İçeriğe git

Dahili Flaşla çekimde karanlık çıkmak

Recommended Posts

Yapma hoca ya, D810'a yakışır mı şimdi? Audi A8'e 16 inç jant+lastik takar gibi :) Onun hakkı 18-20 inç öyle değil mi ama?

Ben SB700 ü birkaç ay kullandım. Böyle aile arasında falan çekim yaparken yeterli, özellik olarak hiçbir eksiği yok. Biraz daha ağır yük gerektiren işlerde yetersiz kalıyor, bu normal, dizaynı zaten buna uygun değil, mesela battery pack girişi yok. Şu an bir yeni modelin çıkana kadar SB910 rakipsiz, hele günün teknik gövdelerinde gerçekten kendini ispatlıyor: Mesela ten rengini otomatik tanıması.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Janjanlı işler de çekmek istiyom. Mesela takı, mücevher vb. çok seviyorum.. Bunun dışında araba fotoğrafları da çok seviyorum :)

Bakarsın öğrenirim bu işi. İşte o zaman SB 700' ü satacak adam aramayalım maksat :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Evet, distribütör yetkili satıcılarda Ramiz beyin de dediği gibi 1.150 - 1.200 tl. Karar verdim zaten arkadaşlar. Bu hafta ilk fırsatta gidip alıyorum inşallah.

Bu arada Gökhan bey, Makinenin de flaşın da hakkını vermek lazım, doğru. Onların hakkını verene kadar da başınızı ağrıtacağım, hazır olun :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Muhammed, sakın bi hata yapıp SB-900 alayım deme. Detaylarını burdan yazmak şimdi çok uzun, tecrübeli arkadaşlar bilirler sebeplerini.

Abi kur ne kadar ya? SB-910 burda 400€ ya dayanmış:

http://tweakers.net/pricewatch/297191/nikon-speedlight-sb-910-speedlight-flitser.html

Türkiye'den mi sipariş versek ne yapsak? :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Muhammed, sakın bi hata yapıp SB-900 alayım deme. Detaylarını burdan yazmak şimdi çok uzun, tecrübeli arkadaşlar bilirler sebeplerini.

"Hata" sözcüğü ilginç olmuş :) Nikon'un senelerce yok sattığı flaşa hata demek bence önyargıdan ibaret... D800'e keskin değil, bi hata var abi o alette diyen fanatik Canon kullanıcısı gibi düşünmek haksızlık bana göre...

Elimde iki adet SB-900 mevcut... Manuel modda seri çekim bile yapmışlığım var üst üste, hemde yazın sıcak günlerinde de... Ne ısınma uyarısı ne donma vs yaşamadım... (termostatik uyarı da açık olmasına karşı)

Flaş konusunda fazla tutucuyum... Gece gündüz her türlü ortam ve çekimde flaş muhakkak üzerinde olur... Lensten daha önemli bir ekipman bana göre... Ve her türlü ortamda kullanmak nasip oldu... Ve yeterince bu flaşı tecrübe ettiğimi düşünüyorum... Ama demekki tecrübe etmediğim durumlar olmuş sanırım...

Dediğiniz detayları çok merak ettim gerçekten... Zaman ayırıp yazarsanız memnun olurum...

Acaba neyi yanlış yapıyorumda sıkıntı yaşamıyorum SB-900 ile :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Mehmet bey, kur Türkiye' de 1 Euro = 2.8 TL civarında.

Gelelim flaş mevzusuna :)

Ben SB 910 almaya karar verdim.

Tartışmanın başından beri görüldüğü üzre, flaşı neredeyse hiç tanımıyorum.

