İçeriğe git

Lensler hakkında bilgi eksikliğim

Ayşe

Recommended Posts

Merhabalar ben daha yeniyim fotoğrafçılık konusunda... Sorularımda bilgi, teknik eksiklik vardır lütfen kusura bakmayın. Konuyu da umarım doğru yere açmışımdır.

Ben d7100 almaya karar verdim. Tabi bildiğiniz gibii yanında 18-105 kit lens var . Ben makinamı dış mekanda özel gün fotoğrafları için kullanacağım . Malum modeller kadar mekanda bazı fotoğraflarda ön planda olmalı . Bazende mekan flu olmalı .

sorularım ^_^ yanında gelecek kit lens bana ne sağlayacak ( kit lensi ilerde satmayı düşünmüyorum, satıp pişman olanları duydum ki zaten aldığım bir ürünü pek satan biri değildirim . )

ilerde fullframe ( d800 ) e geçeceğim inşallah ama d7100 ümü de satmayacağım(her zaman iki makinayla çalışmak avantajdır . )

d7100 için alacağım fx lens ne olmalı ? dx gövdemde sorum olduğunda fx gövdemde sorunsuz kullanabilmem için )

özel gün fotoğrafçıların elinde olması geren lensler hangileri olmalı sizce ?

dx gövdem de performans alabileceğim fx lens ? ve fx gövdem olduğunda da almam gereken lensler ?

( bu konularla ilgili yazılmış birçok yazı okudum ama muhattap alınarak yazılacak cevaplar daha iyi olacak karar verebilmemii emin olmamı sağlayacak çünkü her ne kadar yazılan uzun forum yazılarından birşeyler çıkarabilsem de henüz yeni olduğum için ilerde keşke demekten korkuyorum)

saygılar :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Alacağınız FX lensleri sorunsuz sıkıntısız şekilde DX (D7100 vb) gövdelerde herhangi bir sorun/sıkıntı olmadan kullanırsınız.

DX lens alır (18-105 gibi) onu FX de kullanmaya çalışırsanız köşelerde karanlık alanlar görürsünüz ama yinede kullanılır. Hatta D800 gibi bir kamerayı DX moduna alıp D7100 kalitesinde fotoğraf çekmeye devam edebilirsiniz (teorik olarak, gerçekten aynı kalitei veriyormu bende bilmiyorum).

Anladığım kadarı ile moda çekimi yapmak istiyorsunuz.

Moda çekimi "bana göre" fazla şatafatlı bir iştir.

Kaliteli bir makineniz olacak.

Kaliteli lensleriniz olacak.

Optimum ışık düzeyini oluşturacak ekipman ve bunu kullanmayı bilecek bilgi olacak.

Hepsinden öte ileri düzel photoshop bilgisi gereklidir.

Ben çok portre meraklısı birisi olsam 85mm ve 135mm lik lenslere bakardım 85mm F1.4 AF-S ve 135mm F2 AF-D DC gibi...

Oha bunlar çok pahalı!

Moda çekiminin getiriside o derece yüksek yalnız :)

Olayı basite indirgeyeyim.

70-150mm aralığında en F3.5 altı diyafram veren hemen hemen her lens ile portre çekilebilir.

Bu şartlara uyan lenslerim benim var ancak benim çektiğim kareler facebuk portre fotoğrafından öteye gitmiyor.

çünkü portre fotoğrafçılıkta "bilgi birikim, ışık ve çok iyi photoshop bilmek" hayati önem taşıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Alacağınız FX lensleri sorunsuz sıkıntısız şekilde DX (D7100 vb) gövdelerde herhangi bir sorun/sıkıntı olmadan kullanırsınız.

DX lens alır (18-105 gibi) onu FX de kullanmaya çalışırsanız köşelerde karanlık alanlar görürsünüz ama yinede kullanılır. Hatta D800 gibi bir kamerayı DX moduna alıp D7100 kalitesinde fotoğraf çekmeye devam edebilirsiniz (teorik olarak, gerçekten aynı kalitei veriyormu bende bilmiyorum).

Anladığım kadarı ile moda çekimi yapmak istiyorsunuz.

Moda çekimi "bana göre" fazla şatafatlı bir iştir.

Kaliteli bir makineniz olacak.

