İçeriğe git

Nikon D810 26 Haziranda duyurulacak

Recep YAZICI

Recommended Posts

Arkadaşlar

An itibari ile D800E mi D810 a güncellemiş bulunmaktayım. Herhangi bir sorusu olana cevap verebilirim.

Hayırlı olsun. üretim yeri ne yazıyor gövdede.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaşlar

An itibari ile D800E mi D810 a güncellemiş bulunmaktayım. Herhangi bir sorusu olana cevap verebilirim.

Çağatay bey, öncelikle hayırlı olsun.

Gece Çekimi denediniz mi? Denedinizse D800E mi D810 mu gece Çekiminde?

Bunun dışında görünür bir fark, yani gerÇekten amatör olsun profesyonel olsun, herkesin hissedebileceği GöRüNüR fark/farklar var mı?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Üretim yeri Her D810 gibi Thailand.

Yeni Picture style lar çok gÜzel olmuş. Renk geçişinin soft veya hard yapabiliyorsunuz. BÜyÜk bir yenilik bence.

ISO olarak bence D800E ile aynı. Hiç bir farkı göremedim. Şuan için..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Birde bu netleme problemi fiziksel bir sorunmu yoksa yazılımsalmı .. Eğer yazılıksal bir sorun ise 15-20 gÜn kadar önce çıkan yeni Firmware ile giderilmişte olabilir. Tabi ben bunlardan anlamadığım için birşey diyemiyorum :) İleri seviyede ilgili birinin bu testi yapması gerekecektir.

Yaklaşık 6 ay kadar önce spot piyasadan D800 body almıştım.

Makinemi aldıktan sonra bu tarz netleme problemiyle ilgili yazılar okuyunca bunun benim makinemde olup olmadığını anlayabilecek profesyonel birini aramaya başladım. Profesyonel fotoğrafçılık yapan bir arkadaşım yıllardır İstanbul'da orta format makineler de dahil birçok makinenin servisliğini ve tamirini yapan, ancak artık dingin ve huzurlu bir yaşam sÜrdÜrme kararı neticesince Altınoluk'a göç eden ve işine buradaki denize nazır triplex villasında devam eden bir profesyonel olan bir ustadan bahsetti. Aradık ve 2 hafta önceki haftasonu İzmir'den Altınoluk'a gittik. D800 makinem ile birlikte,

- 14-24mm 2.8 Nano,

- 24-70mm 2.8 Nano,

- 70-200mm 2.8 Nano,

- 105mm 2.8 macro

lenslerimle teker teker test etti.

Sonuç: Neyseki herhangi bir sorun yoktu. Hatta ustanın dediğine göre bu kadar varyasyonun tamamında sorunsuz bir sonuç yakalamak çok zormuş. 2013 yılından beri Üretilenlerde bu sorunun olmadığını, sorun olsa bile bunun kolaylıkla dÜzeltilebileceğinden bahsetti. Makineme daha da ısındım.

Fanatik bir Nikon'cu değilim. Buna benzer birçok problem her markada olabilir. önemli olan firmanın ÜrÜnÜnÜn ne kadar arkasında durduğu ve bu problemi ne kadar ciddi sÜrelerde onarabildiğidir bence. Nikon'a gÜvenirim, Canon'um olsaydı (ilk SLR makinem bir Canon'du) onlara da gÜvenirdim. DÜnya markalarından bahsettiğimizi unutuyoruz bazen.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yaklaşık 6 ay kadar önce spot piyasadan D800 body almıştım.

Makinemi aldıktan sonra bu tarz netleme problemiyle ilgili yazılar okuyunca bunun benim makinemde olup olmadığını anlayabilecek profesyonel birini aramaya başladım. Profesyonel fotoğrafçılık yapan bir arkadaşım yıllardır İstanbul'da orta format makineler de dahil birçok makinenin servisliğini ve tamirini yapan, ancak artık dingin ve huzurlu bir yaşam sÜrdÜrme kararı neticesince Altınoluk'a göç eden ve işine buradaki denize nazır triplex villasında devam eden bir profesyonel olan bir ustadan bahsetti. Aradık ve 2 hafta önceki haftasonu İzmir'den Altınoluk'a gittik. D800 makinem ile birlikte,

- 14-24mm 2.8 Nano,

- 24-70mm 2.8 Nano,

- 70-200mm 2.8 Nano,

- 105mm 2.8 macro

lenslerimle teker teker test etti.

