İçeriğe git

Doğa - kuş fotoğrafçılığı için lens

Recommended Posts

Ben ilgilendim ama çok beceremedim. Önce tokina af at-x 400mm aldım. F:7 den aşağısı iyi verim vermedi. Sonra Nikon 300mm F:4 aldım çok kısa kaldı. 2x TC aldım çok verimiz oldu. Sigma 150-500 den sigma 50-500mm daha çok tavsiye ediliyor. Yurt dışından getirme imkanını varsa tamron 150-600mm şu sıralar çok gözde. Nikonda kalırsam Benimde düşündüğüm lensler arasında.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Gerçekten baya zor bır hobi suanda hala ılgılenıyormusunuz ilerleme kaydedılmıyor mu hıç zamanla uzun vade de bu konuda verilen cevaplarda soylendıgı gıbı bı hevesle masrafa gırıp sıkılıyormu gerçekten insan o kadar para bosa mı gıdıyor insanın ıcınde basarabılırım hissi olmuyor mu :)

Valla sıgma 50 500mm ve tamron 150 600mm çok pahalı ıkısıde 3500 lıra ıkıncı ellerı ne olur bılmıyorum ama benım butceme uygun sıgma 150 500mm alırsam ancak onun sıfırını alabılırım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kuş fotoğrafçılığı konusunda hiç bilgim yok. Sadece bakıyorum çekilen karelere. Gerçekten detay veren karelerin genelde pahalı lenslerle çekildiğini sanıyorum. Bir arkadaşım bu işe merak saldı, D800 gövdesine günün yeni lensi Tamron 150-600 mm aldı. Bununla güzel kuş fotoğrafları çekiyordu. Rize şehrine geçtiğimiz günlerde kuzey bölgelerinde yaşayan bir martı türü geldi. Bu tür en son 1870'li yıllarda görülmüş ülkemizde. Tabii bunu duyan ülkemizin kuş meraklıları sahip oldukları en uçtaki ekipmanlarla Rize'ye akın etmiş, basından bunu takip ettik. Lensler kallavi, ardındaki gövdeler D4s, D1x gibi en hızlı gövdeler. Lensler sabit 500-800 mm aralığında. çekilen karelere medyada görmeye başladık ki bizim arkadaşın Tamron'la çektikleri yanlarında yavan kaldı. Tamamen kötü değiller tabii ki, ama daha iyi detay verebilen lenslerden dolayı bizim Tamron'u yetersiz bulduk. Halbuki bu paraya bu kadar geniş zoom aralığında çok başarılı bir lens. Bu tamron 150 mm den değil de 400 mm den başlasaydı belki daha keskin olabilecekti. Ama bizim paramız bu kez ona da yetmeyecekti.

Neyse, sonuçta daha güzelin daha güzeli var. Mesele bizim ne ile yetinebildiğimiz. Gönül her zaman daha iyisine sahip olmak ister. Rize'ye bu martı türünü fotoğraflamak için gelen kuş fotoğrafçılarına baktığımız zaman hemen hepsinin kendi işinin patronu olduğu, bu ekipmanları alabilmek için fazlasıyla maddi güce sahip oldukları, onlar için önemli olan tek şeyin arşivlerindeki kuş türü sayısını artırmak olduğunu anlıyoruz. Yeni bir kuş türünü fotoğraflayıp arşivlerine eklediklerinde kazanımlarına bir "çentik" daha atıyorlar, bu onları mutlu ediyor. Ama işte bu noktayı kaçırıyoruz, adam bununla mutlu oluyor. Senin benim sahıp olmadığımız o maddi güç o adamı mutlu etmeye yetmiyor. O maddi güç ile fotoğraflayıp arşivine yeni bir kuş türü eklediğinde mutlu olabiliyor. Kim bu insanlar? Mesela bir tanesi Mutlu akülerinin sahibi.

