İçeriğe git

D810 thermal sorun ve cozumu aciklandi.

F. OMER SAHIN

Recommended Posts

Makinem (D810) sonunda elime ulaştı.

Nikon' un vermiş olduğu linkten seri numarasını girdim, gerçekten de makine sorunlu görünüyor. Yani servise göndermemi söylüyor sistem.

Ama ben uzun pozlama yaptım defalarca hiç te termal noice gibi bir probleme rastlayamadım. (Termal sorunuyla ilgili, Ramiz bey' in yukarıda örnek olarak vermiş olduğu resmi referans aldım.)

Hayırlı olsun. Güle güle kullan. İşiğin az olsada ISO ya dayanırsın :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hayırlı olsun. Güle güle kullan. İşiğin az olsada ISO ya dayanırsın :)

Konuyu biraz araştırdım, ki benim de ara ara aklıma takılan bir konuydu.

Ama maalesef detaylı ve doyurucu bir bilgiye ulaşamadım. Sadece aşağıdaki linkte bir arkadaş benzer konu hakkında sormuş. verilen cevap ise: "seri çekimi destekleyecek, yani dolum hızı yüksek bir flaş"

Buyurun Link: http://www.netfotogr...ma-56662-1.html

Bu arada iyi tatiller, bol bol TimeLapse çekesin..

:)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Konuyu biraz araştırdım, ki benim de ara ara aklıma takılan bir konuydu.

Ama maalesef detaylı ve doyurucu bir bilgiye ulaşamadım. Sadece aşağıdaki linkte bir arkadaş benzer konu hakkında sormuş. verilen cevap ise: "seri çekimi destekleyecek, yani dolum hızı yüksek bir flaş"

Buyurun Link: http://www.netfotogr...ma-56662-1.html

Bu arada iyi tatiller, bol bol TimeLapse çekesin..

Eyvallah.

Tatil için shutter kotam 20.000 kare :) .. Tabi D810 ile değil.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Güle güle git..

Bence de, 810 u timelapse lerle yemek yazık olurdu.. hele ki tazecik daha :D

Neyse, iyi eğlenceler.. Dönüşte 810 örneklerini koyarsın siteye..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

How to tell if a Nikon D810 camera has the thermal issue fix?

Read more on NikonRumors.com: http://nikonrumors.com/2014/08/22/how-to-tell-if-a-nikon-d810-camera-has-the-thermal-issue-fix.aspx/#ixzz3BCLQDtm3

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

this is not just a firmware update fix - a "pixel defect compensation" must also be applied to every affected camera.

Read more on NikonRumors.com: http://nikonrumors.c.../#ixzz3BCTQwG11

Geçenlerde forumda söylemiştim. Benim makinemde thermal noice'a rastlamadım diye. Gözüm aydın, bende de çıktı. 20 saniye ve üzerindeki pozlamalarda, ve fotoğraf 200% büyütmelerde sorun rahat gözleniyor.

Bu arada, yukarıdaki konuyla ilgili, ne yazık ki, yazılım beklemek boş iş yani..

Şimdi makineyi işin yoksa teee Amerika'lara geri gönder :(

Bir şey paylaşmak istiyorum arkadaşlar, daha doğusu sesli düşüneyim biraz.

Bu makineyi iade mi etmeliyim, yoksa kıçına siyah nokta konmuş olanıyla mı değiştirmeliyim?

sesli düşüneyim biraz

- iade etmeliyim (Mİ?) , çünkü artık nikondan soğudum ve tırsıyorum. yarın bir gün başka bir derdi çıkar, neme lazım..

Hani bir forumda okumuştum, birisi Canon'la Nikon' u kıyaslarken şu kelimeleri kulağımda yer etmiş, tam kelimeleri bire bir hatırlamaMAkla şu manada bir şey demişti: "Canon kız gibidir, güzeldir, alımlıdır, ama yarın nesiyle karşılaşacağın belli olmaz.. (Yani güven vermez anlamında birşeyler..); AMA NİKON SAĞLAMDIR...

Şimdi benim bu arkadaşa cevabım: GEç BUNLARI! :D GERçEKTEN NİKON MU SAĞLAM? Kendini geliştirecek diye müşterisini pervasızca kullanan bir firma benim gözümde sağlam değildir. Nikon şımarmıştır. Dünya çapındaki müşteri sayısına güvendiği için rahat davranmaktadır. Hoş, bir de tabiiki fiyat/fayda mukayesesinde de alternatifi olmayışı da önemli bir neden gerçi.. Ama ne yapalım?.. Galiba o sıkıcı söz :" yapcak bişii yok".. Umalım da yakın tarihte bir alternatif çıksın.. Komik mi? Evet bence de komik :) Evet, o zaman gerçekten "yapcak bişii yok".. Taki bir makineye rahatlıkla ve gözü kapalı 10.000 usd ve üzeri para verecek kadar çok paramız olana dek.. yada gerçekten yapcak bişii yok, Nikon yada Canon' a esarete devam..

