İçeriğe git

Gelin Damat ve Düğün Salonu için komple set yardımı

Cengiz Karacik

Recommended Posts

Merhaba sevgili Nikontürk ailesi.

Uzun süredir Canon kullanan birisi olarak Nikon'a geçmeye karar verdim. Yakın zamanda Almanya'ya yerleştim ve burada düğün, gelin&damat, kına vs. konuları üzerine fotoğrafçılık yapmayı düşünüyorum. çekim yerleri ise gündüz dış çekimler, nikah salonu çekimleri, kuaför, ev ve son olarakta düğün salonu çekimleri şeklinde olacak.

Kafamda planladığım set ise;

Nikon D750 Gövde (Eğer D610 alırsam 550 Euro daha az ödeyeceğim)

NIKON AF-S 1:1,8/85mm

SIGMA 24-70mm F2,8 EX DG HSM

NIKON AF-S DX 18-105mm ED VR

lenslerden oluşuyor. Yanlız şöyle de bir durum varki internette daha ucuz satış yapan yerler var fakat ben ürünleri sadece Mediamarkt veya Saturn'den almak durumundayım.

Bu seti internette yaptığım araştırmalar sonucu oluşturdum ve tabiki herkesin kendine göre daha doğru bulduğu fikirler olacaktır.

öncelikli sıkıntım ise düğün salonunda yapılacak çekimler için 18-105 yada 18-135 aralığında bir objektifin yeterli olacağının belirtilmesi üzerine, FF uyumlu bu aralıkta lens araştırdım ama hiç bir markada yoktu yada ben bulamadım. DX destekli "NIKON AF-S DX 18-105mm ED VR" objektifi kullansam kenar kararmaları çok büyük sorun çıkartır mı ve kaç mm'den sonra performans alabilirim sizce? Yada daha uygun olacağını düşündüğünüz önerebileceğiniz başka lensler olursa çok sevinirim.

Ayrıca gövde ve lens seçimlerimi nasıl buluyorsunuz?

Son olarakta bunların dışında flaş şemsiye hafıza kartı reflektör ve gerekli diğer ekipmanlar içinde önerilerinizi rica ediyorum. (500 euro civarında bir bütçem var bunlar için)

Herkese saygılar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hoşgeldin Cengiz :)

Çok detaya girmeye zamanım yok ama sana şunları önereceğim:

Nikon D750: Şu anda düğünler iÇin fiyat/performans olarak en iyi tam kare makine. Hem hızlı, hem süper odaklaması var, hem de 24MP'lik algılayıcı mükemmel

Tamron 24-70mm f2.8 VC: Sigma'dan 2-3 gömlek daha üstün ve titreşim azaltması var. Nikon 24-70'i önerirdim ama galiba bütÇene fazla gelecek. Nikon 24-120mm f4 VR da yaklaşık aynı fiyat ama ben sana gene de Tamron önereceğim, f2.8 yüzünden.

Nikon SB-910 flaş: Flaşsız düğün-dernek Çekilmez. SB-910 Nikon'un en iyi flaşı. Biraz pahalı görünebilir ama Çoğu zaman senin hayatını kurtaracak. Senin yapacağın işte lens-gövde kadar önemli.

Para kalırsa 85mm f1.8G. İlk başta alamazsan sonradan da alabilirsin.

4 tane 16GB hızlı SD kart al. Sandisk alabilirsin. En az 90 MB/sn olsun.

D750'ye DX lens alma.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hoşgeldin Cengiz :)

Çok detaya girmeye zamanım yok ama sana şunları önereceğim:

Nikon D750: Şu anda düğünler iÇin fiyat/performans olarak en iyi tam kare makine. Hem hızlı, hem süper odaklaması var, hem de 24MP'lik algılayıcı mükemmel

Tamron 24-70mm f2.8 VC: Sigma'dan 2-3 gömlek daha üstün ve titreşim azaltması var. Nikon 24-70'i önerirdim ama galiba bütÇene fazla gelecek. Nikon 24-120mm f4 VR da yaklaşık aynı fiyat ama ben sana gene de Tamron önereceğim, f2.8 yüzünden.

