İçeriğe git

NIKON 70-200 f/4 lens problemi ve NIKON un hatasini bana yuklemesi

F. OMER SAHIN

Recommended Posts

Bir seneden daha kisa sure once, nikon 70-200 f4 lens satin aldim , aldigim zaman ekteki videoda goreceginiz sekilde,

lens body ustunde hafifce hareket ediyordu ve ses cikartiyordu. Hemen ertesi gun geri goturdum ve saticiya gosterdim , satici bunun normal , oldugunu soyledi ve baska bir body ustunde denedi , yine ses yapiyordu bende inandim.

Bir sene icinde en fazla 10 kere takmisimdir bodye en fazlada 1500 kare cekmisimdir, bir sene sonra baska bir nikon magazasinda tesadufen saticiya lensi gosterdigimde bunun normla olmadigini ve servise yollamam konusunda beni uyardi.

Hemen servise yolladim, bir hafta sonra geri geldi herhangi bir netleme problemi yoktur dediler, bende konuyu anlamamis olacaklarini dusunerek kisa bir video cekerek yolladim, tekrar lensi geri servise cagirdilar, bir hafta sonra bayonette ezilme oldugunu , ve bunu benin video cekerken yaptigimi iddia ettiler, garanti disi oldugunu ama yinede tamir edeceklerini ve ucret almayacaklarini soylediler. ekteki fotografi yollayarak problemin benden kaynaklandigini idddia ediyorlar.

Aradan 40 gun gecti daha bir haber yok, NIKON avrupa head office Hollanda ya durumu anlatan bir mail attim, onlarda bu kipirdamanin normal oldugunu, ama benim video cekerken lensi zorladigim icin hasar oldugunu soylediler yapacaklari birsey olmadigini, yerel servis ile anlasmam gerektigini belirttiler.

Lensin arizali cikmasi, bunu bile bile bana satmalari, 40 gundur kullanamiyor olmam bunlarin hepsi bir yana, agirima giden hatalarini kabul etmiyor gozukerek sucu bana yani musteriye atmalaridir.

Ben var olan bir sorunu anlatmak icin bir video cekiyorum, onlar benim cektigim videoyu bana karsi kullanmaya calisiyorlar, bu cok hos bir durum degil, buyuk bir markaya yakismiyor. Durum ortada mali satana kadar musteri velinimettir ama mali aldiktan sonra her hata musteriye aittir, ve bu kabul edilemez.

30 gunluk servis suresini gecirdikleri icin Tuketici haklarina dilekce ile bildirdim. Tabii onlar bu isleri bildikleri icin muhakak bir onlem almislardir, bakalim is nereye varacak.Tamiri kabul etmiyorum direk odedigim bedeli geri istiyorum. Tereddutum garanti suresi icersinde , garantiyi kapsamayan bir durumdada 30 gunluk servis suresi gecerlimidir.

bu konuda bilgisi olan varsa sevinirim, yine 70-200 f/4 lens kullanan varsa bu problem i yasayip yasamadigini anlatirsa oda makbule gececektir.

post-2661-0-11324300-1410598488_thumb.jp

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Eğrilik/yamukluk çok ufak bişey. Fotoğrafa etki edermi? Veya ses çıkartırmı yorum yapmak güç.

Garanti şartları konusunda Nikon'un kullanıcını pek korumadığına bir kaç kez daha şahit olduk o sebepten normal gelmeye başladı nedense...

Garanti süresi garanti belgesinde belirtilmek zorundadır yalnız genelde 30 gün değil 20 iş günü veya 30 iş günü gibi belirtirler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 4 hafta sonra...

nikon bayoneti yenisi ile degistirdi ve 40 gun sonra lensim geri geldi, garanti kapsaminda olmadigini yazmislar fakat herhangi bir ucrette istemediklerini belirtmisler.

