İçeriğe git

NIKON D810 ISO DENEMELERİ

Doğan

Recommended Posts

Tüm fotoğrafçılar karşı çıkar, hayır öyle değil, sen beceriksizsin sen çekemiyorsun, sen bilmiyorsun bu işi derler.

Evet ben bilmiyorum, bildiğimi de iddaa etmiyorum zaten.

Ancak benim yanlış gözlemlediğimi iddaa eden kişi önce kendi gözlemini bir gözden geçirmeli.

Portre fotoğraflarında asıl mevzu insandır.

Teknikmiş, taktikmiş, bunların hepsi fasa fiso.

Karşınızdaki manken poz vermesini biliyorsa o fotoğraf beğenilir.

Fotojenik olmayan bir insanı değil D810 ile D327661732823193 ile de beğendirtemezsiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Tüm fotoğrafçılar karşı çıkar, hayır öyle değil, sen beceriksizsin sen çekemiyorsun, sen bilmiyorsun bu işi derler.

Evet ben bilmiyorum, bildiğimi de iddaa etmiyorum zaten.

Ancak benim yanlış gözlemlediğimi iddaa eden kişi önce kendi gözlemini bir gözden geçirmeli.

Portre fotoğraflarında asıl mevzu insandır.

Teknikmiş, taktikmiş, bunların hepsi fasa fiso.

Karşınızdaki manken poz vermesini biliyorsa o fotoğraf beğenilir.

Fotojenik olmayan bir insanı değil D810 ile D327661732823193 ile de beğendirtemezsiniz.

Katılmıyorum yüzde yüz modeldir diye birşey yok , istersen bir model kiralayıp durumu canlı test et ne dersin ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

O zaman CIPA' yla bir ilgimiz yok bizim. Nikon muhtemelen ideal koşulları esas alarak böyle bir açıklama yapmıştır. Yoksa ben sanmıyorum bir kişi 1.200 tane raw çeksin bir pille.

Makinenin menüsünü kurcalasan arada bir, zaten pilin, ne kötü 10-15% i gitti. live view modunda bir miktar çekim yaptı diyelim, gitti belli bir yüzdesi daha,.. Ne biliyim ekranı çok parlaktır, odur budur vs.. Zaten pilin yarısı fotoğraf çekmeden harcadı..

Aramızda D810 kullanıp ta 1.000 adet raw çeken var mıdır acaba?

Mesela, ben de arabayı alırken (henüz 2 yaşında 2.000 motor) 5 lt/100 km diyordu. Ama şimdi 8 litreden aşağı yakmıyor. Ve hiç bir zaman da 5 lt/100 km yakmadı.

özellikle bir sefer ideal koşulları oluşturup deneyeyim dedim: Tek başıma bindim, yani ikinci bir kişi binmedi. Hiç bir eşya koymadım. Ne radyo ne müzik seti vs.. ne kalorifer; elektriksel hiç bir şey açmadım. Yol eğimi vs dikkate aldığım için gidiş ve geliş hesap ettim,.. Derken maksimum 5.5 lt ye düşürebildim. Onu da Honda' ya sorsam neden 0,5 lt fazla yaktı diye. alacağım cevap belli; yıpranma payı, kullanıcı hatası vs.. bilmem ne...

Sonuçta bu broşürlerde yazan pil ömrü vs.. tam olarak nasıl ölçtüklerini bilmiyorum. Ama illaki bunun ideal kullanım prosedürüne uysan muhtemelen benim şu an çektiğim sayı olan 300 adet haydi 600 lere filan çıkar diye düşünüyorum. Ama hiç bir zaman 1.200 lerin yanına uğrayacağını sanmıyorum. Muhtemelen Nikon' da bu 1.200 sayısını raw fotoğraflar için dememiştir diye sanıyorum.

Bilmiyorum, her neyse, gerçekten Nikon D810 kullanıp ta 1.000 adet raw çeken var mı? Veya farketmez D800 de olur. D800 kullanıp ta 700 adet diyelim raw çeken var mı?

