İçeriğe git

Keskinlik

Fatih Akbörü

Recommended Posts

24 mm de çektiğim fotoğraflara hem makine hemde pc den bakarken netlediğim yere zoom yaptığımda ciddi keskinlik kaybına uğruyor normal boyutlarda bakarsam ise sorun olmuyor.

70mm de çektiğim fotoğraflar da ise böle bir sorun yok bu olağan bir şey midir.?

yani açı genişledikçe odaklamak daha mı zordur daha doğrusu keskinlik yakalamak

24 mm de konuya yakın olursam da sorun yok

24mm yani en geniş açı ve konuya olan mesafe örneğin 3 - 5 metre arası çektiğim kişi örnek veriyorum gelin netlemeyi gözüne yüzüne sonra netleme kilidi kadraj denklaşör

fotoğrafda titreme renk hiç bir sorun yok ama zoom yaparak atıyorum %300 %500 arası bir oranda büyütürsem detay azalıyor sanki elim titremişde flu çıkmış gibi

yine akıllarda soru işareti kalmasın örnek olarak iso 100 f8 4000/1 gibi bir çekimde yine benzer iso sıfırında altında f2,8 8000/1 gibi bir değerde aynı sonuç oluyor

azda olsa el titremesi olasılığı nedir? bu olağan bişeymidir. yoksa nasıl açıklanabilir???

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Fatih hocam, klasik D800 sorunlarından birisini yaşıyor olabilirsiniz.

Ama yinede emin olmak için birkaç test yapmak lazım.

Öncelikle;

1-D800 gibi bir aletle diyafram kısık dahi olsa bahsettiğiniz yÖntemle çekim yapmayın (netleme-kadraj-deklanşÖr)

2-Lensin AF İnce ayar testlerini mutlaka yapın (bende 24mm de -7 çalışıyor)

3-Tripod üzerinde 24mm f/2.8 - 24mm f/4 ve 70mm f/2.8 70mm f/4 çekimleri yapıp kontrol edin hatta paylaşın

4-Gelini aynı yerden 24mm ile boydan, 70mm ile de portre çekip karşılaştırırsanız illaki ilk fotoğrafta yüzü keskin olmayacaktır. Bunu ancak şu şekilde karşılaştırabilirsiniz;

70mm ile gelini portre çektiniz, lensi 24 mm aldınız ve geline doğru ilerleyin, taa ki 70mm ile çektiğiniz kadrajı yakalayana kadar. aynı değerlerle çekim yapıp karşılaştırın.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Herhangi bir fotoğrafa %300-500 oranında zoom yapılırsa detay kaybı yaşanır buna yapacak bişey yok.

Ayrıca 50mm (resmi bir rakam değildir) altına indikçe lenslerde keskinlik de düşmeye başlar. Sadece 24-70 değil tüm lensler için gerçerli bir durumdur.

24mm de daha keskin bir görüntü istiyorsanız Nikkor 24mm F1.4 öneririm.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

şükrü hocam eyvallah deneyeceğim..

gökhan 24 mm de neyse 70 mm de de aynı kaliteyi alıyorum tam anlatamamış olabilirim

24 mm de konuya uzaksam 4-5 metre civarı çektiğim kişinin yüzünde detay kaybı oluyor

ki normalde d800 ile %500 bile yapsam detay yerli yerinde

birde 50mm resmi bir rakam değil demişsin tam anlayamadım başka konuya gidecek cevap sanırım buraya yazıldı :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

şükrü hocam eyvallah deneyeceğim..

gökhan 24 mm de neyse 70 mm de de aynı kaliteyi alıyorum tam anlatamamış olabilirim

24 mm de konuya uzaksam 4-5 metre civarı çektiğim kişinin yüzünde detay kaybı oluyor

ki normalde d800 ile %500 bile yapsam detay yerli yerinde

birde 50mm resmi bir rakam değil demişsin tam anlayamadım başka konuya gidecek cevap sanırım buraya yazıldı :)

Lensin açısı genişledikçe kalitesi düşüyor.

İşte düşmemişleri olanları 35mm F1.4, 24mm f1.4 gibileri de 2000$ a satıyorlar.