Sonuç: Neyseki herhangi bir sorun yoktu. Hatta ustanın dediğine göre bu kadar varyasyonun tamamında sorunsuz bir sonuç yakalamak çok zormuş. 2013 yılından beri Üretilenlerde bu sorunun olmadığını, sorun olsa bile bunun kolaylıkla dÜzeltilebileceğinden bahsetti. Makineme daha da ısındım.

Fanatik bir Nikon'cu değilim. Buna benzer birçok problem her markada olabilir. önemli olan firmanın ÜrÜnÜnÜn ne kadar arkasında durduğu ve bu problemi ne kadar ciddi sÜrelerde onarabildiğidir bence. Nikon'a gÜvenirim, Canon'um olsaydı (ilk SLR makinem bir Canon'du) onlara da gÜvenirdim. DÜnya markalarından bahsettiğimizi unutuyoruz bazen.

Bahsettiğiniz kişi Nazmi Kılıçer'midir ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Bahsettiğiniz kişi Nazmi Kılıçer'midir ?

Evet ta kendisi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Valla Nazmi usta bende gönderdim. Ekipman neredeyse aynı 14-24 yerine 28mm Nano vardı bende. Ancak bana ilettiği D800 lerde sebebi belirsiz bir keskinlik sorunu olduğu idi. Lenslerde vs bir sorun görmemişti. Hatta bu sorunun değil kolaylıkla düzeltilebileceği ; aksine Nikonun bir açıklama getiremediği yönündeydi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Alıntı :"http://www.senelfoto.com/nikon-d810-inceleme"

Nikon D810 modeli Nikon D800E modelinin gelişmiş bir hali gibi görünse de aslında içerisinde barındırdığı yeni teknolojilerle aynı MP ve benzer tasarımda olmanın dışında daha farklı bir gövde gibi. Bu farkların dikkat çeken başlıca özelliklerine bir önceki duyuru yazımda değinmiştim. Bu defa daha kapsamlı olan bu bir inceleme yazısı ile; D810 almaya değer mi?, ne tür avantajları var? bana ne kazandırır?, spor, yaban hayatı ve kuş fotoğrafçılığında kullanılabilir mi? gibi sorulara cevap bulabileceksiniz.

öncelikle firmanın kendisinin bu modeli nasıl tanımladığına bakmak lazım. Firma bu konuda iki noktaya odaklanmış görünüyor. İlk olarak çok farklı alanlarda çalışan fotoğrafçıların hepsine birden hitap etmeye çalışmışlar. Zira Nikon Avrupa’nın Profesyonel ürünler Müdürü Dirk Jasper’in söyledikleri bunu destekliyor. “Nikon, profesyonellerden gelen istekleri göz önünde bulundurarak D810′u birçok farklı fotoğrafçılık alanında çalışan ufku geniş fotoğrafçılar için en ileri düzey araç haline getirdi. Hız ve ISO çok yönlülüğündeki gözle görülür artış sayesinde yüksek çözünürlüklü fotoğraf konusunda çıtayı yükselten bu fotoğraf makinesi, çekim sırasında makinenin iç titreşimlerini azaltarak olağanüstü sabitlik sunan yeni özelliklere sahip. Her koşulda iyi çekim yapma özgürlüğüne sahip olmak istiyorsanız D810 beklentilerinizi fazlasıyla karşılayacak.â€

