İçeriğe git

Nikon D300 için lens

denisjr

Recommended Posts

Nikon D300 için lens almayı düşünüyorum. Elimdeki sb800 flaş ve 18-135 lensi verip

Tamron SP AF 28-75mm f2.8 XR

NİKON 24-85MM f3.5-4.5 VR

İkisinden birini almayı düşünüyorum. Daha sonra 50mm yada 70-200 yada 70-300 de alabilirim. Ama şimdilik tamron ve nikon arasında kaldım. Başka tavsiyesi olan varsa söyleyebilir. Sigma falan.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sayın denisjr,

Son 15 gündür her aklınıza gelen soru için, her öğrenmek istediğiniz temel fotoğrafçılık dersi için yeni bir başlık açarak soru sormanız site yönetimi tarafından hoş karşılanmamaktadır.

Eğer bu böyle olabilseydi bu siteye gelen insanlar karşılaştığı her problem için bir başlık açarsa, her lens+gövde+flaş için bir başlık açarsa içinden çıkılmaz bir hal alır burası.

Size tavsiyem lütfen forum içesirinde sorunuza yakın ya da tamamen aynı soruyu içeren başlıklara göz atın, okuyun ve bilgi sahibi olun. Eğer o konu içerisinde hala sorunuza cevap bulamadıysanız aynı konu altında yine sorunuzu sorun, arkadaşlar cevaplamaya çalışırlar.

Burada amacımız aynı konuları daha az başlık altında toplamak, böylece arama esnasında rahatlıkla bulunmalarını sağlamaktır. Gereksiz başlık kalabalığı sistemin yavaş çalışmasına yol açmaktadır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Rica ederim, sadece bir ikazdı. Lensler başlığı altında buna benzer bir konuya devam etmenizi isterdik. Çünkü son zamanlarda aklınıza takılan her soru iÇin başlık aÇıyorsunuz, belki de forumda olan bir konuyu soruyorsunuz. Önce arayın, bulamazsanız yakın başlık altında sorun, cevap veren Çıkacaktır.

SB800 ikinci el değeri 150-175 euro. Tamron 28-75 mm FF kullanıcılarının beğendiği bir lens, ederi 200 euro ve üzeri. Nikon 24-85 mm nin VR versiyonu kitlens olarak satılsa da ikinci elde 250-300 eurolarda alıcı buluyor. Buna gÖre siz karar verin. Ama bu her iki lens de D300 iÇin sizi daraltacaktır. Şimdi bu ne diye sormayın, en az 2 sayfa yazmam lazım. DX gÖvde iÇin 18 mm den başlayan lens almalısınız, kısacası bu.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Nikon D300 için lens almayı düşünüyorum. Elimdeki sb800 flaş ve 18-135 lensi verip

Tamron SP AF 28-75mm f2.8 XR

NİKON 24-85MM f3.5-4.5 VR

İkisinden birini almayı düşünüyorum. Daha sonra 50mm yada 70-200 yada 70-300 de alabilirim. Ama şimdilik tamron ve nikon arasında kaldım. Başka tavsiyesi olan varsa söyleyebilir. Sigma falan.

Flaşı kullanamadığın için satmaya başlamışken makineyide sat kurtul bu zulümden. Sende rahatla forumda rahatlasın. Arkadaşın net trollü olduğunu düşünüyorum. Nikon'u 1 yıldır kullanıyorum diyor. En az 1 yıldır dslr kullanıyor diyelim. 2 konusuna da bakıyorum da 1 yıllık kullanıcının soracağı sorular değil bunlar. Pazar günü çekime gidecem diyor ne çekeceksin? En az 1 yıllık makineyi kullanan biri bu tarz bir soru sormaz. Portre çekeceğim hangi lensleri önerirsiniz? Manzara çekecem hangi lensleri önerirsiniz? Makrosudur, yabani hayvandır bilgi verir ona göre lens tavsiyesi alır.

Fazla sık boğaz etmenin gereği yok. Muhtemelen canı sıkılmış net trollü.

Kitlensten sonra en güzel alınacak ikinci lens 50mm 1.8 dir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Değerli forum üyeleri;

Hazır D300 Konusu açılmışken müsadenizle bir soru da ben sarabilir miyim?

Mevcut makinam D3100, fakat çok sık lens değiştirmek zorunda kalıyorum.

