İçeriğe git

Pil Sorunu

Deniz Tuna

Recommended Posts

Herkese merhaba,

Yaklaşık 3 hafta önce bir battery grip almıştım ve kullanıyordum. Bugün denemek battery grip'i çıkartıp yerine normal bataryayı taktım. Daha sonra battery gripi tekrar takmaya çalıştığımda makine şu hatayı verdi: "Bu pil kullanılamaz. Bu fotoğraf makinesinde kullanım için tasarlanan pili seçin."

Nedeni ne olabilir? Normal bataryayı takınca hiç hata vermiyor. Sorun gripte sanırsam. Bu sorunu yaşayanlar var ise çözümlerini bekliyorum :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

D3100 ve D5100 serisinde kullanılan piller içinde özel bir chip vardır. Satın aldığınız yan sanayi pil bu chip i barındırmıyorsa bu hatayla karşılaşırsınız.

Bunu iki şekilde aşabilirsiniz:

1. Orjinal Nikon pil ya da Jupio (konusunda en iyisi, NL de 3 yıl garantili!) marka veya diğer üçüncü markaların ürettikleri chip barındıran yan sanayi tipi pil kullanarak.

2. Battery grip kullanırken önce orjinal Nikon pili takıp makinayı çalıştırınız, ardından üzerinde chip bulunmayan yan sanayi pili takınız, makina çalışmaya devam eder, ta ki pilleri tamamen çıkarana kadar. Bu noktada Nikon pili çıkarsanız da makina çalışmaya devam eder. çünkü gövde takılan pili ilk takışta bir kez kontrol ediyor, sonrasındaki on-off durumlarında tekrar kontrol etmiyor.

Bu yazdıklarımla sorun çözülmüyorsa makinanın ya da gripin pil bağlantı pinlerinin birinde temassızlık vardır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Grip yan sanayimi çin malı değildir inşallah ?

Grip çin malı fakat işime yarıyor. Zaten Nikon'un 3100 için orijinal gripi yok diye biliyorum.

D3100 ve D5100 serisinde kullanılan piller içinde özel bir chip vardır. Satın aldığınız yan sanayi pil bu chip i barındırmıyorsa bu hatayla karşılaşırsınız.

Bunu iki şekilde aşabilirsiniz:

1. Orjinal Nikon pil ya da Jupio (konusunda en iyisi, NL de 3 yıl garantili!) marka veya diğer üçüncü markaların ürettikleri chip barındıran yan sanayi tipi pil kullanarak.

2. Battery grip kullanırken önce orjinal Nikon pili takıp makinayı çalıştırınız, ardından üzerinde chip bulunmayan yan sanayi pili takınız, makina çalışmaya devam eder, ta ki pilleri tamamen çıkarana kadar. Bu noktada Nikon pili çıkarsanız da makina çalışmaya devam eder. çünkü gövde takılan pili ilk takışta bir kez kontrol ediyor, sonrasındaki on-off durumlarında tekrar kontrol etmiyor.

Bu yazdıklarımla sorun çözülmüyorsa makinanın ya da gripin pil bağlantı pinlerinin birinde temassızlık vardır.

Bataryalar Nikon'un kendi pilleri. Pillerde sorun yok. Sadece gripte bir sorun vardı sanırsam. Onu da gece gece uğraşa uğraşa çözdüm :D Gripi masanın üstüne koydum. Daha sonra sakince makineyi gripin üstüne doğru indirdim ve oldu. :)

Cevaplarınız ve ilginiz için ikinize de çok teşekkür ederim değerli abilerim. Mutlu pazarlar :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.