İçeriğe git

50mm 1.8 d FEE HATASI

Recommended Posts

Merhaba, bende d7000 var ve 50mm taktığım zaman fee hatası alıyorum. Diğer lensleri taktığım zaman hiç bir sorun yok ve normal bir şekilde çalışıyor. Enteresan olan diğer konu ise bu 50mm lensi başka bir makineye taktığım zaman sorunsuz bir şekilde çalışıyor. Bağlantı noktalırını temizledim ne yaptım ne ettimse benim makinede bir türlü çalışmıyor. Diyafram halkasını çeviriyorum bir anlık görüyor ama gördüğü yerde tutturmak imkansız.

Sorun neden kaynaklanıyor olabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Diyafram bileziğinin kilit tırnağı var... 1,8D yazısının hemen altında... F22 ye getirip o tırnağın konumunu değiştirip deneyin...

Ve makinede f6 menüsü olması lazım... O ayarı kontrol edin... Diyafram kontrolü ayarı...

Lens manuel diyaframda ama menü otomatik diyaframda ise bu hatayı veriyor diye biliyorum...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Teşekkür ederim fatih bey dedğiniz gibi f6 menüsünden bir on-off yaptım düzeldi ama bu seferde diyafram halkasını f22 de kilitlediğim zaman ekranda f değeri 5.6 oluyor. makineden değiştiriyorum ama sabit duruyor. Fotoğraf çektiğimde ise sorunsuz çalışıyor. Yani makineden değiştirince ekranda sabit 5.6 duruyor ama fotoğraflarda sorunsuz çıkıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Teşekkür ederim fatih bey dedğiniz gibi f6 menüsünden bir on-off yaptım düzeldi ama bu seferde diyafram halkasını f22 de kilitlediğim zaman ekranda f değeri 5.6 oluyor. makineden değiştiriyorum ama sabit duruyor. Fotoğraf çektiğimde ise sorunsuz çalışıyor. Yani makineden değiştirince ekranda sabit 5.6 duruyor ama fotoğraflarda sorunsuz çıkıyor.

Makina diyafram öncelikli veya manuel modda iken mi bu oluyor?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hangi moda alırsam alayım aynı şekilde oluyor Mehmet bey. Diğer lesnlerin hiç birinde bu şekilde sorun yok ama şöyle de bir durum, bende bide 135 mm eski manuel lenslerden var onda da diyafram halkasını oynattığım zaman ekranda diyafram değeri sabit duruyor. Ama halkayı döndürüp fotoğraf çekince normal şekilde sonuç alıyorum. Aslında diyafram değişiyor ama ekranda aynı duruyor. Birde şöyle bişey var diyafram halkası olan lenslerde fotoğraf çekerken farklı bir ses çıkıyor. önceden öyle bişey olmuyordu. Acaba sorun body demi ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Anlıyorum. Semptomları buna benzer 3-4 olayda gövde içinde diyaframla ilgili bir elektronik parça değiştirilmek zorunda kalınmıştı. Umarım sizdeki sorun da böyle bir şey değildir.

Eğer İstanbul'da ikamet ediyorsanız Hayyam Pasajı'nda özcan Foto Teknik, özcan Ustaya bir uğrayıp makinayı gösterin derim. Gerekli testi hemen yapıp size sorunun kaynağını ve çözüm şeklini izah eder. Güvenilir ve tecrübeli bir ustadır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.