İçeriğe git

Ön yargı mı?

Recommended Posts

Selamlar...

bu sitede ön yargı mı mevcut yoksa bana mı öyle geliyor... galeri bölümüne bir kaç fotoğraf yükledim fakat hiç yorum almadım... eğitici yorumlar ve eleştiri yapmak yeni başlayan biri için çok önemlidir... ve bir kaç sitede başıma gelen sadece eski üyeler ve birbirini tanıyan kişilerin mi fotoğraflarına yorum yapılıyor... fotoğraf konusunda başka bir siteye vakit ayırmıyorum.. bu site daha hoş geldi gözüme...

naçizane benim fikrim budur... katılmayabilirsiniz...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Öncelikle fotoğraf okuma, fotoğraf yorumlama, fotoğraf değerlendirme bÖlümümüz ve yeteneğimiz donanım bÖlümüne gÖre daha düşük bir seviyededir.

Yorumda bulunabilmek için belli bir fotoğraf bilgisine sahip olmak gerekir. Bundan dolayı her arkadaş yüklenen her fotoğrafa rahatça yorumda bulunma cesareti gÖstermiyor olabilir. Ama kendi tanıdığı, nazı geçtiği site içindeki arkadaşların fotoğraflarına hem yorum yapar, hem sorusunu sorar, rahatlıkla yerer. çünkü, daha Önce bir kaç kez yaptığımız yoruma saygısız reaksiyonlar aldığımız için şahsen ben çok az yorum yazıyorum.

Fotoğrafınıza yorum yazılmamasının kişisel olarak hiçbir gerekçesi yoktur; sizin şahsınızla ilgili bir durum değildir. Yukarıda yazdığım gibi, ekipman ağırlıklı bir siteyiz, teknik noktalara daha çok giriyoruz, bu hobinin sanatsal yÖnüne tam anlamıyla girebilecek kadar usta değilim şahsım adına konuşmak gerekirse.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kendi adıma söyleyeyim, fotoğraf bölümüne hiç bakmıyorum. Belki biraz da oraya zaman ayırmak lazım.

Fotoğraf eleştirmek zor konu. Karşındaki yanlış anlayabilir, sen fotoğrafı yanlış anlarsın, farkında olmadan kırıcı olursun, başkası gelir laf atar, senin tarzın olmadığı için yanlış yorumlarsın vs.. O yüzden bir süredir uzak duruyorum fotoğraflara yorum yapmaktan. En son Sinefoto'da bir arkadaş lafımı yanlış anladı, sonra olay büyüdü. Gerçi sonradan ettiği laflardan sorunun bende olmadığını anladım :) ama hoş olmadı tabi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

evet aslında bu tarafını hiç düşünmemiştim... ben şahsen bu işte yapılan her yorumu eleştiriyi kendimi geliştirmek için kullanıyorum... fakat bunu doğru şekilde algılayamayanlar oluyor... doğru söylüyorsunuz....

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merhaba Eser Bey;

Fotoğraf yorumlamak Mehmet Bey ve Ertan Beyin belirttiği gibi bilgi birikim gerektirir.

Örnek Vermek Gerekirse bir sitede bir fotoğrafa baktım;

Çam ormanında Gün batımı Çekmiş arkadaş, ismine sonbahar demiş.

Ön sunumda size güzel bir sonbahar karesi vereyim gibi bir şey yazmış.

Fotoğrafta Elektrik tellerinden tutunda Çer ÇÖp herşey var ama sonbahar yok. Exif bilgisi yok.

İnanılmaz yorum almış. üst başlığa bile Çıkmış.

Her fotoğrafıma "güzel karelemişsin EVLAT xxx AMCAN"

Şeklinde yorum yapılacaksa varsın yapılmasın işin teknik boyutu konuşulsun daha iyi.

En azında Öğreniliyor, seviye bulunuyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Değerli üstadlar,

Evet haklısınız, burada teknik, donanım vs konuşuluyor, ne iyi oluyor da konuşuluyor. Ama bizler gibi bu işe yeni başlamış amatörler kendi ekipmanlarının hakkını vererek kullanıp kullanmadıklarını nasıl anlayabilirler, çektikleri fotoğraflar bunun için iyi bir referans olmaz mı? Sonuçta biz bu kadar pararlar ödeyerek bu aletleri bunun için almadık mı?

Ben kendi adıma fotoğraf kısmını da sıkça ziyaret ediyorum. Orada sizlerin (nadiren olsa da) yaptığınız yorumlardan çok şeyler öğreniyorum.

Başkaları ters birşey diyecek, yanlış anlayacak diye lütfen bu yardımdan vazgeçmeyin. Sonuçta, fotoğraflarımızı yüklerken, eleştiri yapılsın mı diye soruluyor. Eğer buna hayır denecekse neden bu siteye fotoğraf yüklerki insan?

Ben fotoğraf yüklemeye yeni başladım. Bundan sonra sıkça yüklemeye çalışacağım. Gerçi 750kb sınırından dolayı fotoğraflarım pek kaliteli olmayabilir, ben o dosya boyutlarına indirirken yanlış şeyler yapmış olabilirim. Ama olsun, bunun sizlerden duymak ve doğrusunu öğrenmek iyi değil mi?

Benim fotoğraflarıma istediğiniz eleştiriyi yapabilirsiniz, hatta lütfen yapın.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merhaba Eser Bey;

Fotoğraf yorumlamak Mehmet Bey ve Ertan Beyin belirttiği gibi bilgi birikim gerektirir.