Ağustos ayında Balkanlar turuna katılmıştım. Makinem D800. Yedek pil ve şarj cihazım valizdeydi, valiz ise bagajda. Makedonya'ya biz vardık, valizler varamadı. 3 gün sonra geldi valizlerimiz. Panik olmuştum. Neyse ki makinemdeki pil full doluydu. 3 gün boyunca 590 küsur RAW çekmiştim. Liveview hiç kullanmadım. Korkumdan çektiğim fotoları bile izlemedim ekrandan, pilim çabuk tükenmesin diye.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Katılmıyorum yüzde yüz modeldir diye birşey yok , istersen bir model kiralayıp durumu canlı test et ne dersin ?

Bence etkili bir fotoğrafa etki eden faktörler sırasıyla,

Işık,

Kadraj,

Fotoğrafı işleme Becerisi,

Model,

Çekim Tekniği,

Ekipman,

Hepsi etken aslında :D

Benim bu tezime karşı Çıkan tüm fotoğrafÇılar gibi sizde karşı Çıkıyorsunuz Çünkü fotoğrafÇısınız.

Oysaki fotoğraflarınıza bakan herkes fotoğrafÇı değil. O adam ışığı, aÇıyı, rüzgarı nemi incelemiyor.

O fotoğrafa bakıyor aslında fotoğrafa değil resme bakıyor güzel mi kötü mü diye.

Eğer Çektiğiniz her kareyi bir fotoğraf cemiyetinde paylaşıyor, insanlarla Çektiğiniz fotoğrafın ışığını, gölgesini, tekniğini konuşuyorsanız bu yorumum sizlere değildir ciddiye almayın.

:)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Benim bu tezime karşı Çıkan tüm fotoğrafÇılar gibi sizde karşı Çıkıyorsunuz Çünkü fotoğrafÇısınız.

Oysaki fotoğraflarınıza bakan herkes fotoğrafÇı değil. O adam ışığı, aÇıyı, rüzgarı nemi incelemiyor.

O fotoğrafa bakıyor aslında fotoğrafa değil resme bakıyor güzel mi kötü mü diye.

Eğer Çektiğiniz her kareyi bir fotoğraf cemiyetinde paylaşıyor, insanlarla Çektiğiniz fotoğrafın ışığını, gölgesini, tekniğini konuşuyorsanız bu yorumum sizlere değildir ciddiye almayın.

Ben benim iÇin iyi olanları bahsettiğin yerlerde paylaşıyorum , buda Çektiklerimin yüzde yirmisi falandır , o yüzden ben bu yazdıklarını görmüyorum :)

Mesela bu kız ne profosyonel nede ben ona şöyle böyle poz ver demedim :)

2048.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Gökhan bey, fotoğrafÇı olamadım henüz :) olmaya Çabalıyorum ama.

Fotoğrafın seyrini güzel yapan, keyif veren, fotoğrafı güzel yapan yukarıda yazdığım başlıklar değilmidir zaten?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Gökhan bey, fotoğrafÇı olamadım henüz :) olmaya Çabalıyorum ama.

Fotoğrafın seyrini güzel yapan, keyif veren, fotoğrafı güzel yapan yukarıda yazdığım başlıklar değilmidir zaten?

Benim sizin listenize tek itirazım " Sırasıyla " olması. Benim düşünceme göre bunlar bir zinzirin halkaları daha az yada daha Çok öneme sahip değiller.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Benim sizin listenize tek itirazım " Sırasıyla " olması. Benim düşünceme göre bunlar bir zinzirin halkaları daha az yada daha Çok öneme sahip değiller.

Bu bana göre böyle herkese göre değişebilir..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Keyfini çıkarın bence :)

Zevkler ve renkler tartışılmaz..

Hepinizin ortak bir yanı var; fotoğrafı seviyorsunuz, ki bu yüzden buradasınız.

Kimimiz bu işi sanat için yapar.

Kimimiz meslek için.

Kimimiz hobi için..

Kimimiz öğrenmek için kimimiz tatmin olmak için..

Ama herkesin ortak yanı fotoğrafı seviyor olmaları.

öyle mi?

O zaman keyfini çıkarın :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

2048.jpg

Bu kadar keskinliği hangi lens kullanarak elde edebildiniz?

