliyor. Adamın makinasının altındaki seri numarası ile fotoğrafın exifindeki seri numarası aynı değil, bu kadar yüzsüzlük olur mu yahu? Anakartın (seri nosu eproma işlenir) değiştiğini anlamayacak seviyedeki kullanıcı sonra gelip burda ahkam kesiyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Türkiyede (adını vermeyeceğim) ünlü bir elektornik mağazının "uzman" diye ürünlerin başına koyduğu satış elemanları, Canon modelinin birinde japon üretimlerinin daha kaliteli sonuç verdiğini, istenirse anında test edebileceklerini söyleyerek satış yapıyorlardı. Bende merak edip test ettim. önüme koydukları gövdeler görüntü olarak aynıydı (içinde ne var bilemem) ve biri galiba çin diğeride japon üretimiydi. İkisiylede aynı açıdan aynı ayarlarda fotoğraf çektiğimizde japon üretiminde görüntü daha iyiydi. Şimdi burada iki ihtimal var; Ya adamlar haklı, yada Türkiye'de hemen her yerde olan elektonik mağazası bile insanları kandırarak faturalı,garantili satış yapıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

"Refurbished" ürünler ortalıkta sıfır diye geziyor zaten.

Bu arada algılayıcılar değil daha çok gövdeler montaj yapılıyor Japonya dışında. Benim bildiğim kadarıyla Japonya dışında sadece giriş seviye DSLR ve kompakt algılayıcıları üretiliyor Canon tarafında. Nikon'u bilmiyorum araştırmak lazım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Türkiye'de zaten "sıfır mantığı oluşmadı". Giriyorsun bir elektonik mağazasına vitrinde duran D7100'ü test ettiriyor sonra geri koyuyor. O makineyi artık sıfır satamazsın. Shutter sayısı 230 olmuş. Belki hiç bir şey değil ama artık o sıfır değildir. Ancak sıfır diye satıyorlar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Türkiye'ye gelen her ürünün farklı olduğunu düşünüyorum, tıpkı vw jettanın torpido Çıtaları gibi.Buradaki modeller kazık gibi resmen tahta, ama git fransada nasıl almanyada nasıl bizi resmen keriz yerine mi koyuyorlar anlamadım.TR'ye meksika üretimi fransaya germany üretimi yasla gitsin.Hatta bu konu ile ilgili Mehmet hoca elindeki D300s in iso performansını TR deki arkadaşında olan D300s ten daha iyi olduğunu söylemişti.(Yanlışsam düzelt abi)

Almış olduğum arabanın yerli forumlarında debriyaj gıcırtısı, direksiyon takırtısı, yüksek yol sesi, vs kronik hastalıklarından, servislerin ilgisizliğine kadar birÇok sorunlardan bahsediliyordu. Bir de yabancı forumlara bakmıştım; "hangi lastiği takalım, hangi ses sistemini kullanalım" gibi dertleri (!) vardı. Makinenin de bizde ve dışarıda farklı olup olmadığı bu şekilde de anlaşılabilir belki. Yabancı forumlardaki sorunlar da bizimki ile benzer ise, sanırım farklılık yoktur.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Gökhan, Allah seni Avrupa'lara, Amerika'lara düşürsün şöyle uzun vadeli. Hem de kendi mesleğinde oralarda bilgi sahibi olma imkanı versin. İnşaallah o zaman dünyanın Türkiye'den ibaret olmadığını anlayabilirsin.

Ha o İsviçreli firma, sizi iyi germiş, nasılsa Türk, bize mecbur misali, iyi tanırım mentalitelerini, dedemiz bunlara gerekeni yapmadığı için bu durumdalar.

Sana söyleyebileceğim başka sözüm yok, çünkü sabit fikirliliğine faydası yok.

Hayırlı ramazanlar sana ve dostlara...

Dünya nın Türkiye den ibaret olmadığını bende farkındayım abi ama kim nerde yaşıyorsa ona göre dünyanın merkezide orasıdır yani böyle bir gerçek var.

