İçeriğe git

NIKON D810 ISO DENEMELERİ

Doğan

Recommended Posts

Yorumları alalım.

Aşağıdaki kareler tek bir fotoğrafa aittir. D810 Flat ayarlarında tüm ince ayarlar keskinlik, kontrast v.b gibi 0 olarak çekildi. Kumlanma giderme kapalı.

iso 1600 ile çektiimiz bu fotoğrafa böyle uzaktan bakınca kumlanma kabul edilebilir oranlarda. Hiç kumlanma giderme uygulanmadı

dq1zk4.jpg

Aynı fotoğrafın %100 boyutuna yani gerçek megapiksel boyutuna getirip incelediğimizde bunu görürüz. Bir üstte görülen karenin gizli gerçeği. :)

Qg6E7j.jpg

Bu ekran alıntısı yukarıdaki fotoğrafa ait Exif bilgisi.

voOdym.jpg

Yorumları alalım mı?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben de şahsen merak ediyorum, bu normal mi?

Doğan bey, sizce bu normal mi?

iso 1600, ve böyle bir fotoğraf ? Herhalde üçayak ta kullanmışsınızdır.

Fotoğrafçılığın standardını bilmiyorum doğrusu, ama bu 10.000 tl lik makinenin ürettiği fotoğraf buysa, bence Sony A7R eminim bundan daha iyisini yapıyordur. öyle midir ? Salladım tabiiki, ama ben sevmedim bunu, çamur gibi valla..

Tevekkeli, ben de kendimi hiç fotoğraf çekmesini öğrenemeyeceğim sanırdım :) Meğer gerçek korkunçmuş ..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben de şahsen merak ediyorum, bu normal mi?

Doğan bey, sizce bu normal mi?

iso 1600, ve böyle bir fotoğraf ? Herhalde üçayak ta kullanmışsınızdır.

Fotoğrafçılığın standardını bilmiyorum doğrusu, ama bu 10.000 tl lik makinenin ürettiği fotoğraf buysa, bence Sony A7R eminim bundan daha iyisini yapıyordur. öyle midir ? Salladım tabiiki, ama ben sevmedim bunu, çamur gibi valla..

Tevekkeli, ben de kendimi hiç fotoğraf çekmesini öğrenemeyeceğim sanırdım :) Meğer gerçek korkunçmuş ..

çok normal, gerçek foto %100 boyutunda incelemek gerekiyor fotoğraf kalitesini görmek için sizde öyle yapın.

Yani üreticilere inanmamak gerekiyor iso konusunda. iso 800 den sonrası tüm makinelerde %100 boyutta fotoğrafı kullanmak isterseniz pek iç açıcı olmaz.Yukarıdaki örneğe benzer kumlanma görürsünüz. Kumlanma giderme yapılamazmı yapılır tabiki ama o zamanda fotoğraftaki detaylar ve keskinlik gider. O yüzden fotoğrafı %100 gibi kullanmayı düşünüyorsak ve mecbur kaldıysak makimum iso 800 olmalı gibi görünüyor. ben şahsen D700 ile iso 400 üstünde çektiğimi nadiren hatırlıyorum.

çeşitli testler yapılıyor çeşitli sitelerde vovv maksimum iso 51200 veya daha üstü değerler veriyorlar yeni makinemiz öbürünün bilmem kaç stop üstü iso değerine sahip deniliyor biz tüketiciler buna aldanıyoruz çoğu zaman ama ortada bir hile var. çekilen iso test fotoğrafları ya %100 boyutta olmuyor yadabaşka numaralarla insanlar aldatılıyor. Sİtelerin paylaştığı iso değerleri ile benim paylaştığım iso değerlerini bir karşılaştırın ortada ne büyük bir kandırmacaların döndüğünü görebilirsiniz. a, b, c, markası ayrımı yapmıyorum. Sözüm hepsine. Elleri bizim ceplerimizde sadece.

Ben bunu bilerek aldım D810 u. Asıl amacım iso da çok iyi olduğu pembe yalanı yazılıp çizildiği için değill, beni D810 a çeken düşük isolardaki başarısı ve makro sever olduğum için fotoğraftan kesit almaya ihtiyaç duymaya başlamam.