İkinci olarak firma video konusuna epey eğilmiş. D800E modeli sinematik video kaydı noktasında çok beğenilmiş ve özellikle dinamik aralığının geniş olması ile kliplerde ve bazı dizilerde de kullanılmıştı. D810 bu mirası daha da ileri noktalara götürmeye niyetli gibi görünüyor. Nikon bu konuda şunları söylüyor; “Nikon D810 kadar güçlü bir fotoğraf makinesinde film kaydı yapmak, size çok şey katan ve sizi özgür kılan bir deneyimdir. En zor beğenen görüntü yönetmenlerini bile tatmin edecek güçlü ve esnek bir cihaz olan D810, 50p/60p kare hızlarında kumlanma, hare ve yanlış rengi olabildiğince azaltarak Full HD (1080p) filmler kaydeder. Fotoğraf makinesi, FX ve DX sensör kırpma biçimlerinin yanı sıra temiz bir HDMI çıkışına sahiptir. Ayrıca tam çözünürlükte video görüntülerini aynı anda hem fotoğraf makinesine hem de harici kayıt cihazına kaydedebilirsiniz. M modunda ISO duyarlılığını ISO 64′ten ISO 51200′e eşdeğer bir düzeye çıkarabilirsiniz ve otomatik ISO işlevi, kullanmak istediğiniz maksimum ISO ayarlarını yapılandırmanıza olanak tanır. Nikon’un 3B kumlanma azaltma özelliği, yüksek duyarlılık düzeyinde çekim yapılırken rastgele kumlanmayı, dağılmayı ve ışık titremesini azaltır. Zebra modu, fotoğraf makinesinin ekranında tam olarak nerelerde parlak noktaların oluştuğunu gösterir. üstün ses kontrolü ses kaydını geliştirirken genel olarak daha fazla esneklik sunar: Bir stereo mikrofon girişi ve ses çıkışı, hem çekimden önce hem de çekim sırasında ses düzeylerinde ayrı ayrı ince ayar yapmanıza olanak tanır. Dahili mikrofonla kayıt yaparken ses aralığını (geniş/ses) seçebilir ve rüzgar sesini azaltabilirsiniz.

Yukarıda yazılanlar çerçevesinde D810 film ve belgesel yapımcıları için güzel bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor. Ses denetim yetenekleri de geliştirilen D810 da video kaydı sırasında ses kontrolleri yapmak mümkün. Harici mikrofon kullanımında ses yüksekliğinin ayarlanmasının yanında rüzgar sesini azaltmakta mümkün. Ayrıca video kaydı sırasında daha büyük bir ekrandan görüntüyü izleme imkanı da bulunuyor.

Bunun yanında Nikon kameralarda ilk defa karşılaştığımız yeni bir gelişme dikkat çekiyor. İso değerleri genelde 200 den başlarken bu defa D810 da 64 iso dan başlayarak 12.800 iso değerine kadar standart olarak sunulmuş. Bununla da kalmayarak iso değerleri biraz zorlama ile 32 den 51.200 değerlerine kadar çıkabiliyor. Bu çok daha keskin ve detaylı fotoğraf elde etme imkanı demek.

Yeni geliştirilen Picture Control System sayesinde renk, kontrast, keskinlik gibi bir çok denetimi kontrol etmek çok daha kolay ve etkili. Hem çekim aşamasında hem de çekimden sonra rötuş yaparken Nikon Picture Control System 2.0 yazılımı ile bir çok işlevi sahada gerçekleştirmek mümkün görünüyor.

Diğer dikkat çeken bir özellikte keskinliği arttırmak için yeni geliştirilen deklanşör ve ayna mekanizması. Titreşimi en aza indirmek için ayna mekanizmasına eklenen aynanın kapanması sırasındaki darbeyi yumuşatan özelliğin yanında elektronik ön perde deklanşörü ile pozlama sırasındaki titreşimleri minimuma indirerek daha keskin fotoğraflar elde edilmesini sağlıyor. özellikle detay ve keskinlik istenildiği durumlarda bu elektronik ön perde deklanşör özelliği aktif edilmeli.

Geliştirilmiş Multi-CAM 3500FX 51 noktalı AF sistemi sayesinde çok yüksek hızda netleme yapılabilirken hareketli konuları takip etmek daha kolay. Zira D4s ile geliştirilen 5 nokta grup AF sistemi D810 da aynen kullanılmış. Bu sayede bu 5 nokta AF 51 nokta boyunca hareket edip konuyu takip etmeyi kolay hale getiriyor ve konuyu arka plandan daha başarılı bir biçimde ayırmayı sağlıyor. Multi-CAM 3500FX 51 noktalı AF sisteminde daha hasas olan 15 çapraz tip sensör f/5.6 da netleme yapabilirken 11 merkezi netleme noktası sayesinde f/8′de de etkin AF yapabiliyor.

