İçeriğe git

Harici Flaş İle İlgili

Recommended Posts

Merhaba arkadaşlar,

Flaş almayı planlıyorum, ama hani makine ve lens alırken dikkat ettiğimiz bir takım unsurlar vardır, onları kontrol ederek alırız.

Makinede shutter sayısına sensorde cızık olup olmadıgına perdesıne vs lenslerde af sine netlemesıne bayonetine vs bakarız amaaa flaşlarda neye göre bakıp ınceleyıp almak gerekıyor onu öğrenmek istiyoruz sizlerden :)

çok fazla kullanılmış mı, studyoda mı kullanılmış vs gibi şeyleri satıcının lafına guvenıp mı almalıyız yoksa şunlara şunlara dikkat etmeli şu testleri yapıp öyle almalıyız mı dersinzi ;)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Flaş konusunda maalesef pek kontrol edebileceğiniz noktalar yok. En bilineni flaş ampulunde herhangi bir kararma olup olmadığına bakmaktır. Aşırı kullanımdan, aşırı yükte kullanımdan dolayı ampullerin uç kısımlarından başlayarak ortaya doğru yayılan bir kararma olabilmektedir. Ancak bu her zaman böyle değildir.

Peki ampulun ömrü bitmek üzereyse ne olur? Ebay üzerinden bir SB600-800-900 ampulunu ortalama 10 dolara satın alabilirsiniz. Bunu değiştirecek elektronikçiye vereceğiniz el emeğini de üzerine ekleyiniz.

Sadece ampulün ömrü mü biter? Meşhur güç kondansatörü de ısınmaya bağlı olarak kurumayla paralellik gösteren bir performans kaybına uğrayabilir.

Bundan başka flaşın pil yataklarında pil akmasından kaynaklanan bir kirlenme/oksitlenme olup olmadığı kontrol edilmelidir.

En çok flaşın ayağı darbeye/güce/kastırmaya maruz kalır, bu noktayı iyi kontrol edin.

Alacağınız flaşın modeline göre değişiklik gösteren zoom özelliğini hem manuel hem de lensinizin zoom özelliğiyle kontrol edebilirsiniz.

özetle tüm bu üstte yazdıklarım konusunda satıcının insafına kalmışsınız, çünkü gözle görüp herhangi bir test metoduyla kontrol etmeniz imkansız gibi bir şey.

Bunun dışında o model flaşı tanıyıp tüm fonksiyonlarını kontrol etmek en güzelidir. Bazen tüm bu riskleri düşününce yeni ürün almanın daha avantajlı olduğunu farkedersiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

1) Flaş ayağını kontrol et, kırık olmasın ve makinene sağlam bağlanabilsin

2) Pil kapağını aç kapa, sağlam mı kontrol et. Ayrıca bir fenerle (telefonunun ışığı da olur) pil yuvasının korozyona uğrayıp ugramadığına bak.

3) Arka LcD'de çatlak var mı?

4) Düğmeler nkrmal çalışıyor mu?

5) Flaş ampulünün önündeki lens sararmışsa flaş yüksek güçte defalarca patlamış olabilir.

6) Kafaya entegre dağıtıcı (flaşın tepesinde olur, çekerek açarsın) yerinde mi?

7) Zoom özelliği varsa çalışıyor mu? Makineye takıp dene.

8) Kafa oynuyorsa oynatmayı dene, bak bakalım zorlanma var mı ya da yerinde duruyor mu?

9) Yanında dolu pil götür, flaşı 2-3 defa tam güçte, 2-3 defa da yarım güçte patlat. Bak bakalım sorun var mı?

Mehmet Hoca'nın flaşlarla daha fazla tecrübesi var, belki birşeyler ekler buraya.... derken yazmış bile :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bazen şu ürünlerin durumunu merak ediyorum, diğer Yongnuo gibi muadillerine göre daha iyi olduklarını söylüyorlar:

http://www.triopo.cn...oshow.asp?id=22

http://www.ebay.nl/itm/400673453591?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649

2014830141430547.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Harika bilgiler paylaşmışsınız çok teşekkürler ;)

Aslında SB-800 veya SB900 almak istiyorum ama malum fiyatlar bütçemi aştığı için onları şuan ne yazık ki alamıyorum.

400 TL ye Yongnuo YN568 EX II buldum ikinci el temiz olduğunu söylüyor satıcı. Yongnuo YN568 EX II hakkında iyi şeyler okuyorum forumlarda ama, tabiki bir SB900 kadar başarılı olmayabilir onu bilmiyorum tabiki.

