İçeriğe git

Yeni Makine Alacağım Ama Kafam Çok Karışık

Ömer Faruk Kar

Recommended Posts

Yakın zamanda yeni bir Nikon almayı düşünüyorum ama kafam çok karıştı. Daha önce D1 tarzı makinelerde çekim yaptım ama bilgim çok az. Yani denedim sadece bir şeyler öğrenemedim.

Şu anda aklımda D3300 var ama bazı kişiler Canon'un 650d'sini al diyorlar. Baktım D3300 daha iyi bir makine gibi geldi. Bu arada daha çok makro çekimler yapacağım forumumuzda hangi lens tiplerinin hangi tür çekimlere yaradığına dair bir konu var mı ?

Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Makro çekimler yapacaksanız crop sensörlü bir makine almanız iyi olur. Lens olarak 40 mm f/2.8 ve 105 mm f/2.8 makro lenslerdir. Eğer daha ucuz yollu bir şey istiyorsanız benim gibi objektifi tersten bağlamak için aparatlar var. Onlardan alırsınız. Ya da makro tüp alırsınız. Makro tüpü tam anlamı ile kullanmadım ama makro tüp de ters bağlama da elde çekilebilecek tarzda değil. İlla üçayak da olması gerek.

Bir kere 40 mm makro kullandım. Crop sensörde yaklaşık 60 mm'ye den geliyor. Bana güzel geldi. Yine siz bilirsiniz. Ama dediğiniz gibi çok fazla bilgi birikiminiz yok ise bence makro işine şimdi girmeyin.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Makro çekimler yapacaksanız crop sensörlü bir makine almanız iyi olur. Lens olarak 40 mm f/2.8 ve 105 mm f/2.8 makro lenslerdir. Eğer daha ucuz yollu bir şey istiyorsanız benim gibi objektifi tersten bağlamak için aparatlar var. Onlardan alırsınız. Ya da makro tüp alırsınız. Makro tüpü tam anlamı ile kullanmadım ama makro tüp de ters bağlama da elde çekilebilecek tarzda değil. İlla üçayak da olması gerek.

Bir kere 40 mm makro kullandım. Crop sensörde yaklaşık 60 mm'ye den geliyor. Bana güzel geldi. Yine siz bilirsiniz. Ama dediğiniz gibi çok fazla bilgi birikiminiz yok ise bence makro işine şimdi girmeyin.

Deniz merhaba.

İyi niyetinden yazmışsın ama baştan sonra yanlış/eksik yazmışsın.

Makro çekim yapacaksan crop sensörlü makina al diye bişey yok, zaten D3300 de cropludur.

40mm ve 105mm dışında bir sürü 1:1 büyütme veren lens mevcuttur.

Makine seçemeyen birine objektifi ters bağlayarak, veya uzatma tüpü takarak makro çekersin diyemezsin çünkü çekemez. Herkesin yapabileceği bir iş değildir.

40mm croplu makinede 60 değil 50mm gibi olur (Nikon ve pentax x1.5 Canon x1.6 dır).

Konuya dönecek olursak. D3300 güzel makinedir ama bilmiyorum eşdeğer bir fiyat varsa D5200 daha iyi bir seçim olacaktır.

Makine ile birlikte genelde kit lens olan 18-55 veya 18-105 gibi lensler verilir.

Kalite olarak genel kullanımda tatmin edici lenslerdir ama makro için uygun lensler değillerdir.

Makro için zaten öncelikle iyi bir ışık (flaş) sistemine ihtiyacınız vardır.

Makro nun güzel tarafı herhangi bir kamera ile çekilir. Siz bence önce hangi makineyi alacaksınız?

O makineyi seçip aldıktan sonra makro her türlü çekilir. Lens ve yöntemden bol ne var...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Gokhan abi cok tesekkur ederim foruma bakarken dikkat ettim senin gibi bilgili insanlar var diye kayit oldum. Bu arada ertan abi 650d yi neden tercih ettin? Bir de crop nedir ? Son sorum da 50 mm ile makro cekilmez mi? Cok ozur dilerim pek birsey bilmiyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Haklısın Gökhan abi. Fakat Nikon D3300'de 1,5 crop factor var. 40 x 1,5 = 60 etmiyor mu? :D Eğer bilmediğim bir şey var ise öğretmeni isterim.

Saygılar.

Hangi kafayı yaşıyorsam 40x1.5= 50 çıkarmıştım ben :D

Canon DSLR de giriş seviyesi 1xxxD diye geçer yani 1100D gibi

Nikonda ise D3xxx yani D3300 gibi.

Bildiğim kadarı ile (giriş seviyesini pek araştırmıyorum) Nikon D3xxx serileri Canon 1xxxD serilerinden iyi.

Ancak giriş seviyesi Nikon Canon 6xxD serilerinden iyimidir? Orası farklı bir tartışma boyutu. Şahsen ikisinide kullanmış biri değilim ama terazie koysan Canon daha ağır basması muhtemeldir.

Ancak yinede D5200ü Canon 6/7xxD serisine tercih ederim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.