İçeriğe git

Işık Çadırı

Recommended Posts

Arkadaşlar merhaba

Kendime bir ışık çadırı yapmayı planlıyorum. Şöyle 60X60 cm ölçülerinde.

Konuyla ilgili epey araştırdım. Aslında oldukça basit. Fakat iki ayrıntıya takıldım.

1- Aydınger mi, yoksa kumaş mı?

2- Işık olarak metal halide projektör mü? yoksa buna alternatif daha tercih edilebilir çözümler var mıdır?

Ben, biri sağa biri sola olmak üzere 2 adet 400 watt metal halide projektör düşündüm. Ama bir arkadaş projektörün gözü rahatsız edebileceği fikri beni düşündürdü.

Siz ne dersiniz?

Teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Çekmek istediğin objeler hakkında bilgi verirsen sonradan karşılacağın engeller iÇin şimdiden tavsiyeler verebilirim.

Cam eşya, tencere türü yansıtan ürünler, beyaz-siyah ağırlıklı?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Acaba ben yanlış mı anladım? Işık çadırı yazmışsın ama aydınger ve kumaş demişsin. Yapmak istediğin softbox değildir umarım?

Işık çadırından benim anladığım bu:

Alle-Cubes-600px-01.png

Bunu ebay üzerinden hazır almak daha mantıklı bence.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

İlginiz için teşekkür ederim öncelikle Mehmet bey.

Softbox' un da bu anlamda kullanıldığını bilmiyordum. İngilizcesi lightbox diye biliyordum, türkçesinin de ışık çadırı olarak anıldığını bir yerde gördüm. Evet, fotoğraftakileri kasdediyorum, doğrudur.

Ne çekeceğime gelince :)

Ne bulursam :)

Doğrusu, deneyim olacak. Maksadım, parlama ve sert ışığın olmadığı, dinamik aralığı yüksek fotoğraflar çekmek istiyorum. Makro, doku örnekleri, canlı renkler vs.. Daha çok ürün fotoğrafçılarının yaptıkları çekimlere benzer çalışmalar denemek istiyorum. Tabiiki hobi ve eğlence. Yoksa bu mesleği icra eden arkadaşlara rakip olacak değilim :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Acaba ben yanlış mı anladım? Işık çadırı yazmışsın ama aydınger ve kumaş demişsin.

a>

Bunu ebay üzerinden hazır almak daha mantıklı bence.

Aydıngeri sormaktan kasdım şu: Ben o küp şeklindeki softboxun iskeletini kendim istediğim gibi yapıyorum. Katlanır bişiy tasarlıyorum kafamda. Etrafını da ya aydınger yada bir kumaşla kaplayacağım.

İnternette bir yerde duyduğum kadarıyla, aydınger bu iş için biçilmiş kaftan diyorlar. Yani ışık geçirgenliği ve ışığın homojen bir şekilde dağılması bakımından çok idealmiş.

Fakat aydınger bir kağıt sonuçta. Kullanılması bir kumaşa göre sıkıntılı olabilir diye sordum. Işığı kontrol etmek bakımından en az aydınger kadar etkili bir kumaş hangisidir.

Sormadan da gidip kumaşçılar çarşısından bir beyaz kumaş alabilirdim. Ama bilmiyorum. Belki kumaştan kumaşa fark vardır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Çekmek istediğin objeler hakkında bilgi verirsen sonradan karşılacağın engeller iÇin şimdiden tavsiyeler verebilirim.

Mesela elmas, pırlanta gibi kristalize eşyalar Çekebilmeyi Çok isterdim :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

a>

Mehmet Bey'in önerdiği ürünle kurulmuş bi mücevher çekimi düzeneği...

Aydınlatmalar hakkında, acaba aydınlatma şiddetleri ne olmalı ? (lümen mi kelvin mi neyle ölçülüyorsa artık. veya watt ile mi ifade ediliyor?) kaç birim olmalı yani?