Misal Audi araç yapıyor A4 Türkiye de otomatik viteslisini satmıyor, Hollanda da satıyor diyelim.

Ben neyleyim öyle markayı o zaman...

Tabi alakasız bir örnek bu Audi nin bu konuda bir suçu yok, onu getirip satanda sorun var!

O firma İsviçre'li değildi, İsveç'liydi. Bizim dedelerimizin oraya ulaşabileceğini sanmıyorum :D

Ben gözlemime dayalı fikir üretip fikrimi çürütecek gerçek birşey ortaya çıkmayana kadar o fikrimi savunurum.

Nikon D600/610 konusunda kullanıcısının mağdur etmiştir. D800/810 da aynı izde gidiyor gibi bir izlenimim var.

Zamanla göreceğiz.

Bu arada bir çok firma, bir çok üründe bölgelere göre ürün üretir, dağıtım yapar, kaliteli gönderir, kalitesiz gönderir.

Bu kimi zaman bilinçli yapılan bir harekettir, kimi zaman bilinçsiz yapılır.

En basit örnek Gebze de Ford Otosan 'ın üretim hattı var. 2 bant da Ford Connect üretiliyor, birisi İç piyasaya üretiliyor diğeri ABD ye İngiltere'ye falan.

Otomatik vites Connect üretiliyor Türkiye'de!

Bizde kamyon yerine konulan koyun keçi taşınan aracın otomatik viteslisi bile üretilip yurtdışına gönderiliyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

kafam iyice karisti d800 serisi hakkinda,,

sadece 2000 kare cektigim 3500 karede nikon servisi tarafindan test icin eklenen 5500 cekimdeki 1 senelik D600 makinamin shutture degistirlirek d610 shutture takilmasina ve halen bi toz vs problemi olmmasina ragmen ,bende takinti haline geldigi icin degistirmeye karar verdim. bugun yada yarin satmak uzereyim, ve sorun burada basliyor,

once D600 u satip D610 alirim diye dusunmustum, ilerleyen zamanda madem degistiryorum ya D800 de cok basarili bir makina almisken onu alayim uzun yillar kullanirim diye dusundum birde D800E vardi cepten cikacak fark buyumeye basladi omu bumu derken birde oratay D810 cikmazmi haydii onunda fiati belli oldu ,odemem gereken fark iyice artti,. birde forumdaki yorumlarinizi okuyunca kafam tamamen karisti,

simdi 3 bilinmeyenli denklem size ,cevap veren olursa sevinirim .

1- D600 her halukarda satilacak .

2- D610 1600 EURO

3- D800 2100 EURO ( fakat ne hikmetse daha bu sabah fiatina bakmama ragmen su an itibari ile 3 ayri magazada da satis ta gozukmuyor artik kaldirilmis satistan sanki }

4- D800E 2600 EURO

5- D810 3000 EURO (on siparis aliniyor)

sahip oldugum lensler nikkor 24-70 f/2.8 -- nikkor 70-200 f/4

profesyonel degilim , ve d800 serisinde bir makinaya sahip olmayi cok istiyorum fakat bahsedilen sorunlar karsima cikacak diyede korkuyorum ne dersiniz haklimiyim acaba. ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

kafam iyice karisti d800 serisi hakkinda,,

sadece 2000 kare cektigim 3500 karede nikon servisi tarafindan test icin eklenen 5500 cekimdeki 1 senelik D600 makinamin shutture degistirlirek d610 shutture takilmasina ve halen bi toz vs problemi olmmasina ragmen ,bende takinti haline geldigi icin degistirmeye karar verdim. bugun yada yarin satmak uzereyim, ve sorun burada basliyor,

once D600 u satip D610 alirim diye dusunmustum, ilerleyen zamanda madem degistiryorum ya D800 de cok basarili bir makina almisken onu alayim uzun yillar kullanirim diye dusundum birde D800E vardi cepten cikacak fark buyumeye basladi omu bumu derken birde oratay D810 cikmazmi haydii onunda fiati belli oldu ,odemem gereken fark iyice artti,. birde forumdaki yorumlarinizi okuyunca kafam tamamen karisti,

simdi 3 bilinmeyenli denklem size ,cevap veren olursa sevinirim .

