İçeriğe git

11-16 + 16-85 mi yoksa 12-24 + 24-85 mi?

Recommended Posts

D5200 gövde sahibinin 17-55 mm almaya bütçesi elveriyorsa neden böyle bir giriş seviyesi gövde almış ki?

11-16 Tokina va 16-85 Nikon ile yolunuza devam edin. Tokina'yı alırken ikinci versiyonu olmasına dikkat edin, zira diğerinde dahili netleme motoru yoktur!

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yorumunuz ve değerli tavsiyeniz için teşekkür ederim, D5200 gövde almamın sebebine gelince, çektiğim fotoğraftan billboard basılmayacaksa D5200 ile D750 arasında en ufak bir fark olacağını düşünmediğimdendir.

O halde 17-55 mm lens de sizin için gereksizdir, çünkü çekimlerinizi büyük baskılı işlerde kullanmayacaksınız! çünkü o kadar detaya, kontrast/ışık/renk başarımına ihtiyacınız yok!

Bir giriş seviyesi ile bir semi-profesyonel gövde arasındaki fark sadece sensör boyutuyla ilgili baskı sonuçları değildir. Sensörün farklı kulvarlardaki performansından makinanın kullanım kolaylığı/kullanım tarzına kadar bir çok fark vardır. Bununla ilgili olarak kırmızı ışık ağırlıklı zor ışık şartlı, flaşın yasak olduğu bir bir dans sahnesinde D3/D300s/D5100 gövdeleriyle 5 dakikalık bir diliminde kendi yaptığım çekimleri raw dosyalarıyla birlikte delil olarak sunmaya hazırım.

Bütçeniz elveriyorsa tabii ki gidin bir 17-55 mm alın, bu lens kendi kulvarında size en iyi en performansı sunacak olan lenstir. Ama giriş seviyesi bir gövdede bu lensi kullanan birine şu ana kadar hiç rastlamadım. çünkü giriş seviyesi sahipleri bütçelerine ve ihtiyaçlarına göre bu gövdeleri satın almışlardır. Onlar için F2,8 kategorisinde lens satın alma ihtiyacı doğduğunda genelde üçüncü markaların 17-50 mm F2,8 gibi Sigma-Tamro-Tokina türevlerine yönelmişlerdir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Mehmet bey, zaten 17-55, DX yani giriş formatlı bir lenstir, yukarıdaki cümlelerinize hiç anlam veremediğimi belirtmek zorundayım, benim bütçe problemim yok, benim için önemli olan fiyat/performans oranıdır. İlaveten ben sadece amatörüm hiçbir zaman full frame makina almayacağım ve hiçbir zaman da profesyonel olmayacağım sadece bu işi tam anlamıyla öğrenmek ve elimden geldiğince iyi fotoğraf çekmek isterim. Bunun için de gövdeden ziyade lensin önemli olduğunu düşünmekteyim. Sevgiler.

Siz benim cümleme anlam verememişsiniz, acaba hangimiz yanlış biliyor? Bunu buradaki arkadaşlara soralım, ne dersiniz? Acaba hangisi doğru?

Evet, sizin yazdıklarınıza cevaben ben de diyorum ki?

1- 17-55 APSC sensörlü gövdeler için üretilmiş profesyonel bir lenstir. Giriş seviyesi bir lens değildir. Nikon, 1500 dolara giriş seviyesi lens satmaya çalışacak kadar piyasa bilgisi kıt, satış stratejisi sıfır olan bir firma değildir.

2- Profesyonellik için full frame gövde bir mecburiyet değildir. öyle olsaydı Nikon markasındaki D1 modelinden D2Xs modeline kadar üretilmiş birden fazla versiyonlu tek rakamlı seride; D100 modelinden D200 modeline kadar 3 rakamlı serideki makinalar pro ve semi pro olarak adlandırılmazdı. Sizin bu iddianıza göre 2008 yılına kadar, yani Nikon firması ilk full frame gövdeyi duyurana kadar hiç profesyonel gövdesi yoktu! Eğer dediğiniz gibi olsaydı örnek olarak bir Canon 7D modeli de giriş seviyesi olarak adlandırılmak zorundaydı.

