İçeriğe git

D810 thermal sorun ve cozumu aciklandi.

F. OMER SAHIN

Recommended Posts

D810 ortaya cikan thermal sorun icin asagidaki linkten bilgi alabilirsiniz, nikon sorunu kabul etmis ve servis e aliyormus makinalari,

http://photographylife.com/nikon-confirms-the-d810-thermal-issue-and-offers-a-solution

asagidaki linkte japonca fakat seri numaranizi yazip kontrol edebilirsiniz.

http://recept.nikon-image.com/support/check_d810/index.htm

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ramiz AKSOY, verdiğiniz örnek tam olarak söz konusu olan thermal sorunu gösteriyor. D800e ile uzun (30 saniyelik 240 kare = 2 saat) aralıklı çekim yaparken ben de bununla karşılaştım. D800e için bu pek normal bir durum değil; ama belki 2 saat fazla olmuştur. Servisteki bir uzman aynı kamera ile yaklaşık olarak aynı şartlarda bir deneme çekimini yapacakmış, sonucunu bekliyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hadi makinede sorun çıktı, bunu anladık. Peki seri numarasından makineyi kontrol etmek te neyin nesi?

Bu şu demek, bazı makineler sorunlu, bazıları değil..

Yanlış mı anlıyorum? Ya bütün makineler sorunludur ya değil. Öyle değil mi?

Makineyi Önce seri numarasından kontrol edip sonra sana "tamam senin makinen sorunsuz, güvenle kullan" yada "senin makinende sorun var, şunu şunu yap.." demek size de biraz garip gelmedi mi?

Bu iş gÖründüğünden daha derin gibi geliyor bana...

Bu arada, resmi distribütÖrden alınmayan makinelerin (D810) de işlemini yetkili servis (Karacasulu) yapacak mı acaba, bilen var mı?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sorunlu makineleri seri numaradan bulmak son derece normal ve standart bir prosedür.

Misal Japonya da deprem/tsunami olduğunda Pentax K5 yeni üretimdeydi. Bir kaç partinin sensöründe leke varmış.

İlk çıkan serileri seri numaradan takip edip hangilerinin sorunlu olduğu ortaya çıkıyordu.

Aynı durum D810 da da var. Hangi malzemenin sorunlu olduğunu, o malzameyi hangi gün, hangi üretim bandında kullandığını bilirsen hangi makineler sorunlu, hangileri değil bilirsin.

Nikon da koca firma, eşşek değil yani ne geldi, ne gitti, nerde kullanıldı, ne zaman kullanıldı herşey kayıt altındadır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Okuduğum ve anladığım kadarıyla firmware ile düzeltilebilecek bir durummuş .

Is it a manufacturing defect / physical problem?

No, it does not appear to be. Nikon probably missed something in the code that is supposed to clean up the thermal noise in images at long exposures.

Can a firmware update fix the thermal noise issue?

Yes, we strongly believe that a firmware update can fix this particular problem. As stated above, this was probably just an oversight on behalf of Nikon, so the next firmware update should take care of it.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu firma cevabı mı? :P

Fiziksel probleme "benzemiyor". Yazılımla düzeleceğine "inanıyoruz". :P :P

Hangisinin olması sizi mutlu eder ? Yazılımlamı yoksa fiziksel bir tamirlemi ?? Bunu yazanlar aynada kendi fotosunu çeken kişiler değil herhalde. Kaldıki belkide fiziksel bir problemdir. 810 sahiplerini rahatsız eden bir problemse gider servise verir parasını yaptırır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hangisinin olması sizi mutlu eder ? Yazılımlamı yoksa fiziksel bir tamirlemi ?? Bunu yazanlar aynada kendi fotosunu çeken kişiler değil herhalde. Kaldıki belkide fiziksel bir problemdir. 810 sahiplerini rahatsız eden bir problemse gider servise verir parasını yaptırır.