Şimdi bir arkadaşımız lense yatırım yapmanın önemini tekrar dile getirmiş. Ne güzel, bunu yıllardır Türkiye'de yaşayan fotoğrafsever arkadaşlarımıza anlatmaya çalıştık. Şimdi bu işe gönül veren arkadaşlardan duymak ne güzel. Evet, iyi bir lens size 30-40 yıl hizmet edebiliyor, bu periyod içerisinde kullanım şartlarına bağlı olarak bazen 1 bazen 3 kez temizlik bakımı yaptırmanız yeterli. Ama bir gövdenin günümüz teknoloji hızında ömrü en fazla 5 yıl.

Kötü olan kanı ise şu: 10 yıl önceki ekipmanla sanki fotoğraf çekemiyorduk, sadece şimdi bu gövde ile fotoğraf çekebiliyoruz!

Şu ikisi arasında fark var, bunu kabul ediyoruz:

Tamron 150-600 mm ile çekilen bir kuş fotoğrafı ile Nikon 600mm ile çekilen bir kuş fotoğrafı.

Ama bunlardan hangisine ulaşabiliyorsunuz? Ulaşabildiğiniz sizin işiniz için yetersiz ise, bundan bir gelir elde ediyorsanız sermayenizi artırıp daha iyi makinalarla üretim yapıp o kalitedeki ürünü müşteriye satma amacı gayet akıllıca. Yani ben o fotoğrafı satıp para kazanabiliyorsam o zaman o lense olmayan parayı vermek için gerekli borca girerim.

Ama maddi gücüm buna yetmiyorsa, fotoğraflayacağım türe göre en akıllıca satın almayı yapıp çekebildiğim en iyi kareyi çekmeye çalışırım. Unutmayın, yarışmalarda derece alan fotoğraflar her zaman en uçtaki ekipmanlarla çekilmiyor. Sadecet internette görücüye çıkan kareler sizce en büyük pixel olarak hangi boyuttaki monitörlerde izleniyor? çektiğiniz kare hangi boyutta baskıya alınıyor? O halde gerek var mı?

özetle, bunun ucu yok. Evimizin nafakasından kesip hobimize yatıramayız. Sorumluluklarımızı yerine getirdikten sonra artan paramızı bu hobiye yatırıyoruz. Fazla kasmaya gerek yok. Ticari olarak bu işi yapıyorsak o zaman durum başka. Zaten ticari olarak uğraşıp forumlarda kafa patlatan "Türk" fotoğrafçı sayısı oldukça azdır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hocam,konuyu çok güzel özetlemişsinz sagolun.Benim bahsettıklerimin dısında kuş fotografcılıgıyla ugrasanların bılmedıgım dıger yönlerini de soylemişsiniz.

Kuş fotografçıları bana gore cektıklerı kusun guzellıgınden daha cok mutlu oluyorlar. Allah o kadar guzel kuslar,canlılar yaratmış ki onlar fotografta daha bır guzel çıkıyorlar.önceki yorumumda yazmıstım hocam kendi memleketımde kusların turune çeşitliliğine birebir şahit olunca,Kuşlar benı fotograflarını çekmeye tesvık etti.Ama maalesef çekemedim.

Hocam en sonunda çok guzel bır konuya degınmıssınız ticari bir amaç ıcın ugrasmıyorsak evımızin rızkından kesıp hobıye mılyarlık lenslere yatıramayız,ben de boyle dusundugum her sene gucumun yettıgı surece bır lens almak istiyorum onumuzdeki aylarda makro fotograf cekmek ıstıyorum ilk hedefım Tokına 100mm almak.

Kuş fotografcılıgına gelırsek eger belkı 35 40 yasında kuş fotografcılıgına uygun bır lens alıp onun tadına varırım insallah.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hocam,konuyu çok güzel özetlemişsinz sagolun.Benim bahsettıklerimin dısında kuş fotografcılıgıyla ugrasanların bılmedıgım dıger yönlerini de soylemişsiniz.

Kuş fotografçıları bana gore cektıklerı kusun guzellıgınden daha cok mutlu oluyorlar. Allah o kadar guzel kuslar,canlılar yaratmış ki onlar fotografta daha bır guzel çıkıyorlar.önceki yorumumda yazmıstım hocam kendi memleketımde kusların turune çeşitliliğine birebir şahit olunca,Kuşlar benı fotograflarını çekmeye tesvık etti.Ama maalesef çekemedim.