Nikon, D810 modelinde LCD ekranda da bir takım yenilikler getirmiş. LCD ekranın ışık ve renk ayarları kullanıcı isteklerine göre değiştirilebiliyor. Ayrıca canlı izleme modunda görüntü LCD ekrandan izlenirken ekran iki ayrı parçaya bölünebiliyor. Bu sayede aynı anda iki farklı noktayı hem normal hem de yakınlaştırarak netlik kontrol edebiliyor. Bu yeni özellikle daha doğru sonuçlara ulaşmak mümkün görünüyor.

İlk defa D4s de kullanılan başka bir özellikte sRAW dosya kayıt özelliği idi. Bu özellik D810′da da kendine yer bulmuş. Bu sayede özellikle hızlı dosya transferi gereken ama görüntü kalitesinden fedakarlık yapmak istemeyen fotoğrafçılar için güzel bir imkan elde edilmiş oluyor. sRAW ile 3680 x 2456 piksel çözünürlükte sıkıştırılmamış görüntüler elde etmek mümkün.

Gelelim D810 ile beraber gelen bu yeni özellikler ve tamamen yeni geliştirilmiş 36.3 MP’lik full frame sensör ile neler yapılabileceğine… Yüksel mega piksel isteyenler için zaten D810 biçilmiş kaftan. Bunun yanında moda, tanıtım, düğün, portre, animasyon ve manzara fotoğrafçıları için de D810 sadece yüksek çözünürlükle kalmayıp, geniş dinamik aralığı, keskin ve detaylı görseller üretebilmesi, 64 iso gibi özel bir iso değerini desteklemesi, Nikon Creative Lighting System özelliği ile esnek flaşlı çekimler yapabilme gibi bir çok avantajı sayesinde tercih sebebi olabilir.

Spor, basın ve yaban hayat fotoğrafçıları için ise 5fps ile yavaş kalan seri çekim hızı nedeniyle soru işaretine neden oluyor. Bu alanda çalışan profesyoneller için D810 tek gövde olma başarısı elde edemese de D4, D4s gibi pro gövdlerin yanında ikinci ve güçlü bir gövde olmayı başarıyor. Ancak hevesli amatörler ve fotoğraf tutkunları için yakın mesafelerde yüksek mega piksel ile detay yakalama avantajı, DX modda 15.3 MP de 7fps ye çıkan çekim hızı ve etkili video kaydı ile çok iyi bir alternatif. özellikle 500 / 600mm tele lensler ve 80-400mm / 200-400mm gibi zoom lensler ile çok iyi iş çıkartabilir.

Şu an için D810 satışa sunulmadığından gerçek sonuçları görmek mümkün olmasa da D800 ün başarısı düşünülünce kağıt üzerinde yazılanları karşılanacağına kesin gözüyle bakılabilir.

D800/D800E ve D810 teknik özellikler kıyaslamasına şöyle bir göz atarsak yeni özellikler daha net görülebilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merhaba ben 2013 yılında d90 dan d800 e geçiş yaptım makineyi spot aldım ama netleme problemi yaşamadım her ihtimale karşıda bir uzmana makineyi test ettirdim en ufak bir problem çıkmadı

yeni çıkan d810 gelince eğer ben d800 ü almamış olsaydım d810 u tercih etmezdim çünkü d810 un satış fiyatı 3300 $ d800 ün satış fiyatı ise 2500 $ en belirgin yenilikler

1- daha geniş iso aralığı ; fotoğraf çekimlerinde iso 800 ün üstüne çıkmıyorum çoğunlukla 100, 200, 400 değerleri istediğim sonuçları veriyor

video çekerken belki 3200 değerlerine çıkabilirim

2- saniyedeki çekim hızı 4 kareden 5 kareye çıkıyor ; buda çok önemli bir yenilik değil

bunun dışında birtakım yeniliklerde var ama bana göre 800 $ fazladan verilmez

bence nikonun yaptığı hata 2 yıl gibi kısa bir sürede sanki d810 u sürerek insanların kafasında d800 ün iyileştirilmiş versiyonu algısına yol açmasıydı

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merhaba ben 2013 yılında d90 dan d800 e geçiş yaptım makineyi spot aldım ama netleme problemi yaşamadım her ihtimale karşıda bir uzmana makineyi test ettirdim en ufak bir problem çıkmadı

yeni çıkan d810 gelince eğer ben d800 ü almamış olsaydım d810 u tercih etmezdim çünkü d810 un satış fiyatı 3300 $ d800 ün satış fiyatı ise 2500 $ en belirgin yenilikler