Benim çektiğim bir fotoğrafta %100 boyutunda iyi değilse o fotoğrafı kullanma oranım çok azdır.

Ama bu iso konusu d810 a özel bir durum değil diğer makine ve markalarda da durum aynıdır.

önüzümdeki günlerde başka testler de yapacağım.

Bu yazıda yazılanları merak edenler iiso 400 ve üstünde kumlanma gidericiyi kapatıp denemeler yaparak kendilerinde görebilirler bazı gerçekleri.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Açıkcası sonuç banada biraz kötü geldi.

%100 değil %25 e baktığımda da noiseler insanın gözüne çarpıyor.

Çok önemli bir konu değil gerçi bence çok isoyu gözünde büyüten birisi değilim.

Yinede daha iyisini beklerdim. Sonuçta D700 ün 2 gömlek üstü oluyor bu kamera.

Geçen bi kamera vardı birisi instagramda fotoğrafını paylaşmıştı modelini hatırlamıyorum iso 400.000 e çıkıyor :D

Çıkıyorda ne oluyor sanki iso 100.000 de fotoğraf çekiyoruzda 400.000 yapıyorlar.

Muhammed Abi D810 dan sıkılıp Sony A7 falan alacaksan bekle.

A7 II duyuruldu geçenlerde. Gövde de dahili titreşim engelleme falan var. O gövde baya baya iyi olacak gibi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

benim yüksek iso takıntım ve beklentim yoktu zaten üreticilerin yalanlarını gözler önüne sermek istedim sadece. yapılan testler hep hileli kimse makinesine toz kondurmak istemiyor. Görürsem affetmem :ph34r:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Muhammed Abi D810 dan sıkılıp Sony A7 falan alacaksan bekle.

A7 II duyuruldu geçenlerde. Gövde de dahili titreşim engelleme falan var. O gövde baya baya iyi olacak gibi.

Adamcağız zaten pimpirikli :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

%100 niye bakıyorsunuz :) %100'de hepsinde gürültü var zaten. Telefonda tam görememişim, zaten yukarıdaki fotoğrafta odak hatası da var. Odak noktası saat kulesinde değil.

Kulede güçlü bir ışık var, arka plan karanlık. Böyle sahnelerin dinamik aralığını kaldıracak makine yok piyasada, o yüzden buradaki gürültü ve detay miktarı iyi bile. Odak düzgün olsa RAW dosyasında kurtaracak daha bilgi vardır eminim.

Doğan Bey, mesela o dosyayı 16MP'ye ya da 24MP'ye indirin öyle bakın. Eminim daha iyi olacaktır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yok yok D810 kötü :D

Adamcağız zaten pimpirikli :)

Merak her zaman iyidir düşüncesindeyim. Ancak bunu dürtüyü şuursuzca değil bir takım veriler doğrultusunda gidermek lazım.

D810 kameram olsa ve memnun olmasam A7 II değil 5D Mark 3 denerdim.

O da tatmin etmiyorsa zaten ulaşılacak son nokta belli

Pentax-K-S1-grey.jpg

Her gördüğümde gülesim geliyor bu kamerayı görünce :D :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

%100 niye bakıyorsunuz :) %100'de hepsinde gürültü var zaten. Telefonda tam görememişim, zaten yukarıdaki fotoğrafta odak hatası da var. Odak noktası saat kulesinde değil.

Kulede güçlü bir ışık var, arka plan karanlık. Böyle sahnelerin dinamik aralığını kaldıracak makine yok piyasada, o yüzden buradaki gürültü ve detay miktarı iyi bile. Odak düzgün olsa RAW dosyasında kurtaracak daha bilgi vardır eminim.

Doğan Bey, mesela o dosyayı 16MP'ye ya da 24MP'ye indirin öyle bakın. Eminim daha iyi olacaktır.