Recep hocam; bu sorundan bağımsız olarak, bir firmanın - üretmiş,geliştirmiş, bütün testlerini yapmış, vs ve sonra piyasaya sürmüş olması gereken ürünü hakkında ama asıl olarak - kesin konuş-a-mamasını eleştirdim. :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Recep hocam; bu sorundan bağımsız olarak, bir firmanın - üretmiş,geliştirmiş, bütün testlerini yapmış, vs ve sonra piyasaya sürmüş olması gereken ürünü hakkında ama asıl olarak - kesin konuş-a-mamasını eleştirdim. :)

Bence sorunun ne olduğu bellidir. Bunu Nikon mühendislerinden daha iyi bilen hiç kimse yoktur ancak alınacak aksiyonun kesin sonuç veriyor olması lazım. Bunun içinde doğal olarak zamana ihtiyaç duyulur. Problemden hemen sonra " Atın şu yamayı düzelir " deyip başka problemlere neden olma ihtimalide var. İnce eleyip tek seferde sorunu çözmek en mantıklı yol. Kaldiki bu sadece bu ürün için değil tüm firmalar için geçerli. 100.000 TL verip araba alıyorsunuz sonra 5 kez servis çağrısı yapılıyor. 1000 USD verip yazılım alıyorsunuz sonra 500 kez güvenlik yaması yayınlanıyor. Bunlar hoş şeylermi ? Değil ama engellenemiyor malasef.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu soruyu servise sordum. "D810 bazı serilerde hatalı yazılım çıktı, bu yüzden önce seri numarasından kamerayı kontrol etmeliyiz, eğer o hatalı yazılım olan biriyse kamerayı servise alıp yazılımını değiştirerek bu sorunu kaldırmaktayız." diye cevap verdiler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu soruyu servise sordum. "D810 bazı serilerde hatalı yazılım çıktı, bu yüzden önce seri numarasından kamerayı kontrol etmeliyiz, eğer o hatalı yazılım olan biriyse kamerayı servise alıp yazılımını değiştirerek bu sorunu kaldırmaktayız." diye cevap verdiler.

Servis derken hangi servise?

çünkü bizim servislere D810 da termal problem varmış doğrumu sorusunu sorduğumuzda alacağımız cevabın hangi D810? olduğuna adım gibi eminim :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Servis derken hangi servise?

çünkü bizim servislere D810 da termal problem varmış doğrumu sorusunu sorduğumuzda alacağımız cevabın hangi D810? olduğuna adım gibi eminim :)

O kadarda değil :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

:))) Gökhan hangi servis bu Allah aşkına?

Henüz elime ulaşmamış bir makinemde sorun çıkmış olduğuna bu kadar gülmemiştim..

Makineden önce sorunu ulaştı valla... Bendeki de ne baht anacım ya.. :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

yaziyi tam okudu iseniz ilginc birde ayrinti var soyleki , tripod monte yerinin dibi eger siyah ise bu makina problemi giderilmis yani ayarlanmis yok eger metal rengi ise giderilmmemis servise gitmesi gerekiyormus demekmis tam anlatamamis olabilirim, buna benzer komik bir durum linkte anlatiyor . hadi simdi herkes makinasinin kicini incelesin :)

http://photographylife.com/nikon-confirms-the-d810-thermal-issue-and-offers-a-solution

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Makinem (D810) sonunda elime ulaştı.

Nikon' un vermiş olduğu linkten seri numarasını girdim, gerçekten de makine sorunlu görünüyor. Yani servise göndermemi söylüyor sistem.

Ama ben uzun pozlama yaptım defalarca hiç te termal noice gibi bir probleme rastlayamadım. (Termal sorunuyla ilgili, Ramiz bey' in yukarıda örnek olarak vermiş olduğu resmi referans aldım.)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu arada, -bir çok kişi söyledi gerçi- ben de yüksek sesle söyleyeyim, BU CAPTURE NX D NE REZALET PROGRAM öYLE YAA!!!

Tiff formatına çevirip yine CNX işleyin yapacak birşey yoksa

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Tiff e çevirdikten sonra beyaz ayarı, poz ayarı vs. yapamıyoruz.

Neyse, umarım Nikon fazla bekletmez de bu Capture nx D için bir güncelleme çıkarır..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Tiff e çevirdikten sonra beyaz ayarı, poz ayarı vs. yapamıyoruz.

Neyse, umarım Nikon fazla bekletmez de bu Capture nx D için bir güncelleme çıkarır..

Güncellenmiş hali var abi photoshop :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

4 gün sonra Allah izin verirse 1 hafta izne çıkacağım. Gelsin TimeLapse ler gitsin d810 lu çekimler. Dibine vuracağım fotonun :)

Bu arada bu topicle bir alakası yok ama Flash ile ilgili bir şey sorayım belki bilen vardır. Ben bilmiyorum zaten o yüzden soruyorum :)

Bu haberlerde vs fotoğrafçılar foto çekerken flashları 2 kez patlıyor. Bunu nerden ayarlanıyor. üst üste 2 kez patlıyor. ??

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.