İçeriğe git

Nikon D5200 Sarı Leke (Hot pixel)

Recommended Posts

Merhaba arkadaşlar;

Geçen ay temmuz ayında Nikon D5200 18-105 ed vr kit ile aldığım makinemde ölü pixel veya hot pixel var. Lens kapağı kapalı 6400 iso ile çekilen bir fotoğrafta yakınlaştırıldığında fazlaca sarı veya bazıları kırmızı lekeler var. Bunlara sanırım hot pixel deniyor ve çoğu makinede varmış. Normal fotoğrafta birşey teşkil etmesede bir tanesi yakınlaşınca bariz ortaya çıkıyor hele hele 1080 de gece video çekimlerimde ortadaki kocaman şekilde gözüküyor ve bende rahatsız oluyorum. Sonuçta 1 seneyi daha doldurmamış makine daha 10075. Fotoğrafta bu kadar fazla hot pixel olması normal mi? Faturası vs. 2 senelik garanti belgesi herşeyiyle duruyor. Sizce aldığım yere götürsem garantiye gönderirsek cevap ne olur. Sensör değişimi talep edersek atıyorum kabul edilirse (pek sanmıyorum) değişmesini önerir misiniz? Negatif bir cevap alırsam ne yapmalıyım? Yardımlarınızı bekliyorum.

Teşekkürler...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ve çoğu makinede varmış.

Merhaba.

Böyle birşey söz konusu değil. Sizinkinde problem olmuş, yada ilk aldığınızda da vardı zamanla ilerledi.

Şu testi yapın.

Lensin kapağını kapatın.

vizörü kapatın ki her ihtimale karşı ışık girmesin.

iso 100, iso 400, iso 800, iso 1200, 1600, vs diye 6400 e kadar fotoğraf çekip sonuçlara bakın. Hatta bizlede paylaşırsanız sevinirim.

Eğer ciddi rahatsız edici derecede varsa tabiki de servise gönderin. Ancak yok 3-5 tane bir birinden alakasız yerde çıkıyorsa bana sorarsanız çokda büyük sıkıntı değil aslında.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merhaba.

Böyle birşey söz konusu değil. Sizinkinde problem olmuş, yada ilk aldığınızda da vardı zamanla ilerledi.

Şu testi yapın.

Lensin kapağını kapatın.

vizörü kapatın ki her ihtimale karşı ışık girmesin.

iso 100, iso 400, iso 800, iso 1200, 1600, vs diye 6400 e kadar fotoğraf çekip sonuçlara bakın. Hatta bizlede paylaşırsanız sevinirim.

Eğer ciddi rahatsız edici derecede varsa tabiki de servise gönderin. Ancak yok 3-5 tane bir birinden alakasız yerde çıkıyorsa bana sorarsanız çokda büyük sıkıntı değil aslında.

İlk çektiğim fotoğraflarda sorun yok, zaten fotoğraglarda pek belli değil sadece akşam çekimlerinde yakınlaştırınca belli oluyor. En çokta 1080p de video da ortasa bir tanesi dutuyor sıkıntıda o zaten. Dediklerinizi yapıp atacağım pozlama ve f değerine kaç vereyim?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

İlk çektiğim fotoğraflarda sorun yok, zaten fotoğraglarda pek belli değil sadece akşam çekimlerinde yakınlaştırınca belli oluyor. En çokta 1080p de video da ortasa bir tanesi dutuyor sıkıntıda o zaten. Dediklerinizi yapıp atacağım pozlama ve f değerine kaç vereyim?

Kamerayı A moduna alın F5.6 F6.3 falan bişeyler çekin. O kendisi zaten simsiyah alanda enstanteneyi oldukça uzun tutacaktır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sorundan bağımsız olarak; eskiden firmalar ürünü garanti kapsamına almak için belirli sayıda piksel olması gerektiğini söylerdi; bunun değişmiş olduğuna, tek pikselin bile ayıplı ürün sayıldığına dair bir haberi paylaşayım istedim:

http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/23622410.asp?yazarid=18&hid=23622967

Şu da bilgisayarlar için kısa ölü piksel testi: http://www.doihaveadeadpixel.com/

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hızlı resime yüklediğiniz fotoğrafları düzgün inceleyemiyorum ancak genel olarak ben bir sıkıntı yok gibi görüyorum.

Hocam zaten onlarda bişey yok önemli olan hızlı resimdekiler. Resimi masaüstüne süreklerseniz orjinal boyutta kopyalanıyor yakınlaştırarak tekrar inceleyin son olan çok kötü.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Hocam zaten onlarda bişey yok önemli olan hızlı resimdekiler. Resimi masaüstüne süreklerseniz orjinal boyutta kopyalanıyor yakınlaştırarak tekrar inceleyin son olan çok kötü.

Kesin olarak bilmemekle beraber, bence referans olarak 100 ISO alınmalı. çünkü yüksek ISO' larda kamera olmayan pixeller bile icat edebiliyor. çünkü çektiğiniz görüntüden gelen ve sensörün her bir noktasına düşen ışığı bilgisayar yardımıyla tahmini olarak yükseltiyor. Bu nedenle yüksek ISO' larda olmayan yerlerde hot pixel varmış gibi görünebiliyor. Şunu deneyin; ISO 100, lensi çıkarın, kameranızı M moduna alın. Gövde kapağını (lens kapağını değil) kameranızın gövdesine takın ve 30 saniye pozladıktan sonra sonucu burada paylaşın ama bence bir sorun yok.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

iso 6400 de noise (green) görmeniz kadar normal bişey yok.

Hotpixel gibi zamazingolarda çıkıyor, şimdi bunlar hotpixel dir diyemem. Açıp denemek lazım. Kameram yanımda olsaydı şuan denerdim ancak yanımda değil.

Ancak hot pixel olsa, sensörde hasar olsa iso 100 de de görmeniz gerekirdi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kesin olarak bilmemekle beraber, bence referans olarak 100 ISO alınmalı. çünkü yüksek ISO' larda kamera olmayan pixeller bile icat edebiliyor. çünkü çektiğiniz görüntüden gelen ve sensörün her bir noktasına düşen ışığı bilgisayar yardımıyla tahmini olarak yükseltiyor. Bu nedenle yüksek ISO' larda olmayan yerlerde hot pixel varmış gibi görünebiliyor. Şunu deneyin; ISO 100, lensi çıkarın, kameranızı M moduna alın. Gövde kapağını (lens kapağını değil) kameranızın gövdesine takın ve 30 saniye pozladıktan sonra sonucu burada paylaşın ama bence bir sorun yok.

30sn f/5.6

http://www.hizliresimyukle.com/images/2014/07/15/DSC_4188.jpg

Hocam 6400 biraz abartılı oldu zaten bu kadarı fotoğrafta cıkmıyor ama fotograflara baktığımda gündüz cekimlerimde bile bazıları fotoğrafa zoom yapinca ortaya cıkıyor sarı nokta sekilinde. Asıl sorun onlar zaten ve video modunda da belli oluyor bazıları ama tabiki yukaridakiler gibi değiller. Yukarıda 800 iso da attım yakın zamanda da 100 ısoda dediginiz gibi sadece govde ile yaparım. Yardimci oldugunuz icin tesekkurler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.