Dolayısıyla teknik özellikleri itibariyle tanımadığım bir ürün alırken, şahsen izlediğim yöntem şudur: (Burada flaşa mahsus konuşacağım.) öncelikle özellikleri bakımından en gelişmiş ve en son çıkan ürünü incelerim. Şayet hakkında kötü bir yorum yoksa ve bütçem müsaitse alırım. SB 910 da bildiğim kadarıyla Nikon' un son çıkan flaşı herhalde. Eh, ne de olsa en son çıkanlar bir öncekilere göre daha ilkel olacak değiller elbette. çok yüzeysel bir izah gibi oldu, ama detaylı yazacak olursam yine sayfa uzar gider. Mutlaka bu şu demek değil: Bana bir araba lazım, param da var, getirin ferrariyi demek değil şüphesiz. Elbette kullanım amacı, uyumluluk, bütçe, beklenti vs. gibi unsurlar karar vermede belirleyicidir.

Bir de fiyat/fayda mukayesesini ben şahsen çok önemserim.

Bir üründe fayda baskınsa üç beş yüz bakmam alırım.

Zaten faydasız bir şey için değil 3-5 yüz lira 3 lira bile ödemem.

Uzatmayayım daha fazla. Gördüğüm kadarıyla, yani en azından ustaların bile şikayet etmediği ve beğendiği bir flaş, SB 910, üstelik fiyat ta ciddi bir miktarda düşmüş. Daha artık düşünmeye ne hacet? Aldım gitti :)

Saygılar..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

"Hata" sözcüğü ilginç olmuş :) Nikon'un senelerce yok sattığı flaşa hata demek bence önyargıdan ibaret... D800'e keskin değil, bi hata var abi o alette diyen fanatik Canon kullanıcısı gibi düşünmek haksızlık bana göre...

Elimde iki adet SB-900 mevcut... Manuel modda seri çekim bile yapmışlığım var üst üste, hemde yazın sıcak günlerinde de... Ne ısınma uyarısı ne donma vs yaşamadım... (termostatik uyarı da açık olmasına karşı)

Flaş konusunda fazla tutucuyum... Gece gündüz her türlü ortam ve çekimde flaş muhakkak üzerinde olur... Lensten daha önemli bir ekipman bana göre... Ve her türlü ortamda kullanmak nasip oldu... Ve yeterince bu flaşı tecrübe ettiğimi düşünüyorum... Ama demekki tecrübe etmediğim durumlar olmuş sanırım...

Dediğiniz detayları çok merak ettim gerçekten... Zaman ayırıp yazarsanız memnun olurum...

Acaba neyi yanlış yapıyorumda sıkıntı yaşamıyorum SB-900 ile :)

Siz haklısınız aslında. Orda hata kelimesini kullanmamam lazımdı.

Hatalı olan bazı ülkelerdeki uyanık distribütörlerdir öyle değil mi? Bu saatte bu modelin hala yeni olarak satılabilmesindeki sebep nedir acaba?

Benim şahsım hakkında bilgi sahibi olmadan böyle bir yorumda bulunmanız çok normal. Ben özet olarak kendimi tanıtıp yine özet olarak bu konuda size cevaben bir şeyler yazayım, siz yine bildiğiniz gibi devam edin, bunun kimseye zararı yok.

Fotoğrafçılık ana meslek dalım değil, kendi mesleğim elektronik. Bu cihazların iç yapısı, çalışma prensipleri konusunda yeterli bilgi sahibiyim.

çalışma şartlarım mecburen harici battery pack ile çalışmayı zorunlu kılıyor. Bu noktada şu an SD-9 türü cihazlar kullanmadığımı da bilmenizi isterim. Bu durum analog zamandan beri böyle. Yani SB25-26 ları, dijitalin ilk zamanlarında SB28DX ve 80 leri, sonrasında SB800 leri, ardından SB900'ü ilk çıktığı haftalarda 2 adet alıp yine harici battery pack ile kullanan biriyim. Dikkat edin, ilk çıktığı hafta diyorum, yaklaşık 6 ay sonraki serilerden bahsetmiyorum.

Yaşadığım ülke, Nikon'un Avrupa servis merkezine sahip olup bu şansla sözkonusu servis elemanlarıyla zaman zaman çeşitli fuarlarda bu ülkenin dilinin rahatlığıyla sohbet etme imkanı buluyorum.