Changer isimli kullanıcı arkadaşımız kullanıyormuş çok memnunmuş.

Mehmet Bey sizin attığınız TRIOPO speedlite TR-985 Features daha mı başarılıdır acaba?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Mehmet Bey ;

Sizin söylemiş olduğunuz Triopo TR980 ürüne baktım şimdi 400 TL ye garantili veren var. Sizce hangisini tercih etmeliyim?

Triopo TR980 i mi? yoksa Yongnuo YN568 EX II mi?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Mehmet Bey ;

Sizin söylemiş olduğunuz Triopo TR980 ürüne baktım şimdi 400 TL ye garantili veren var. Sizce hangisini tercih etmeliyim?

Triopo TR-980 modelinde HSS nikondaki adıyla FP özellliği yok. Yani 1/200 enstantanenin üzerine çıkarsanız fotoğrafın altında kararmalar olur. FP özelliği olan nikon uymlu Triopo TR-982 modeli. YN568ex'in guide numberı 58 iken TR-982 nin 56 yani YN568 biraz daha güçlü.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Mehmet Bey ;

Kendim kullanmadığım ürün hakkında bir değerlendirmede bulunamam. Mesajımda bu ürün hakkında nette iyi yorumlar okuduğumu yazmıştım, bundan başka bilgim yoktur.

Triopo TR-980 modelinde HSS nikondaki adıyla FP özellliği yok. Yani 1/200 enstantanenin üzerine çıkarsanız fotoğrafın altında kararmalar olur. FP özelliği olan nikon uymlu Triopo TR-982 modeli. YN568ex'in guide numberı 58 iken TR-982 nin 56 yani YN568 biraz daha güçlü.

Benim linkini verdiğim ürünler TR-985 ve TR-982 modelleridir. özelliklerini okuduğumuzda Nikon'un CLS sistemini dahi desteklediğini görüyoruz. TR-980 modeliyle ilgili bir yorum ya da tavsiyede bulunmadım.

İkinci nokta ise GN karşılaştırması. Bu tip çin menşeeli ürünlerde verilen GN rakamlarının hiç de güvenilir olmadığını hepimiz biliyoruz; bazı modellerin söylenen rakamların hakkını verirken kısa bir sürede de elektronik aksamında yanmaların önüne geçemiyorlar, çünkü o söylenen güçler doğru. Diğer taraftan verilen GN rakamlarından en az 10 rakam daha aşağıda güç üretenleri de var. Dolayısıyla iki ürün arasındaki tek haneli rakamlarla ifade edilen güç farkının benim için büyük önemi yoktur.

Bu noktada önemli olan iki özellik vardır:

-Makinanın ölçümleri sonucunda ihtiyaç duyulan gücü doğru ve kararlı bir şekilde üretmek.

-Bu gücü üretirken beyaz dengesine olumsuz etki etmemek için toleranslar dahilinde 5500 kelvin değerinde kararlı kalabilmek.

Buradaki toleranslar her marka ve modele göre farklılık göstermektedir:

Büyük bir markanın flaşı üst üste çekimlerde dahi, güç kondansatörü tam olarak dolmamış olduğu halde, düşük güçle yine de çalışmaya devam ederken sözkonusu 5500 kelvin değerinden uzaklaşmamaktadır. Bu, kullanılan elektronik parçalar ve mühendislik tasarımının bir sonucudur.

Aynı şartlar altında bir çin ürünü özellikle beyaz dengesi konusunda "bana göre" çok kolay hata yapabilmektedir.

özetle, bir Yongnuo daha iyidir, bir X markası daha kötüdürden ziyade arkadaşlara alternatif sunarken fiyat bazlı örnek verdiğimi bilmenizi isterim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

gayet güzel bilgiler verilmiş.

eğer ilk flaşınız ise mutlaka ttl flaş almanızı öneririm.

manuel flaş gücü ayarlamaya çalışmak çok sıkıcı olabiliyor.

....

nissin fiyat olarak arada bir marka. Nissin hakkında görüşleriniz nedir?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şu günlerde bende YN 568 almayı düşünüyorum. Sadece kapağının pek sağlam olmadığını duydum zaten o da değiştirilebiliyormuş. Tabi Türkiye'de bulursak. :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şu günlerde bende YN 568 almayı düşünüyorum. Sadece kapağının pek sağlam olmadığını duydum zaten o da değiştirilebiliyormuş. Tabi Türkiye'de bulursak. :D

ben sanalpazar dan birinden aldım. ürün hatasız kusursuz sıfır kutusunda geldi. tavsıye derım
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 5 hafta sonra...