Kaliteli lensleriniz olacak.

Optimum ışık düzeyini oluşturacak ekipman ve bunu kullanmayı bilecek bilgi olacak.

Hepsinden öte ileri düzel photoshop bilgisi gereklidir.

Ben çok portre meraklısı birisi olsam 85mm ve 135mm lik lenslere bakardım 85mm F1.4 AF-S ve 135mm F2 AF-D DC gibi...

Oha bunlar çok pahalı!

Moda çekiminin getiriside o derece yüksek yalnız :)

Olayı basite indirgeyeyim.

70-150mm aralığında en F3.5 altı diyafram veren hemen hemen her lens ile portre çekilebilir.

Bu şartlara uyan lenslerim benim var ancak benim çektiğim kareler facebuk portre fotoğrafından öteye gitmiyor.

çünkü portre fotoğrafçılıkta "bilgi birikim, ışık ve çok iyi photoshop bilmek" hayati önem taşıyor.

Hayır hayır moda çekimi değilll :) özel gün fotoğrafçılığı ( düğün, nişan, doğumgünü, mezuniyet vb. ) bu düzeltmeyle tekrar cevabınızı alabilir miyim ? PS konusunda şimdiden eğitime başladım diyebilirim . öncesinde AE yle yakın ilişkideydim PS bilgim biraz da var daha da geliştirmeye çalışıyorum çaışacağım ...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

70 x 100cm gibi baskı boyutlarının üzerine çıkmadığınız sürece açık alanda çekilen bir düğün, nişan fottoğrafları için D7100 ve 18-105 fazlasıyla işinizi görür. Işık koşullarının yetersiz olduğunda iso artırmak yerine daha güçlü lens ve flaş sistemlerine ihtiyaç duyabilirsiniz. Ancak yinede d7100 1000 iso'ya kadar baskıda kendini pek belli etmiyor. Albümlerinizinde baskı şeklinde teslim edileceğini düşünürsek size uzun süre yetecektir bu ekipman. Ancak kendinize bir tetikleyici ve Nikon SB 910 Tepe flaşı alınız. İlkerde FX lens almak isterseniz en başta Nikkor 24-70mm 2.8 lense ihtiyaç duyacaksınız.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Düğün nişansa boşverin ya 18-55 bile fazla :D

İşin şakası bir tarafa bahsedilen işin biçilmiş kaftan Nikkor 24-70 ve 70-200 ikilisidir.

Ha pahalı lenslerdir ancak en çok alternatifi olan lens türleridir.

24-70 için illa Nikon olacak diye bir kaide yok. Tamron un yeri seri lensleri çok başarılı. Keza Sigma.

18-105 türü lenslerin en büyük dezavantajı sabit diyafram olması. Arka planı istediğiniz gibi flu yapamazsınız, ayrıca düşük ışık şartları altında iyice zorlar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Düğün nişansa boşverin ya 18-55 bile fazla :D

İşin şakası bir tarafa bahsedilen işin biçilmiş kaftan Nikkor 24-70 ve 70-200 ikilisidir.

Ha pahalı lenslerdir ancak en çok alternatifi olan lens türleridir.

24-70 için illa Nikon olacak diye bir kaide yok. Tamron un yeri seri lensleri çok başarılı. Keza Sigma.

18-105 türü lenslerin en büyük dezavantajı sabit diyafram olması. Arka planı istediğiniz gibi flu yapamazsınız, ayrıca düşük ışık şartları altında iyice zorlar.

18-105mm 5.6F ayarında 105mm'de kullandığında çok tatlı bir fluluk veriyor. Etkisi gerçekten iyi oluyor. Lens olarakta flu olarak değil ama renk olarak tamron ve sigma 24-70'ler hoşuma gitmiyor ama zevk meselesi sonuçta bu :)

Ama ilerde arkadaşımızın da dediği gibi 24-70, 70-200 sizin işinize çok yarayacak. Birde ekonominiz el verirse 85mm 1.4G sabit lens çok iyi oluyor. Kalabalık gruplarda pek işlemez. Ancak bireysel gelin çekileri için gerçekten çok iyi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bencede ileride fx düşünüyorsanız 24-70 70-200 bu iş içğn idaeldir , şimdiyse 18-105 in yanında bir 85mm iyi olur diye düşünüyorum