- iade etmemeliyim (Mİ?) , çünkü ben bu makineyi focus özelliği, expeed4 işlemci ve iso'yu bir tık artırmmış olduklarından dolayı istedim. (diğer artıları da oldukça cezbedici). şimdi bu fiyata bu özelliklerde bir makine bulamayacağıma göre, yine Nikon' a esarete devam..

Farklı düşünen var mı?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

NIKON TURKIYEDEDE aciklama var

Nikon D810 dijital SLR fotoğraf makinesi kullanıcılarına

Fotoğrafçılık gereksinimlerinizde Nikon'u tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bazı Nikon D810 dijital SLR fotoğraf makinesi kullanıcılarından, uzun pozlamalarda ve 1,2x (30x20) Görüntü alanı ayarında çekilen bazı resimlerde bazen görüntülerde parlak noktaların göründüğü yönünde raporlar aldık.

Konuyu incelediğimizde, gerçekten de bazen uzun pozlamalarda ve 1,2x (30x20) Görüntü alanı ayarında çekilen resimlerde parlak noktaların daha çok fark edilebildiğini belirledik.

Nikon hizmet merkezleri, önceden satın alınmış bu fotoğraf makineleri için müşterilere ücretsiz olarak gereken hizmeti sağlayacaktır.

Bu durumun yol açmış olabileceği olumsuzluklar için içtenlikle özür diliyoruz.

Etkilenen ürünleri tanımlama

Fotoğraf makinenizin bu sorundan etkilenip etkilenmediğini kontrol etmek için lütfen aşağıdaki Etkilenen ürün Seri Numaralarıdüğmesini tıklatın ve yönergeleri izleyerek D810 fotoğraf makinenizin seri numarasını girin. Fotoğraf makinenizin seri numarası etkilenen ürünlerle karşılaştırılarak kontrol edilir. Fotoğraf makinenizin etkilenen ürünlerden biri olduğu durumlarda size ek yönergeler sunulur. Fotoğraf makineniz etkilenen ürünlerden biri değilse, bu sorun için endişe etmeden fotoğraf makinenizi kullanmaya devam edebilirsiniz.

> Etkilenen ürün Seri Numaraları

Lütfen, aşağıdaki fotoğrafta da gösterildiği gibi, fotoğraf makinesinin gövdesinin altında bulunan tripod yuvasında siyah nokta olan fotoğraf makinelerinin önceden incelendiğini ve bu sorunu önlemek için gerekli ayarlamaların yapıldığını unutmayın. Bu nedenle, fotoğraf makinenizde siyah nokta varsa, seri numarası yukarıda belirtilenlerden biri olsa bile fotoğraf makinenizi endişe duymadan kullanmaya devam edebilirsiniz.

d810.jpg

Siyah nokta, inceleme ve gerekli ayarlamaların önceden yapıldığı anlamına gelir.

Etkilenen ürünlere hizmet verme

Bu sorundan etkilenen bir D810 fotoğraf makinasına sahipseniz lütfen en yakın Nikon hizmet merkezine danışın. Sorunu çözmek için fotoğraf makinenizi alıp bazı görüntü sensörü ayar değerlerini değiştirirler ve fotoğraf makinenizin donanım yazılımını güncellerler. Bu servis işleminden sonra, uzun pozlamalarda ve 1.2× (30×20) Görüntü alanı ayarı ile çekilen görüntülerde ortaya çıkan parlak noktalar azalır. D810 ile görüntü çözünürlüğü ve keskinliği arttığından, bu sorunu çözmek için fotoğraf makinelerine servis işlemi uygulandıktan sonra bile, parlak noktalar, özellikle 30 saniyeden uzun pozlamalarda, aynı pozlama süresi ile önceki fotoğraf makinelerinde çekilen resimlere göre daha fazla fark edilir olabilir. Bu gibi durumlarda, D810'in Uzun pozlama KA işleviAçık olarak ayarlanarak parlak noktalar daha da azaltılabilir. Daha fazla bilgi için lütfen kullanım kılavuzunuzda 124. ve 299. sayfalara bakın.

Bu sorunla ilgili anlayışınız için teşekkür ederiz. Nikon, yalnızca en yüksek kalitede fotoğraf

http://www.nikonsupport.eu/tr_TR/answers/314/

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bulundugunuz ulkede ki NIKON sitesine register yapip elinizdeki lens kamera vs urunlerin seri numaralarini kayitederseniz, o urune ait guncelleme yada bir haber cikarsa mail ile bildirim geliyor size.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Türkiye de satılan D810 larda yada bizim gibi dürüstlük duygusu az gelişmiş ülkelerde;

Satışta bulunan D810 ların sizce altında siyah nokta olmama şansı varmı?