SB800'e konmayan termik koruma modülü sayesinde binlerce SB800 gerek garanti dahilinde gerekse garanti dışı zamanlarda tristör yakma hatasıyla servis merkezinde yığıldı. çünkü flaş oldukça güçlüydü ve harici battery pack kullanmayan kullanıcılar elinde ağır iş yaptırılınca 6 voltu 310-360 volt seviyesine çıkaran bu tanıdık modül bir süre sonra kolaylıkla yanıyordu.

Bundan dili yanan Nikon SB-900 üzerine nette kolaylıkla bolca sohbetine ulaşabileceğiniz meşhur "termik koruma modülü" koydu. Bu modül yüklü kullanımlarda cihazın ısısı belli bir seviyeyi geçince önce ikaz ediyor, ardından kendini soğutma amacıyla bloke ediyordu. Buna bir de yüksek amperajlı pil kullanma heveslileri eklenince cihazın invertör ısısı + pillerin yoğun amperajdan kaynaklanan ısısı bir durum durumda SB900'ler kısa sürede kendini bloke etmeye başladı. Hele düğün şipşakçıları için durum çok kötüydü. çünkü bu kullanıcı sınıf harici battery pack lerden bi haberdi; bu SB900 ısı problemi bu kullanıcılara harici battery pack kavramını da öğretti.

Her ne kadar menüden kapatsanız da cihaz yine de kendini bloke etmek zorunda kalıyordu. İlk serideki yüksek hassasiyet garanti dahilinde geri dönüşlerde yazılımsal olarak bir miktar aşağıya çekildi. Bu bir miktar şikayetleri azalttı ama tam istenileni maalesef vermedi. Daha sonraki serilerde yüksek ısı hassasiyeti daha az olarak üretildi, bundan dolayı bazı kullanıcılar bu modelden kaçıp SB800'e geri dönerken bazıları ise tıpkı sizin gibi ben gayet memnunum tavrındaydılar. Ama bir gerçek vardı ki sonuçta bu modeldeki termal koruma derdi ayyuka çıkmıştı ve bundan kullanıcılar gerçekten rahatsız idi.

Nikon fazla geç kalmadı, SB-910 modelini duyurdu. Sistem SB-900 yüzde 90 aynı gibi idi. Ama bu kez termal koruma işini çok iyi hesaplamışlardı. Bu modelde de aynı koruma modülü vardı ama bir SB-900 gibi çok kısa sürede flaşı bloke etmiyordu. Bunu gerek kullanılan invertör teknolojisiyle, gerekse elektronik komponentlerin kasa içi yerleşim planıyla, hatta gerekse daha az güç kullanımı taktiğiyle aştılar! Evet, flaş belli bir ısıya erişince daha yavaş şarj olarak işi zamana yayıyor ve kendini koruyordu! Bana göre oldukça akıllıca bir taktikti. çünkü sadece kalem pil ile çalışan kullanıcının ne işi vardı bu kadar yüklü çalışmaya? Eğer pro kullanıcı ise zaten battery pack kullanırdı ve invertör yük altında olmaz, dışarıdan direkt olarak blok kondansatöre pompalanan 310-360 aralığındaki DC gerilim sadece sistem tarafından yönetilmeye ihtiyaç duyardı. Burada ısınacak tek şey flaş ampulü idi ve o da zaten kullanıcının bildiği bir şeydi. İstediğin kadar patlar, en kötü ampül yanardı ve kullanıcıya bunu izah etmek kolaydı, bu kadar yüklenmeseydi!

Tam bu noktada Ertan hoca belki bir şeyler yazmak ister, eksiklerimi/yanlışlarımı düzeltirse sevinirim.

Şimdi, bu bilgiler ışığında bugün, bu saatte, bir D810 alabilen, bu ekonomik güce sahip bir kullanıcıya, artık yeni üretimi olmayan bir SB-900 al demek "bana göre" abesle iştigal olur. Bunu ister kabul edin ister etmeyin ama teknoloji ve mantık bunu söylüyor. Bu sözü Avrupa'da söyleme ihtiyacı duymazsınız, çünkü SB-900 nedense bazı ülkelerde hala yeni olarak raflarda vardır; bundan dolayı olur ya bi yerde yeni diye denk gelirse almasın demek istedim.