50mm i sıfır noktası alırsak aşağı indikçe her lensin keskinliği düşer çünkü daha yeniş alanı fotoğraflamak için kullanılan optikler değişiyor, optiklerin şekilleri şemalleri değişiyor.

Yani bu tamami ile normal birşey demek istiyorum.

24mm ile 70mm arasında muhakkak kalite farkı olur, ha gözle tespit edilir, edilmez o ayrı konu ama muhakkak olur.

Ayrıca D800 de olsa bir fotoğrafa %500 zoom yaptığında kayıp olur abi artık %500 diyoruz artık piksel mertebesinde görüyoruz bozulma olmaması mümkün değil ki.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

70mm'de hatasız odaklayan objektif 24mm'de odak hatası yapıyor olabilir. Bu yüzden Nikon'un aynen 5DMarkIII'te olduğu gibi 24 ve 70mm için farklı odak düzeltmesi fonksiyonu koyması lazım gövdelerine. Hatta daha da iyisi Sigma'nın "docking" aleti gibi bir aleti piyasaya sürüp bu tip ayarların kullanıcıların yapmasına izin vermek. Bendeki 24mm f2.8 AF yakından odaklamada mükemmelken 5-10 metre civarlarında hafiften kayıyor, sonsuzda f2.8'de iyi odaklamazken f4'te mükemmel odaklıyor. Gövdedeki tek bir ayarla (AF Microadjustment) bunu çözemiyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

sabit diyaframlı lenslerde de aynı sorun olabiliyorsa farklı yöntemler bulmak lazım

gökhan sizin program olayı ne oldu??? sonuç alabildinizmi???

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Programı çalıştıramayan bir ben kaldım :) PC yi değiştireceğiz ama önce 26 Haziranı bekleyeceğiz.

Bahsettiğim testleri yaparsan sorunun ne olduğunu anlarız, ayar için programa gerek yok

Bendeki 24-70de tıpkı Ertan hocanın lensinin tepkisini veriyor ancak başka bir abimizde 24-70 vardı denedim, ve sonuç beni şaşırttı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

sabit diyaframlı lenslerde de aynı sorun olabiliyorsa farklı yöntemler bulmak lazım

Sadece zoom lens olarak değil, sabit lenslerde de görüş alanı genişledikçe kalite düşüyor.

Mesela kimse Nikkor 18mm F2.8 AF-D lensin keskinliğini övmez. çünkü geniş açı lensde keskinlik çok aranmaz. Ortalamanın üstünde oldumu contrasttı, renklerdi, deformansyondu bu tarz hususları ararız.

Eğer lens, kamera veya kullanıcı kaynaklı bir kusur yoksa bende 24-70 in memnuniyetsizlik yaratacağını düşünmüyorum.

Program konusunda mağdur olduk ya. :D

Ben çalıştırdım kullanıyorum sıkıntı yok ama ayar yapamıyordum bir problem vardı programında şansıma yenisi çıkmış onu giderdik diyorlardı.

Ancak deneme, adam akıllı kullanma fırsatım olmadı hiç.

Programı kullanmaktan ziyade programı çalıştırabilmek daha büyük bir hobi oldu :D :D

Dün 3 haftasonluk uğraş sonunda AMD işlemcili masaüstüme MAC OS X kurdum çatır çatır çalıştırdım yine bizim programı :D

İşte gel görki, iş, trafik, yemek, dünya kupası ve uyku dışında 24 saatlik süre içinde yapacak hiç birşey kalmıyor.

Bu gidişle tüm ekipmanı bilgisayarı vs iş yerine getirip burda tezgah kurcam :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

benim elim geçen ve bugüne kadar nikon 24-70 den daha keskin olduğunu düşündüğüm tek lens nikon 70-200 vr 2 ciddi fark var keskinlik ton her anlamda ama açı dar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Alan derinliğinden feragat ederseniz Sigma 24-105 f/4 OS ART mutlaka deneyin. Hatta 24-70 le bir kıyaslayın derim. Sonuçlar sizi de şaşırtacak.

