İçeriğe git

18-105 Lensimin kırılan bayonetini değiştirdikten sonra karanlık göstermeye başladı.

Recommended Posts

Selamlar.

Siteye üye olalı bir buçuk yıldan fazla olmuş ama ilk mesajı atmak bu güne nasip oldu :)

Ama haberler kötü...

Nikon 18-105 lensimin body ile tutunmaya yarayan tırnağı (bayonet) kırılmıştı. Yenisini alıp kendim değiştirdim.

Fakat şimdide fotoğraflarım çok karanlık çıkmaya başladı.

Farklı lensleri dendim, cihazda bir sıkıntı yok. Lens ciddi ciddi gece gibi karanlık gösteriyor.

Nedendir bilgisi olan var mı?

post-3652-0-67948600-1417122153_thumb.jp

post-3652-0-81765400-1417122156_thumb.jp

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bayonet makine gövdesi ile objektifin birleşme yerinin tümüne denir. Sizin söylediğiniz o tırnak diyaframı kontrol etmeye yarıyor. O tırnağı aşağı ittiğinizde diyafram açılır. Bıraktığınızda diyafram en kısık haldedir. Benim tahminimce tamir aşamasında bir yanlışlık oldu gibi. Ben böyle bir hata ile karşılaşmadım ama bilenler söyleyecektir. İyi akşamlar :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bayonet makine gövdesi ile objektifin birleşme yerinin tümüne denir. Sizin söylediğiniz o tırnak diyaframı kontrol etmeye yarıyor. O tırnağı aşağı ittiğinizde diyafram açılır. Bıraktığınızda diyafram en kısık haldedir. Benim tahminimce tamir aşamasında bir yanlışlık oldu gibi. Ben böyle bir hata ile karşılaşmadım ama bilenler söyleyecektir. İyi akşamlar :)

Sanırım dediğiniz gibi tamir aşamasında bir yanlışlık yaptım. Bu akşam tekrar bi operasyon yapıp lensi kurcalıcam. Umarım sorunu tespit edip lensi toplayabilirim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yaptığınız müdahalede diyafram piminin normal çalışmasını engelleyen bir durum oluşmuştur. Diyafram piminin en açık diyaframdan en kısık diyaframa kadar normal çalışmasını el ile kontrol ediniz. Diyafram sürekli kısık kalmış olabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bir keresinde merak edip elimde olan 200 mm f/4 manuel objektifi açayım dedim. Diyaframının nasıl çalıştığını merak etmiştim. Açtıktan sonra topladım da fakat diyafram kısılı kaldı. En sonunda uğraşa uğraşa yaptım. Biraz el becerisi de gerekiyor. Bence siz de bu alanda uzman birine gösterin. Hele 18-105'in maddi değeri manuel lenslere göre fazla olunca hiç bulaşmam.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bir iyi, birde kötü haberim var.

İyi haber, çok basit bir hata yapmışım. Diyafram çubuğunu fazla zorladığım için bir kenara takılmış. Yerine oturtunca düzeldi.

Kötü haber ise flex kablolardan birini kopardım :(

Otomatik netlemeyi açıp kapattığımız üzerinde VR On/Off tuşuda bulunan parçanın kablosunu yanlışlıkla kopardım.

3RXMVp.jpg

R6aNvn.jpg

pY7kDn.jpg

Makine şuan VR ON ve Otomatik netleme açık vaziyette kaldı. Lensi bu halde kullanabiliyorum ama Manuel netleme yapamıyorum.

İnternette sadece o flexi satan bir yer bulamadım. eBay'de açma kapama tuşları olan bölümle birlikte komple satan var ama oda 30 35 dolar istiyor.

Ne yapcam şimdi bilemedim :huh:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.