Kusura bakmayın stüdyo aydınlatması hakkında henüz bilgi sahibi değilim. öğrenmeye çalışıyorum :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yani kendiniz uğraşıp ortaya bir şey çıkarmanın hazzını yaşamak istiyorsanız onu çok iyi anlarım, müthiş bir zevktir. Ancak ilerleyen günlerde şu da olsaydılarla cebinizden çıkan paranın hazır üründen kat kat daha fazla olduğunu görürsünüz. Gerek sürekli ışık kaynağı gerekse flaş ile çok rahatlıkla kullanılabilen hazır çadırlar benim için fiyat/fonksiyon/iş bitirme denkleminde her zaman daha mantıklıdır. özellikle dışbükey ayna gibi yansıma yapan mutfak gereçlerinde (tencere, tava, çaydanlık) çekim odasındaki diğer nesneleri fotoğrafta görmek çok sıkıntılı bir durum. Bunun için tavsiye ettiğim bu çadır veya benzeri bir tekniği kullanmak zorundasınız. Hatta tencere-tava noktasında her tarafı siyahla örtülmüş bir kutucuk bazen mecbur olur.

Bence şunu sipariş edin, yanında gelen arka fondan memnun kalmayacak ve kendiniz oraya daha düzgün bir beyaz bez kullanacaksınız, ama sonuç olarak sizin amacınıza iyi hizmet edecektir. Hatta decupe ile daha az vakit kaybetmek için bunu bir camın üzerine koyup alttan da bir flaşlar beslemeyi deneyeceksiniz. Kendisi zaten bir tür yumuşatıcı beyaz kumaştan yapılmış, sizin ışık kaynağınız da bir softbox ya da beyaz şemsiye ile yumuşatılmışsa çok iyi sonuçlar alırsınız.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Aydınlatmalar hakkında, acaba aydınlatma şiddetleri ne olmalı ? (lümen mi kelvin mi neyle ölçülüyorsa artık. veya watt ile mi ifade ediliyor?) kaç birim olmalı yani?

Kusura bakmayın stüdyo aydınlatması hakkında henüz bilgi sahibi değilim. öğrenmeye çalışıyorum :)

Raw çalışın, sonrasında beyaz dengesini gerek bir yüzde 18 gri referens kağıdıyla, gerekse kendi yönteminizle en doğru seviyeye getiri. Kelvin ile ifade edilir, makinada seçtiğiniz gün ışığı yaklaşık 5500 kelvin olarak kabul edilir. Bu konu temel fotoğrafçılık konusu, bunu netten araştırıp doğru kaynakları okuyarak öğrenmenizi tavsiye ederim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ÜrÜn çekimi için şu tarz cihazlar da var. Bana gÜzel ve kullanışlı geldi.

Bunu hep aradım, ama bir tÜrlÜ bulamamıştım. çok teşekkÜr ederim.

Ama bu biraz kaba değil mi? Daha kibarı bulunamaz mı acaba? çok ses yapmıyor mu sizce de? :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bende dün bir merak sarmadım değil :D Biraz araştırdım. Daha sessiz olanları var. Bulursam videosunu atarım Muhammed abi.

Düzenleme 1

Şu tarz makinalar da var.

Bunu ablamız kendi yapmış. Öyle çok zor bir şey değil.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Güzelmiş Deniz kardeş. Teşekkür ederim.

Hele ikincisisi.. Super olmuş, tam kreatif :D

Bende ürün çekimi için çadır , 3 lü paraflaş seti vs almıştım. İyi kötü bir şeyler çektim ancak sanıldığı kadar kolay olmadığıda bir gerçek. Kesinlikle tecrübe gerektiriyor :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Güzelmiş Deniz kardeş. Teşekkür ederim.