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

18-105mm 5.6F ayarında 105mm'de kullandığında çok tatlı bir fluluk veriyor. Etkisi gerçekten iyi oluyor. Lens olarakta flu olarak değil ama renk olarak tamron ve sigma 24-70'ler hoşuma gitmiyor ama zevk meselesi sonuçta bu :)

Ama ilerde arkadaşımızın da dediği gibi 24-70, 70-200 sizin işinize çok yarayacak. Birde ekonominiz el verirse 85mm 1.4G sabit lens çok iyi oluyor. Kalabalık gruplarda pek işlemez. Ancak bireysel gelin çekileri için gerçekten çok iyi.

İşte sıkıntı her ortamda 105mm kullanamamak problem o.

Yoksa çeken çekiyor ama işte ortam olacak, şartlar oluşacak, sular kesik olacak falan :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Orası öyle nekadar ekmek okadar köfte. 24-70mm 2.8 lensin rahatlığıtla 18-105 asla aynı olamaz dediğin gibi. Ancak özel gün çekimleri ya stüdyoda yada dışarıda gündüz çekimi olduğu için elindeki ekipmanı iyi kullanmayı bilen biri için günü kurtarıyor. özellikle baskıda sonuçlar daha güzel luyor. Ama profesyonelliğe binince ileri seviye ekipman lazım. Tabi burda en fazla sıkıntı çektiğimiz sorunda ortaya çıkıyor; Profesyonelliği D4S almak sananlar mesela. Bilgi sıfır ama elde D4S :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bende bahsettiğiniz bu ikiliyi kullaıyorum,fakat profesyonel olarak fotoğrafçılık yapmıyorum. Kendi düğünümde ve bir kaç arkadaşın nikah törenlerinden sonra dış çekim yaptım . 18-105 mm güneşli havada güzel keskin alan derinliği fena olmayan (özellikle bedava bir çekim için) sonuçlar veriyor. Fakat hava bulutlu iken çektiğim fotoğraflarla hava açık iken çektiklerim arasında gözle görülür farklar var. Tabi benim amatörlüğümde işin içine girince.Ben bunun sebebini diyaframa yordum. Not: Kendi düğünümde özçekim yapmadım tabiki :) Benim ekipmanlar kullanıldı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bulutlu havalarda gün batımları güzel oluyor. Teslim ettiğim albümlerin çoğunda en az bir adet soyut çalışmam vardır. Sizlerede öneririm. Bunlar D7000 18-105mm ile soyut çalışmalarım;

27A4pL.jpg

BXYgjV.jpg

ZN4R0g.jpg

oQvl1Q.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Cevaplarınız için her birinize ayrı ayrı teşekkür ederim . Birkaç lens bakmıştım incelemiştim ama bahsettiğiniz 24-70 ve 70-200 e iç bakmamıştım... bakmamam fiyatlarındanmış :D FF makinaya geçince alabileceğimi düşünüyorum ama aklıma yazdım ikisinide :) ...

Ben fx 35mm f/1.8G ile 50mm f/1.4G alabilirim gibi düşünüyordum ?

bu ikisi için ne dersiniz ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Cevaplarınız için her birinize ayrı ayrı teşekkür ederim . Birkaç lens bakmıştım incelemiştim ama bahsettiğiniz 24-70 ve 70-200 e iç bakmamıştım... bakmamam fiyatlarındanmış :D FF makinaya geçince alabileceğimi düşünüyorum ama aklıma yazdım ikisinide :) ...

Ben fx 35mm f/1.8G ile 50mm f/1.4G alabilirim gibi düşünüyordum ?

bu ikisi için ne dersiniz ?