Daha önce gerek üretici firma gerekse ebay üzerindeki linkini paylaştığım Triopo TR-982 flaştan bir adet ısmarladım. 1 Kasımda ebaydan sipariş ettim, bugün elime ulaştı. 65 euroya böyle bir flaş gerçekten oldukça uygun. Bugün kendim test ettim; D3, D800, D5100 ve Fuji S5 Pro, SU800, Pocket Wizard Mini TT1 ve Flex TT5 kullanılan ekipmanlar.

Bu fiyata güzel flaş dememin sebepleri:

- i-TTL destekliyor, makina üzerinde takılı iken hatasız ışıklandırma

- Nikon harici battery pack uyumlu fiş, dolayısıyla hızlıca şarj imkanı

- Basit kullanım, menü sade

- Dahili diffüzer ve yansıtıcı+harici plastki diffüzer. bu noktada SB900-910 modelini birebir taklit etmişler.

- Beyaz dengesi olarak gayet başarılı, yani fotoğraflar arasında flaş ışığının renk farkını hissetmedim.

- Kablosuz çalışmada Nikon IR teknolojisini %100 destekliyor, hiçbir sorunla karşılaşmadan alıştığım sistemde kolaylıkla çalıştı, ölçümleri oldukça kararlı.

- Kablosuz çalışmada gerek makinanın dahili flaşıyla gerekse SU-800 ile hem grup hem de kanal noktasındaki ayrıntılarda birebir uyumlu, sorunsuz çalışıyor.

- Kablosuz çalışmada E-TTL desteği!!!! çok akıllıca buldum! Yani nasılsa beni makinaya bağlayıp bağlantı noktalarımdan beni bir markaya zorunlu hale getirmedin, o halde istersen diğer markanın sinyalini de tanır ve çalışırım diyor!

- Pocket Wizard'ın full TTL destekleyicisi olan Mini TT1 ve Flex TT5 ile çalışıyor ama ölçümler tam doğru değil, dolayısıyla ışıklandırma tam stabil değil. Sanırım burdaki hata makinanın sahip olduğu diyafram ayarını doğru okuyamamak. çünkü makina ekranında diyaframı F5,6 olarak görürken bu değer flaş ekranında F14 olarak okuyorum. Zaten Pocket Wizard firması bu set ile desteklediği ürünler listesinde Nikon'un bile belli başlı modellerini kapsıyor, yani tümünü değil. Dolayısıyla çok da büyük bir hata değil.

Genel manada çok iyi bir taklit olup hatalı bir parça göremiyorsunuz. Yani çok iyi işçilik çıkarmışlar. Tabii bir Nikon olmadığını kullanılan plastikten dahi anlıyorsunuz. Ama bu ürün bence rahatlıkla 150 eurolarda satılabilir. Şimdilerde bu ürünün TR-985 modeli çıkmış, yaklaşık 120 dolar istiyorlar. Sanırım o fiyat da bir süre sonra daha aşağılara iner.

Neden bu ürünü aldım?

Bir D5100 makinam var ve çocuklar bunu kullanıyorlar. 2 adet SB910 dan sonra böyle bir modeli denemiş olmak, çocukların eline teslim ettiğim flaşın çok da pro olmasına gerek olmadığı için satın aldım. Ucuz çözüm arayan arkadaşlara tavsiye ederim.

Aklıma geldikçe ekliyorum, kusura bakmayın: Dolgu flaşı özelliğini ya ben bulamadım ya da böyle bir özellik yok; bunu -1 poz telafisiyle şimdilik hallettim.

post-1343-0-20737200-1415923720_thumb.jp

post-1343-0-60294900-1415923732_thumb.jp

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 9 ay sonra...

