İçeriğe git

AF Fine Tune (Otomatik fokus ince ayar) yaptım.

Recommended Posts

Elimde bulunan lenslerimin gövdeye kalibreli olabileceğini sanıyordum ama sanırım yanılmışım. İşler biraz durulmuşken ekteki lens fokus ince ayar tablosu yardımıyla tüm lenslerimin doğru netleyip netlemediğini anlamak için önce test sonra kalibre ettim ve lenslerin AF Fine Tune(Otomatik fokus ince ayar) netleme değerlerini D700 gövdeme göre aşağıdaki değerlere göre ayarladım :

Sigma 35mm 1.4 Art = +12

Nikon 85mm 1.4G = +20

Nikon 70-200 VR II f2.8G = +8

Nikon 105VR f.2.8G Micro = 0

Tamron 24-70 f2.8 VC = +8

Nikon 14-24 f2.8G = Teste gerek duymadım.

Nikon 50mm 1.8D = İlk fırsatta test edilecek.

Sonuçlardan da görüleceği üzere hemen hemen her lensim için + yönde ince ayara gereksinim varmış. Test sırasında herhangi bir yanlışlık yapmadıysam tabi. çekim yaptıkça sonuçlar kendini belli edecektir diye düşünüyorum. Peki neden tüm lenslerim için kalibrasyon olarak + artı yönde ihtiyaç olduda - eksi yönde ihtiyaç olmadı bu bir rastlantı olabilir mi acaba ?

Sizin bu konudaki görüşleriniz nedir acaba? Benden başka tüm lenslerine ince ayar aparak kullanan varmı başka?

Testi yaparken kırmızı daire ile işaretlediğim kesişim noklalarının vizörden bakarken aynı düzlem içine girmesine dikkat ettim ve tripod ve makineyi ona göre konumlandırdım.

WrvdLL.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

+20 degerleri nasıl elde ettiniz bu kadar bir fark normal oldugunu zannetmiyorum.

Test yaparken nasıl yol izlediniz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bana da yüksek değerler tuhaf geldi açıkçası.

Test methodum ise, ekteki fotoğrafta nasıl yapılması gerektiği sanırım anlatışmış.Kırmızı daire ile işaretlediğim kesişim noklalarının vizörden bakarken aynı düzlem içine girmesine dikkat ettim tripoda makineyi test kağıdındaki netleme noktasına düz bakacak şekilde yerleştirdim ve testi yaptım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu testi üyeler kullanabilsin diye tekrar içindekileri türkçe yaparak yayınlıyacagım..

Sizin testinizde degigim gibi değerler yüksek. Ancak o üst kısımlar A ve B noktaları yatay ve dikey olarak üst üst'e gelecek şekilde olması gerektigini söylüyor. Görseller ona işaret ediyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu testi üyeler kullanabilsin diye tekrar içindekileri türkçe yaparak yayınlıyacagım..

Sizin testinizde degigim gibi değerler yüksek. Ancak o üst kısımlar A ve B noktaları yatay ve dikey olarak üst üst'e gelecek şekilde olması gerektigini sÖylüyor. GÖrseller ona işaret ediyor.

Kemal bey testi a ve b kesişecek şekilde yapmaya çalıştım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hasas mevzular ilk fırsatta konuyla ilgili deneyimlerimi aktarırım.

Ancak +10 üzeri bence çok iyiye işaret değil.

Ben mesela sıfır bir lens alsam (F1.4 gibi diyaframlı) ilk yapacağım şey fine tuning olur ve +20 gibi bir rakam görsem direk aldığım gibi geri gider lensi kontrol ettiririm.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

+20 degerleri nasıl elde ettiniz bu kadar bir fark normal oldugunu zannetmiyorum.

Test yaparken nasıl yol izlediniz.