1- daha geniş iso aralığı ; fotoğraf çekimlerinde iso 800 ün üstüne çıkmıyorum çoğunlukla 100, 200, 400 değerleri istediğim sonuçları veriyor

video çekerken belki 3200 değerlerine çıkabilirim

2- saniyedeki çekim hızı 4 kareden 5 kareye çıkıyor ; buda çok önemli bir yenilik değil

bunun dışında birtakım yeniliklerde var ama bana göre 800 $ fazladan verilmez

bence nikonun yaptığı hata 2 yıl gibi kısa bir sürede sanki d810 u sürerek insanların kafasında d800 ün iyileştirilmiş versiyonu algısına yol açmasıydı

D810 çıktığı için D800 2500 USD. D800 piyasaya çıktığında 3300 usd civarlarındaydı sanırım. Bu mantıkla bakarsak D610 'da tercih edilebilir değilmi .

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ilginc olan bulundugum ulkedeki en buyuk fotograf makinasi saticilarinin internet sitelerinde D800 ve D800 E satistan kaldirilmis durumda, alisveris yaptigim magazaya sordugumda artik her 2 makinaninda gelmeyecegini siparis te almadiklarini belirttiler, ancak pyasada daha onceden kalan makinalarin hala satildigini soylediler. acaba nikon artik bu makinalarin uretimini durdurmus ve elindeki stoklari eritiyor olabilirmi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben şu anı konuşuyorum eğer makinenizde bir problem yaşamıyorsanız veya d810 çıktığı için d800 ün fiyatı düşmüşse ve aralarında çok belirgin teknik farklar yoksa her zaman daha uygun makineyi tercih ederim d610 ile d800 arasında dağlar kadar fark var herkesin önemsediği şeyler farklı olabilir. benim açımdan d800 ile d810 arasında önemli bir fark yok

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben şu anı konuşuyorum eğer makinenizde bir problem yaşamıyorsanız veya d810 çıktığı için d800 ün fiyatı düşmüşse ve aralarında çok belirgin teknik farklar yoksa her zaman daha uygun makineyi tercih ederim d610 ile d800 arasında dağlar kadar fark var herkesin önemsediği şeyler farklı olabilir. benim açımdan d800 ile d810 arasında önemli bir fark yok

Ben her zaman daha pahalı olanı tercih ederim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben d800 almış ama kafası karıştığı için d810 a geçiş yapmak isteyen arkadaşlara sesleniyorum. eğer bütçe sıkıntınız yoksa her 2 yılda yada 3 yılda makine değiştirmeniz gerekecek ne yazık ki bütün dünyadaki firmalar bu stratejiyi benimsiyor 2 yıl sonra örnek d820 veya 900 çıkacak hemen koşturup makinemi değiştireceğiz daha öncede söylediğim gibi önemli olan sensör ve stabil gövde yapısıdır bu işin sonu yok makinenizde bir hata yoksa elden çıkarmayın dünyanın en pahalı makineleri leica lardır nedeni kullandığı sensör , netlik, keskinlik vs dir. iso aralığına bakarsanız oldukça dar dır. çünkü o bir fotoğraf makinesidir

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bu arada ilginç bir şey daha söyleyeceğim biz doğu toplumları çok mükemmeliyetçiyiz. bu yüzden en doğrusunu ararız ve hiç bir şey üretemeyiz her üründe mutlaka defolu olanlar vardır önemli olan hakkını arayabilmektir. eğer sorun varsa ve kalıcıysa nikon firmasını şikayet edebilir makineyi geri almasını sağlayabilirsiniz ben bunu birçok kez yaptım. eğer makinemde sorun olsaydı mutlaka iade ederdim d800 ü 1 senedir kullanıyorum en küçük problem yaşamadım

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

d810 fotagrafium stoklarina girmis fiatida 9.499 TL

almanyada ise 2979 euro karsiligi 8.610 TL arada cok az bir fark var nasil oluyorda bu fiata satabiliyorlar acaba .