buda yeni taktik olsa gerek bastan garanti kapsaminda degil diyorlar ama ucret istemiyorlar boylece yasal sorumluluklarindan kaciyorlar, tuketici haklari komisyonuna bildirdim, gelen cevapta garanti suresi icinde dahi olsa garanti kapsamina girmeyen ervis islemlerinde 30 gunluk servis suresi onemli degilmis , bir sure siniri yokmus, yani isterse 6 aydada tamir edebilirmis , bu pek mantikli gelmiyor bana ama yapacak birsey yok bu durumda.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Avrupada 3 hafta yani 21 günlük bir yasal süre var, bu süreyi geçerse ürünün yenisini talep etme hakkınız doğuyor. Benim Nikon NL ile 2 kez garanti dahilinde basit işim oldu, 5 günlük bir süreyi geçirmeden hem de posta yoluyla işi tamamladılar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Avrupada 3 hafta yani 21 günlük bir yasal süre var, bu süreyi geçerse ürünün yenisini talep etme hakkınız doğuyor. Benim Nikon NL ile 2 kez garanti dahilinde basit işim oldu, 5 günlük bir süreyi geçirmeden hem de posta yoluyla işi tamamladılar.

problem garanti suresi icerisinde ama nikon bu hata sizden kaynaklaniyor ve garanti disi diyor bunuda degisim para iadesinden kurtulmak icin yaptigini dusunoyorum. tam olarak anlayamadigim, bir urun servise girdiginde 21 gunluk yada 30 gunluk sure nin gecerli olabilmesi icin urunun garanti kapsamindami olmasi gerekiyormi. garanti suresi icersinde kullanici hatasindan kaynaklanan bir tamir isini kac gun ile sinirliyorlar.

ornek: diyelim bir urun satiun aldim 2 sene garantili. 5 ay sonra dusurdum ve kirildi, servise yolladim, garanti suresi isliyor ama benim hatam oldugu icin garanti kapsaminda tamir olmayacak ve ucretli olarak tamir edecekler, bu durumda 21 gunluk servis suresi gecerlimi? yoksa firma 1 sene sonra parcayi temin edip yapabilir ve urunu geri verebilir, bu ince nokta cok onemli .

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Öncelikle geçmiş olsun. Daha önce satış sonrası destek biriminde görev aldım. Konu ile alakalı olarak kurallar kanunlarla sabitlenmistir. Garanti kapsamında veya değil, eskiden 30 iş günü içerisinde servis işlemi yapılırdı. 3-4 sene evvel bu 21 iş günü olarak değiştirildi. Yani bu süre garanti kapsamında olup olmamasına bakmıyor. Degistirilme, üretim ve iscilik hatasında yapılır. Diğer herşey belirlenmiş meblağ karşılığında yapılır ve bunun için müşteriye bilgi verilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Öncelikle geçmiş olsun. Daha Önce satış sonrası destek biriminde gÖrev aldım. Konu ile alakalı olarak kurallar kanunlarla sabitlenmistir. Garanti kapsamında veya değil, eskiden 30 iş günü içerisinde servis işlemi yapılırdı. 3-4 sene evvel bu 21 iş günü olarak değiştirildi. Yani bu süre garanti kapsamında olup olmamasına bakmıyor. Degistirilme, üretim ve iscilik hatasında yapılır. Diğer herşey belirlenmiş meblağ karşılığında yapılır ve bunun için müşteriye bilgi verilir.

Turkiye tuketici haklari korumasinda avrupadan daha ileri diye dusunuyorum, bulundugum ulkede servis suresi 30 gun oda garnati kapsamindaki arizalari kapsiyor, garanti kapsaminda degilse ucu acik ne kadar zaman olacagi belli degil biraz mantik disi ama boyle soylediler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Tüketici hakları komisyonu derken kaymakamlıklarda bulunan tüketici hakem heyetinden mi bahsediyorsunuz. Eğer hakem heyetinden bahsediyorsanız size yanlış bilgi vermişler. Tüketici hakları derneklerinden bahsediyorsanız, onlar zaten bir kaç tanesi hariç başlarından savıyorlar. Orhan beyin dediği gibi servis süresi 21 iş günüdür garanti dahil veye hariç fark etmez. Siz tekrar bir dilekçeyle kaymakamlıklarda bulunan hakem heyetine müracaat edin şansınızı deneyin.Gerçi hakem heyetlerinde ürün fiyat bedeli ile ilgili sınır var