Olabiliyor Kemal bey, bendeki 50mm 1.4G D7000 im varken -20 lerde kullanıyordum. D610 a geçince -4 lerde ideal. Makine değişince tüm değerlerde değişir kii mantıklı olan da budur.

Ancak daha Önemli olan bu test kartı biraz mantıksız. ŞÖyle ki;

Netleme yaptığınız yüzey sensÖre paralel olmalı, yani kartı makinenin açısı kadar yatırmalısınız. Yatırdığınızda da netlediğiniz nokta sıfır değerinden geriye kaçar. Değerleri yanlış tespit edilir.

Bu sistemde ancak kartın dibine netleme yaparsanız sıfıra en yakın yerden netlemiş olursunuz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu sistem şöyle test edilmeli.

Bu kağıt düz bir masanın üstüne koyulmalı. Kamerada aynı çekilde aynı hizada, FOCUS yazısına odaklacan şekilde bulunmalı ve kamera lensin en yakın netleme mesafesinde bulunmalı.

Normalde biz genelde kameranın kağıda 45 derecelik açı ile duranları biliriz.

Eğer fotoğraftaki gibi tepeden fotoğraf çekildiyse yanlış.

FOCUS yazısının tam karşısından çekildiyse tamam ki zaten öyle çekilmiş sanırım.

En keskin fotoğrafları elde etmek için uğraştığım için genelde kafa yorduğum bir konu.

önce böyle kağıtlardan yaptım, sonra olayı geliştirdim arkadaşa tahtadan orjinal bişey yaptırdım. O da olmadı gittik 4 nikoncu 1 canon cu yazılım satın aldık.

4 Nikoncu olarak biz avucumuzu yaladık :blink:

Geçen sene Hayyam dan bi Tokina 28-70 almıştım lens sorunlu çıkmıştı geri götümüştüm.

Hemşerim olan usta ile uzunca bi sohbet ettik.

İlk benim kameramda sorun olduğunu falan söylemişti sonra bir takım testler yaptık, benim 50mm F1.4 lensim benim kameramda +4 de doğru netlerken, ordaki bir D300s de -6 da daha iyiydi.

çok basit görünsede aslında oldukça karmaşık bir mevzu. çok garip sonuçlar elde edilebiliyor. Hele zoom lenslerde iyice ayyuka çıkabiliyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bende aşağıdaki hazır kalibrasyon kartıyla 24-70 'i denemiştim. Bende +1 gibi bir değer daha net göründü. Tabi tüm bunlar için çok fazla zaman ayıramadığım için doğru bir kalibrasyon olup olmadığını net söyleyemem.

maxresdefault.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu işlemi yaparken ;

Gövde ile kağıt mesafesi ne kadar olacak ?

Max diyafram açıklığındaki olmalı ?

Ornğ 24-70 gibi sabit olmayan bir lenste odak uzaklığı 24 mü 70 mi olmalı ?

gibi soruların cevaplarını yanıtlarsanız sevinirim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bana da yüksek değerler tuhaf geldi açıkçası.

Test methodum ise, ekteki fotoğrafta nasıl yapılması gerektiği sanırım anlatışmış.Kırmızı daire ile işaretlediğim kesişim noklalarının vizörden bakarken aynı düzlem içine girmesine dikkat ettim tripoda makineyi test kağıdındaki netleme noktasına düz bakacak şekilde yerleştirdim ve testi yaptım.

45 derecelik bir açı olması gerekmiyormu ??

FocusPyramid-950px-01.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Doğan abi şimdi senin o test şeysini masaya yatırdın. O fokus yazı tam 90derece mi?

Tam 90 derece ise problem yok, A B noktasının kesişmesi sadece senin hata oranını minimuma indirmek için.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

90 derece olmamalı çünkü fokus kağıdının alt kısımlarını kesmek yada kıvırmak için işaret koymuşlar. Ekte kullandığım orjinal test kağıdının orijinal halini görebilirsiniz.

dqgkrD.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Doğan Bey.