http://fotografium.com/nikon-d810-dslr-fotograf-makinesi#.U-JHOfl_vW9

http://rhinocamera.de/product.aspx?force_translation=1&ProductName=Nikon-D810-Camera-&ProductID=21283

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Gökhan burada düzeltmek istediğim iki şey var birincisi ABD ye giden makinelerin buradakilerden farklı olduğu , buna katılmıyorum eğer tozlanma bir sorunsa ki bence değil ve bu bende de oldu ve benim makine ABD den gelme , ikincisi o tozlar aynadan değil shutter'dan geliyor ha fabrika hatasımıdır ? büyük ihtimal evet.

ken rockwell abimiz :) oyle demiyor ABD de satilan modellerin yaninda (u) harfi bulunuyormus. uretim farki varmi bilemiyorum ama bir harfle ayrim yapildigi ortada.

http://www.kenrockwell.com/nikon/d810.htm

post-2661-0-28299700-1407398470_thumb.jp

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ken rockwell abimiz :) oyle demiyor ABD de satilan modellerin yaninda (u) harfi bulunuyormus. uretim farki varmi bilemiyorum ama bir harfle ayrim yapildigi ortada.

http://www.kenrockwe.../nikon/d810.htm

Bu acaba kullanım klavuzu vs de bi farklılık için yapılmış olabilirmi , hani bir şehir efsanesi varya adamın biri kavnenin üzerinde dikkat sıcaktır yazmıyor diye kendini yakmış ve mc donalds'tan tazminat almış böyle bir durum olabilirmi ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

http://www.kenrockwe.../nikon/d810.htm

Diğer D810 larda Thailand 'te üretilmiş zaten. Anladığım kadarıyla garanti vs gibi durumlar için kullanıcıların farkedebilmesi adına USA versioon olarak kutuda ibare konmuş. Ayrıca aşağıdaki parçalar bizim kutuda yok.

D3S_1084-strain-reliefs.jpg

nikon-factory-thailand.jpeg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Recep bey, anladığım kadarıyla, ".. aşağıdaki parçalar bizim kutuda yok." dediğinize göre siz de bir D810 edinmişsiniz. Hayırlı olsun öncelikle.

İki şey merak ediyorum.

- Hangi firmadan aldınız?

- Sizin kutuda US işareti var mı?

Benimki de yolda henüz. 10-12 güne elimde olacağımı umuyorum. Size bunları sormamın nedeni karşılaştırma yapmak. Küçük bir araştırma da diyebiliriz. Yani bazı sonuçlar elde etmeye çalışıyorum. Dolayısıyla Amerika' daki satış sistemi hakkında bazı ipuçları yakalayabiliriz belki. Ne işe yararsa :)

Henüz kesin olmasada bazı bilgiler edindim. örneğin, Best Buy ile BH Photo' nun sattıkları Nikon D810 farklı olabilir gibi bir kanaatim var. Neden? çünkü BH Photo' nun sattığı D810' un içinde kullanma klavuzu yok. Ama Best Buy' ın sattığı D810' larda kullanma klavuzu var. Best Buy sadece Amerika içinde satış yapıyor, bildiğim kadarıyla. Ancak yurtdışı satışı (Canada gibi bir kaç ülke hariç olabilir, tam emin değilim.), en azından uzak doğu satışı yok. Bütün bunları bir araya getirdiğimizde - öZELLİKLE VE öZELLİKLE "ACABAA"- diyorum, emin değilim yani, Nikon BH Photo gibi firmaları özellikle kullanarak Grey Market yoluyla satışı artırma yolları mı arıyor, veya BH Photo büyük alıcılarla anlaşmak suretiyle, bizim Grey Market ürünleri diye bildiğimiz ürünleri mi satıyor? ki BH Photo daha çok yurtdışına çalışan bir firma; Best Buy' ın aksine. Nitekim BH Photo' nun sadece Newyork' ta bir satış mağazası ve devasa bir internet şubesi varken; buna karşın Best Buy' ın internet şubesi BH Photo kadar aktif ve geniş değil. Ama aynı zamanda Best Buy' ın Amerika' nın içinde her bir yana yayılmış, neredeyse adım başı mağazası var..

Ben biraz acele ettim BH Photo' dan aldım. Arada bir diyorum kendi kendime, "acaba az daha sabredip Best Buy' dan mı almalıydım"?