Sizin SB-900 lerinize lafımız yok, bu flaş tamamen kötü/kaka bir flaş değil, benim de bir süre kullandığım, SB-910 çıktığında hemen elimden çıkardığım bir modeldir. Bugünün şartlarında Avrupa'da ikince elde fiyatı SB-800 ile aynı seviyelerde ise bunu biraz düşünmek lazım. SB-910'un sahip olduğu bazı özellikler var ki bunu kağıt üzerinde okumakla anlamak zor, bunları keşfedebilen kullanıcı, özellikle benim gibi karanlık sahne sanatları, ten renginin doğruluğunun önemli olduğu, çok düşük güçte flaş kullanımına izin verildiği, ciddi paraların ödendiği bu tip işlerde bu flaşın imdadınıza yetişmesinden sonra SB-900'ü artık düşünmüyorsunuz. çünkü, sahnedeki o anı bir kez kaçırdınımız mı bir daha geri dönüşü yok. O esnada kendini kapatan SB-900 sizin piyasadaki adınızı lekeler. Burası bir düğün salonu değil, bir dans sahnesi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kendinizi anlatmanıza gerek yoktu, zahmet etmişsiniz... Sadece düşüncenizin yaptığım benzetmedeki düşünceyle aynı olduğunu yinelemek isterim... Ayrıca belirttiğiniz ekipmanları kullanmanız, alış tarihiniz vs. beni değil sizi ilgilendirir... Şahsınıza bilmiyor, ekipmanı kullanmamış vs demedim... "Hata" diye yaftaladığınız ekipmanı hala hertürlü çekimde kullanan kullanıcılar, almayı düşünenler ve hatta son derece memnun olanlar için haksızlık olarak görüyorum... Cevabım da bunaydı zaten...

Muhammed bey aslında benim yazınızda şikayet ettiğim şeyi doğru yansıtmış istemedende olsa... Yaptığınız yorum "kötü mala 3 lira bile vermem"e sebep olmuş...

İki flaşla da ilgili pek bilgisi olmayan Muhammed Bey'e 900 almak gibi bir hata yapma demenizin bu flaşı alıp kullanan veya almayı düşünen insanlar için gereksiz pimpirik kaynağı oluyor... Kaldı ki Muhammed bey hayatında kaç kere sahne sanatları ile ilgili çekimler yapacak? Kaç kere 1/1 gücünde 50 seri çekim üst üste yapacak? Sırf en az 35-40 kez tam güçte seri çekim yapınca ortaya çıkan bir sorun yüzünden almış veya kullanan insanları hatalı gibi göstermek yanlış oldu bence...

Muhammed Bey'in maddi durumuna göre değil sadece ev içi çekimlerde veya bu tür çekimlerde kullanmak için 1200lira vermek yerine 650 TL düzeylerinde 900 almasını önerdim... Uyar uymaz veya başka şey tercih eder onun bileceği iş... Ama hayatında belki de hiç karşılaşmayacağı bir durum için 600-700 lira fazla vermeye de yöneltmek istemem açıkcası...

Yazık günah bana göre... üstüne temizinden 85mm 1,8d alınır...

Ben sizin çekimlerinize, çektiğiniz şartlara bişey demedim zaten... Uzun uzun anlatmışsınız ama konumuz Muhammed Bey'in çekimleri için flaş tavsiyesi... Piyasada adını lekelendirecek durumları olmayacaktır sanırım... Konuyu kişiselleştirmenize gerek yok... Muhammed bey'in çekimleri veya ihtiyaçları yönünden bakıp öneride bulunmuştum...

Zaten Muhammed bey kararını vermiş... Maddi gücü varsa, ihtiyacı onu gerektiriyorsa alıp güle güle kullansın inşallah...