Bu karta göre makinayı nereye netliyorsunuz ? Yani AF-S tek noktayı bu kağıt üzerindeki " A " noktasınamı getirdiniz ? Yoksa FOCUS yazısınamı ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Doğan Bey.

Bu karta göre makinayı nereye netliyorsunuz ? Yani AF-S tek noktayı bu kağıt üzerindeki " A " noktasınamı getirdiniz ? Yoksa FOCUS yazısınamı ?

Focus yazısına netliyorum. karttaki A ve a noktalarını kesiştirecek kadar açı veriyorum makineme.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

P.tesi bi çıktı alıp deniyeyim ama bu zamazingo hatalı çıkacak muhtemelen.

O fokus şeyinin 90 dik olmalı ki kamera 0 çizgisine netlemiş olsun.

A ve B yi eşit hizaya getirip kullanıcı kaynaklı hatayı sıfıra indirmek istiyorlar ama işte o fokus şeyi biraz arkaya eğik olduğunda zaten 0 noktası kaçmış oluyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

En son Nazmi Kılıçer beye lenslerimi kontrol ettirdim. Kendisindeki sistem 45 derece kuralına uygun şekilde oluşturulmuş bir sistemdi.

Ben şahsen, önceden de kendim evde yaparken 45 derece kuralına uyardım. Konuyla ilgili uzmanların da böyle yaptıkları dikkatimi çekti.

Acaba bu kadar yüksek çıkması bundan dolayı olabilir mi? Benim acizane Doğan beye tavsiyem, bir de 45 derece kuralına uygun bir şekilde kontrol edin derim. Sonuçlar aynı mı çıkacak yoksa farklı mı?

Recep YAZICI beyin yukarıda işaret etmiş olduğu resim ideal bir sistem bence.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bizim fotoyu pek dikkate alan olmadı :)

1. Manuel Mod'ta AF-S olacak şekilde şekildeki mavi RA kısmına netleme yaptık.
  2. Sonra menüden örnğ : -5 -4 -3 -2 -1 0 +1 +2 +3 +4 +5 gibi değerlerde fotolar çektik.
  3. Sonra bu fotoları %100 büyütüp inceledik ve en net olduğumuzu düşündüğümüz kareye ait değeri AF Adjusment'ta kaydettik.

Bumudur ??

Eğer buysa ;

f değeri ne olacak ?

24-70 gibi bir lenste ölçmü nerden yapacağız 24 ? / 70 ?

Bilen birileri vardır :)

focus.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

2. Sonra menüden örnğ : -5 -4 -3 -2 -1 0 +1 +2 +3 +4 +5 gibi değerlerde fotolar çektik.
  3. Sonra bu fotoları %100 büyütüp inceledik ve en net olduğumuzu düşündüğümüz kareye ait değeri AF Adjusment'ta kaydettik.

Bumudur ??

Eğer buysa ;

f değeri ne olacak ?

a>

Recep bey bu konuda çok fikrim yok ama Şükrü hoca bir yerlerde yazmıştı forumda , okuduğum kadarı ile 24 de 70 mm farklı sapmalar sözkonusu olabiliyor

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bumudur ??

Eğer buysa ;

f değeri ne olacak ?

a>

Diyafram daima en açık konumda olacak yani F2.8

Lens en yakın netleme mesafesinde olacak.

Zoom lenslerde 24mm e ayarlasan 70mm de tutmaz, 70mm e ayarlasan 24mm de tutmaz.

Ben zoom lensleri ortada ayarlıyorum. Yani 24-70 bi lensi 47mm de falan. Her iki tarafa da eşit +/- hata payı olacağını varsayıyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

İnce ayarları ile ilk sokak çekimlerimde izlenimlerim gayet tatmin edici görünüyor eğer yanılmıyorsam. 35mm ve 70-200 ile denediklerim arasında. Diğer lensleri henüz denemedim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.