İçeriğe git

Nikkor 55-200mm f/4-5.6G ED VR Hakkında Bilgi ?

Recommended Posts

İyi günler Nikon d3200 makinem var ve ben uzun uğraşlar sonunda Nikkor 55-200 almaya karar verdim bu lensle portre ve sokak fotoğrafları çekmeyi düşünüyorum ama lens hakkında sizinde görüşlerinizi almayı düşünüyorum açıkcası 55-200 ihtiyaçlarımı karşılayabilicekmi ?

post-4898-0-92972700-1403580290_thumb.jp

post-4898-0-73845400-1403580291_thumb.jp

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben hiç kullanmadım portre fotoğraflar çekiminde sıkıntı yaşayacağınızı sanmıyorum. Yanlız sokak fotoğrafları için o kadar konuşmam malum 55 mm başlayan bir aralık var. Bir sokakta koşan bir çocuğu bina ile birlikte kadraja sığdırmanız biraz zor olabilir. Hayırlı olsun şimdiden.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Nikon d3200 için 55-200 önerirmisin genelde portre ve sokak çekimleri yapıcam

Sokak çekimlerinde 55mm den daha geniş bir alan aranır genelde 24, 30, 35mm gibi.

Portre için D3200 de 50-60mm üstü iş görür. Ancak portre lensinde genelde diyaframın açık olması istenir F5.6 değilde F2.8, F2, F1,8 gibi

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Doğukan,

55-200 senin amaçların için yeterli bir lenstir. Sahip olduğu diyafram bıçaklarından dolayı en düşük diyafram değerinde portre çekiminde şaşırtıcı sonuçlar alırsın. Bu lensi çok az kişi tanıyor, bana göre sınıfında en iyi lens. VR versiyonunu almaya çalış.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Doğukan,

55-200 senin amaçların için yeterli bir lenstir. Sahip olduğu diyafram bıçaklarından dolayı en düşük diyafram değerinde portre çekiminde şaşırtıcı sonuçlar alırsın. Bu lensi çok az kişi tanıyor, bana göre sınıfında en iyi lens. VR versiyonunu almaya çalış.

Teşekkürler çok yardımcı oldunuz :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sokak çekimlerinde 55mm den daha geniş bir alan aranır genelde 24, 30, 35mm gibi.

Portre için D3200 de 50-60mm üstü iş görür. Ancak portre lensinde genelde diyaframın açık olması istenir F5.6 değilde F2.8, F2, F1,8 gibi

Daha çok portre çekimlerine ilgim var ama sokak fotoğraflarınıda çekmeden yapamıyorum iki sini yapabilceğim bir lens olduğunu düşünüyorum ama net bir bilgim yok

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben hiÇ kullanmadım portre fotoğraflar Çekiminde sıkıntı yaşayacağınızı sanmıyorum. Yanlız sokak fotoğrafları iÇin o kadar konuşmam malum 55 mm başlayan bir aralık var. Bir sokakta koşan bir Çocuğu bina ile birlikte kadraja sığdırmanız biraz zor olabilir. Hayırlı olsun şimdiden.

Teşekkürler yorumunuz iÇin :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Doğukan,

Mehmet abi kıyaslama açısından yanlışmıdır bilmiyorum ama birkaç yerde 18-55'in yanında 55-200 mü yoksa sigma 18-200 mü kullanılır diye tartışmalar gördüm.Sigma 18-200 ile ilgili fikrin nedir acaba ? 55-200 ü sen söyledikten sonra şöyle bir araştırdım fiyat açısından gayet makul bir lens.performansı senin dediğin gibiyse denenebilir bence.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Optiğin fizik kuralı şudur: Başlangıç odak noktası baz alınarak 3 katından fazla zoom yapan lenslerde "keskinlik, kontrast, renk başarımı" düşmeye başlar

18-55mm: 18x3:55

17-55mm: 17x3:55

55-200mm: 55x3:165

18-200mm: 18x3:55 ?????

24-70mm: 24x3:72

Örnekler uzayıp gider.

18-200 mm lens iyi bir tatil lensi olur, tak çıkar derdiniz olmaz, anılarınızı sabitlemek için yeterlidir. Ama teknik manada başarımı yüksek kareler arıyorsanız ve fotoğraf sanatında da kendinize güveniyorsanız bu tür geniş zoom aralığına sahip lenslerden uzak durursunuz.

Artık bu konuda daha fazla soruya ve cevaba gerek olduğunu sanmıyorum; siz bir 55-200 mm VR alın ve yolunuza devam edin. Yaklaşık 1 yıl sonra tekrar burada buluşalım. O zaman çok daha farklı sorularla karşımıza çıkacağınızdan eminim; bunu bildiğim için gidin bu lensi alın diyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Optiğin fizik kuralı şudur: Başlangıç odak noktası baz alınarak 3 katından fazla zoom yapan lenslerde "keskinlik, kontrast, renk başarımı" düşmeye başlar

18-55mm: 18x3:55

17-55mm: 17x3:55

55-200mm: 55x3:165

18-200mm: 18x3:55 ?????

24-70mm: 24x3:72

örnekler uzayıp gider.

18-200 mm lens iyi bir tatil lensi olur, tak çıkar derdiniz olmaz, anılarınızı sabitlemek için yeterlidir. Ama teknik manada başarımı yüksek kareler arıyorsanız ve fotoğraf sanatında da kendinize güveniyorsanız bu tür geniş zoom aralığına sahip lenslerden uzak durursunuz.

Artık bu konuda daha fazla soruya ve cevaba gerek olduğunu sanmıyorum; siz bir 55-200 mm VR alın ve yolunuza devam edin. Yaklaşık 1 yıl sonra tekrar burada buluşalım. O zaman çok daha farklı sorularla karşımıza çıkacağınızdan eminim; bunu bildiğim için gidin bu lensi alın diyorum.

Abi çok teşekkür ederim.Mesaj alındı :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.