Ben d800e de 5-10 kare çiçek çektim (50mm 1.4 nano )

Direk çıktıyı 55 inch plazmada izledim

Keskinlik hiç yoktu

Mat ve donuk bir görüntü vardı

D800e yada d810 da mutlaka raw çekip onu işlemek mi gerekiyor?

siz raw+jpeg çekerek sadece jpeg çıktısına direk bakabildiniz mi?

Bende d800e alacağım ama karar veremedim.

Saygılarımla,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu kadar keskinliği hangi lens kullanarak elde edebildiniz?

Ben d800e de 5-10 kare çiçek çektim (50mm 1.4 nano )

Direk çıktıyı 55 inch plazmada izledim

Keskinlik hiç yoktu

Mat ve donuk bir görüntü vardı

D800e yada d810 da mutlaka raw çekip onu işlemek mi gerekiyor?

siz raw+jpeg çekerek sadece jpeg çıktısına direk bakabildiniz mi?

Bende d800e alacağım ama karar veremedim.

Saygılarımla,

70-200 VR II ile. NEF çekiyorum ve işliyorum. NEF çekerken D810 ile Picture Controlde ayarı Flat yapıyorum ve tüm değerlerini sıfıra getirerek çekiyorum. Daha sonra işliyorum.D800E'de güzel alet. Bu aletler ile jpg çekip maksimum kalite beklenmemeli.

Uzun yıllardır işim gereği görsellikle iç içeyim. Fotoğraf çekmeyi ve işlemeyi de bilmek gerek. En iyi makine olsa ne yazar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

70-200 VR II ile. NEF çekiyorum ve işliyorum. NEF çekerken D810 ile Picture Controlde ayarı Flat yapıyorum ve tüm değerlerini sıfıra getirerek çekiyorum. Daha sonra işliyorum.D800E'de güzel alet. Bu aletler ile jpg çekip maksimum kalite beklenmemeli.

Uzun yıllardır işim gereği görsellikle iç içeyim. Fotoğraf çekmeyi ve işlemeyi de bilmek gerek. En iyi makine olsa ne yazar.

EXIF'te 85mm f1.4 diyor? Bir de ISO200'lük bir fotoğraf için fazla gürültü ve keskinleştirme var sanki, özellikle kulaklarda ve kirpiklerde. Pozlama telafisi mi yaptınız Photoshop'ta? ISO1600 gibi geldi bana, EXIF'te ISO20 görünce şaşırdım :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

EXIF'te 85mm f1.4 diyor? Bir de ISO200'lük bir fotoğraf için fazla gürültü ve keskinleştirme var sanki, özellikle kulaklarda ve kirpiklerde. Pozlama telafisi mi yaptınız Photoshop'ta? ISO1600 gibi geldi bana, EXIF'te ISO20 görünce şaşırdım :)

Bu aralar D810 ve lenslerimi sık sık test yaptığım için karıştırmışım. D810 ile 85mm 1.4G ye +10 gibi fokus ince ayar yapmadan önce çektiğim bir fotoğraf bu. Net çıkmamıştı çok fazla, ama tam istediğim gibi olmasada iş görür nitelikte.

https://500px.com/photo/91002633/uneasy-by-doğan-özçine?from=user_library

Camera NIKON D810

Lens NIKON 85mm 1.4G

Focal Length 85mm

Shutter Speed 1/1000 s

Aperture f/1.4

ISO/Film 200

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ertan bey sizin fotoğraf paylaştığınızı hiç görmedim, nedeni ne acaba?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ertan bey sizin fotoğraf paylaştığınızı hiç görmedim, nedeni ne acaba?

Evet fazla paylaşım yapmıyorum. Ansel Adams ayda 2 güzel poz çıkarsa o ayı karlı sayarım demişti. Ansel abim bile ayda iki poz çıkarıyorsa bizim ne haddimize :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Evet fazla paylaşım yapmıyorum. Ansel Adams ayda 2 güzel poz çıkarsa o ayı karlı sayarım demişti. Ansel abim bile ayda iki poz çıkarıyorsa bizim ne haddimize :)

Bizler Ansel Adams abiden daha profesyonelmişiz desenize :P

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.