İçeriğe git

NIKON D810 ISO DENEMELERİ

Doğan

Recommended Posts

iso denen şey zaten mecburiyet dışında kullanılmaması gereken, keskinlik düşmanı bir icad. zor zamanda tabii ki lazım ama temiz fotoğraf için üst seviye güncel makineler 800 ü giriş seviyesi makineler 400 ü geçmemeli.

bazıları greni sever ekler onlara saygımız var ama iso peşine düşüp makine almak, 256.000 lik rakamlara aldanmamak gerek. şu anda en iyi iso veren makine df yanılmıyorsam, ondan bi gıdım geride (1 stop bile değil) kendi makinemde (d610) özellikle makrolarda iso ya hiç girmiyorum, crop yapacaksam özellikle.

bir de portrede model ile arka planın aynı seviyeye gelmesine resmin düzleşmesine sebep olup 3 boyut etkisini ortadan kaldırıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

D810 u resmi Türkiye garantilimi almıştınız ?

Menüde pil ile kaç çekim yapıldığı yazıyor.

- B&H' ten almıştım.

- Mesela şu an pil 1% kalmış, ve şu ana kadar 287 çekim yapmış. (Bilmem etkilermi, ama ben daima RAW+Fine kullanırım)

Artık siz kendinizkinin hesabını yapın.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Pardon, bir detayı ben de şimdi farkettim.

Ben hem sd hem de cf kullanıyorum. cf' ham dosyaları sd' ye jpeg leri kaydediyorum.

Acaba bundan olabilir mi?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Battery gripte bir anormallik olabilir mi? Çünkü ben, sürekli battery gribi kullanıyorum.

Şöyle ki; Battery gripteki biten pili Çıkartıyorum, makinedeki dolu pili battery gribe alıyorum. Makineye yeni şarj olmuş biti takıyorum. Dolayısıyla hiÇ makineden kullanmamış oluyorum. Sürekli battery gribi kullanmış oluyorum yani. Dolayısıyla battery gripte bir anormallik olduğu düşünülebilir mi?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

CIPA standartlarına göre

D810 = 1200 çekim

D800 = 900 çekim.

Aradaki fark büyük . çok kurcalamışsınız :)

Ben D5100 de AF kapalı halde 1900 kare çekiyorum. ( TimeLapse )

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Battery gripte bir anormallik olabilir mi? Çünkü ben, sürekli battery gribi kullanıyorum.

Şöyle ki; Battery gripteki biten pili Çıkartıyorum, makinedeki dolu pili battery gribe alıyorum. Makineye yeni şarj olmuş biti takıyorum. Dolayısıyla hiÇ makineden kullanmamış oluyorum. Sürekli battery gribi kullanmış oluyorum yani. Dolayısıyla battery gripte bir anormallik olduğu düşünülebilir mi?

Grip orjinaldir diye düşünüyorum ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

CIPA standartlarına göre

D810 = 1200 çekim

D800 = 900 çekim.

Recep bey, siz hiç dikkat ettiniz mi? Hangi formatta kaç tane çekiyorsunuz?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Recep bey, siz hiç dikkat ettiniz mi? Hangi formatta kaç tane çekiyorsunuz?

Ben hiç dikkat etmedim açıkçası. Yedek pil kullandığım için biri bitmeye yakın diğerini takıyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi makinenin (D810 için) gösterge panelinde, malum kaç çekim kaldığını (bilmiyorum, herhalde tahminidir, ona göre konuşuyorum) gösteriyor.

Bu panelde gösterilen rakamlar çekmiş olduğun fotoğrafın kalitesine/büyüklüğüne göre değişiklik göstermekte.

Şöyle: (Benim makinemde şu an battery gripte pil bitti ve makinedeki 100% dolu pile göre gösterge rakamlarına göre)

Basic: 2.700 çekim

Normal: 1.300 çekim

Fine: 702 çekim

TIFF: 205 çekim

RAW: 296 çekim

RAW + Basic: 296 çekim

RAW + Normal: 296

RAW + Fine: 296

Bunlar anormalse makineyi bir servise götürmeliyim, sanırım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Evet orası kalan bellek hacmine göre çalışır , çok net olmaz ama siz pil menüsünden bakın hani orda pilin kalan ömrü hakkında bilgide varya yanında kalan çekim sayısıda gösteriliyor

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Evet orası kalan bellek hacmine göre çalışır , çok net olmaz ama siz pil menüsünden bakın hani orda pilin kalan ömrü hakkında bilgide varya yanında kalan çekim sayısıda gösteriliyor

Doğru ya, hiç akıl edemedim :D

Pil menüsünden baktığımda, son tükettiğim pilde 284 çekim yapmışım. (cf + sd > cf ham dosya için + sd jpeg fine için)

Durum bu.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

CIPA standartlarına göre

D810 = 1200 çekim

D800 = 900 çekim.

CIPA' nın bu standardı neye göre acaba?

Sedace basic mi normal mi fine mi? Yoksa sadece raw için mi?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

O zaman CIPA' yla bir ilgimiz yok bizim. Nikon muhtemelen ideal koşulları esas alarak böyle bir açıklama yapmıştır. Yoksa ben sanmıyorum bir kişi 1.200 tane raw çeksin bir pille.

Makinenin menüsünü kurcalasan arada bir, zaten pilin, ne kötü 10-15% i gitti. live view modunda bir miktar çekim yaptı diyelim, gitti belli bir yüzdesi daha,.. Ne biliyim ekranı çok parlaktır, odur budur vs.. Zaten pilin yarısı fotoğraf çekmeden harcadı..