Hele ikincisisi.. Super olmuş, tam kreatif :D

Aynen abi benim de hoşuma gitti. Malzemeler elimde olursa ve yaparsam fotoğraflarını atarım. :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bende ürün çekimi için çadır , 3 lü paraflaş seti vs almıştım. İyi kötü bir şeyler çektim ancak sanıldığı kadar kolay olmadığıda bir gerçek. Kesinlikle tecrübe gerektiriyor :)

Tahmin edebiliyorum. Mutlaka kolay değildir. Hatta ben yapamayacağımı bile bile, sırf merakımın arkasından koşuyorum..

Ama deneyip görmeden ikna olmayız biz, bilirsin. Sen de öylesindir, değil mi? :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Mehmet bey, tavsiyeleriniz iÇin teşekkür ederim. Gösterdiğiniz ışık Çadırını sipariş ediyorum.

Ama ışık sistemine hala karar veremedim. Işık sistemi konusunda da tavsiyelerinize ihtiyacım var.

GerÇi sorularınıza net cevap verebildim mi bilmiyorum, ama siz yine de genel amaÇlı kullanım iÇin bir tavsiyede bulunursanız mutlu olacağım.

Bunun dışında söylediğiniz gibi, karşılaşabileceğim engeller hakkında vereceğiniz tavsiyeler iÇin de ayrıca teşekkür ederim, kendi adıma ve diğer istifade edecek arkadaşlar adına :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ÜrÜn çekimi tıpkı gelin/damat çekimi gibi dışarıdan basit görÜlen, ancak işin içine girince ne kadar zor olduğu anlaşılan dallardan biridir. Bu işin zorluğu çekimi yapılacak nesneyle de ilgilidir. özellikle yansıma yapan, dışbÜkey ayna vazifesi gören ÜrÜnlerde zorlanırsınız. Şimdi neyi ne kadar yazmak gerekir onu bilemiyorum, ayrıca bu konuda öğreticilik yapacak konumda değilim, sadece tecrÜbelerimi paylaşıyorum.

Işık konusu çok geniş, sizin tecrÜbenizle, bÜtçenizle ve çekeceğiniz ÜrÜnle alakalı bir şey. Paraflaşla da çalışabilirsiniz, kÜçÜk tasarruf ampulÜyle de. Bence en basitinden başlayın, böylece öğrenme safhasını az masrafla atlatmış olursunuz. Ama daha önce dediğim gibi, raw çalışmayı öğrenin ki bu işten gözÜnÜz yılmasın. Raw çekerseniz çekim anında tÜm parametreleri yerine getirmek zorunda kalmazsınız. En basit örnekle beyaz dengesi için her defasında 30 kare çekmek zorunda kalmazsınız.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Avrupa'da oldukça pahalı ve her makanın satışı yasak, yüksek watajlıları bulmak zor; ama Türkiye'de her balıkçı/sebzeci/meyveci tezgahlarında bolca bulunan, yüksek watajlı, kelvin olarak da 5500 seviyelerine yakın tasarruf ampulleri var. Beyaz denip de mavi ışık veren, gün ışığı denip sarı ışık veren türevlerinden uzak durun. İlla bilindik marka olması gerekmiyor, bazen hiç tanınmayan bir çin markası abilerinden çok daha iyi sonuç verebiliyorlar. Bunları her elektrikçide bulunabilecek basit duy+yansıtıcı ile kullanabilirsiniz. Bunları tekrar bir softbox/şemsiye ile kullanmanıza gerek yok. Basit yansıtıcıdan kasıt ışığın yönünü çadıra doğrultmak.

Buradaki avantajınız sürekli ışık kaynağıyla çekim öncesi dahi yaklaşık olarak nasıl bir görüntü alacağınızı az çok görebilmenizdir. Flaşla çalışmak öğrenim aşamasında zordur.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Aydınger bu iş için en kötü seçenek. Katlanma, kırılma, sararma, parmak kesilmesi vb. pek çok sıkıntısı var.

Ben kendi softboxım için endüstride kullanılan ince örgülü, un elemek için kullanılan gözenekli ürün düşünüyorum.

http://www.akyol.net...ler_454_37.html

post-4734-0-10208500-1413182256_thumb.jp

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.