İçeriğe git

Nikon Distortion Control Data 2.005 Yazılım Güncellemesi Yayınlandı

Recommended Posts

Nikon, birçok DSLR fotoğraf makinesi için yeni yazılım güncellemesini duyurdu. Nikon’un dijital SLR fotoğraf makineleriyle kullanılan lenslerden dolayı meydana gelen bozulmaları düzelten Dağılma Kontrolü Verileri (Distortion Control Data) için yazılım güncellemesi 2.005 yayınlandı.

L yazılım güncellemesi lenslerden kaynaklanan bozulmalar için düzeltmeleri sağlar. Bu yeni yazılım, fotoğraf makinenizin ayarlar “firmware version†menüsünde bulunan “L†(lens) güncellemesini içerir.

L yazılım güncellemesi pincushion ve barrel bozulmalarına karşılık yayınlanmaktadır. Pincushion distortion, zoom objektiflerde görünen görüntünün kenarlarına gidildikçe düz çizgilerin iç bükey hale gelmesi durumudur. Barrel distortion ise, özellikle mimari çekim yaptığınızda dikkatinizi çeken düz olması gereken görüntülerin eğri çıkması durumudur. Diğer bir ifade ile barrel distortion , görüntünün kenarlarına gidildikçe düz çizgilerin dış bükey hale gelmesi durumudur.

Nikon Dağılma Kontrolü Verileri (Distortion Control Data) 2.005

Nikon Distortion Control Data 2.005 yazılım güncellemesi Nikon’un aşağıda yer alan dijital SLR fotoğraf makineleri üzerinde güncellenebilir. Dağılma Kontrolü Verileri sürüm 2 şu fotoğraf makinelerini destekler:

• Df: Tüm donanım yazılımı sürümleri
  • D4: Donanım yazılımı sürümü A 1.10/B 1.10 ve üzeri
  • D4S: Tüm donanım yazılımı sürümleri
  • D90: Donanım yazılımı sürümü A 1.00/B 1.01 ve üzeri
  • D600: Donanım yazılımı sürümü C 1.02 ve üzeri
  • D610: Donanım yazılımı sürümü C 1.01 ve üzeri
  • D800: Donanım yazılımı sürümü A 1.10/B 1.10 ve üzeri
  • D810: Tüm donanım yazılımı sürümleri
  • D800E: Donanım yazılımı sürümü A 1.10/B 1.10 ve üzeri
  • D3200: Donanım yazılımı sürümü C 1.03 ve üzeri
  • D3300: Tüm donanım yazılımı sürümleri
  • D5200: Donanım yazılımı sürümü C 1.02 ve üzeri
  • D5300: Tüm donanım yazılımı sürümleri
  • D7000: Donanım yazılımı sürümü A 1.04/B 1.05 ve üzeri
  • D7100: Donanım yazılımı sürümü C 1.02 ve üzeri

Nikon D4, D4s, Df, D750, D90, D600, D610, D800, D800E, D810, D3200, D3300, D5200, D5300, D7000 ve D7100 modelleri için yayınlanan güncellemenin Mac sürümüne buradan ve Windows sürümüne buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bilgisayarına indirebilen biri var ise; Nikon sunucuları dışında bir sunucuya yükleyip buradan link verebilir mi ? Her zaman olduğu gibi yine Nikon sunucusundan dosya indirmede sorun yaşıyorum sayfa açılmıyor

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Teşekkürler. Nedenini çözebilmiş değilim her güncelleme de veya bu nikonimglib.com dan bir dosya indirmek istediğimde her zaman için site zaman aşımı sorunu yaşıyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Teşekkürler. Nedenini çÖzebilmiş değilim her güncelleme de veya bu nikonimglib.com dan bir dosya indirmek istediğimde her zaman için site zaman aşımı sorunu yaşıyorum.

Farklı DNS'ler kullanıyorsan bundan yapabilir. Yasaklı veya başka yerlerde gezmek amacı ile DNS değiştirip unutmuş olabilirsin

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Nikon, birçok DSLR fotoğraf makinesi için yeni yazılım güncellemesini duyurdu. Nikon’un dijital SLR fotoğraf makineleriyle kullanılan lenslerden dolayı meydana gelen bozulmaları düzelten Dağılma Kontrolü Verileri (Distortion Control Data) için yazılım güncellemesi 2.005 yayınlandı.

L yazılım güncellemesi lenslerden kaynaklanan bozulmalar için düzeltmeleri sağlar. Bu yeni yazılım, fotoğraf makinenizin ayarlar “firmware version†menüsünde bulunan “L†(lens) güncellemesini içerir.

L yazılım güncellemesi pincushion ve barrel bozulmalarına karşılık yayınlanmaktadır. Pincushion distortion, zoom objektiflerde gÖrünen gÖrüntünün kenarlarına gidildikçe düz çizgilerin iç bükey hale gelmesi durumudur. Barrel distortion ise, Özellikle mimari çekim yaptığınızda dikkatinizi çeken düz olması gereken gÖrüntülerin eğri çıkması durumudur. Diğer bir ifade ile barrel distortion , gÖrüntünün kenarlarına gidildikçe düz çizgilerin dış bükey hale gelmesi durumudur.