Nikon SB-910 flaş: Flaşsız düğün-dernek Çekilmez. SB-910 Nikon'un en iyi flaşı. Biraz pahalı görünebilir ama Çoğu zaman senin hayatını kurtaracak. Senin yapacağın işte lens-gövde kadar önemli.

Para kalırsa 85mm f1.8G. İlk başta alamazsan sonradan da alabilirsin.

4 tane 16GB hızlı SD kart al. Sandisk alabilirsin. En az 90 MB/sn olsun.

D750'ye DX lens alma.

Ertan Çok teşekkür ederim önerilerin iÇin. Tamrona bakacağım kesinlikle. SB910 biraz bütÇemi zorlayacak gibi sb700 iş görebilir mi?

Peki salon Çekimleri iÇin alternatif bir lens önerebilir misin? Yani minimum 18'den başlayıp 105 ve üzeri aralıkta bir FF lens bulamıyorum.

Bir de dış Çekimler iÇin şemsiye reflektör vs. ne gerekiyor? Bilenler varsa Çok sevinirim

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

18-105mm'nin tam karede eşleniği 27-157mm. Buna en yakın iyi lens Nikon 24-120mm f4 VR, yukarıda bahsetmiştim. Eğer 120mm'ye ihtiyacın oladağını düşünüyorsan bunu da alabilirsin tabii ki.

Dışarıdaki çekimler için reflektör ve flaşı uzaktan patlatabileceğin kumanda lazım. Bu konuda en iyisi Pocket Wizardlar. Biraz pahalı olsalar da uzun vadede sıkıntı yaşatmadıkları için tercih sebebi olabilirler. Ben Phottix Strato kullanıyorum 2 senedir, hala bir sıkıntı yaşamadım. Reflektör konusunda mağazada sana yardım ederler diye düşünüyorum.

Flaş konusunda SB700 de olur. SB910'a göre gücü biraz düşük olsa da özellik olarak hemen hemen aynı ve taşıması daha kolay. Metz 52 AF-1'i de önerebilirim. Fiyatı uygun, güvenilir ve SB700'den daha güçlü, SB910'dan sadece 1/3 durak güçsüz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

18-105mm'nin tam karede eşleniği 27-157mm. Buna en yakın iyi lens Nikon 24-120mm f4 VR, yukarıda bahsetmiştim. Eğer 120mm'ye ihtiyacın oladağını düşünüyorsan bunu da alabilirsin tabii ki.

Dışarıdaki çekimler için reflektör ve flaşı uzaktan patlatabileceğin kumanda lazım. Bu konuda en iyisi Pocket Wizardlar. Biraz pahalı olsalar da uzun vadede sıkıntı yaşatmadıkları için tercih sebebi olabilirler. Ben Phottix Strato kullanıyorum 2 senedir, hala bir sıkıntı yaşamadım. Reflektör konusunda mağazada sana yardım ederler diye düşünüyorum.

Flaş konusunda SB700 de olur. SB910'a göre gücü biraz düşük olsa da özellik olarak hemen hemen aynı ve taşıması daha kolay. Metz 52 AF-1'i de önerebilirim. Fiyatı uygun, güvenilir ve SB700'den daha güçlü, SB910'dan sadece 1/3 durak güçsüz.

çok teşekkür ederim Ertan bey yoruyorum sizi ama asıl problem geniş açıda çıkıyor. Yani salon içinde geniş bir aile fotoğrafı çekmek için 24mm yeterli olmayacaktır sanırım. Buna bir çözüm bulmalıyım. Ayrıca bir dx sette bütçemi epey zorlayacak. Flaşlarda da Metz 52 AF-1 fiyat olarak çok mantıklı gerçekten.