Bu durumu pratikleştirmek için, özellikle Tokina 100mm F/2.8 AT-X lensimi takıp sadece makrolara kullanmak için;

İkinci el D300s (1800-1900tl) almam sizce mantıklı mı?

Değilse ne yapmalıyım. Yada böyle sök tak ile mi devam edeyim.

(D300s bildiğim kadarıyla gövdeden motorlu.)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Değerli forum üyeleri;

Hazır D300 Konusu açılmışken müsadenizle bir soru da ben sarabilir miyim?

Mevcut makinam D3100, fakat çok sık lens değiştirmek zorunda kalıyorum.

Bu durumu pratikleştirmek için, özellikle Tokina 100mm F/2.8 AT-X lensimi takıp sadece makrolara kullanmak için;

İkinci el D300s (1800-1900tl) almam sizce mantıklı mı?

Değilse ne yapmalıyım. Yada böyle sök tak ile mi devam edeyim.

(D300s bildiğim kadarıyla gövdeden motorlu.)

D300S ler 1200 TL lere kadar alınabiliyor. 1800-1900 TL çok geldi. O fiyatlara o makineye o kadar para verilmez bence. üstüne biraz daha konulup 2300-2400 TL lere sıfır d7100 bodysi bulunabiliyor. üstelik AA filtresi de yok.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

D300S ler 1200 TL lere kadar alınabiliyor. 1800-1900 TL çok geldi. O fiyatlara o makineye o kadar para verilmez bence. üstüne biraz daha konulup 2300-2400 TL lere sıfır d7100 bodysi bulunabiliyor. üstelik AA filtresi de yok.

Turan Bey;

Fikirleriniz için teşekkür ederim. Maalesef benim gibi acemiler için "üzerine biraz daha" diye başlayınca iş çığrından çıkıyor, D610'a kadar yükseliyor.

Bunun için kendi bilgi/öğrenimime yetecek kadar ikinci el olsa iyi olur birde;

D300s'e karşı takıntım/sevgim var sanırım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Rica ederim, sadece bir ikazdı. Lensler başlığı altında buna benzer bir konuya devam etmenizi isterdik. Çünkü son zamanlarda aklınıza takılan her soru iÇin başlık aÇıyorsunuz, belki de forumda olan bir konuyu soruyorsunuz. önce arayın, bulamazsanız yakın başlık altında sorun, cevap veren Çıkacaktır.

SB800 ikinci el değeri 150-175 euro. Tamron 28-75 mm FF kullanıcılarının beğendiği bir lens, ederi 200 euro ve üzeri. Nikon 24-85 mm nin VR versiyonu kitlens olarak satılsa da ikinci elde 250-300 eurolarda alıcı buluyor. Buna göre siz karar verin. Ama bu her iki lens de D300 iÇin sizi daraltacaktır. Şimdi bu ne diye sormayın, en az 2 sayfa yazmam lazım. DX gövde iÇin 18 mm den başlayan lens almalısınız, kısacası bu.

Çok fazla abarttığınızı düşünüyorum. Çünkü 15 gündür sadece 2 tane konu aÇtım. İlk konumda flaş sorununu yazdım 2. Konumda lens tavsiyesi istedim. Ve 15 gündür 1 allahın kulu doğru düzgün cevap vermedi.

Flaşı kullanamadığın iÇin satmaya başlamışken makineyide sat kurtul bu zulümden. Sende rahatla forumda rahatlasın. Arkadaşın net trollü olduğunu düşünüyorum. Nikon'u 1 yıldır kullanıyorum diyor. En az 1 yıldır dslr kullanıyor diyelim. 2 konusuna da bakıyorum da 1 yıllık kullanıcının soracağı sorular değil bunlar. Pazar günü Çekime gidecem diyor ne Çekeceksin? En az 1 yıllık makineyi kullanan biri bu tarz bir soru sormaz. Portre Çekeceğim hangi lensleri önerirsiniz? Manzara Çekecem hangi lensleri önerirsiniz? Makrosudur, yabani hayvandır bilgi verir ona göre lens tavsiyesi alır.

Fazla sık boğaz etmenin gereği yok. Muhtemelen canı sıkılmış net trollü.

Kitlensten sonra en güzel alınacak ikinci lens 50mm 1.8 dir.

