İçeriğe git

lens ve gövde bağlantı yeri oynaması

Recommended Posts

Merhaba arkadaşlar

Bir kaç gün önce farkettim, ilk başta önemsemedim, ama aklıma takılır oldu.

Lensi taktığım yer, yani gövdedeki bağlantı yeri, sanki oynuyor gibi. Daha doğrusu biraz zorlarsam çok az oynuyor.

Şimdi arkadaşlar soracak, ne kadar oyunuyor diye, söyleyeyim: milim bile değil. ama sonuçta 105mm lensi takınca yada 14-24mm' i takınca biraz da -oynuyor mu diye anlamak için zorlayınca- çok az oyunuyor. Başka deyişle, lensi gövdeye taktığım bağlantı yerinde boşluk var gibi. Ama bunu 50mm lenste yapmıyor.

Bu normal midir? Yoksa sorun mudur?

Teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Belki benzeri durumla karşılaşabilecek arkadaşlar olur diye anlatıyorum.

Ertan bey "bir ustaya göstermeni tavsiye ederim" deyince aklıma kendisine güvendiğim, Nikon eski ustalarından Nazmi bey geldi. Kendisini arayıp konu hakkında sordum.

Sağolsun beni çok rahatlattı. Şöyle söyledi: Söz konusu oynama sağa sola şeklinde ve çok minimal bir oynamadan söz ediyorsanız, bu durum Nikon' un orijinal tasarımından kaynaklanan bir durum ve büyük lenslerde böyle minik bir oynamaya (sağa sola şeklinde ve çok küçük, minimal düzeyde bir oynamadan bahsediyoruz, öNEMLİ!) sebebiyet veriyor. Aslında zorlayacak olursanız, 50mm gibi küçük lenslerde de olur, ama zorlamanın gereği yok.

Evet Nazmi bey, aynen böyle anlattı.

Kendisine bir kez daha buradan teşekkür ediyorum.

Gökhan bey ve Ertan beye de hassaten teşekkür ederim :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Esta'frullah, affetmek Allah' a mahsustur.

Çevremdekiler, maalesef, takıntılı biri olduğumu söylüyorlar. Ama mümkün olduğunca bu huyumla mücadele etmeye Çalışıyorum. Ayrıca Çok aşırı da değil, Allah' a şükür.

Ama bazen adeta bir hastalık gibi, korkunÇ derecede alevlendiği oluyor. öyle ki, küÇük bir toz lekesi yüzünden D800' ü bedavaya satmaya kadar götürebiliyor insanı..

Kendimi yönetmeye Çalışıyorum işte, elimden geldiğince :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Esta'frullah, affetmek Allah' a mahsustur.

Çevremdekiler, maalesef, takıntılı biri olduğumu söylüyorlar. Ama mümkün olduğunca bu huyumla mücadele etmeye Çalışıyorum. Ayrıca Çok aşırı da değil, Allah' a şükür.

Ama bazen adeta bir hastalık gibi, korkunÇ derecede alevlendiği oluyor. öyle ki, küÇük bir toz lekesi yüzünden D800' ü bedavaya satmaya kadar götürebiliyor insanı..

Kendimi yönetmeye Çalışıyorum işte, elimden geldiğince :)

Boşverin o kadar takılmayın yahu , makine ile fotoğraf Çekilir ana fikir bu bence fotoğrafın iÇine yoğunlaşın :) Bende takıntılıyımdır ama Çokta incelemek istemem her şeyi sonunda mutlaka bir aksilik görürsünüz her şeyde.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Muhammed beyde benim kafadan. Herşey eksiksiz ve düzgün olmalı. Kullan veya kullanma farketmez :)

Hakkat, napcaz Recep bey yaa.. ? Valla bazen çok maliyetli oluyor. Yok mu bir dr. moktor :D Kurtarsın bizi bu hastalıktan..

Neyse, forumu sağlık ocağına dönüştürmeyelim şimdi :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hakkat, napcaz Recep bey yaa.. ? Valla bazen çok maliyetli oluyor. Yok mu bir dr. moktor :D Kurtarsın bizi bu hastalıktan..

Neyse, forumu sağlık ocağına dönüştürmeyelim şimdi :D

Bunun bir çaresi yok. :) Ciddi ciddi yok. Ben kendimi bildim bileli böyleyim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben Muhammed Abi ile bir kez takıldım kesinlikle takıntılı :D

Fotoğraf çektikten sonra pompa ile lensini temizler yani şahsen şahit oldum :D

Tabi bu kötü bişey değil aslında titiz olmakta her daim fayda var. Bende titizim ama o kadar da çok değil.

