İçeriğe git

Tamron 70-300mm F/4-5,6 AF Di LD MACRO 1:2 Zoom Lens

Recommended Posts

İyi günler Nikon d3200 kullanıyorum ve makinemde otofocus motoru yok Tamron 70-300mm F/4-5,6 AF Di LD MACRO 1:2 Zoom Lens almayı düşünüyoru araştırdım tamron 70-300 VC si birde LD si var VC nin Nikondaki VR gibi titreşim engelleyici olduğunu zannediyorum asıl konuya gelelim D3200 de otofocus yok (sadece video da var) alacağım lenstede vc titreşim engelleyici yok ve lens zoom lens tripotsuz portre çekebilirmiyim resimler titremeden iyi sonuçlar alabilirmiyim?

Biraz uzun oldu kusura bakmayın :/

post-4898-0-54884000-1403740220_thumb.jp

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu lensin motorsuz, motorlu ve VC yani titreşim önleyicili 3 farklı versiyonu var. Motorlu/motorsuz olanını fabrikanın koyduğu özel bir kod ile anlayabilirsiniz, şu an için kodu bilmiyorum ama AN gibi harflerle başladığını hatırlıyorum sadece.

Motorlu ve motorsuz olanı optik başarım olarak aynı, bizim gözümüzde vasat bir lens, yeni başlayanlar için yeterli, çok yüksek performans beklemeyin.

Hatta bu versiyonlardan daha eski olanları da var ama onları konumuza dahil etmiyorum; o modellerin dış kasa yapısı daha farklı.

VC'li olan modeli başarılı olarak kabul ediliyor kullananlar tarafından. Bir Nikon 70-300mm VR modeli kadar iyi, bazen ondan daha iyi diyenler de var.

Tripodsuz portre çekebilir misiniz? Bu sizin ellerinizin hangi mm den sonra titrettiğine bağlı. Mesela 100 mm de portre çekerseniz o kadar titremez, ama 200-250 mm lerde titreme olabilir, bazı insanlar 300 mm de bile titretmez mesela.

Tahminime göre 200 mm den sonra tripod kullanmanız daha uygun olur.

D3200 modelinde otofokus var, çünkü bütün dijital SLR makinalarda var: Sadece dahili fokus motoru yok, bunu da lense entegre edilmiş fokus motoru ile (Nikon AF-S lensler) yapıyor. Bu otofokus ister fotoğraf çekiminde ister video çekiminde aynıdır, yani "D3200 de fokus yok ama sadece videoda var" cümlesi teknik olarak doğru bir ifade değil.

Paranız yetiyorsa bu aralıktaki lenslerin titreşim önleyicili versiyonlarını almaya çalışın. Hatta yeni başlayan arkadaşlara daha başarılı bir lens tavsiye ediyorum bu aralık için: Nikkor 55-200mm VR. Keskinlik, renk, kontrast gibi parametrelerde bahsettiğiniz Tamron modelinden çok daha başarılıdır. Tek eksiği 200 mm ye kadar çıkabilmesidir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu lensin motorsuz, motorlu ve VC yani titreşim önleyicili 3 farklı versiyonu var. Motorlu/motorsuz olanını fabrikanın koyduğu özel bir kod ile anlayabilirsiniz, şu an için kodu bilmiyorum ama AN gibi harflerle başladığını hatırlıyorum sadece.

Motorlu ve motorsuz olanı optik başarım olarak aynı, bizim gözümüzde vasat bir lens, yeni başlayanlar için yeterli, çok yüksek performans beklemeyin.

Hatta bu versiyonlardan daha eski olanları da var ama onları konumuza dahil etmiyorum; o modellerin dış kasa yapısı daha farklı.

VC'li olan modeli başarılı olarak kabul ediliyor kullananlar tarafından. Bir Nikon 70-300mm VR modeli kadar iyi, bazen ondan daha iyi diyenler de var.

Tripodsuz portre çekebilir misiniz? Bu sizin ellerinizin hangi mm den sonra titrettiğine bağlı. Mesela 100 mm de portre çekerseniz o kadar titremez, ama 200-250 mm lerde titreme olabilir, bazı insanlar 300 mm de bile titretmez mesela.