Siyah oje fiyatları 1,5-2TL arası değişiyor.

Yani D810 da "da" problem çıkmasını anlayamıyorum ama hadi Nikon dur diyip sevgimizden saygımızdan ses etmiyoruz da, siyah nokta nedir arkadaş ya...

Hangi yüzyılda yaşamaktayız biz.

Ben mi dahiyim bu japonlarmı gerizekalı?

Global bir network kurup servise girip çıkan D810 ların kayıtlarını tutmak, bunu bir web site üzerinden son kullanıcıya sunmak bu kadar zormu arkadaş?

Yok Nikon bunu yapacak tecrübe ve bilgiye sahip değilse ulaşsın bana. Bir kaç tane lise talebesi webmaster var uygun fiyata bi sistem kurdururuz be Nikon!

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Canon 6d den d810 a geÇiş yaptım.

Spot aldım cihazı alırken seri numarasını kontrol ettim sorunsuzdu

Gövde cidden Çok kaliteli. Çekim yaptıkÇe deneyimlerimi yazarım

teknik anlamda arada Çok ciddi fark var ama ben 6d ile ilgili sormak istiyorum özellikle renk davranışı ve lcd ekranla pc arasındaki fark tutarlımıydı 6d iÇin soruyorum nikon renkleri ile canon arasındaki fark + yöndemi - yöndemi objektif cevap verirsen sevinirim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

henüz çok fazla çekim yapamadım. evde deniyorum makineyi. marka değişikliği olduğundan menüye ayarlara alışmaya çalışıyorum. korktuğum kadar olmadı tabi rahat alıştım cihaza diyebilirim.

1 senedir canon 6d yi mpe65 makro lens ile kullandım ve çekimlerimin %99 u 5x makrodur. Dış çekim neredeyse hç yapmadım. bahsettiğiniz farklara malesef çok vakıf değilim.

D810 ile bol bol dış çekim yapıp renkler konusuna ancak öyle deyinebilirim.

genel olarak evdeki oynamalarım sonucunda gövdenin çok sağlam olduğunu, renk canlılğının canondan bir tık önde olduğunu söyleyebilirim. dediğim gibi dışarda çekim yaptıkça ancak net yorum yapabileceğim.

bu arada 6d+mpe65 eski makrolarımdan 1-2 önrek vereyim...

14692100922_ac11e45a15_b.jpg26.09.2013-1 (2) by Arslan UçAR, on Flickr

13851742405_3924c6eb07_b.jpg14.04.2014-1 by Arslan UçAR, on Flickr

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Canon 6d den d810 a geÇiş yaptım.

Spot aldım cihazı alırken seri numarasını kontrol ettim sorunsuzdu

Gövde cidden Çok kaliteli. Çekim yaptıkÇe deneyimlerimi yazarım

Canon 6D den neden D810 a geÇiş yaptınız acaba?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bahsi geçen Thermal sorun için ;

Internal bir yazılım geçilip sonrasındada bilgisayar aracılığı ile bir kalibrasyon yapılmaktaymış. Ben fiziksel olarak gövdenin içi açılarak bir ayar yapılıyor diye tahmin etmiştim ancak değilmiş...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu durum imaj kalitesinde olumsuz bir etki yapar mıki acaba? Renk derinliği ve keskinlik konusunda yani.

Hani bazen bir işin bir tarafını düzeltmeye çalışırken öteki tarafını bozarız ya,.. onun gibi bişiy :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu durum imaj kalitesinde olumsuz bir etki yapar mıki acaba? Renk derinliği ve keskinlik konusunda yani.

Hani bazen bir işin bir tarafını düzeltmeye çalışırken öteki tarafını bozarız ya,.. onun gibi bişiy :)

Yok canım ... :) Daha neler. öyle birşey olsaydı şimdiye 50 yerden patlak verirdi merak etme.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 ay sonra...

Bir üst seviye gövde düşünüyordum. D810 incelemelerini okudum ve karar verdim geÇmeye

Nasıl memnunmusunuz D810 dan?

5x macroları sevdiğinizi görüyorum. bunu nasıl aşacaksınız Nikon tarafında?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

D810 Makinem dün geldi. Yaptığım termal gürültü sorunu testlerimden problem çıkmadı. Ekteki .NEF dosyayı dropbox ile paylaştım. en altta bulabilirsiniz. Örnek çekimin iso diyafram v.s bilgilerini EXIF inden ulaşabilirsiniz.

D800E de karşılaştığım sol netleme problemi yada netleme problemi de mevcut değil.

ÖRNEK DOSYA

Test düzeneği:

Lens 105mm vr ama lens kapağını kapattım.

iso 64

f/36

30 sn

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.