Ama bu yazılardan sonra gerçekten merak ettim 910u... 900'lerden birini satıp 910 deneyeceğim nasipse... Bakalım hata mı yapmışız daha önce 900 alarak veya 910 neler katacak bize... Hayırlısı...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Mehmet abi başladı dokturmeye Muhammed bey Mehmet abının yazılarını okurken mola verın su ıcın falan detay yapar ama bılgı sahıbı olursunuz baya :)) ben bazen okurken sıvılce çıkartıyorum :D :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Uşaklar, 2 aydır bel fıtığından yerlerde sürünüyorum ve bunu burda hiç söylemedim. Gökhan sivilce çıkarıyorum deyince artık ben de durumu yazayım da, olur ya, birinin damarına basmış olurum belki :)

Yine azdı bu meret, hafta içi belden özel bi iğne yaptılar, güya 10 yıl etkisi varmış, ama daha kötü etti beni. Diclofenac yanına yeşil reçeteyle satılan Oxycodon ve Lyrica vermişti, bana mısın demedi bu fıtık, bugün Diazepam yazdı ev doktoru, o da serdi beni yere, elimi kıpırdatamaz hale getirdi. Tevekkeli değil, eczanedeki kız 5 kez söyledi, bununla araba kullanamazsın, dedim ben wc ye zor gidiyom sen araba diyon, baktı alık alık yüzüme, acıdım kıza.

Demem o ki fıtığı hazırlayan sebepler listesine bu forumdaki bazılarını da eklemek lazım, nato mermer nato kafa derdi bi abi, tam ondan işte. Sivilce ne ki Gökhan... Sen istediğin kadar dünyanın kabul ettiğini izah et, karşındakinin anlayabildiği kadardır olay. Hele adamın elindeki ekipmana dokunursan yandın.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Mehmet bey, öncelikle geçmiş olsun. ÜzÜldÜm şahsen. Umarım tez zamanda sağlığınıza kavuşursunuz. Kavuşursunuz da evelallah..

Bu arada, bir çok rahatsızlıkta olduğu gibi, bel fıtığında da stres faktörÜnÜn tetikleyici bir unsur olduğunu biliyor muydunuz?

Dikkat!

Bu arada, sayenizde bir SB 910' um oldu. Hayırlı olsun :) Her ne kadar sirkeci piyasasında bugÜn kafamı sulandırdılarsa da, ve arada bir ileri geri gel-gitler yaşadımsa da sonunda SB 910 dedim ve ona karar verdim. Kafam karıştı, beynim sulandı vs. durumların detayına girmeyeceğim. Zira yeri geldikçe konu başlığı açar yardımlarınıza başvururum. Tekrar teşekkÜr ederim, vesile olduğunuz için.

Gökhan bey, bu sb 910 ile takı mÜcevher gibi, kristalize eşyalar (yansıyan eşyalar) çekilebilir mi? çekilebilirse nasıl bir verim beklemek gerek? Veya 2 tane mi edinmek gerekir? (SB 910' dan)

Gerçi deneyeceğim bunları mutlaka. Sizlerin de tecrÜbelerinden istifade etmek isterim.

:)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Mehmet hocam fıtıktan 3 hafta yattım ben. Ağrıdan gözüm kararıyordu. Ya ameliyat ya yatak dediler, yatmayı tercih ettim.

O iğneyi vurulduktan sonra birkaç gün ağrıyor diyorlar. Ben iğneyi istemedim çünkü kalıcı çözüm değil.

Bu arada neden 70-200 f2.8lerden uzak durduğumu anladın mı :) Fıtıktan önce çantamda 5D + 450D + 100-400 + 24-105 + 580 EX'le geziyordum, hergün bel ağrısı oluyordu. Şimdi 14-24'ü bile yanıma alasım gelmiyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Mehmet bey öncelikle geçmiş olsun.Ertan bey size de geçmiş olsun.

öncelikle şunu belirteyim.Bende bel fıtığından muzdariptim. İstanbul'da gitmediğim doktor kalmadı diyebilirim. Ertan beye ameliyat demişler bana ameliyatta kesinlikle önermediler. Yıllarca sıkıntılı bir dönem geçirdim.

Yaşadıklarımı anlatmaya kalksam sayfalar sürer. Kısacası fıtıkla ilgili baya bir araştırma yaptım.