Ben dx gövdede 35 1.8g dx ile çok memnun olmuştum tavsiye edebilirm , ama sizin sorduğunuz fx versiyon ise fiyatı baya farklı olması lazım

http://www.bhphotovideo.com/c/product/735000-USA/Nikon_2198_AF_S_NIKKOR_35mm_f_1_4G.html/prm/alsVwDtl

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben dx gövdede 35 1.8g dx ile çok memnun olmuştum tavsiye edebilirm , ama sizin sorduğunuz fx versiyon ise fiyatı baya farklı olması lazım

http://www.bhphotovi...ml/prm/alsVwDtl

1.949,00 TL gibi bir fiyat veriliyor ...

olmadı dx de olabilir . önce '' hangi lensleri almalıyım '' önerilerini sonra '' hangilerine daha çok ihtiyaç duyarım '' ve '' alabilirim '' adımlarını izlemekteyim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

FF ye geçtiğim zaman tercihim d800 olacak... baktım şu an

Nikon D800 Sigma 24-70 - Sigma 70-200 OS f/2.8 Lens birlikteler ( sizin önerdiğiniz lensler ) Bu lensleri d800 le birlikte alsam...

d7100 ün yanına fx 35mm f/1.8G :blink: nasıl olur ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

35mm F1.8G FX değildir, DX lensdir.

35mm F2 AF-D ve 35mm F1.4 AF-S FX dir.

Ben şahsen 35mm F1.8G AF-S kullanmış biri olarak çok abartıldığını düşünüyorum.

Her zaman oyum 35mm F2 AF-D den yanadır.

Tabi onun da öncesinde Sigma 35mm F1.4 art var ama fiyatı pahalı gelir.

Yine en ucuz 35mm F1.8 ve F2 bakabilirsiniz.

Ayrıca Tamron 17-50 F2.8 çok iyi bir DX lensdir. Fakirin 24-70 si diye bilinir, yada bilinmesede ben öyle söylerim :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

35mm F1.8G FX değildir, DX lensdir.

35mm F2 AF-D ve 35mm F1.4 AF-S FX dir.

Ben şahsen 35mm F1.8G AF-S kullanmış biri olarak çok abartıldığını düşünüyorum.

Her zaman oyum 35mm F2 AF-D den yanadır.

Tabi onun da öncesinde Sigma 35mm F1.4 art var ama fiyatı pahalı gelir.

Yine en ucuz 35mm F1.8 ve F2 bakabilirsiniz.

Ayrıca Tamron 17-50 F2.8 çok iyi bir DX lensdir. Fakirin 24-70 si diye bilinir, yada bilinmesede ben öyle söylerim :D

fx diye biliyordum dx çıktı, şu ayrıntıları öğrenmem lazım. tavsiyeleriniz için teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Mehmet Abi bu konuyu geçen kısaca özetlemişti;

Size bir anahtar veriyorum:

- üzerinde DX ibaresi olan lensler sadece APS-C sensörlü, ya da diğer deyişle DX gövdelerde tam performanslı çalışır (FX yani full frame (tam boyut sensör) makinalarda da çalışır ama tüm sensörü doldurumaz. YANİ KENARLARDA SİYAH BOŞLUKLAR OLUR.

- üzerinde Dx ibaresi bulunmayan lensler (FX falan yazmaz yanılmayın) hem DX hem de FX gövdelerde tam performansla çalışır.

Bu bilgilere göre seçiminizi yapınız.

Köşe kararması, sensör doldurması gibi ileri seviye kullanıcılarının sık dokuyup ince elediği konulara kafanızı yormayınız.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Gökhan Deniz Baykal tarzı muhalefet yapıyorsun :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Gökhan Deniz Baykal tarzı muhalefet yapıyorsun :)

Valla Deniz Baykalı bilmemde ilkkez gördüm bende lensi.

35mm F1.8G AF-S dedin mi 1 tür lens olur yani akla 1 tür lens gelir.

Haa şimdi jeton düştü bu lens yeni değil mi?

Geçen sene bunun muhabbetini yapıyorduk. Sigma 35mm F1.4 ün başarısından sonra Nikon uygun fiyatlı, FX serisi 35mm F1.8 yapacaktı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Valla Deniz Baykalı bilmemde ilkkez gördüm bende lensi.

35mm F1.8G AF-S dedin mi 1 tür lens olur yani akla 1 tür lens gelir.

Haa şimdi jeton düştü bu lens yeni değil mi?

Geçen sene bunun muhabbetini yapıyorduk. Sigma 35mm F1.4 ün başarısından sonra Nikon uygun fiyatlı, FX serisi 35mm F1.8 yapacaktı.

Evet o lens

http://www.bhphotovideo.com/c/product/1023361-USA/nikon_2215_af_s_nikkor_35mm_f_1_8g.html

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.