İçeriğe git

Gamut Ekran?

turkstockfotograf

Recommended Posts

Merhaba,

Aşağıdaki linkteki laptobu almayı düşünüyorum.

MONSTER® ABRA A5 V1.1.1 15.6" - MONSTER NOTEBOOK > ABRA

Ekran olarak 15.6" Full HD 1920x1080 (%95 NTSC Color Gamut) Mat LED Ekran kullanılmış.

Bu gamut ekran nedir? Fotoğrafçılıkta bana artıları ya da eksileri nelerdir?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Normal klasik LCD ve LED laptop ekranlarından daha kalitelidir.

Fotoğrafçılık için elverişli, oyun için klasik monitörlerden kötüdür.

Ha bu kötülüğü insan gözü seçemez o ayrı, ancak 2 ekranı yan yana koyduğunuzda hissedilebilecek bir farktır.

Uzun lafın kısası fotoğrafçılık için iyidir ama 15,6" her zaman ufak kalacaktır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Gamut "birşeyin bütünü" anlamında kullanılıyor. Orada ekranin NTSC renk uzayının % 95'ini gösterebildiğini söylüyor. NTSC, AdobeRGB'ye yakın bir renk uzayı.

Yani "gamut ekran" diye birşey yok :)

1 aydır Lenovo'nun 15.6"lik bir aletini kullanıyorum. Ekranı seyahatler için gayet iyi. 1920x1200 ve mat ekran. 17" olsa taşınmazdı. Ama tabi evde ve ofiste 22" IPS ekranlarım var :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.