Tahminime göre 200 mm den sonra tripod kullanmanız daha uygun olur.

D3200 modelinde otofokus var, çünkü bütün dijital SLR makinalarda var: Sadece dahili fokus motoru yok, bunu da lense entegre edilmiş fokus motoru ile (Nikon AF-S lensler) yapıyor. Bu otofokus ister fotoğraf çekiminde ister video çekiminde aynıdır, yani "D3200 de fokus yok ama sadece videoda var" cümlesi teknik olarak doğru bir ifade değil.

Paranız yetiyorsa bu aralıktaki lenslerin titreşim önleyicili versiyonlarını almaya çalışın. Hatta yeni başlayan arkadaşlara daha başarılı bir lens tavsiye ediyorum bu aralık için: Nikkor 55-200mm VR. Keskinlik, renk, kontrast gibi parametrelerde bahsettiğiniz Tamron modelinden çok daha başarılıdır. Tek eksiği 200 mm ye kadar çıkabilmesidir.

Araştırdım ve d5100 (d5100 dedim çünkü arkadaşımda d5100 alıcak d3200den bi farkı yok diye) de otofocus var denildi ama lensde de otofocus olması lazımmış yoksa otomatik netleme yapamazsın merak ettiğim şey tamron 70-300 Ld dahili netleme motoru varmı

- Dogukan Nas tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Doğukan, bu sorunun cevabını yukarıda vermiştim sana, iyi okumadın sanırım?

Eğer Tamron 70-300 mm nin kutusu üzerined A17NII kodu varsa senin makinanda otomatik fokus yapar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Doğukan, bu sorunun cevabını yukarıda vermiştim sana, iyi okumadın sanırım?

Eğer Tamron 70-300 mm nin kutusu üzerined A17NII kodu varsa senin makinanda otomatik fokus yapar.

Anladım teşekkürler

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

İyi günler Nikon d3200 kullanıyorum ve makinemde otofocus motoru yok Tamron 70-300mm F/4-5,6 AF Di LD MACRO 1:2 Zoom Lens almayı düşünüyoru araştırdım tamron 70-300 VC si birde LD si var VC nin Nikondaki VR gibi titreşim engelleyici olduğunu zannediyorum asıl konuya gelelim D3200 de otofocus yok (sadece video da var) alacağım lenstede vc titreşim engelleyici yok ve lens zoom lens tripotsuz portre çekebilirmiyim resimler titremeden iyi sonuçlar alabilirmiyim?

Biraz uzun oldu kusura bakmayın :/

D3200 ile arkadaşımdan alıp kullandım bahsettiğin lensi ancak bi türlü istediğim verimi alamadım.Mehmet abininde söylediği gibi full zoomda kesinlikle titretmeden çekemedim(tripod kullanmadım).en ufak kımıldama lense kocaman bir hareket olarak geri dönüyor ve çektiğim fotoğraflarda ağızla burunun yeri değişiyor.Auto Focus benim kullanma imkanı bulduğum modelde vardı ancak 18-55 e kıyasla çoook çok yavaş geldi bana(ya da ben beceremedim.).Tamron 70-300 de bu kadar sıkıntı yaşayınca haliyle aklıma mehmet abinin 55-200 tavsiyesi geldi ve kesinlikle uyacağım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

55-200 daha doğrusu 200mm e kadar olan tüm lensler yine bir şekilde elde fotoğraf çekilebilecek lensler.

200mm üstüne doğru çıktıkça elde fotoğraf çekmek iyice zorlaşır.

Bende uzun süre insanlara bunu anlatmaya çalışıyorum ama nedense bir türlü anlatamıyorum.

Ayrıca her lensin AF hızı ve başarımı bir değildir.

18-55 ler hızlıdır ama bu lensin macro özelliği de varsa netleme hızı biraz daha düşük olacaktır. Ayrıca içerdiği bolca optik eleman sebebiyle AF başarımıda çok yüksek olmaması muhtemeldir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.