3- Lensin önemsiz olduğunu hiçbir zaman söylemedim, tam tersine gövdeye yatırım yapan arkadaşları uyardım, bunu diğer yazılarımda da görebilirsiniz. üst seviye bir lensi 20-10 yıl kullanabilirsiniz; ama her gövdenin ömrü bu dijital çağda max 5 yıldır diye her platformda yazdım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yahu ne alaka? Ben ne zaman en iyisini bildiğimi iddia ettim? En son cümleyi ben yazıyor muşum, dünyadaki insanların doğru kabul ettiğini yazmışsam, buna bir cevap vermeye ihtiyaç duyulmuyorsa bunun sorumlusu ben miyim?

Siz bir iddiada bulundunuz, 17-55 mm giriş formatlı bir lenstir dediniz, bunun doğru olup olmadığını arkadaşlara soralım dedim, kötü mü dedim?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Evet dostlar, yukarıdaki cevaplarımı okuyunca benim kendi kendime konuştuğumu sanmayın. Ercan bey yazdıklarını silmiş. Ama ne yazık ki yazdıklarına cevap verdiğim için sistemde ne yazdıkları yine görülüyor, yani başını kuma gömmekle kendini gizlemiş olmuyorsun. İlk mesajı da konuyu açtığı mesaj olduğu için silememiş. üzüldüm bu beyfendinin düştüğü duruma.

Demek ki neymiş, bilmediğin konuda ahkam kesmeyeceksin, eğer bildiğinin doğru olduğundan eminsen ve bunu dayandırdığın bilimsel kaynaklar varsa o zaman ısrar edeceksin.

Bu başlık ile bu forumun öyle her şarlatanın ağzına geleni yazamadığı, ciddi ve güvenilir bir kaynak olarak gösterilebilen bir forum olduğunu ispatlamış bulunuyoruz.

Yönetici arkadaşlar, lütfen bu başlığı silmeyin, bundan sonra gelip şarlatanlık yapacak ergenlere örnek olsun. Bazen, her soruya cevap yazma, ne halleri varsa görsünler diyorum ya, işte sebebi budur.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ne kadar ukalaca, ne kadar küstah yorumlar bunlar, ne biçim bir site burası?

Sadık Balkan, bu yorumunu yazdıktan sadece 38 dakika önce bu siteye kayıt olmuş. Ne kadar ilginç değil mi? Kayıt olur olmaz da bu başlığa cevap yazma ihtiyacı hissetmiş.

Ercan Bey'in avukatlığına soyunmuş, siteyi beğenmemiş ama nedense hemen kayıt oluvermiş cevap yazabilmek için.

Daha ilginci ise şu: Sadık Balkan ile Ercan Gün aynı IP adresine sahip!

Senin gibi acemiler böyle yüzüne gözüne bulaştırır işte: IP (IP: 94.54.232.24)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben senin kardeşin değilim.

Benim yaşım 45, ergen olan sen olabilirsin.

Ben kimseye çamur atmadım.

Üslubumda yasalarda suç teşkil eden hiç bir kelime kullanmadım.

Ben site yöneticisi değilim, sadece editörÜm. Site yöneticiliği dersini başkasına vermelisin.

Toy olup olmadığımı senden öğrenecek değilim. Buna buradaki okurlar karar verebilir.

Bana "Aklını başına topla" deme yetkisine sahip değilsiniz. Bu söylediğinizi hakaret olarak kabul ediyorum, gerektiğinde delil olarak kullanacağımdan emin olun.

Bu noktada ben IP numaramın kontrol edilmesinde, yazışmalarımın delil olarak kullanılmasında bir mahzur görmÜyorum.

Aynı şekilde siz de IP numaranızın kontrol edilmesine, daha önce Ercan GÜn isimli kullanıcı ile aynı IP numarasını kullanmanızdan doğacak kanuni mÜeyyideleri kabul edebiliecek misiniz?

Burada yazdığınız ve yazacağınız her şeyin gerek savcılık gerekse diğer hukuki merci'ler tarafından delil olarak kullanılacağını, gerektiğinde site yönetiminin bu yazışmaları ilgili makamlara vermek zorunda olduğunu bilmenizi isterim.

Hadi buyrun, hakaretlerinize devam edin.