Genel olarak düşünce ve tecrübelerimi de paylaşmak istedim.

Son bir sorum, Amerika' da yaşayan biri olsaydınız, daha güvenli olduğu düşüncesiyle hangi mağazadan alış veriş yapardınız?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Recep bey, anladığım kadarıyla, ".. aşağıdaki parçalar bizim kutuda yok." dediğinize göre siz de bir D810 edinmişsiniz. Hayırlı olsun öncelikle.

İki şey merak ediyorum.

- Hangi firmadan aldınız?

- Sizin kutuda US işareti var mı?

Benimki de yolda henüz. 10-12 güne elimde olacağımı umuyorum. Size bunları sormamın nedeni karşılaştırma yapmak. Küçük bir araştırma da diyebiliriz. Yani bazı sonuçlar elde etmeye çalışıyorum. Dolayısıyla Amerika' daki satış sistemi hakkında bazı ipuçları yakalayabiliriz belki. Ne işe yararsa :)

Henüz kesin olmasada bazı bilgiler edindim. örneğin, Best Buy ile BH Photo' nun sattıkları Nikon D810 farklı olabilir gibi bir kanaatim var. Neden? çünkü BH Photo' nun sattığı D810' un içinde kullanma klavuzu yok. Ama Best Buy' ın sattığı D810' larda kullanma klavuzu var. Best Buy sadece Amerika içinde satış yapıyor, bildiğim kadarıyla. Ancak yurtdışı satışı (Canada gibi bir kaç ülke hariç olabilir, tam emin değilim.), en azından uzak doğu satışı yok. Bütün bunları bir araya getirdiğimizde - öZELLİKLE VE öZELLİKLE "ACABAA"- diyorum, emin değilim yani, Nikon BH Photo gibi firmaları özellikle kullanarak Grey Market yoluyla satışı artırma yolları mı arıyor, veya BH Photo büyük alıcılarla anlaşmak suretiyle, bizim Grey Market ürünleri diye bildiğimiz ürünleri mi satıyor? ki BH Photo daha çok yurtdışına çalışan bir firma; Best Buy' ın aksine. Nitekim BH Photo' nun sadece Newyork' ta bir satış mağazası ve devasa bir internet şubesi varken; buna karşın Best Buy' ın internet şubesi BH Photo kadar aktif ve geniş değil. Ama aynı zamanda Best Buy' ın Amerika' nın içinde her bir yana yayılmış, neredeyse adım başı mağazası var..

Ben biraz acele ettim BH Photo' dan aldım. Arada bir diyorum kendi kendime, "acaba az daha sabredip Best Buy' dan mı almalıydım"?

Genel olarak düşünce ve tecrübelerimi de paylaşmak istedim.

Son bir sorum, Amerika' da yaşayan biri olsaydınız, daha güvenli olduğu düşüncesiyle hangi mağazadan alış veriş yapardınız?

Bu kadar detayla kafanı yorma bence. :) Şimdiden hayırlı olsun.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hastayım işte :D

Ama BH Photo' dan alacak arkadaşlara şimdiden söyleyeyim, D810' larda user manuel (kullanma klavuzu) yok. bu da Grey Market ürünlerinin bir numaralı kanıtıdır.

Ancak şöyle bir şey var. Hala cevabını bilmiyorum. Grey Market ürünleri özel üretim midir? Normal ana distribütörlere verilen ürünlere göre bir kalite farkı var mıdır? Bunu bilmiyorum işte..

Hala uzatıyorum.. Kestim :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 5 hafta sonra...

Vay be babalar ben bu efsaneler için foruma girdim işte. :D Ah bir de hasselblad forumu olsa Türkiye'de tadından yenmez.. Ben de D800'ü Hawaii Honolulu Best Buy'dan aldırmıştım bizim enişteye, çok memnunum vallahi, al bi de burdan yak. :)

Muhammed Bey Users Manual mı kaldı artık iphone'da manual viewer devrindeyiz. :lol:

Valla bu yahudilerden her şey beklenir, grey market pink market, neyse tabi BH burada olmayan ürünler için çok iyi oluyor. Sizi ekliyorum bu BH muhabbeti için vakit bulursak konuşalım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.