Yinede 2.el bişey alacaksam Muhammed abi gibi kişilerden almak isterdim :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben Muhammed Abi ile bir kez takıldım kesinlikle takıntılı :D

Fotoğraf çektikten sonra pompa ile lensini temizler yani şahsen şahit oldum :D

Tabi bu kötü bişey değil aslında titiz olmakta her daim fayda var. Bende titizim ama o kadar da çok değil.

Yinede 2.el bişey alacaksam Muhammed abi gibi kişilerden almak isterdim :D

Sabah 09:00 da Oto pazarına girip ; 09:30 'da arabamı satmış biriyim :) Belki biraz aptalca gelebilir ancak satmadan bir gün önce yani cumartesi günü hafif ses yapan arka sol amortisörü değiştirip öyle çıkarmıştım pazara.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sağa-sola değil de dairesel diyelim :) Özellikle üçayak üzerinde oynamayı daha rahat hissedersin. Oynamasa daha iyi ama bazı gövde-objektif kombinasyonları oynuyor. Yalnız dediğim gibi dairesel oynama (1mm altı) normalken ileri-geri oynama normal değil.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

muhammed beye katiliyorum vede hak veriyorum ister takinti diyin ister titizlik diyin,

1250 euro verip aldiginiz lens azda olsa oynuyorsa, bu lensi servise yollayince bu oynama normal ama sizden kaynaklaniyor deniyorsa, lens ustundeki bayoneti garanti kapsamina girmiyor ama hadi neyse ucret almadan degistiriyoruz diyorlarsa, o zaman sorma ihtiyac basliyor eyy nikon madem bu oynama normal neden bayoneti degistiriyorsunuz, madem degistiriyprsunuz neden garanti kapsaminda degil diyorsunuz. neden beni sucluyorsunuz. valla tahminen bulundugum ulkede mahkemlik olmaya gidiyoruz nikon ile tek kurtarma sanslari var 70-200 f/4 vr lensi alali daha 1 sene olmasina en fazla 500 fotograff cekmis olmama ragmen 950 euradan satisa cikardim, birisi alirsa NIKON kurtariri, yoksa is mahkemede bitecek.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sağa-sola değil de dairesel diyelim :) Özellikle üçayak üzerinde oynamayı daha rahat hissedersin. Oynamasa daha iyi ama bazı gÖvde-objektif kombinasyonları oynuyor. Yalnız dediğim gibi dairesel oynama (1mm altı) normalken ileri-geri oynama normal değil.

Evet, dediğiniz gibi dairesel. Yani lensi sıkarken/gevşetirken dÖnmüş olduğu yÖnde 1mm den az oynaması. Aslında o da biraz zorlamayla. çok fazla oynamazsanız hemen kendini hissettirecek kadar - tabiri caizse - laçka değil yani. Ama ileride ne olur bilemiyorum tabii.. Ayrıca dediğiniz gibi, üçayak üzerinde daha rahat farkediliyor.

Neyse, en azından (Nazmi beyin dediğine gÖre) bu durum ne fotoğrafın kalitesine olumsuz etki yapıyor, ne de ışık kaçağına vs. sebebiyet vermiyormuş. Kısaca sorun teşkil edecek bir durum olmadığını bilmek rahatlatıcı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

muhammed beye katiliyorum vede hak veriyorum ister takinti diyin ister titizlik diyin,

1250 euro verip aldiginiz lens azda olsa oynuyorsa, bu lensi servise yollayince bu oynama normal ama sizden kaynaklaniyor deniyorsa, lens ustundeki bayoneti garanti kapsamina girmiyor ama hadi neyse ucret almadan degistiriyoruz diyorlarsa, o zaman sorma ihtiyac basliyor eyy nikon madem bu oynama normal neden bayoneti degistiriyorsunuz, madem degistiriyprsunuz neden garanti kapsaminda degil diyorsunuz. neden beni sucluyorsunuz. valla tahminen bulundugum ulkede mahkemlik olmaya gidiyoruz nikon ile tek kurtarma sanslari var 70-200 f/4 vr lensi alali daha 1 sene olmasina en fazla 500 fotograff cekmis olmama ragmen 950 euradan satisa cikardim, birisi alirsa NIKON kurtariri, yoksa is mahkemede bitecek.

Anlattıklarınızdan anladığım kadarıyla, yani bir servisin bir lensin bağlantı yerinde oynamasına normal demesi, sonra da sizden kaynaklanıyor deyip normal olan bir duruma müdahale edip bayoneti değiştirmesi, olsa olsa oradaki işgüzar ve işbilmez ve hatta yetersiz birilerinin sorumluluk aldığını veya onlara sorumluluk verildiğini gösteriyor. Başka türlü nasıl izah edilebilirki?

Umarım sorununuzu çözersiniz, ömer bey.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 5 yıl sonra...

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.