Net trolü nedir bilmiyorum. Ama 9 senedir fotoğrafla uğraşıyorum. Bunu amatör olarak kendi Çabalarımla baba parası yemeden yapmaya Çalışıyorum. Zengin ... Değilim ben. Bilmemek ayıpmıdır? Pazar gününü merak etmişsiniz. Pazar günü gelin damat dış Çekimim var. İzmirlisiniz bilirsiniz hava gaz da ve asansörde ÇekÇem. Çekimlere katılmak isterseniz telefon verebilirim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Turan Bey;

Fikirleriniz için teşekkür ederim. Maalesef benim gibi acemiler için "üzerine biraz daha" diye başlayınca iş çığrından çıkıyor, D610'a kadar yükseliyor.

Bunun için kendi bilgi/öğrenimime yetecek kadar ikinci el olsa iyi olur birde;

D300s'e karşı takıntım/sevgim var sanırım.

D300s ler için 1800-1900 TL çok para ben o kadar para vermezdim onlara. Bence o kadar etmez o cihaz. İzmir de 15 yıllık Erin Dİgitalde 1250 TL den satılıyor.

D300s - 1250 TL

D90 - 750 TL

D300 - 900 TL

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Aslında haklısınız, ben size haksızlık etmişim. Tıpkı sizin sorularınıza benzeyen sorular son haftalarda o kadar arttı ki, artık aynı konuların 10 ayrı başlık altında sorulması bizi biraz yordu. Bu yoğunluk iÇerisinde piyango size denk gelmiş, sizi ikaz etmişim.

Bu konuda kusurumu affedin.

Doğru düzgün bir cevap verilmedi demişsiniz. Sanırım bu biraz da sizin sorunuzla ilgili bir durum olabilir. Biz burada elimizden geldiğince tüm sorulara net ve doğru cevaplar vermeye Çalışırız, özellikle cehalet ile savaşır, teknik bir dayanağı olmayan aÇıklamaları anında ikaz eder, gerekirse sileriz. özetle şarlatanlığa yer vermeyiz.

Sitede konusunda oldukÇa tecrübeli birkaÇ editör olarak vakit ayırıp yazıyoruz. Ama herhangi bir vasıf verilmeden burayı takip eden, aynı zamanda bizim kadar/bizdan daha fazla bilgili arkadaşlarımız da var. Onlar da soruları cevaplarlar. Sanırım sizin sorunuzda karanlıkta kalan noktalar vardı, bu yüzden yardımcı olamadılar.

Ben yardımcı olayım diycem, ama sorunuz benim iÇin de karmaşık. Bazen istekleri anlamakta zorlanıyorum, yanlış bir şey yazmaktan korkuyorum. Olayı daha aÇık/net izah ederseniz problemin Çözümünü yazmaya Çalışırım.

Ama ekipman tavsiyesi konusuna kişisel olarak pek sıcak bakmıyorum, Çünkü bu konunun artık cılkı Çıktı. Sen bilirsin ne alayım lafı benim en son duymak istediğim bir ses. Tavsiye bulunsan bi dert, bulunmasan bi dert. Neye paran yetiyorsa git onu al diyerek kendimi kurtarıyorum bu döngünün iÇinden. Çünkü konusunda henüz uzmanlaşmamış birinin bu sorusuna cevap vermek oldukÇa riskli.

D300+18-135mm+SB800 ile flaşlı Çekimlerde sonuÇ alamayan biri iÇin 2 şık var kafamda:

- Bu 3 ekipmandan biri arızalı olabilir.

- Bunları kullanan fotoğraf gönüllüsü henüz bu seviyedeki ekipmanları kullanabilecek tecrübeye sahip olmayabilir.

Şimdi, uzaktan, 3000-3500 km mesafedeyim ben size, bunu anlamam mümkün değil. Burda temel fotoğrafÇılık dersi mi verelim, yoksa bahsedilen soruna olup olmadığını bilmediğimiz temel fotoğrafÇılık bilgisi+Nikon aşinalığı varsayımına göre Çözüm mü gösterelim? Yani bazı spesifik konular iÇin sizin bu konudaki seviyenizi bilmeden cevap vermek Çok riskli.

üÇ beş kuruş para kazanmanıza bir itirazımız olamaz. Ama ekipmandan istediği sonucu alamayan birinin gelin damat dış Çekim yapmaya cesaret etmesi oldukÇa iddialı bir durum.

Size kolaylıklar diliyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Teşekkür ederim Turan Bey;

Özellikle sinek vs. çekimlerinde anlamlandıramadığım bumerang desenleri bu yüzdenmiş.(AA filtresi)

Tavsiyeniz sandığınızdan faydalı oldu.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.