Merhaba,

Ben de sonunda YN 568'den vazgeçip, TRIOPO TR-988 modelinden bugün 2 adet sipariş ettim. 120 dolardan 66 dolara düşmüş. Gerçi başka sitelerde de hemen hemen yakın fiyatlar gördüm. Profesyonel değilim ama bakalım ihtiyacımı görecek mi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 yıl sonra...
On 01.09.2015 at 15:30, Mehmet Can Karslı yazdı:

Merhaba,

Ben de sonunda YN 568'den vazgeçip, TRIOPO TR-988 modelinden bugün 2 adet sipariş ettim. 120 dolardan 66 dolara düşmüş. Gerçi başka sitelerde de hemen hemen yakın fiyatlar gördüm. Profesyonel değilim ama bakalım ihtiyacımı görecek üzerinden zaman geçmiş ama beni aydınlatacak bir açıklama bulamadım. Aldığınız flaşlardan mennun kaldınızmı hocam hss tam anlamı ile 1/200 üzerine çıkabiliyormu.Sipariş edeceğim fakat hss desteklememesi konuaunda endişelerim var. Aynı sual tr 982 içinde geçerli

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

On 13.11.2014 at 00:23, Nikontürk yazdı:

Daha önce gerek üretici firma gerekse ebay üzerindeki linkini paylaştığım Triopo TR-982 flaştan bir adet ısmarladım. 1 Kasımda ebaydan sipariş ettim, bugün elime ulaştı. 65 euroya böyle bir flaş gerçekten oldukça uygun. Bugün kendim test ettim; D3, D800, D5100 ve Fuji S5 Pro, SU800, Pocket Wizard Mini TT1 ve Flex TT5 kullanılan ekipmanlar.

Bu fiyata güzel flaş dememin sebepleri:

- i-TTL destekliyor, makina üzerinde takılı iken hatasız ışıklandırma

- Nikon harici battery pack uyumlu fiş, dolayısıyla hızlıca şarj imkanı

- Basit kullanım, menü sade

- Dahili diffüzer ve yansıtıcı+harici plastki diffüzer. bu noktada SB900-910 modelini birebir taklit etmişler.

- Beyaz dengesi olarak gayet başarılı, yani fotoğraflar arasında flaş ışığının renk farkını hissetmedim.

- Kablosuz çalışmada Nikon IR teknolojisini %100 destekliyor, hiçbir sorunla karşılaşmadan alıştığım sistemde kolaylıkla çalıştı, ölçümleri oldukça kararlı.

- Kablosuz çalışmada gerek makinanın dahili flaşıyla gerekse SU-800 ile hem grup hem de kanal noktasındaki ayrıntılarda birebir uyumlu, sorunsuz çalışıyor.

- Kablosuz çalışmada E-TTL desteği!!!! çok akıllıca buldum! Yani nasılsa beni makinaya bağlayıp bağlantı noktalarımdan beni bir markaya zorunlu hale getirmedin, o halde istersen diğer markanın sinyalini de tanır ve çalışırım diyor!

- Pocket Wizard'ın full TTL destekleyicisi olan Mini TT1 ve Flex TT5 ile çalışıyor ama ölçümler tam doğru değil, dolayısıyla ışıklandırma tam stabil değil. Sanırım burdaki hata makinanın sahip olduğu diyafram ayarını doğru okuyamamak. çünkü makina ekranında diyaframı F5,6 olarak görürken bu değer flaş ekranında F14 olarak okuyorum. Zaten Pocket Wizard firması bu set ile desteklediği ürünler listesinde Nikon'un bile belli başlı modellerini kapsıyor, yani tümünü değil. Dolayısıyla çok da büyük bir hata değil.

Genel manada çok iyi bir taklit olup hatalı bir parça göremiyorsunuz. Yani çok iyi işçilik çıkarmışlar. Tabii bir Nikon olmadığını kullanılan plastikten dahi anlıyorsunuz. Ama bu ürün bence rahatlıkla 150 eurolarda satılabilir. Şimdilerde bu ürünün TR-985 modeli çıkmış, yaklaşık 120 dolar istiyorlar. Sanırım o fiyat da bir süre sonra daha aşağılara iner.

Neden bu ürünü aldım?

Bir D5100 makinam var ve çocuklar bunu kullanıyorlar. 2 adet SB910 dan sonra böyle bir modeli denemiş olmak, çocukların eline teslim ettiğim flaşın çok da pro olmasına gerek olmadığı için satın aldım. Ucuz çözüm arayan arkadaşlara tavsiye ederim.

Aklıma geldikçe ekliyorum, kusura bakmayın: Dolgu flaşı özelliğini ya ben bulamadım ya da böyle bir özellik yok; bunu -1 poz telafisiyle şimdilik hallettim.

post-1343-0-20737200-1415923720_thumb.jp

post-1343-0-60294900-1415923732_thumb.jp

Hocam sizede sorayım. Flaş ile dış mekanda verim alabilrinizmi.1/200 üzeri kararmalar olmadımı yada hss tam anlamı ile çalıştımı.  

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.