İçeriğe git

filtreler hakkında

Recommended Posts

Merhaba arkadaşlar

Bir filtre kiti oluşturmaya çalışıyorum. Kaliteden ödün vermeden ekonomik davranmaya çalışıyorum. Bu anlamda eğer bir filtre gereksiz ise çok kaliteli de olsa almak istemiyorum. örneğin, bir renk filtresinin sağlamış olduğu efekti yazılımla halledebilirim. Dolayısıyla renk filtresine gerek görmem. Yanlış isem düzeltin, mutlu olurum. çünkü hiç renk filtresi kullanmadım. Ama yazılımla renk efekti uyguladım.

Bunun dışında, malum, polarize filtre yansımalar ve bazı nahoş parıltıların önüne geçmek, yada daha canlı/doygun renkler elde etmek maksatlı kullanılan bir filtredir. bunları da yazılımla yapabileceğimi düşünüyorum. Dolayısıyla buna da gerek yok.

Bir ND filtre, adı üstünde yoğunluk filtresi. Uzun pozlama imkanı sağlayan ve dolayısıyla blur efekti amaçlı kullanıyoruz. Her ne kadar yazılımla blur efekti uygulasak ta optik bir filtrenin vermiş olduğu efekti bir yazılım veremez diye düşünüyorum. Dolayısıyla bir ND filtreyi gerekli görürüm vs.. vs..

Yukarıda yazmış olduğum düşünceler benim şahsi görüşlerimdir. çok tecrübeli olmadığım için yanıldığım yerler olabilir. Düzeltirlerse arkadaşlara da çok teşekkür ederim.

Şimdi yardım ihtiyacım olan konu ve sorum şu şekilde: Bir filtre kiti oluşturmak istiyorum.

1- Hangi filtreyi mutlaka almalıyım? Olmazsa olmaz filtre. Yani bu filtrenin sağlayacağı etki ve işlevi yazılımda yapmak mümkün değildir.

2- Hangi filtre tamamen gereksizdir? Kesinlikle bu filtrenin sağlayacağı işlevi bir yazılımda yapmak %100 mümkündür.

Aslında tek soru yeterliydi. Yani ikinci sorunun cevabı aslında birinci sorunun cevabında zaten var. Ama sormuş oldum artık :)

Teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

1-UV gereksiz

2-Polarize çok elzem olmasa da bulundurmakta fayda var (Yazılımla baya yakın sonuç alıyorum - pozlama ve sonrasında capture nx de pozlama dengesi yapıyorum bölgesel istediğim gibi oluyor )

3-ND filtre sonuçları ilginizi çekiyorsa 10 stop bir filtre çok eğlenceli olabilir (Yazılımla bence bu sonuçlar kalite kaybı olmadan alınamaz )

4- Lee filtreler madden sıkıntı yoksa fantezi olarak alınabilir ( Yakın sonuçlar yazılımla da alınabilir )

Geriye ne kalır bilmiyorum ama ben ihtiyaç duymadım.Yazdıklarım kısıtlı bilgi ve tecrübem ile saptadıklarımdan ibarettir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Abi zaten senin ND filtren var.

UV filtre sadece lensi koruma amaçlı alabilirsin, onun dışında fasa fiso...

İhtiyaç duyacağın tek filtre CPL filtredir o da doğa, manzara vs çekiyorsan.

Misal gökyüzünün çok parlak olduğu noktalarda polarize filtre ile durumu kurtarabilirsin.

Kimi zaman ordaki ışık patlaması yüzünden makinede doğru ölçüm yapamadığından yazılım ile kurtarılamayacak sonuçlarda alınabilir. O sebepten CPL ihtiyaçtır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bu durumda Gökhan'a katılıyorum. Mehmet hoca zamanın beherinde, ND filitre ile CPL filtrenin aynı anda kullanılması ile ilgili birşeyler yazmıştı. Başta tuhaf gelmişti ama sonradan düşünce mantıklı gelmişti bana...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

İkisini birden kullanmaya gerek yok, hazır yapılmışı var :D

http://www.sanalpazar.com/Nisi-82mm-Nd8-Ve-Cpl-Filtresi-Nd8-Ve-Polarize-Filtre__isp24465698

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Öneri ve düşünceleriniz için teşekkür ederim arkadaşlar.

Bu arada, GÖkhan, ND filtremi unutmamışsın. Tabii, ne var ne yok sattığımı bilmiyorsun. Onu da ben sÖyleyeyim :D

Takmıştım kafaya, illa satacaktım. Bilmem iyi mi ettim..? Ama sattım..

İnşallah D810 da bir anormallik çıkmaz. Bekliyoruz bakalım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Abi 24-70i satmak bir hatadır yani sonuçta o aralıkta ondan daha iyisini Nikon da bulamazsın en azından şu dönemde... İlerde muhakkak daha iyisi gelecektir.

Tamam da 10stop luk BW ND yi niye sattın yani :D

ND filtre günlük kullanımda çok ihtiyaç duyulmaz. Ancak uzun pozlama, gibi fantastik şeylerde olmazsa olmazdır.

E bu konuda da alınacak en iyisi BW dir.

Ha daha ekonomik bişey arıyorsan Nisi 11stop alabilirsin bende var ve kalite olarak kayıp yok decek düzeyde tek sıkıntısı 11stop çok karanlık!

Birde Hoya var ki Nisi den önce onu kullanıyordum o da son derece iyi bir filtreydi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

10 stopluk filtreyi satmadım.. Hediye verdim D800 ün yanında. Başka türlü D800 ü satamayacaktım. İnternet zebil gibi D800 kaynıyor :)

Neyse.. Şimdi önümde biraz zaman var. Sayenizde fotoğraf konusunda eskiye oranla biraz daha tecrübeli kararlar alacağım. Bu sefer acele etmeyeceğim. Muhtemelen de bu bir kaç ay sürecek. Hele D810 test sonuçlarını bir görelim.

Bu arada, konu filtrelerin dışına kaydı. Bu vesileyle merak edip durduğum bir şey sormak istiyorum;

özellikle beni düşündüren, neden D810 da azımsanyacak sayıda iyileştirmeler yapmışlarken fiyat D800E ile aynı? Elbette fiyatı yüksek tutmasınlar, bu iyi bişiy. Ama neden bir önceki modele göre ciddi iyileştirmeler barındıran bir makine bir öncekiyle aynı fiyat? Bunun böyle olması insanda bir şüphe uyandırıyor. Şu an düşünebildiğim tek açıklama "made in Thailand" olması gibi geliyor. O da "acaba mı" diyorum. Başka ne olabilir ki?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

Teşekkür ederim, Cafer bey.

Çok faydalı gerÇekten. Herkese tavsiye ederim. Mutlaka linki incelesinler. Resmen ansiklpedik bilgi. Enine boyuna, her yönüyle incelemiş. Süper!

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.