1- D600 her halukarda satilacak .

2- D610 1600 EURO

3- D800 2100 EURO ( fakat ne hikmetse daha bu sabah fiatina bakmama ragmen su an itibari ile 3 ayri magazada da satis ta gozukmuyor artik kaldirilmis satistan sanki }

4- D800E 2600 EURO

5- D810 3000 EURO (on siparis aliniyor)

sahip oldugum lensler nikkor 24-70 f/2.8 -- nikkor 70-200 f/4

profesyonel degilim , ve d800 serisinde bir makinaya sahip olmayi cok istiyorum fakat bahsedilen sorunlar karsima cikacak diyede korkuyorum ne dersiniz haklimiyim acaba. ?

Merhabalar bence hiç makinenizi değiştirmenize gerek yok bu kadar detaycı olmak bazen iyi olmayabiliyor ha illada değiştireceğim derseniz de bu ara yapmayın 810'un çıkıp piyasa şartlarında bir test edilmesini ve fiyatının düşmesini bekleyin derim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Faruk, D600'ünde sıkıntı yoksa onunla devam et bence. D600'ün algılayıcısı hala piyasanın en iyilerinden. Diğer özelliklerini de düşününce, elindeki gövde gerçekten muhteşem (perdedeki sıkıntıyı aştığını söylemişsin). D800 alırsan elinde geçecekler şunlar: Daha sağlam ve tam profesyonel gövde, biraz daha iyi kontroller, canlı önizlemede diyaframı değiştirebilme, ele biraz daha iyi oturan daha büyük ve ağır gövde, biraz daha iyi imaj kalitesi, daha iyi odaklama sistemi, biraz daha iyi video özellikleri. Ben seni tanımadan söyleyebilirim ki bunların hiçbirine ihtiyacın yok, D600 ciddi anlamda iyi ve kaliteli bir gövde.

Hele D810'u ben şu anda kesinlikle düşünmezdim. Nikon'un son gövdelerindeki sıkıntılar malum. özellikle Avrupa'da Nikon ürünler çok yüksek fiyattan piyasaya girip 4-5 ayda fiyatı azalıyor. Hem bir sorun var mı diye görmek için hem de bu aşırı fiyattan etkilenmemek için D810'u almak isteyenlere ben beklemelerini öneriyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bütçede sıkıntı yoksa D810 bekleyin. Ama yarı fiyatına alacağınız D610 da asla sizi yarı yolda bırakmaz.Ben hiçbir sıkıntısını veya hatasını görmedim.

Usta karar verdinmi :)

Amerikada 2 ajanım var. In Stock maili bekleyen :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

In stock ayın 17 si Recep hocam :)

Karfo garantili alamayacağım için kullanıcı testlerini beklemem gerekiyor. Yada bize Rize yolu gözüküyor :)

Ajanlara Macbook Pro getirtme şansımız varmı :) özelden görüşelim

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

In stock ayın 17 si Recep hocam :)

Karfo garantili alamayacağım için kullanıcı testlerini beklemem gerekiyor. Yada bize Rize yolu gözüküyor :)

Ajanlara Macbook Pro getirtme şansımız varmı :) özelden görüşelim

Rize de ne yol varki? Kısmetse 23temmuz da ordayım. (12 den sonra 18gün!)

Her türlü test, deney, inceleme, yardım, yataklık hiç bişey olmadı itina ile ışık tutulur :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Rize de ne yol varki? Kısmetse 23temmuz da ordayım. (12 den sonra 18gün!)

Her türlü test, deney, inceleme, yardım, yataklık hiç bişey olmadı itina ile ışık tutulur :D

Rize'de ki yolu Recep bey biliyor.

Ben sadece incelemeye, denemeye gideceğim. Hiç birşey olmadı, sana yardım edeceğim :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.