Nikon Dağılma Kontrolü Verileri (Distortion Control Data) 2.005

Nikon Distortion Control Data 2.005 yazılım güncellemesi Nikon’un aşağıda yer alan dijital SLR fotoğraf makineleri üzerinde güncellenebilir. Dağılma Kontrolü Verileri sürüm 2 şu fotoğraf makinelerini destekler:

• Df: Tüm donanım yazılımı sürümleri
  • D4: Donanım yazılımı sürümü A 1.10/B 1.10 ve üzeri
  • D4S: Tüm donanım yazılımı sürümleri
  • D90: Donanım yazılımı sürümü A 1.00/B 1.01 ve üzeri
  • D600: Donanım yazılımı sürümü C 1.02 ve üzeri
  • D610: Donanım yazılımı sürümü C 1.01 ve üzeri
  • D800: Donanım yazılımı sürümü A 1.10/B 1.10 ve üzeri
  • D810: Tüm donanım yazılımı sürümleri
  • D800E: Donanım yazılımı sürümü A 1.10/B 1.10 ve üzeri
  • D3200: Donanım yazılımı sürümü C 1.03 ve üzeri
  • D3300: Tüm donanım yazılımı sürümleri
  • D5300: Tüm donanım yazılımı sürümleri
  • D7000: Donanım yazılımı sürümü A 1.04/B 1.05 ve üzeri
  • D7100: Donanım yazılımı sürümü C 1.02 ve üzeri

Nikon D4, D4s, Df, D750, D90, D600, D610, D800, D800E, D810, D3200, D3300, D5200, D5300, D7000 ve D7100 modelleri için yayınlanan güncellemenin Mac sürümüne buradan ve Windows sürümüne buradan ulaşabilirsiniz.

Orhan bey, makinem D810.

Şu an üzerindeki mevcut yazılım C 1.01 / L 2.005 (yani sizin yeni güncelleme diye işaret ettiğiniz güncellemeyle aynı.

Nasıl oluyor?

Bu güncellemeler yeni mi yayınlandı? Eğer Öyleyse benimki fabrika çıkışında mı güncellenmişti zaten?

Zira ben makine elime ulaştığından bu yana (ki bir kaç ay oldu) hiç güncelleme yapmadım. Yani firmadan bana ulaştığı haliyle duruyor hala.

Anlamadım bişiy?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Orhan bey, makinem D810.

Şu an üzerindeki mevcut yazılım C 1.01 / L 2.005 (yani sizin yeni güncelleme diye işaret ettiğiniz güncellemeyle aynı.

Nasıl oluyor?

Bu güncellemeler yeni mi yayınlandı? Eğer Öyleyse benimki fabrika çıkışında mı güncellenmişti zaten?

Zira ben makine elime ulaştığından bu yana (ki bir kaç ay oldu) hiç güncelleme yapmadım. Yani firmadan bana ulaştığı haliyle duruyor hala.

Anlamadım bişiy?

Cihazınız fabrika çıkışı güncel olabilir. Güncelleme tarihi ile ilgili net bir bilgi sahibi değilim. Fakat alıntı yaptığım sitede yeni haber olarak duyuruldu.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Orhan bey, makinem D810.

Nasıl oluyor?

Anlamadım bişiy?

Dosyanın tarihine baktım ben 4. ay gÖrünüyordu :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Farklı DNS'ler kullanıyorsan bundan yapabilir. Yasaklı veya başka yerlerde gezmek amacı ile DNS değiştirip unutmuş olabilirsin

DNS niyetine VPN kullanarak bağlanıyorum. şimdi devre dışı bırakıp denedim. ve normal bağlandım. Teşekkür ederim tekrardan
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 10 ay sonra...

Arkadaşlar merhaba, Nikon Dağılma Kontrolü Verileri (Distortion Control Data) 2.005 versiyonu demişsiniz ama, ben şu an nikonun sitesinden makinemin modelini giriyorum en güncel update ( L) 1.009 olarak görünüyor. 2.005 güncellemesini göremedim malesef.. Eğer bu güncelleme varsa başka indirebileceğim bir yer varmıdır..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Listeye dikkat ederseniz sizdeki model için ibare şu şekilde:

Bu durumda sizin modeliniz zaten daha güncel belki de en son versiyon yazılıma sahip demektir. Bu başlık yaklaşık olarak 1 yıl önce açılmış, üzerinden bi hayli zaman geçmiş. Siz modeliniz ile ilgili son versiyonu Nikon'un sitesinden bulup indirin ve güncellemeyi yapın. Bu başlığı dikkate almayın. Bu arada Nikon son bir kaç ayda sitesinin yazılım indirme bölümünde büyük değişiklikler yaptı. Linklerin çalışmaması normaldir. Aynı yazılımlara şu an başka linklerden ulaşılıyor olabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.