TÜrkiye'de artık eski internet vurdum duymazlığı yok, kanunlar değişti; artık IP numaranızdan yapılan her şeyden siz sorumlusunuz, tıpkı Avrupa gibi. Hadi buyrun, devam edin.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ne kadar ukalaca, ne kadar küstah yorumlar bunlar, ne biçim bir site burası?

Site ile ilgili fikriniz olup olmadıgını nasıl bir site oldugunu konusunda sizin fikrinizi soran bir kişi oldugunu göremiyorum bu hakkı size vermiyorum ? rahatsız oldugun sevmedigin begenmedigin zaman çıkış Butonu üst tarafa duruyor çıkış yaparsınız ve birdaha gelmezsiniz. Hatta isterseniz o kadar rahasız olduysanız Mutlu bir şekilde üyeliğinizide sileriz.

ve Alttaki yaptıgınız başka bir üyelik açarak kişilerin sahsı ile gecilen dalga sebebi ile iki üyeliginizde askıya alınmıştır.

post-1-0-30431800-1414653828_thumb.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hala bu tip insanlar var mı diye merak ediyordum görmüş oldum. Kaldı ki madem çok bilgisi var burada ne geziyor bu arkadaş. Yönetimin eline sağlık. Gereken güzel bir şekilde yapılmış

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ne zırvalıyosun kardeşim sen, tipik ergen, gerçekler ortada, insanlara çamur at izi kalsın, sen önce üslubuna dikkat et, belli ki daha toysun site yöneticiliği böyle yapılmaz, aklını başına topla.

Benim anlamadığım hem bu kadar kaba olup hem de sanatla nasıl alakalı olduğunuz?

Durun tahmin edeyim;

Siz dağda embetik bitki/böcek bulduğunuzda güzelce fotoğraflayıp sonra koparıp atıyorsunuzdur. Başkası çekmesin diye. :P

Ayrıca Mehmet Bey yaşını başını almış Beyefendi bir insan. Lütfedip size cevap vermesi bile lütüf.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yapılan tamamı ile terbiyesizlik ve saygısızlık , ne almak istiyorsanız gidin alın , bu kafa ile zaten size birşey katmaz , ayrıca Nikon 17-55 lens için ve DX sınıf makinelerin hepsine giriş seviyesi diyorsanız sizin seviye fotoğraf adına girişinde altında bilginiz olsun , çarpanlı makineler nerelerde avantaj bunları bir araştırın size de bir ip ucu kuşcular ve makrocular ne kullanıyor bir bakın.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

İlginç bir gözlemim var;

Pro bir makine kullanan birisi mesela beni biri D700 + 80-200 le görünce beni fotoğrafçı sanıyor, profesyonel sanıyor, halbuki alakam yok.

Ama mesela Ferrari arabam olsa, yolda bi şahin peşime takılıp alırım anahtarını gel lan buraya diye adam yerine koymaz :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

İlginç bir gözlemim var;

Pro bir makine kullanan birisi mesela beni biri D700 + 80-200 le görünce beni fotoğrafçı sanıyor, profesyonel sanıyor, halbuki alakam yok.

Ama mesela Ferrari arabam olsa, yolda bi şahin peşime takılıp alırım anahtarını gel lan buraya diye adam yerine koymaz :D

Gökhan profosyonel ve fotoğrafçı olmak bence ayrı tanımlamalar , Profosyonellik bu işten para kazanıp hayatını kazanmaktır , yoksa amatör bir fotoğrafçıda hobi sahibide elinde orta format ile de gezer ve bu onu hiç bir zaman profosyonel yapmaz

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Gökhan profosyonel ve fotoğrafçı olmak bence ayrı tanımlamalar , Profosyonellik bu işten para kazanıp hayatını kazanmaktır , yoksa amatör bir fotoğrafçıda hobi sahibide elinde orta format ile de gezer ve bu onu hiç bir zaman profosyonel yapmaz

Biz kendi aramızda görüyoruz yada öyle hissediyoruz zaten demiyorum.

Ben D700 değil D4s de kullansam amatörün en önde gidip bayrak tutanıyım :D

İşte sokakta olayla hiç bir alakası olmayan kişiler böyle düşünmüyor. Büyük lensi görünce adam yerine konuyorsun, adam fotoğrafçı ya deniyor.

Ama Ferrari n olduğunda kimse seni ciddiye almıyor dalga geçiyorlar :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.