İçeriğe git

Hangisi Tercih Edilmeli

Recommended Posts

nikon 24-70 2.8, nikon 70-300vr lenslere sahibim lakin 24-70 varken bir kaç kere denediğim 70-300vr aslında çok iyi olmasına rağmen diyaframın 4,5 .5,6 aralığında olması işime yaramıyor

aklımda 50mm 1.4g 85mm 1.8g 16-28mm 2.8 tokina var

bunları almak mı daha mantıklı yoksa 24-70 70-200 ile gelin damat çekimleri dahamı pratik olur

70-200 malum 4 4,5 aralığında alacağım diğer 3 adet lensde 3,5 lira civarında 16-28 2.el olucak sıfır bile olsa 4 bin lira civarı karar veremedim.

kuaför çekimlerinde 85mm 1,8 yada 50mm 1.4 işime yarar gibi geliyor 16-28 geniş açıda gruplarda iyi olabilir.

her ne kadar 24-70 her şeye yetiyor olsa da 70-200 gibi bir aralığın 2.8 olması da oldukça cezbedici

netice olarak ve biraz zorlayarak 70-200 ile 85 1.8 yada 50 1,4 de alabilirim ama henüz karar veremedim..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

D800'ün yanına ikinci bir gövde (mesela D7000 ya da D7100) ve 70-200mm f4 VR olur mu? Ya da gene D71000/7100 ve 105mm f2.8 VR makro. Makro hem yeterince iyi alan derinliği yaratır, hem yakın çekimlere izin verir hem de VR var.

Senin istediğin gibi çekimlerde objektif değiştirmemen lazım bence.

Bir de hala 50mm almadın mı :) Sen ne biçim gelin-damat fotoğrafçısısın :) D800 için f1.4G pahalı gelirse f1.4D de alabilirsin.

Geçen haftasonu İsveçli bir düğün fotoğrafçısına 24mm f2.8 sattım. Adamda D3s ve D7100 vardı. 24-70 ve 105mm f2.8VR kullanıyormuş. 70-200 f2.8'i çantda bırakıyorum çünkü taşımak zor oluyor diyordu (60 yaşlarında :) ). Bazen D3s'e 50mm f1.8G'yi takıyormuş alan derinliğini kontrol etmek için. İşe yarar gibime geldi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

2. body de olabilir ama yarın öbür gün başka alanlara yönelirsem lenslerimin çeşitli olması daha avantajlı olabilir.

ayrıca çekime gittiğimiz diğer arkadaşlarda d90 d7000 gibi makineler var ayrca body ye para vermek istemiyorum şimdilik

o yüzden her ne kadar taşıması zor olsa da 70-200 aklımda ama 85mm de aklımda bir arkadaş 70-200 alırsan 85 e gerek yok diyor

ne kadar mantıklı bilemedim vr özelliği olması düşük enstantane avantajı ile öne çıkıyor geçen denedim 1/10da elde çekim yaptım hemde 200mm de :) titreme yok

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

2. body de olabilir ama yarın öbür gün başka alanlara yönelirsem lenslerimin çeşitli olması daha avantajlı olabilir.

ayrıca çekime gittiğimiz diğer arkadaşlarda d90 d7000 gibi makineler var ayrca body ye para vermek istemiyorum şimdilik

o yüzden her ne kadar taşıması zor olsa da 70-200 aklımda ama 85mm de aklımda bir arkadaş 70-200 alırsan 85 e gerek yok diyor

ne kadar mantıklı bilemedim vr özelliği olması düşük enstantane avantajı ile öne çıkıyor geçen denedim 1/10da elde çekim yaptım hemde 200mm de :) titreme yok

70-200 1/10 büyük boyut örnek görebilirmiyiz acaba ? Bence 70-200 f2,8 85 mm ye göre baya esneklik sağlayacaktır size

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

makinede bakıp silmiştim ramiz malesef keşke saklayaydım

ama denediğim 50 85 105 70-200 lensler arasında 105 çok ayrı bişi ama 50 85 prime olmasına karşın 70-200 2.8 vr hiçde aşağı kalmadı

hatta çekim yatığım ortamda prime tadında idi 2.8 olması da çok işime geliyor ama bilemedim

70-200 2.8 vr 2 olayı gerçekten çok etkili

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Serhan Serter 70-200 2,8 ile 1/30 da temiz fotoğraf alıyorum deyince aklıma takılmıştı hep , bende 70-300 varken denedim D600 ile 1/125 altı hep kötüydü 200 mm seviyelerinde , şimdi D800 + 70-200 1/10 dediğinde sonucu çok merak ettim doğrusu.

