İçeriğe git

Nikkor AF-S 105mm 2.8G ED VR ile portre çekilir mi?

selim gur

Recommended Posts

Nikon'un başarılı bir makro lens'dir macro lensler kesin lensler'dir. Ne kadar başarılı sonucları alırım derken ne yaptıgınız önemli olan kısmı ve sizin kullanmanız önemlidir.

Yani sonuc olarak başarılı bir lens'dir 105mm ve f2.8 açık bir diyaframa sahiptir. Başlık'ta portre demişsin evet portre için başarılı sonuclar elde edebilirsin seni 105mm olması biraz zorlar başka bir sorun çıkartmayacak bir lens.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Selim, bel üstü portresi çekeceksen 105mm seni biraz uzaklaşmak zorunda bırakabilir ama lens o kadsr iyi ki zamanla seni kendine uydurur :) Ayrıca makro objektiflerle modele çok yaklaşabileceğin için ilginç pozlar da çıkabilir (mesela sadece göz-kaş ya da iki göz ve burun çekebilirsin).

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Geçen sene Tamron 17-50 ile 17mm de portre fotoğrafı çekmiştim.

Neden portre diyorum çünkü bir insan yüzü ve omuzları vardı karede başka bişey yoktu.

çektim. Sınıfınıda portre fotoğrafı olarak adlandırdım.

Fotoğraf camiasından herhangi bir tepki almadım.

Kimseden bir tepki almadım.

Keza Sigma 150mm makro ile de çektim yine hiç bir tepki almadım.

105mm ile portre çektiğinizde hayır efendim bu portre değil siz makro çekmişsiniz diye kimse bişey diyemez.

Sizin 105mm lensiniz varsa bununla manzarada çekersiniz. 50 kare birleştirir panaromik fotoğraf bile çekersiniz kimse size ya bi git işine 105mm ile şu mu bu mu çekilir diye bişey söyleyemez.

Ha işin hakkını vermek o ayrı bir konu.

105mm F2.8 bir lens ile her daim, her ortamda o internette gördüğümüz büyüleyici portre fotoğraflarını çekemiyebilirsiniz.

Portre fotoğraflarda "bana göre" mankeni daha çok ortaya çıkartan F1.8/F1.4 gibi lensler çok daha iyi sonuçlar verir.

Geçen bir konuda da yazmıştım Sigma 85mm F1.4 mükemmel bir lens portre için. Şahsen Sigma 85mm i Nikkor 105mm e tercih ederim.

Nikkor 135mm F2 yi de hepsine tercih ederim.

Uzun lafın kısası evet çekilir neden çekilmesin.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Eskiden düşük ışık koşullarında flaş olmadan çektiğim bir portre yi paylaşayım. ne kadar fikir verir bilemem ama çok güzel portre lensi olarak kullanılabilir. Objektifin Renk kontrast, ton ve keskinlik karakteristiği portrede de çok çok iyi.

Objektif: Nikon 105 VR

Makine: Nikon D700

Iso: 800

1/80

f/3

rdVAVV.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

öncelikle cevaplarınız için çok çok teşekkürler ;)

peki soruyu farklı bir alana çeksem ve 2 secenek daha eklesem :)

Nikon 85mm f/1.8D mi yoksa 50mm f1,4 mü desem nedersiniz :/ :) artıları ve eksileri ile tabi :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Selim bey , vikipedi de yazdığı şekliyle Portre, resim, fotoğraf, heykel ve benzeri sanat türlerinde bir kişinin yüzünün ve yüz ifadesinin betimlenmesi ile oluşturulan eserdir. Bu eserlerin amacı, kişinin görünüşünü, kişiliğini ve ruh hâlini yansıtmaktır. Bu sebeple fotoğrafçılıkta portreler enstantane olarak değil, belirli bir kompozisyon dahilinde kişinin poz vermesiyle çekilir. Portrelerde genelde, betimlenen kişi ressama ya da fotoğrafçıya doğru bakar ve bu sayede kişinin izleyiciye en başarılı şekilde aktarılması sağlanır.

Portre de ya uzaktan doğal haliyle çekersiniz veya kurgulanmış şekilde siz belirler ve çekersiniz.Forum da bu konuya benzer birçok konu da bulunmaktadır.Ayrıca http://www.ktsv.com....-fotografciligi linkinde de güzel anlatılmış.

Bence siz nasıl bir portre çekeceğinize karar verirseniz,bütçenize göre en uygun lensi veya lensleri alabilirsiniz...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Selim, bel üstü portresi çekeceksen 105mm seni biraz uzaklaşmak zorunda bırakabilir ama lens o kadsr iyi ki zamanla seni kendine uydurur :) Ayrıca makro objektiflerle modele çok yaklaşabileceğin için ilginç pozlar da çıkabilir (mesela sadece göz-kaş ya da iki göz ve burun çekebilirsin).

peki crop body makınen olsa 50mm f1,4 mu yoksa 85mm f1,8 mı alırdın :)
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.