Aramızda D810 kullanıp ta 1.000 adet raw çeken var mıdır acaba?

Mesela, ben de arabayı alırken (henüz 2 yaşında 2.000 motor) 5 lt/100 km diyordu. Ama şimdi 8 litreden aşağı yakmıyor. Ve hiç bir zaman da 5 lt/100 km yakmadı.

özellikle bir sefer ideal koşulları oluşturup deneyeyim dedim: Tek başıma bindim, yani ikinci bir kişi binmedi. Hiç bir eşya koymadım. Ne radyo ne müzik seti vs.. ne kalorifer; elektriksel hiç bir şey açmadım. Yol eğimi vs dikkate aldığım için gidiş ve geliş hesap ettim,.. Derken maksimum 5.5 lt ye düşürebildim. Onu da Honda' ya sorsam neden 0,5 lt fazla yaktı diye. alacağım cevap belli; yıpranma payı, kullanıcı hatası vs.. bilmem ne...

Sonuçta bu broşürlerde yazan pil ömrü vs.. tam olarak nasıl ölçtüklerini bilmiyorum. Ama illaki bunun ideal kullanım prosedürüne uysan muhtemelen benim şu an çektiğim sayı olan 300 adet haydi 600 lere filan çıkar diye düşünüyorum. Ama hiç bir zaman 1.200 lerin yanına uğrayacağını sanmıyorum. Muhtemelen Nikon' da bu 1.200 sayısını raw fotoğraflar için dememiştir diye sanıyorum.

Bilmiyorum, her neyse, gerçekten Nikon D810 kullanıp ta 1.000 adet raw çeken var mı? Veya farketmez D800 de olur. D800 kullanıp ta 700 adet diyelim raw çeken var mı?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Olurmu öyle şey .

Adamlar ürettikleri gövdeleri CIPA 'ya gönderiyor ve buradan sertifika türü bir belge alıyorlar. Kafasına göre rakam yazmıyor. CIPA nın kendilerine verdiği belgedeki rakam bu.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

CIPA' yla bir ilgimiz yok derken, aslında konuyu Nikon üzerinden değerlendirmek için öyle dedim. Sanırım yanlış ifade ettim.

Elbette Nikon CIPA' nın standartlarına göre üretim yapmak ve üretim sürecini yürütmek zorunda, şayet CIPA nın belgesi taşıyorsa..

Benim kasdım şuydu: Nikon CIPA' nın ortaya koyduğu standartların muhtemelen asgarisini uyguluyordur. Nikon' un maksadı ürünlerinde CIPA' nın etiketini taşımak. Yoksa CIPA nın öngördüğü standartlarda iş üretmek değilki..

Hiç bir firma müşterisinin memnuniyetini düşünmez, düşünüyormuş gibi yapar. Tüm firmalar herşeyden önce ayakta kalma hesabı yapar.

Demeye çalıştığım, Nikon CIPA' nın belgesini alabilmek için gerekli asgari standartları yerine getiriyordur.

Kimbilir, belki bir ürün sıfır kutusundan yeni açıldığı sırada gerçekten 1.200 tane çekim yapıyordu. Ama bir kaç kullanımdan sonra asla .1200 çekim yapamayacaksındır.. Ne biliyim türlü üretim hileleri var...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

D700 ile (CIPA) 1000 çekim denmiş ama ben 700-800 çekebiliyorum sanırım.

Fabrika verisi 6 LT/100 Km yazar ama gerçek hayatta 7 LT yakar. Buda öyle birşey :)

Ama 6 LT deyip 15 LT yakmaz ..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

CIPA' yla bir ilgimiz yok derken, aslında konuyu Nikon üzerinden değerlendirmek için öyle dedim. Sanırım yanlış ifade ettim.

Elbette Nikon CIPA' nın standartlarına göre üretim yapmak ve üretim sürecini yürütmek zorunda, şayet CIPA nın belgesi taşıyorsa..

Benim kasdım şuydu: Nikon CIPA' nın ortaya koyduğu standartların muhtemelen asgarisini uyguluyordur. Nikon' un maksadı ürünlerinde CIPA' nın etiketini taşımak. Yoksa CIPA nın öngördüğü standartlarda iş üretmek değilki..

Hiç bir firma müşterisinin memnuniyetini düşünmez, düşünüyormuş gibi yapar. Tüm firmalar herşeyden önce ayakta kalma hesabı yapar.

Demeye çalıştığım, Nikon CIPA' nın belgesini alabilmek için gerekli asgari standartları yerine getiriyordur.

Kimbilir, belki bir ürün sıfır kutusundan yeni açıldığı sırada gerçekten 1.200 tane çekim yapıyordu. Ama bir kaç kullanımdan sonra asla .1200 çekim yapamayacaksındır.. Ne biliyim türlü üretim hileleri var...

CIPA nın belli bir limit değerleri olduğunu düşünmüyorum. Anladığım kadarıyla bağımsız bir kuruluş olarak gövdeleri inceliyor ve teknik veri yayınlıyor. Yani bataryası ile 300 kare çeken bir makinada belgesini 300 kare çekiyor ibaresiyle alacaktır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

D810 pil ömrü 600 civarındaymış sanırım. birçok foto çektikten sonra fotoğrafları USB kablosuyla aktarım yapılınca bu değer hızla düşüyormuş.

şurada tartışılmış: http://www.dpreview..../thread/3732458

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.