Düğün albümcüleri genelde iki gövde + 70-200 24-70 kullanıyorlar sen daha iyi bilirsin işin içinde biri olarak , sanırım esneklik için çok daha iyi olur.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

esneklik tabiki önemli o yüzden gönlümü dinleyerek 70-200 alacağım sanırım

70-300 vr bendede var aynen 100 ve altı fiyasko lakin vr 2 denilen sistem oldukça etkili lensin ağır olması da etkiliyor olabilir 1 kilonun üstünde bir lens

d800 ile denemem de cabası eli titreyen biri olarak çok hoşuma gitmişti

ağır olması benim için stabilite açısından hem iyi hemde uzun süren çekimler için kötü olsa da bence değer diye düşünüyorum

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

70-200 benimde almak istediğim lens yakında nasip olur inşallah , ama Ertan hocanın tavsiye ettiği F4 versiyonunda iyi olduğu söyleniyor 2200 tl ye geçen ilan vardı 1 saatte satıldı :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

F4 de fiyat performans olarak başarılıdır muhakkak ama kapalı mekanlarda keşke dememek için 2.8 alırım sanırım. gerçi fiyat olarak 2 katı ama bakalım nasip kısmet

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

F4 de fiyat performans olarak başarılıdır muhakkak ama kapalı mekanlarda keşke dememek için 2.8 alırım sanırım. gerçi fiyat olarak 2 katı ama bakalım nasip kısmet

Aynı fikri düşünüyordum birde lens küçük geldi gözüme 67 mm filtre çapı var , düşünürken aldı biri :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Gelin-damat çekimleri için benim lens satın alma sıralamam şu şekilde oldu:

Nikon 24-70 F2.8 Nano

Nikon 70-200 F2.8 VRII Nano

Nikon 50 mm F1.4 AFD (çünkü 85 mm için param yoktu!)

Nikon 14-24 mm F2.8 nano

Nikon 85 mm F1.4 AFS Nano.

Önceden D3 ve D300 ile sahaya iniyordum, şimdi D3+D800 ile, bu size büyük kolaylık sağlıyor. çiftlerden boydan bir kare aldığım esnada çok güzel de bel üstü portre durumu olabiliyor. Bi dakika bekleyin ben bi lens değiştireyim deseniz o pozu bi daha yakalayamıyorsunuz. Hatta iki fotoğrafçı biri 24-70, diğeri 70-200 ile çalışınca çok daha güzel kareler elde ediliyor, tecrübemle sabit. Günümüz gençleri hep bol bokehli kareler istiyorlar, bunu 70-200 ile tam olarak tutturamayabilirsiniz. 50 mm F1.4 ile geçici olarak çalıştım , ama bu odak noktasını ben beğenmiyorum. 85 mm ile konusunda tek. Bu lensi yanlış anlıyorlar bana gÖre. Bununla vesikalık tarzı çekim yapmak asıl amaç olmamalı. Bu lensle yaptığım bel üstü ve boydan çekimlerde elde ettiğim bokehin tadı başka. Genelde F2.2 diyaframda kalıyorum.

14-24 ne alaka diyebilirsiniz, haklısınız. Ama manzara güzel olunca çiftleri kadrajın kenarına alıp bunun yarattığı deformasyonla manzaraya dahil ediyorum, güzel oluyor, herkes beğenmeyebilir tabii. Bu bokeh takıntısı yüzünden F4 diyaframlı 70-200 bu sektÖrde çok tercih edilmeyebilir. çünkü o lenste ben genelde F2.8-3.2 arasında kalıyorum. Artalanı Öldüremeyeni düğün fotoğrafçısından saymıyorlar :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ertan dışarda 24-70 fazlasıyla işimi görüyor zaman zaman kalabalık mekanlarda arka planı temiz tutmak mümkün olmuyor o yüzden açık diyafram daha faydalı olur diyorum

yoksa tabiki F4 de makul ama kuaför vsr 85 1.4 alıncaya kadar 70-200 2.8 daha esnek gibi olmazmı