Saygılar

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

çok teşekkür ederim Ertan bey yoruyorum sizi ama asıl problem geniş açıda çıkıyor. Yani salon içinde geniş bir aile fotoğrafı çekmek için 24mm yeterli olmayacaktır sanırım. Buna bir çözüm bulmalıyım. Ayrıca bir dx sette bütçemi epey zorlayacak. Flaşlarda da Metz 52 AF-1 fiyat olarak çok mantıklı gerçekten.

Saygılar

Salon içinde bir FF gövdede 24 mm demek DX gövdede 16 mm demektir. özetle açısı yeter. Yetmiyorsa o fotoğrafı çekmemelisin, çünkü insanlar deformasyona uğrar ve senin adın kötülenir. Bazen öyle olacak ki insanları mecburen bel üstü çekmek zorunda kalacaksın, düğün bu, kargaşa yani. Dışarıda zaten 24-70 ile gerekeni yaparsın. çok ince eliyorsan 85mm ya da 70-200mm türü dışarısı için işin kaymağı olur.

SB700 e battery pack takılmaz, bu işi yapıyorsan battery pack şart, bu yüzden SB910 dan vazgeçmemelisin. Yanına bir Godox PB960 veya PB820 türünden battery pack almalısın.

Bu saatten sonra hala üzerinde DX yazan lenslere hiç para yatırma. Madem ff makina alıyorsun lensler de ff olmak zorunda, aksi halde ff makina almanın bi anlamı yok.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

DX set ne?

24mmden daha düşük açılı kaliteli lenslerin fiyatları bayağı fazla. Nikon 16-35mm f4 VR, Tokina 16-28mm f2.8 gibi. Daha ucuza ikinci el Sigma 12-24mm HSM bulabilirsen o da olur.

DX lens destekli crop sensörlü makina demeye çalışmıştım kusura bakmayın çünkü uygun fiyata 18-105 alıp takabilirim en azından ama performans alabilir miyim bilemiyorum.

Evet o lenslerin çoğu gerçekten cep yakıyor ve aralıklarıda çok yeterli değil gibime geliyor. çok teşekkür ederim değerli bilgileriniz için elinizden geldiğince yardımcı oldunuz .)

Kafamda bir çok şey şekillendi sayenizde ama keşke düğün işi yapan arkadaşlar varsa, onlar da yazabilseydi en azından bu salon çekimleri konusu ile ilgili olarak daha kolay çözüm üretebilirdik değil mi?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Salon içinde bir FF gövdede 24 mm demek DX gövdede 16 mm demektir. özetle açısı yeter. Yetmiyorsa o fotoğrafı çekmemelisin, çünkü insanlar deformasyona uğrar ve senin adın kötülenir. Bazen öyle olacak ki insanları mecburen bel üstü çekmek zorunda kalacaksın, düğün bu, kargaşa yani. Dışarıda zaten 24-70 ile gerekeni yaparsın. çok ince eliyorsan 85mm ya da 70-200mm türü dışarısı için işin kaymağı olur.

SB700 e battery pack takılmaz, bu işi yapıyorsan battery pack şart, bu yüzden SB910 dan vazgeçmemelisin. Yanına bir Godox PB960 veya PB820 türünden battery pack almalısın.

Bu saatten sonra hala üzerinde DX yazan lenslere hiç para yatırma. Madem ff makina alıyorsun lensler de ff olmak zorunda, aksi halde ff makina almanın bi anlamı yok.

Teşekkür ederim Mehmet Bey haklısınız 24 mm'nin 16'ya değil de 20 civarına denk geldiğini zannediyordum. Uyardığınız için sağolun .)

O zaman Ertan Bey'in önerdiği 24-70 yada 24-120 iç çekimler için yeterli olacaktır sanıyorum. Evet SB910 çok başarılı ayrıca Metz 52 AF-1 ya da Metz 64 AF-1 için ne düşünüyorsunuz?

Saygılar

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ÜçÜncÜ markaların içinde en iyisidir Metz, ama 50-100 dolar için ben Nikon performansını değişmem, özellikle ten rengindeki SB910 başarısından sonra. Madem öyle tam ucuzundan al, mesela Yongnuo, mesela Triopo.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.