Hocam en sonunda çok guzel bır konuya degınmıssınız ticari bir amaç ıcın ugrasmıyorsak evımızin rızkından kesıp hobıye mılyarlık lenslere yatıramayız,ben de boyle dusundugum her sene gucumun yettıgı surece bır lens almak istiyorum onumuzdeki aylarda makro fotograf cekmek ıstıyorum ilk hedefım Tokına 100mm almak.

Kuş fotografcılıgına gelırsek eger belkı 35 40 yasında kuş fotografcılıgına uygun bır lens alıp onun tadına varırım insallah.

Umarım hayal ettiğin hedefe ulaşırsın. Bu süreçte ekipmana çok takılı kalmayıp bolca fotoğraf çekerek kendini geliştirmeye çalış.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

https://www.flickr.com/groups/2470447@N21/

Amerika da bile bulunmayan lens, çıkar çıkmaz istedim. Yurt dışından bir arkadaşa aldırdım. Denemek amacıyla çekimler yaptım. 150 mm 600 mm arasında harika bir aralık veriyor. Nikon D800 kullanıyorum 24 70 2,8 - 70 200 2,8 lensler vardı seriyi tamamlamak için 14 24 2,8 alacakken bu lensi aldım kuş filan çekerim diye...fakat kuşçuluk bana uymuyor..uzun süre beklemek bana uymayacağını düşünemedim, galiba sabırsızım :). Sıfır ayarında Nikkor 14 24 2,8 ile takas veya maliyetine satabilirim bu nadir bulunan lensi.

http://www.arasfoto.com/TAMRON-150-600-VC-USD-F5-63-LENS,PR-1648.html gerçekten. Tamron full frame ve APS-C format DSLR makineler için devrim niteliğinde yeni lensi; 150-600mm Ultra Telefoto Zoom objektif.. fiyat performans olarak çok iyi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

FX makinesi olanlar DX ler için üretilen AF-S DX NIKKOR 55-300mm f/4.5-5.6G ED VR arkadaşınızda var ise FX makinenizede 82,5-450 mm olarak çalışıyor.

http://www.nikon.com.tr/tr_TR/product/nikkor-lenses/auto-focus-lenses/dx/zoom/af-s-dx-nikkor-55-300mm-f-4-5-5-6g-ed-vr

Bunun yanında kuş fotoğrafçılığında kuşun doğasını; öğrenip ne zaman çıkar, ne zaman saklanır, nerelere gider, özellikle ürkütmeden nasıl yaklaşılır gibi bilgiler baya önem kazanıyor. Sadece lense odaklanmamak lazım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

O lensin af-d versiyonu mukemmel. Uzerinde motor yok o kadar, bir kac yil kullandim. Ikinci elde 400€ lara bulunabiliyor. Bir sonrasi afs idi, simdi vr lisini urettiler. Ya peki fiyat?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Çılgınlık yapıp 2000$ ona vereceğime, akıllılık yapıp tamron 150-600mm VC alırım. 1000$ da cebimde kalır :)) :)(

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

O lensin af-d versiyonu mukemmel. Uzerinde motor yok o kadar, bir kac yil kullandim. Ikinci elde 400€ lara bulunabiliyor. Bir sonrasi afs idi, simdi vr lisini urettiler. Ya peki fiyat?

Gerçekten çok güzel bir lens normal afs versiyonunda da VR olmadığı için dezavantajı da yok. Ben ABD den BH phototan vergiler dahil 500$ almıştım. Bu lensin en önemli dezavantajı TC ile verimli olmuyor. Afs versiyonu bu konuda çık iyi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

@ Ömer KAYA

o lensi de test etmek isterdim tabi de af hızı filan Önemli olabiliyor tele lenslerde acaba o konuda nasıldır bir de prime lenslere karşı ilgim daha fazla oluyor hep :)

Ben D200 le kullandım AF yeterince hızlıydı. D7100 ile çok daha iyi olacağından eminim. Yalnız biraz gürültülü.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.