Ve sonuç araştırmalarımla bir doktor buldum.(Mehmet bey burası sizin için önemli yurt dışında çok yerde vardır.) Doktor fizik tedavi uzmanı bir doktor. Fakat fizik terapi merkezinde yurt dışından ( USD) getirtmiş olduğu ve hastaları üzerinde kullandığı DRX 9000 adlı cihazla yaklaşık 20 seans benim belime müdahale etti. Cihazla 25 dakika müdahale, öncesi ve sonrası farklı müdahale, yaklaşık 1 saat sürdü.

Bu olayı 3,5 sene evvel yaptırdım. Şükür şuanda problem yok. Fotoğraf çekerken bile yerlerde sürünebiliyorum :) .

İstanbul'da bu cihazı kullanan bir kaç yer var. Yurt dışında fazladır.

Tavsiyem bir görüşün derim. Google da drx9000 olarak aratın, detaylı olarak ve ne şekilde ortaya çıktığını anlatıyor.

çok kişiyi gönderdim hepsi şuanda çok rahatlar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Mehmet abi geçmiş olsun o verdıklerı zımbırtılar sadece örtücü iğne ağrı keser sonunda morfin vermiş hiç bulaşma direk mikro dedikleri ameliyat var ol kurtul iğneyle olacak iş değil.. Muhammed bey benim fazla bilgim yoktur Mehmet abi izah etsin size ama mantıken yakından çekerseniz patlar yumuşatıcı kullanarak flashı kullanmanız lazım diffuser yani birde ürün çadırı koyu renkte makul olur detayları Mehmet abi ertan abi söyleyebilir. :))))

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Geçmiş olsun dilekleriniz için çok teşekkürler. Buranın sistemine uymak zorundayız, TR gibi rahatça istediğimiz yapamıyorum, ameliyata bunlar karar veriyor maalesef, olana kadar da çektiriyorlar resmen.

Pırlanta işi en zor olanlardan biri. Hakkını vermek için özel ışık kaynakları kullanılıyor, büyük rakamlar bunlar.

Hani bu flaşla evde oyalanayım diyorsanız:

Tıpkı mutafk davlumbazı gibi piramit şeklinde bir softboxu kendin kartondan yap, içini alüminyum folyo ile kapla. Piramidin üst noktasında bu flaşın kafası girecek-flaş sabitlenecek bir bölüm yap. Bun bi şekilde bi yere as-tesbit et. Yanlardan aşağıya, ürünü koyduğun beyaz satıha kadar da beyaz kağıt as. Bunlar hem dış yansımalardan korunma, hem de mevcut ışıktan maximum yararlanma için. Tek tarafı açık kaldı, o kısımdan makinayı içeriye doğrul, makinanın dahili flaşı ile SB910 u tetikle.

Daha hızlısı:

Bir tabure ya da küçük servis sehpası al, ters çevir, kafa dikleme yani. üzerine bir beyaz çarşaf at, tek kenar açık olsun, ordan makina içeri baksın. Zemine beyaz bir kağıt ser, yukarı doğru bük ki sonsuz olsun. Flaşı üstten çarşafa yönlendir, dahili flaşla bunu tetikle, al sana 3 dakikada softbox!

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

SB-910 ile SB-500'ü karşılaştırabilir misiniz lütfen. Profesyonel çekim yapmayacak arkadaşlar için SB-500'ün ne eksiği olur?

Flaş almayı düşünüyorum ama, SB-500'ün hafifliği ve küçüklüğünü görünce, SB-910 almaya çok rahat karar veremedim. Hem de fiyatı SB-910'un en fazla 2/3'ü olacak gibi. O yüzden piyasaya girmesini bekleyeyim mi karar veremiyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

SB500 ü tanımıyorum; sadece SB400 yerine üretilen bir model olarak biliyorum. Eğer bu segmentte bir ürün ise sadece günü kurtarır, hiç yoktan iyidir manasında bir flaş olur yani. SB9xx serisi ile kıyaslama yapılamaz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.