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Fatih,

Sıkıştırmasız raw çalış. D800'ün geniş dinamik aralığıyla ürünün kaliteli olur. Bundan sonrası bütçenin yettiği lens yelpazesidir. Gerisi boş. Burnu net kulakları flu gelin damat fotoğraflarını gördükçe artık kusasım geliyor. Sen farkını dinamik aralık ve bu bokehçilerin düştüğü hataya düşmeyerek hissettir. Şu an senin alacağın lens önce 85 mm F1.4; buna bütçe yetmiyorsa F1.8 ama AFS modelini al. Bu bile F2-F2.5 aralığında sana yeterli gelir. Zoom olmadığı için biraz spor yaparsın, bunun zararı yok. Daha sonra 70-200 alırsın. çünkü bu 85 mm ile günümüz gençlerinin isteklerine cevap verebilirsin.

Ben 85 mm F1.4 ile "defocus kontrollü" 135 mm F2.0 arasında uzun süre düşündüm, araştırdım. 85 mm bu piyasa için en doğru seçim. özellikle şu kaplama olayı çok önemli, Ertan hoca zaman zaman bunu hatırlatırdı, ne kadar haklı olduğunu şimdi daha iyi anlıyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Fatih dostum kusura bakmaz ise ufak bir soru sormak isterim. Konu ile direk bir ilgisi yok ancak konu içinde bolca 70-200 geçtiği için burada sorayım dedim. Bugün dükkanda bir firmanın tanıtımı için çekim yaptılar doğal olarak 2 adet mark III kameraları birde klasik bir video kameraları vardı. Adamlardan biri ifsak üyesiydi biraz sohbet ettik ve 70-200 VRII ye kadar geldik. Canonun 70-200 'nun tam bir efsane olduğu ve Nikkor 70-200 VRII den çok daha iyi bir lens olduğunu ifade etti. Bu konu içinde bunada bir yorumda bulunursanız sevinirim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Fatih dostum kusura bakmaz ise ufak bir soru sormak isterim. Konu ile direk bir ilgisi yok ancak konu içinde bolca 70-200 geçtiği için burada sorayım dedim. Bugün dükkanda bir firmanın tanıtımı için çekim yaptılar doğal olarak 2 adet mark III kameraları birde klasik bir video kameraları vardı. Adamlardan biri ifsak üyesiydi biraz sohbet ettik ve 70-200 VRII ye kadar geldik. Canonun 70-200 'nun tam bir efsane olduğu ve Nikkor 70-200 VRII den çok daha iyi bir lens olduğunu ifade etti. Bu konu içinde bunada bir yorumda bulunursanız sevinirim.

Şuradaki linkleri inceleyin.

Canon 70-200 f/2.8 L IS II

NIKON 70-200 f/2.8 VR II

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

anladığım kadarıyla yanlışım varsa düzeltin ama nikon tablolarda daha iyi gözüküyor...

canoncu arkadaşların bazılarından duydum geniş açıda nikon telede canon diye

sanırım canon canlı nikon soft muhabbeti gibi bir efsane recep biz nikoncuyuz canonu neyleylim :))

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Müşteri illaki bokeh istiyorsa olayın b.kunu çıkartan "brenizer tekniği" var.

Dünyanın en iyi 10 düğün fotoğrafçısından biri seçilen Ryan Brenizer abi keşfetmiş.

Erin_BrenizerPano_web.jpg

Ortamı oluşturduktan sonra manken ile 1-2 çekimde olayı bitiyormuş. Yapanlar son derece basit olduğunu söylüyor aslında ancak hiç denemedim.

Şahsen bana lazım olsa bende bu kadar uğraşmaktansa nedir ulan parası al şunu der 85mm F1.4 veya 135mm F2 gibi bir lens alırdım :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

tabir güzel olmuş :))) b.kunu çıkarmak

şimdi ne alayım arkadaşlar

Nikon 50mm 1.4G

Nikon 85mm1.8G

Tokina 16-28 2.8 mi

yoksa sadece 70-200 2.8 mi

yada 85mm 1.4G alıp olaya son noktayımı koyalım

bokeh konusu gibi para olsa hepsini toptan alda olmayınca b.o.k.u çıkıyor

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bir nikon d5200 kullanıcısı olarak, 1,5 çarpan faktörünü de göz önüne alarak, her türlü fotoğraf çekeceğimi de farzederek, bana alabileceğim en mantıklı ve randımanlı lens sıralaması verebilir misiniz?

Sigma 16-35 f/1.8 hsm art

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.