1/8/2003 tarihli ve 25186 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Tüketici Sorunları Hakem Heyetleri Yönetmeliğinin 5 inci maddesinin üçüncü fıkrasında, büyük şehir statüsünde bulunan illerde faaliyet gösteren il hakem heyetlerinin uyuşmazlıklara bakmakla görevli ve yetkili olmalarına ilişkin alt parasal sınır 3.321,17 TL

Bedelle ilgili sorun olursa tüketici mahkemesine müracaat etmeniz gerekmektedir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Eğer yeni bir değişiklik yoksa firmadan firmaya garanti süresi değişebilir. 30 iş gününe kadar bu süre uzayabiliyor.

Bu açık bir şekilde garanti belgesinde belirtilmiştir.

ürün arıza yaptığında garanti içi olsun, dışı olsun süre değişmez.

Ancak bazı eksterm durumlar vardır. Parça olmaması, yoğunluk vs sebebiyle müşteriye bilgi verip bu sürenin uzatılması talep edilebilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Serviste bekleme süresi, belirtilen süreyi aşarsa veye aşma durumu varsa (parça olmaması,yoğunluk gibi) müşteriye geçici olarak eş değerde bir ürün vermek zorundadır. Fakat müşteri, kanuni süre haricindeki süreyi beklemek istemiyorsa , yeni ürün ile değiştirmek zorundalar. Ayrıca süreyi aşacaklarını 3-4 gün içerisinde servisin bildirmesi gerekiyor.

Bir önceki yazımda da belirttiğim gibi, hakem heyetinde bu işin peşini bırakmazsa olumlu sonuç elde eder. Gerekirse mahkeme yolu açık. Daha önce defalarca farklı ürünlerde mahkemesiz olarak,bu yolla sonuç aldım.

En son mahkeme yoluyla 3 sene kullandığım arabamı geri vererek bu günkü satış bedelini ve masraflarımı geri aldım.

NOT: Mahkemeye garanti süresi içinde verdim. Mahkeme sonuçlanana kadar aracı kullandım. Araçsız kalmadım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Turkiye de bu sekilde fakat avrupada farkli maalasef garanti disi ise sure yok diyorlar serviste , mahkemeye kadar idecek bu is kararliyim bakalim ne sonuc cikacak . Bulgaristanda yasiyorum bu olayi ve Avrupa birligine dahil bir ulke burasi guya .

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

İlginç yani benim kameramın hafıza kartının durup dururken bozulmasını 20 günde onarıyorlarda benim çocuğum içinde büskivi sokup bozunca o süre nasıl 20 günden fazla olabiliyor anlamak güç.

Parası ile daha çabuk yapmaları lazım halbuki :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

İlginç yani benim kameramın hafıza kartının durup dururken bozulmasını 20 günde onarıyorlarda benim çocuğum içinde büskivi sokup bozunca o süre nasıl 20 günden fazla olabiliyor anlamak güç.

Parası ile daha çabuk yapmaları lazım halbuki :)

çünkü garanti kapsamı içinde 20 iş gününü geçirirlerse, yenisi ile değiştirmeleri gerekiyor. :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

3 gün önce aldığım telefonun kamerasından şikayet edip servise gönderdiğimde 30-40 gün sonra zorla telefonun kamerasını değiştirdik, gelip alabilirsiniz diyen servislerin ülkesiyiz.

20 iş günü olayı bizde pek tutmaz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

3 gün önce aldığım telefonun kamerasından şikayet edip servise gönderdiğimde 30-40 gün sonra zorla telefonun kamerasını değiştirdik, gelip alabilirsiniz diyen servislerin ülkesiyiz.

20 iş günü olayı bizde pek tutmaz.

Haklarını biliyorsan ve bu haklarını kullanırsan, çok güzel tutuyor.

Servisler, haklarımızı bilmiyoruz gözüyle bakıp bilgiçlik taslıyorlar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.