Ertan bey %100 bakmak herzaman iyidir kameraların tüm foyalarını ortaya çıkarır. D810 gibi bir alete sen o megapikseli koyup lanse ediyorsan kalite olarakta bana görede hakkını vermeli hemde %100 boyutta vermeli. Biz neye para veriyoruz ozaman d700 den bu yana ne gelişti ne farketti yade değişti ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Doğan Bey, D800'ün piksel kalitesi D700 ile aynı ya da daha iyi benim gördüğüm kadarıyla. Defalarca yazdım, 36MP'den faydalanmak istiyorsanız D700'e göre biraz daha katı bir çekim tekniği kullanmanız lazım. Mesela atıyorum 50mm ile D700'de 1/50 yetiyorsa D800'le bunu 1/80-1/100'e çıkarmanız lazım. Ama bunu iyi anlamak lazım: 36MP'nin tamamından faydalanmak istiyorsanız. 12-20MP arası yetiyorsa 1/50 de olur aynı lenste, 36MP'yi ufaltırsınız olur biter.

Ben D700'le D800'ü yanyana çok denedim. D800'ün RAWlarında kesinlikle daha çok bilgi var. Piksel sayısı değil sadece, gölgeleri ve parlak bölgeleri de D700'den daha iyi kurtarabiliyorum. Sizin D810 da öyle olmalı. Yukarıdaki fotoğrafı D700'le çekerseniz daha iyi olmazdı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Doğan Bey, D800'ün piksel kalitesi D700 ile aynı ya da daha iyi benim gördüğüm kadarıyla. Defalarca yazdım, 36MP'den faydalanmak istiyorsanız D700'e göre biraz daha katı bir çekim tekniği kullanmanız lazım. Mesela atıyorum 50mm ile D700'de 1/50 yetiyorsa D800'le bunu 1/80-1/100'e çıkarmanız lazım. Ama bunu iyi anlamak lazım: 36MP'nin tamamından faydalanmak istiyorsanız. 12-20MP arası yetiyorsa 1/50 de olur aynı lenste, 36MP'yi ufaltırsınız olur biter.

Ben D700'le D800'ü yanyana çok denedim. D800'ün RAWlarında kesinlikle daha çok bilgi var. Piksel sayısı değil sadece, gölgeleri ve parlak bölgeleri de D700'den daha iyi kurtarabiliyorum. Sizin D810 da öyle olmalı. Yukarıdaki fotoğrafı D700'le çekerseniz daha iyi olmazdı.

D810 ile D700 ü hiç birebir karşılaştırmadım ama çok yakında detaylı olarak karşılaştırmalar düşünüyorum. önsezi olarak D810 banada daha iyi olabilir sanki hissi veriyor yeni teknoloji olmasından dolayıdır bu tabi.

D8xx serisi için bahsettiğiniz katı çekim tekniği uygulanması tespitinize katılıyorum görüşlerde bu yönde zaten. Gerçi D810 modeline "Electronic Front curtain shutter" menüsü eklenmiş bu elde çekim sırasında titreşimi azaltıyormuş. açıp denemek lazım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

D810'un perdesi zaten acaip yumuşak. Normal modda bile D800'den daha az titriyor.

Evet çok fark fark aralarında. D810'nun piyasaya sürülmesindeki ana neden sanırım ..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

benim makinenin pili 370 çekimde bitiverdi. çokmu kurcaladım acaba?

D810 da benim de çabuk bitiyor piller, hiç anlamadım.

Hiç saymadım, ama D800' e göre bariz çabuk bitiyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

D810 da benim de çabuk bitiyor piller, hiç anlamadım.

Hiç saymadım, ama D800' e göre bariz çabuk bitiyor.

D810 u resmi Türkiye garantilimi almıştınız ?

Menüde pil ile kaç çekim yapıldığı yazıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Çok kurcalamadan kaynaklanmıştır ayrıca yeni bir pilin tam performansını alabilmek iÇin 3-5 kez şarj deşarj olayına mağruz kalması lazım sonradan gerÇek performansına ulaşır.

Bende geÇenlerde Galaxy S5 mini aldım. Aldığım hafta 24-30 saat arası şarjı gidiyordu. 2-3 hafta sonra 48+ ya döndü. Şuanda öyle kullanmaktayım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.