İçeriğe git

D7100 için lens önerirmisiniz

Mustafa İleri

Recommended Posts

Hangi 70-300 hakkında ne duydunuz bilmiyorum ancak fiyatına ve türüne göre normal lensler.

Nikkor 70-300 VR II ve Tamron 70-300 VC iyi lensler.

En büyük sıkıntıları elde kullanmı zordur çünkü 300mm de bir fotoğraf çekerken ciddi anlamda ışığa ihtiyaç duyarsınız.

70-200 serileri daha özel lenslerdir her konuda 70-300 den iyidirler ancak fiyatları ortada.

Sizin bu tür bir lensden beklentiniz nedir?

Sadece sokağa çıkıp 2-3 insan çekmek, bir ağaç, bir araç çekmekse 55-200 VR çok daha ekonomik ve iyi bir seçim olacaktır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Doğa çekımlerı ve sokak fotoğrafçılığında oncelıklı kullanıcam 70 300 ler için soylenen hep aynı; kadrajınızda golgede kalan yerler var ise bu golgelerın mor renk aldığını hep soylerler en çok duyduğum budur,,, butçemi ksıtayıp ekonomık bır lens alıp sonrada yeni arayışlar ıçınde olmak ıstemıyorum almışken ıyısını almak ıstıyorum 70 200 doğru karar olabılırmı sızce

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Doğa çekımlerı ve sokak fotoğrafçılığında oncelıklı kullanıcam 70 300 ler için soylenen hep aynı; kadrajınızda golgede kalan yerler var ise bu golgelerın mor renk aldığını hep soylerler en çok duyduğum budur,,, butçemi ksıtayıp ekonomık bır lens alıp sonrada yeni arayışlar ıçınde olmak ıstemıyorum almışken ıyısını almak ıstıyorum 70 200 doğru karar olabılırmı sızce

Doğadan kasıt kuş ve makro ise bu lensler zaten o işi yapmaz , sokakta ise çok dar bir açıdasınızdır ve o lensler özellikle de 70-200 çok dikkat çeker, Ha ama illede ben bu aralıkta bir lens istiyorum diyorsanız vede bütçe sıkıntınız yoksa tabiki 70-200 derim

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sokak fotoğrafçılığı çok geniş bir mevzu. Adam yavuz sultan selim caddesini çekiyor sokak fotoğrafçısı oluyor. Sümüklü bir çocuk çekiyor sokak fotoğrafçısı oluyor. Bi köşede oturmuş yaşlı bir amcayı sigara içerken çekiyor sokak fotoğrafçısı oluyor. Sultanahmet de çiçek çekiyor sokak fotoğrafçısı oluyor...

örnekler saymakla bitmiyor.

70-300 türü bir lens ile sokakta yapacağınız tek şey insan profili çekmektir.

Tele zoom lensdir yani uzak noktaları fotoğraflamak için kulanılır.

70-200 de hemen hemen aynı lensdir ancak daha kaliteli bir lensdir.

Tabiki 70-200 dururken 70-300 alın denmez. Ancak 70-200 ünde ücreti gözünüzü korkutuyorsa ilacı 55-200 dür. Yeni başlayan için son derece ideal bir lensdir.

• Harika 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Siz doğru lensi aradığınıza emin misiniz? 70-300 yada 70-200 ile manzara çekilmez ikiside makro değildir. çiçek böcekte çekilmez. Ayrıca sokak fotoğrafçılığında bu lenslerle ancak dikiz yada röntgencilik yapılır, bence. Habersiz uzaktan birilerinin fotoğrafını çekilir zannımca :) Amerikan dizlilerinde dedektifler genelde Nikon kullanır. önündede 70-300 vr yada daha yüksek zoom objektifler takılı olur.Gizli gizli fotoğraf çekerler.

Doğa ve sokak fotoğrafçılığı için lensler:

1: Nikon 17-55mm f2,8 (Tank diye geçer çok sağlamdır keskin ve başarılıdır. Ama biraz ağırdır)

2:Sigma 17-70mm f2,8-4 (özellikle yeni C serisi olanlar çok başarılı, Keskinliği ve renkleri beni kendisine hayran bıraktı. Yarım makrodur çiçek böcek falanda çekilir. Tek kusuru f2,8i her zoom aralığında verememesi :( Sadece f2,8 olsa tadından yenmeyecek bir lenstir)

3)Tamron 17-50mm f2,8 (Elimden çok geçti ama nedense ben sevemedim Yinede keskinliği ve her aralıkta f2,8 değeri vermesiyle namı ve piyasası olan bir lens. )

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Doğa fotoğrafçıları telefoto objektifleri sıkça kullanır aslında. "Doğa" deyince aklınıza sadece geniş açı manzaralar gelmesin. Bazen uzakta güzel bir sahne görürsünüz, o zamanlar 70-300 ya da DXler için 55-200 çok faydalı. Kutupları gezen Norveçli bir fotoğrafçıyla konuşmuştum, bazı günler 70-300mm L IS'i 24-70'ten daha çok kullanıyorum demişti adam.

Ayrıca telefotoların önüne makro filtre takarsanız bayağı büyütme etkisi yakalayabilirsiniz. Makro filtreler telefotolarda, normal objektiflere göre daha etkili. Mesela Canon 100-400'e Canon'un filtrelerinden birini takınca 0,7 (yanlış hatırlamıyorsam) büyütme alabiliyorsunuz ki 400mm'de makro çekmenin keyfi başka :)

• Harika 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Misafir
Bu konu artık daha fazla cevaplar için kapalı.
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.