Girme kanıma Şükrü hocam zaten Nikon FF kullanıp 24-105 tarzı bir lens sahibi olamamaktan müzdaribim sokma şimdi aklıma satarım tüm varlığımı :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Girme kanıma Şükrü hocam zaten Nikon FF kullanıp 24-105 tarzı bir lens sahibi olamamaktan müzdaribim sokma şimdi aklıma satarım tüm varlığımı :D

Ertan hocam siz 24-120 yi illaki incelemişsinizdir :)

Gökhan bu lensi deneme şansın varsa git dene :)

Sadece zoom in-out yönü Nikon'a göre ters yani Canon gibi. İnsan bazen şaşırıyor ama birkaç çekimden sonra refleks olarak alışıyorsun.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben Sigmayı ilk duyduğum gün araştırmıştım ama kenarlarda çok zayıf kalıyor gibi bir izlenim olmuştu bende o zaman.

Fırsat bulunca tekrar araştıracağım lensi şimdi iyice yaygınlaşmış amatör testler dökülmüştür.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Tam tersine köşelerde 24-70 den daha iyi.

Nesne kenarlarında aşırı kontrast ve ışığın kırılmasıyla oluşan Chromatic Aberration (mor ışıklanma, renk sapması, saçaklanma) diye tabir edilen olay, bu objektifde neredeyse yok gibi,

Deneme çekimlerini ve örneklerini silmediysem burada yayınlarım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Tam tersine köşelerde 24-70 den daha iyi.

Nesne kenarlarında aşırı kontrast ve ışığın kırılmasıyla oluşan Chromatic Aberration (mor ışıklanma, renk sapması, saçaklanma) diye tabir edilen olay, bu objektifde neredeyse yok gibi,

Deneme çekimlerini ve örneklerini silmediysem burada yayınlarım.

Ben bu lensi inceleyeli baya bir oluyor.

Hafızamda parasını etmeyen lensler arasına yerleştirilmişti.

çünkü o zaman incelediğimde hiçde memnun olmamıştım. Yada bende öyle izlenim bırakmıştı. Kenarlarda ciddi bozulmalar vardı FX de DX de daha iyi olacaktır elbet.

Keza benim o zaman incelediğimde F4 de falan bol miktarda yada bilenin fark edebileceği oranda CA vardı diye hatırlıyorum.

Neyse akşam tekrar bir alıcı gözüyle araştırayım.

24-105 türü bir lens istiyorum (tatmin edici bir lens ise elbette).

Canon cuları bu yüzden çok kıskanıyorum.

24-105, 80-200, 150mm oldu bitti.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Lensi güzelcene inceledim iyi lens yada parasının hakkını sonuna kadar veren bir lens.

Tek sıkıntısı F4 olması gibi duruyor birde 82mm filtre çapı olması.

Bir çok test sitesinde Canon 24-105 F4 L ile kıyaslanmış ve hep iyi çıkmış.

Hatta DXO mark (ne kadar sözüne güven olursa işte) Nikkor 24-120 F4, Sigma 24-105 F4, Canon 24-105 F4 kıyaslaması yaptım Sigma her konuda üstün.

İlginç olanı ise ise Canon ve Nikon 77mm Sigma 82mm olmasına rağmen ikisinden de çok köşe kararması yapıyor.

çok büyük sıkıntı değil ama daha geniş çap olduğu halde böyle olması ilginç.

Genel manada iyi lens ama nette gördüğüm her teste fotoğrafa inanamıyorum.

Mesela tüm testlerde o kadar iyi sonuçlar alıyor bu lens deniyor

Peki bu ne abi ?

http://cameralabs.co...sharpness.shtml

özellikle FX makinede kenarlarda resmen kalite katili. Bariz CA oluşuyor,

Birde MTF değerleri çok ilginç.

F4 de keskinlik tavan yapıyor.

F5.6 halen tavan

F8 biraz kayıp oluyor

F11 iyice gidiyor

Gerisini sorma zaten...

Keskinliğin tavan yaptığı noktalarda sadece merkez. Sanki bir porte lensi gibi kenarlarda detay az.

http://www.photozone.de/canon_eos_ff/864-sigma24105f4eos?start=1

Şimdi sıkıntı şu 24-105 genel manada tak gez dolaş atla zıpla lensi.

Her türlü çekim için. Aga çıktın yaylaya süper bir manzara var F11 fotoğraf çekeceksin belki biraz daha yukarısı hatta ama lensin kalitesi düşüyor!

İstiyorum ama düşündürücü...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.