İçeriğe git

Yeni sorular seviye 2 :)

Recommended Posts

Öncelikle merhabalar :)

sorularımı şu şekilde

1- Deli gibi etrafa ateş eden birisi misali fotoğraf çekiyorum bunları raw olarak çekiyorum hoşuma gidenleri düzenleyip jpeg olarak kayıt ediyorum bÖyle giderse bilgisayarda yer kalmayacak sizin bu konuda nasıl bir yol izlediğinizi merak ediyorum rawları silmeli miyim ? veya sadece düzenlediklerimin raw halini mi saklamalıyım ?

2- Özellikle portre konusunda yeterince detaya ulaşamıyorum tavsiye edeceğiniz eklenti veya program veya yÖntem var mıdır ? lensim kit 18-105 :)

şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim iyi günler :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merhaba Kadir.

Bana kalırsa en iyisi hoşuna gitmeyen kareleri sil, hoşuna gidenlerin ise sadece düzenlenmiş raw hallerini kaydet. Zaten raw dosyasını istediğin zaman yeniden değiştirebilirsin. Jpg formatına gelince mesela ben öncelerde onları orijinal boyutta sakladıktan sonra bir sitede paylaşmak için küçültüp tekrar saklardım; ama artık jpg'lerin sadece küçültülmüş hallerini saklıyorum. Bir de bütün fotoğrafların kopyalarını harici sabit diske de aktarıyorum; onu tavsiye ederim. 1 tb disk çok işe yarıyor.

Işığın bol olsun. :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

1 Tb ana yedeğim var. ama ne olur ne olmaz diye 1 TB ayrı yedek yapmayı planlıyorum. Malum harddisklerin yapısı ortada ne zaman ne olacağı bilnmiyor.

Portre için de 50 MM den ziyade 85 mm daha güzel sonuçlar vermekte.

Gerçi D800 den sonra 1 Tb ta az kalacak gibi geliyor :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Öncelikle merhabalar :)

sorularımı şu şekilde

1- Deli gibi etrafa ateş eden birisi misali fotoğraf çekiyorum bunları raw olarak çekiyorum hoşuma gidenleri düzenleyip jpeg olarak kayıt ediyorum bÖyle giderse bilgisayarda yer kalmayacak sizin bu konuda nasıl bir yol izlediğinizi merak ediyorum rawları silmeli miyim ? veya sadece düzenlediklerimin raw halini mi saklamalıyım ?

2- Özellikle portre konusunda yeterince detaya ulaşamıyorum tavsiye edeceğiniz eklenti veya program veya yÖntem var mıdır ? lensim kit 18-105 :)

şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim iyi günler :)

Her fotoğrafı RAW çekmeyin.

Kullandığınız makine nedir bilmiyorum ama 2012-13-14 gibi yıllarda çıkan yeni modellerdense canavar gibi JPEG çekerler zaten.

Ha süper kalite aradığınız, ben bu fotoğraflarla uğraşmak isterim dediğiniz kareleri RAW çekersiniz.

RAW ları PC ye aktarırken de "bu olmamış" dediğinizi direk silin, saklamanın anlamı yok.

Saklarsınız, saklarsınız bir anda dağ gibi birikir ondan sonra temizlemeye üşenirsiniz.

Aradığınız detay tam olarak nedir? Nasıl portreler çekmek istiyorsunuz mesela?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.