Örnek Vermek Gerekirse bir sitede bir fotoğrafa baktım;

Çam ormanında Gün batımı Çekmiş arkadaş, ismine sonbahar demiş.

Ön sunumda size güzel bir sonbahar karesi vereyim gibi bir şey yazmış.

Fotoğrafta Elektrik tellerinden tutunda Çer ÇÖp herşey var ama sonbahar yok. Exif bilgisi yok.

İnanılmaz yorum almış. üst başlığa bile Çıkmış.

Her fotoğrafıma "güzel karelemişsin EVLAT xxx AMCAN"

Şeklinde yorum yapılacaksa varsın yapılmasın işin teknik boyutu konuşulsun daha iyi.

En azında Öğreniliyor, seviye bulunuyor.

evet Dursun bey dediğiniz siteyi bende biliyorum ve oradaki üyeliğimi sonlandırdım... tüm üyeliğimi sildim... sizi de oradan hatırladım... o sitenin kimseye faydası yok olmaz da...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merak ettim hangi site çok var onlardan siz hangisinden bahsediyorsunuz ?

Bu arada Eser bey fotoğraflarınıza baktım makro örnekler var benim çalışmadığım bir alan , ama gördüğüm aydınlatma ve net alan problemleri var biraz .

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kardeşim benim istisnalar kaide bozmaz ama dimi akıllı adam akıllı yerlere takılır yapmadan önce düşünür sorar sonra yapar buda yaşla ilgili değildir zekayla ilgilirdi lakin zeka herkesde mevcuttur önemli olan kullanabilmektir.Yani kısaca sen kullanabiliyorsunki burayı tercih etmişin ben tuhaf yorumunu falan görmedim hiç. :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kardeşim benim istisnalar kaide bozmaz ama dimi akıllı adam akıllı yerlere takılır yapmadan önce düşünür sorar sonra yapar buda yaşla ilgili değildir zekayla ilgilirdi lakin zeka herkesde mevcuttur önemli olan kullanabilmektir.Yani kısaca sen kullanabiliyorsunki burayı tercih etmişin ben tuhaf yorumunu falan görmedim hiç. :D

Şaka yapıyorum abi :) Hadi herkese iyi geceler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Amcam veya Dayım olduğunu yorum yoluyla iddia eden kişilere ben FotoğrafTürk'te denk gelmiştim. Gel Gel yorumlar o kadar fazlaydı ki yöneticiler bile hazır yorumlar hazırlamış... :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Biz de bu sitede başlayalım. Bakın ben size 3-4 şablon vereyim, beğendiğinizi kopyalayın fotoğrafların altına:

- Hey adamım uçmuşsun resmen! Yok böyle bişii. Amcan.

- Güzel karelemişsin, iç açılar toplamı 360 olmuş. Işıgınız bol, açılarınız dik olsun. Kayınçondan sevgiler.

- Işığıyla, renkleriyle mükemmel bir kare! (Fotoğraf siyah beyaz bu arada) Kendi fotoğraflarıma da beklerim yeğen.

- Kadrajdaki sıcaklık bu soğuk Istanbul sabahında içimi ısıttı. Bir taşra okulunda çocukların yüzündeki gülümseme gibi iç burkan bir sıcaklık bu... Harikasın kuzen... (1 tane de romantik olsun. İsteyen şiir de yazabilir :) ).

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Eser bey, benim gördüğüm genelde fotoğrafçılık forumlarının genel karakteri teknik mevzularla daha doğrusu ekipman ile uğraşmak.

Yadırgamayın bence. Fotoğraf bölümünün daha aktif olması için deneyimli ve de hevesli bir kaç üyenin olması gerekiyor, kulüplere üye, sergi açmış vs.

O tip insanlar anca lokomotif olur diğerlerini de çeker.

Ancak maalesef aramızdaki deneyimli arkadaşların, ben kendimi üstad görmüyorum, hoca değilim vs

yorumlarına katılmıyorum. Herkesin belirli bir deneyimi ve tecrübesi bulunmakta. "Bence" ile başlayan ve kırıcı üslup taşımayan hiç bir yorum irrite etmez.

Bununla birlikte "güzel olmuş" yorumu da bir yorumdur, yeter ki aradaki sinerji bozulmasın olay yalakalık boyutlarına gitmesin. Zaten online takipçiliği

az olan sitelerde o durum da çok fazla olmaz. Belirli bir görgüsü olan zaten yorumun içini bir kaç cümle ile doldurur.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Biz de bu sitede başlayalım. Bakın ben size 3-4 şablon vereyim, beğendiğinizi kopyalayın fotoğrafların altına:

- Hey adamım uçmuşsun resmen! Yok böyle bişii. Amcan.

- Güzel karelemişsin, iç açılar toplamı 360 olmuş. Işıgınız bol, açılarınız dik olsun. Kayınçondan sevgiler.

- Işığıyla, renkleriyle mükemmel bir kare! (Fotoğraf siyah beyaz bu arada) Kendi fotoğraflarıma da beklerim yeğen.

- Kadrajdaki sıcaklık bu soğuk Istanbul sabahında içimi ısıttı. Bir taşra okulunda çocukların yüzündeki gülümseme gibi iç burkan bir sıcaklık bu... Harikasın kuzen... (1 tane de romantik olsun. İsteyen şiir de yazabilir :) ).

Ertan abi iyi hoş. Bu esprileri biz anlıyoruz. Fakat yeni gelen, bu muhabbetten haberi olmaya biri biraz alınabilir. :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.